Benzinin 3,3 TL, mazotun 2,9 TL'ye inmesi gerekiyor

Ynt: Benzinin 3,3 TL, mazotun 2,9 TL'ye inmesi gerekiyor

Rusya ile kıyaslanacak konumda bile değiliz. Çok stratejik konumdayız. Verimli topraklarımız, doğal su kaynaklarımız var. 3 tarafımız denizlerle çevrili. Sözde 4 ama 4 ' ten daha fazla iklime sahibiz. Canlı çeşitliliğimiz çok fazla... Bu uzayıp gider. Dünya devi, süper güç dediğimiz ülkeler bu imkanları hayal ederken biz bu cennet vatanın değerini bilmiyoruz. Rusya ' daki, Norveç ' teki bakış açısı, düşünce yapısı ülkemizde olsa idi bu ülke süper gücün de ötesinde olurdu ki bir zamanlar öyle idi. Bu topraklar öyle büyük bir donanıma sahip ki 3 kıtaya ve hatta daha fazlasına hakimiyet imkanı sunarken biz kendi kendimize yetemiyoruz. Bizi bu hale getirenler, bu ülkeyi bu hale getirenler bunun vebalini nasıl ödeyecek? Ülke olarak gitgide Arap ülkelerindeki gibi zenginin daha zengin, fakirin de daha fakir olduğu bir yokuşa sürükleniyoruz...

Rusların sıcak denize inme politikası okullarda yıllarca anlatılıyor, ben üniversiteye geldim hala bunu öğretiyorlar. İşte Ruslar sıcak denizleri ele geçirip şöyle yapacaklar böyle yapacaklar diye anlatıp duruyorlar. Bir Allah ' ın kulu da çıkıp demiyor ki yahu biz bu sıcak denizlere sahibiz de biz ne yapıyoruz? Hala turistlerin insafına kalmışız. Adamlar gelirse iyi, gelmezse açlıktan öleceğiz. Adamlar gelse iyi, giderken de ülkenin içine edip gidiyorlar. Bu mu yani? Rusların sıcak denize inme, yıllarca sıcak deniz diye savaşlara katılma amacı turist mi Allah aşkına?

Ben yazları tatile gidiyorum. Allah sizi inandırsın kendi ülkemde miyim değil miyim karıştırıyorum. Elin gavuru gelmiş sahiplenmiş ahkam kesiyor bizlere. Lokantaya gidiyorsun, kazığı yiyorsun o ayrı mesele bir de Türkçe menü yok. Otellerde her türlü bayrak asılı iken, Türk bayrağı yok. Her yerin adı yabancı dilde. Kendi ülkemizde 2. sınıf insan muamelesi görüyoruz. Bu ülkeyi yönetenler görmüyor mu bunları acaba?

Kusura bakmayın konu dışı yazdım ama kendimi tutamadım. Yazacak daha çok şey var da neyse...

Ham petrol, bırakın fiyatının düşmesini, 'bedava' verilse, Turkiye ' de mazot 3 liraya düşmez. Düşürmezler..

Vergi + nakliye + istasyon gider ve kârını toplayinca 3 lirayı geçiyor.

Biz pompaya gittigimizde yakıt almıyoruz. Soyuluyoruz.

ELPRESACANARİO link=topic=79494.msg941104#msg941104 date=1417373688' Alıntı:
Rusya ile kıyaslanacak konumda bile değiliz. Çok stratejik konumdayız. Verimli topraklarımız, doğal su kaynaklarımız var. 3 tarafımız denizlerle çevrili. Sözde 4 ama 4 ' ten daha fazla iklime sahibiz. Canlı çeşitliliğimiz çok fazla... Bu uzayıp gider. Dünya devi, süper güç dediğimiz ülkeler bu imkanları hayal ederken biz bu cennet vatanın değerini bilmiyoruz. Rusya ' daki, Norveç ' teki bakış açısı, düşünce yapısı ülkemizde olsa idi bu ülke süper gücün de ötesinde olurdu ki bir zamanlar öyle idi. Bu topraklar öyle büyük bir donanıma sahip ki 3 kıtaya ve hatta daha fazlasına hakimiyet imkanı sunarken biz kendi kendimize yetemiyoruz. Bizi bu hale getirenler, bu ülkeyi bu hale getirenler bunun vebalini nasıl ödeyecek? Ülke olarak gitgide Arap ülkelerindeki gibi zenginin daha zengin, fakirin de daha fakir olduğu bir yokuşa sürükleniyoruz...

Rusların sıcak denize inme politikası okullarda yıllarca anlatılıyor, ben üniversiteye geldim hala bunu öğretiyorlar. İşte Ruslar sıcak denizleri ele geçirip şöyle yapacaklar böyle yapacaklar diye anlatıp duruyorlar. Bir Allah ' ın kulu da çıkıp demiyor ki yahu biz bu sıcak denizlere sahibiz de biz ne yapıyoruz? Hala turistlerin insafına kalmışız. Adamlar gelirse iyi, gelmezse açlıktan öleceğiz. Adamlar gelse iyi, giderken de ülkenin içine edip gidiyorlar. Bu mu yani? Rusların sıcak denize inme, yıllarca sıcak deniz diye savaşlara katılma amacı turist mi Allah aşkına?

Ben yazları tatile gidiyorum. Allah sizi inandırsın kendi ülkemde miyim değil miyim karıştırıyorum. Elin gavuru gelmiş sahiplenmiş ahkam kesiyor bizlere. Lokantaya gidiyorsun, kazığı yiyorsun o ayrı mesele bir de Türkçe menü yok. Otellerde her türlü bayrak asılı iken, Türk bayrağı yok. Her yerin adı yabancı dilde. Kendi ülkemizde 2. sınıf insan muamelesi görüyoruz. Bu ülkeyi yönetenler görmüyor mu bunları acaba?

Kusura bakmayın konu dışı yazdım ama kendimi tutamadım. Yazacak daha çok şey var da neyse...

Geçen hafta içi 3 gece göynükte bir otelde kaldım. Restorandaki garson tarım bakanlığının personeli hep böyle israf mı yapar dedi hayırdır dedik. Ya alman parça ekmek bile bırakmıyor günah diyor bizim halkımız tabak tabak israf ediyor dedi. Eğer lotodan para çıksın otel yapıp girişine TC vatandaşı giremez yazacağım. Lara tarafında bir otele gittim Türk olduğumuzu görünce bizi içeri bile almadılar demişti.

Alman olunca başın göğe değmiyor evet ama sadece Türküz demekte yetmiyor. İnsanlığın, dinimizin, atalarımızın izinden gitmeyince işte bu kadar oluyor.
Ortada bir cenaze var bu kalkacak... Bu para lazım toplanacak bir şekilde
Beğenmediğimiz gavur gibi vergi ödemeyince devlette tutturabildiği yerden tutturuyor.
Devlet mi?
Onların içinde de yolunu tutturan tutturmuş elbette.

Vatandaşa 3.3 tl denizciye 2tl belkide daha aşağı halkını seven ülke bu olsa gerek milletin cebine girer 3kuruş maaş meyva sebze süt parası ne alırsa alsınyarıdan fazlası vergi ma aşın da yarısı vergiye kesiliyor sonra deniyor ki köylüye şu kadar hibe yapıldı hibelerin çoğu zengine gidiyor küçok ve orta ölçekli çiftçi pek faydalanamıyor benim düşüncem bu adaleti siyasiler yönetyorsa limseadil düzen beklemesin halkın cebindekiparayı haksız yere zorla alanda hırsız milletin vergisiyle 1000 odalı saray yaptıranda hırsız

mesut kartepe link=topic=79494.msg941123#msg941123 date=1417375703' Alıntı:
Vatandaşa 3.3 tl denizciye 2tl belkide daha aşağı halkını seven ülke bu olsa gerek milletin cebine girer 3kuruş maaş meyva sebze süt parası ne alırsa alsınyarıdan fazlası vergi ma aşın da yarısı vergiye kesiliyor sonra deniyor ki köylüye şu kadar hibe yapıldı hibelerin çoğu zengine gidiyor küçok ve orta ölçekli çiftçi pek faydalanamıyor benim düşüncem bu adaleti siyasiler yönetyorsa limseadil düzen beklemesin halkın cebindekiparayı haksız yere zorla alanda hırsız milletin vergisiyle 1000 odalı saray yaptıranda hırsız
Doğru söze ne diyebilirimki. alk-*s

ofas link=topic=79494.msg941122#msg941122 date=1417375273' Alıntı:
Geçen hafta içi 3 gece göynükte bir otelde kaldım. Restorandaki garson tarım bakanlığının personeli hep böyle israf mı yapar dedi hayırdır dedik. Ya alman parça ekmek bile bırakmıyor günah diyor bizim halkımız tabak tabak israf ediyor dedi. Eğer lotodan para çıksın otel yapıp girişine TC vatandaşı giremez yazacağım. Lara tarafında bir otele gittim Türk olduğumuzu görünce bizi içeri bile almadılar demişti.

Alman olunca başın göğe değmiyor evet ama sadece Türküz demekte yetmiyor. İnsanlığın, dinimizin, atalarımızın izinden gitmeyince işte bu kadar oluyor.
Ortada bir cenaze var bu kalkacak... Bu para lazım toplanacak bir şekilde
Beğenmediğimiz gavur gibi vergi ödemeyince devlette tutturabildiği yerden tutturuyor.
Devlet mi?
Onların içinde de yolunu tutturan tutturmuş elbette.

Bu ülkede kimlerin vergi vermediği, kimlerin elektrik, su, doğalgaz faturası ödemediği ve buna rağmen kimlerin isyan ettiği belli. Biz de garibanız ses çıkartmıyoruz ya, onların vergilerini de bize yüklüyorlar, faturalarını da... Bu da yetmedi bilmem kaç milyon ' ' kardeşimizi ' ' misafir ediyoruz. Ben üniversiteye gireceğim diye yıllarca çalıştım, dershaneye onlarca para bayıldım, bu ' ' kardeşlerimiz ' ' geldikleri gibi üniversiteye girdiler. Bunların ihtiyaçlarını da bizim üzerimizden çıkarıyorlar. Sözde muhtaç diye gelen ' ' kardeşlerimiz ' ' Bolu ' da spor salonlarından çıkmıyorlar, altlarında son model arabalar var! Bunlar muhtaçsa biz açlık sınırının da ötesindeyiz... Neyse eşşeğiz ya yüklendik onlarca insanın yükünü sesimiz çıkmıyor. Biraz önce 2. sınıf insan muamelesi görüyoruz dedim ya düzelteyim; insan muamelesi bile görmüyoruz! Dünyada kendi milletini bu kadar ezen, bu kadar zor duruma sokan ve bu kadar çok ' ' kardeşi ' ' olan bir ülke daha yoktur eminim...

Esas bu fiyatın inmesi abd nin Petro doları aşağı çekerek Rusya ve çini cezalandirmasi.
Haberiniz vardır . Rusya ve Çin artık doları bıraktı petrol ve doğalgaz anlasmalarinda . Tıpkı opeci de cezalandirdiklari gibi bunuda cezlaandircaklar.

Fransız Total şirketinin CEOsunun şüpheli ölümünü inceleyin derim

ELPRESACANARİO link=topic=79494.msg940893#msg940893 date=1417346302' Alıntı:
Arkadaşlar First In, First Out (FİFO) yöntemi, yani İlk Giren İlk Çıkar yöntemi uygulanıyor. Varil fiyatları düştü, artık daha ucuza alıyoruz hemen indirimler yapılsın diye bekleyemeyiz. Çünkü önceden daha pahalıya satın aldığımız stoğumuz var. Zamanla bu stok eridikçe fiyatlar da düşecektir. Pek takip edemedim ama varil fiyatları epey düştü. Bu ucuzlukta olabildiğince stoklamak lazım ki halka uzun süre düşük fiyattan benzin satabilelim. O stok eriyene kadar da fiyatlar düşük kalır. Yani satın alınmış stoktaki varil fiyatı ile satılan litre fiyatı orantılı.

Değerli kardeşim bu petrol piyasasında FIFO, LIFO işlemez senin hesaba göre, fiyatlar yükselirkende eski ucuz fiyatlı mal war onlar bitinceye kadar mı zamları bekletiyorlar tabiki hayır, bu işin arkasında öyle bir rant warki, iktidar da bu işin içinde fiyatlara göre bütçe yaptıkları için düşürmüyorlar düşürseler, bütçe şaşacak cari acık azalacak ama bütçe nakawt olacak o açıdan bakarsan neden indirimlerin kademeli yansımadığını anlarız...

Bak zaman gösterecek bize fiyatlar eski sewiyeye geldiğinde mazot eski baremindeki fiyattan daha yüksek olacak ahanda buraya yazıyorum zamanında demişsiniz dersiniz bana...

Hermiyas link=topic=79494.msg941279#msg941279 date=1417421316' Alıntı:
Değerli kardeşim bu petrol piyasasında FIFO, LIFO işlemez senin hesaba göre, fiyatlar yükselirkende eski ucuz fiyatlı mal war onlar bitinceye kadar mı zamları bekletiyorlar tabiki hayır, bu işin arkasında öyle bir rant warki, iktidar da bu işin içinde fiyatlara göre bütçe yaptıkları için düşürmüyorlar düşürseler, bütçe şaşacak cari acık azalacak ama bütçe nakawt olacak o açıdan bakarsan neden indirimlerin kademeli yansımadığını anlarız...

Bak zaman gösterecek bize fiyatlar eski sewiyeye geldiğinde mazot eski baremindeki fiyattan daha yüksek olacak ahanda buraya yazıyorum zamanında demişsiniz dersiniz bana...

Ondan şüphemiz yok zaten, yine zamı dayayacaklar da, ben bu işin temelini söylüyorum. Normalde, olması gerekeni söylüyorum.

Bir yorumda ben yazmak gereksinimi duydum. Petrolün varil fiyatı düştü tamam ama unutulan birde DOLAR düştü. yani kademeli düşmesi yerine bence birden düşmeli diye düşünenlerdenim. + Başlıktaki fiyatlardan bile çok aşağıya inmesi gerektiğini düşünüyorum da ama nerede .....

Akaryakıtçılar istasyon kapatmaya hazırlanıyor
Akaryakıt istasyonu sahipleri, kâr paylarının artırılması, ana dağıtıcı ile bayi arasında daha adil kâr paylaşımı talebiyle istasyon kapatma eylemine hazırlanıyor

Ana Sayfa» Güncel
01.12.2014 03:46

MEHMET KARA

Akaryakıt sektöründe hareketli günler yaşanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bahar aylarında devreye soktuğu tavan fiyat uygulamasından sonra, geçtiğimiz haftalarda açıkladığı yeni fiyatlandırma metodolojisi, hem ana dağıtıcılar hem de özellikle istasyon sahiplerin tepkisini çekti. Yeni fiyatlandırma yöntemi, bir nevi kalıcı tavan fiyat uygulaması olarak da nitelendirilirken, istasyon sahipleri daha çok kar payının ana dağıtıcı ve bayiler arasında adaletsiz şekilde dağıtılmasından rahatsız. Akaryakıt istasyou sahiplerinin tepkileri, sektördeki iki örgütü harekete geçirdi. 8 bine yakın istasyon sahibinin üyesi bulunduğu Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) ile sektördeki bir diğer örgütlenme olan Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) tarafından Ankara’da önceki gün (29 Kasım 2014) Ulusal Bayi Toplantısı düzenlendi. Toplantıdaki tepkiler çoğunlukla, tavan fiyat uygulaması kararını alan ve yeni fiyat formülasyonunu devreye sokan EPDK’ya yönelikti. PÜİS ve TABGİS yetkilileri, sektörün sorunlarının bir an önce çözülmesi çağrısında bulundu. Bayi kârlarının yükseltilmesini talep eden PÜİS Genel Başkanı Muhsin Alkan, bayilerin durumunun düzeltilmemesi halinde istasyonların kapanabileceğini söyledi.

‘Bayiler ayakta duramaz’

PÜİS Genel Başkan Yardımcısı ve genel başkan adayı Fesih Aktaş, sektördeki durumu, toplantının muhtemel sonuçlarını ve bundan sonraki hedeflerini DÜNYA’ya anlattı. Son yapılan düzenlemelerin, zaten zor durumdaki bayileri ayakta duramaz noktaya getirdiğini ifade eden Aktaş, “Günlük ortalama bin 600 litre akaryakıt satan bayinin, 18-20 kuruş kâr payı ile yaşayabileceğini düşünmek, yani ekonomiyi bilmemek, serbest piyasanın ne olduğunu bilmemektir. Bu rakamlarla istasyonlarımızın anahtarlarını verelim onlar çalıştırsın. Belki o zaman insafa gelirler” dedi.

Konuşarak çözülemez mi?

Dile getirilen taleplerin yerine getirilme ihtimalini sorduğumuz Aktaş, bugüne kadar yetkililere çeşitli ortamlarda sorunlarını dile getirdiklerini kayderek şöyle konuştu: “Birebir görüşmelerde, ziyaretlerde, kabullerde bize hep ' haklısınız ' denildi. Ama söylemleriyle yaptıkları birbirini hiç tutmadı. Artık sözün bittiği yer burası. Şimdi söz, konuşma, yazı çare değil. Çare hizmetten gelen gücümüzü kullanarak istasyonları kapatmak. Başka bir alternatif bırakılmadı bize.”

Bir iyileştirme yapılırsa, bunun gereğini yapacaklarını kaydeden Aktaş, “Vatandaşları mağdur etmeyiz. Ama mağduriyetlerimiz artık sona erdirilmeli. Bunu hatırlamalarını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

200 bin pompacıya işsizlik tehdidi

Aktaş, sektörde sadece pompacı olarak çalışan sayısının yaklaşık 200 bin olduğunu, bayilerin ifl as etmesi ya da kepenk indirmesi halinde çok sayıda insanın işsiz kalacağını söyledi. Ülkede istasyona ihtiyaç varsa, ifl as edecek ya da kapanacakların yerine, mevcut şartları kabul ederek çalışmak isteyenlerin çıkabileceğini, ana dağıtıcıların daha fazla istasyon açabileceğini hatırlatmamız üzerine Aktaş şunları söyledi: “Doğru, gelir ana dağıtıcılar işletir. Şayet bunu düşünürsek, bu bilinçli bir plan demektir. Yani bayilik sistemini yok etme planıdır diye bakarız biz meseleye. Yani yürüyen bir proje var ve bayiler ifl asa sürükleniyor gözüyle bakarız biz de. Tabii bu da ayrı bir yaklaşımdır. Ancak ben yine de esnaf kesimini yok etmeye yönelik bir hareket olduğunu tahmin etmiyorum, etmek istemiyorum açıkçası...”

Mahkemeye gidilecek

Aktaş, istasyon kapatmak yerine hukuki yollara başvurulup başvurulamayacağı sorusu üzerine şöyle dedi: “Mahkemelere başvuracağız. Tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Ama bunu yaparken de, hizmetten gelen gücümüzü yansıtacağız. Yani hukuki yollardan hak aramayı da istasyon kapatma yöntemini de aynı anda kullanırız. Tabii EPDK olumlu adımlar atmadığı takdirde...” Aktaş, “Biz tabandan gelen sesi dinlemek zorundayız' diye konuştu.

2015 marka değiştirme yılı

PÜİS Genel Başkan Yardımcısı Fesih Aktaş, 2015 yılının binlerce istasyon sahibi için ana dağıtıcılarla yeniden pazarlık masasına oturma yılı olduğunu hatırlattı. Ancak bayilerin buna sevinemeyeceğini kaydeden Aktaş “Kâr payının 38 kuruşla sınırlandırılması ve bunun da dağıtıcıyla bayi arasında adaletsiz şekilde paylaştırılması devam ettiği sürece, her gün ana dağıtıcı değiştirme hakkınız olsa ne yazar?” diye konuştu. Aktaş, akaryakıt bayilerinin sorunlarının çözümü için önce kendi güç birliğine güvenmesi gerektiğini vurguladı.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ,Amerika ' nın güçlenen Rusya karşısında aldığı yavaşlatıcı önlemlerden olduğunu düşünüyorum.Daha önce 7 büyük petrol firmasının Arap petrol rezervlerini kullanarak Sovyetler ' in çöküşüne nasıl zemin hazırladığı ile ilgili yazılar okumuştum.Benzer bir politika olabilir ki ta Amerikadan kalkıp yıllardır Ortadoğu ' da jandarmalık yapmasıda bu tezi destekler nitelikte.

Ülkemize gelecek olursak ,Birebir oranlarla olmasa da ciddi düşüşlerin yaşanması taraftarıyım.Vergi olsun bayi payı vs. dahil Gerek reel gerekse SATINALIM gücümüze kıyaslı akaryakıtı yıllardır pahalı kullanıyoruz.

Bu hususta kendi biodizelimi üreterek karma kullanımda dahil kafa patlattım ,arıza vs aslı astarı geçer çekinip kadere razı geldik.

01.12.2014 - 02:30 Milliyet.com.tr » Ekonomi Ana Sayfa » Ekonomi Yazarları » Yaman Törüner
« Yazarın Önceki YazısıYazarın Sonraki Yazısı »
Türkiye yeniden yükselen yıldız

Çözüm | Yaman Törüner
yaman.toruner@milliyet.com.tr

Gelişen global şartlar, Türkiye ile ilgili bütün ekonomik verilerin düzeleceğini gösteriyor. Bu gelişmelerin ışığında, enflasyon oranlarının ve faizlerin düşeceği; bütçe açıklarımızın azalacağı; yabancı yatırımcıların ülkemize daha rahat girebileceği, özelleştirmelerin artacağı; ülkemizin reyting oranlarının yükseleceği bir yıla gireceğimizi söyleyebiliriz. Kaçınılmaz olarak, bu düzelmeden borsa da payını alacak.

Nedeni enerji fiyatı
Bilindiği gibi, enerji açığımız olmasa, ülkemiz cari açık vermeyecek. Dolayısıyla, enerji fiyatlarının düşmesi, doğrudan doğruya cari açığımızın azalmasına ve bütçe açıklarımızın düşmesine neden oluyor. Brent petrol fiyatının 85 dolara düşmesi ve doğalgaz fiyatındaki indirimler, cari işlemler açığının yaklaşık 8 milyar dolar azalmasına neden oldu; “açık”, 56 milyar dolardan 48 milyar dolara geriledi. Bu gerilemenin 5 milyar doları petrol ve petrol ürünlerinden, 3 milyar doları da doğalgaz fiyatlarındaki düşmeden kaynaklanıyor. Bu gelişme, cari açığımızın, Gayri Safi Milli Hasıla’mıza oranını da yüzde 8 oranında geriletti. İlave olarak, enerji fiyatlarında gerilemenin halen sürdüğü de düşünülürse, düzelmenin gittikçe artacağını da öngörebiliriz.
Petrol ve petrol ürünlerine büyük ölçüde sabit vergi uygulandığından, petrol fiyatlarında düşüşler, piyasamıza aynı oranda yansımıyor. Örneğin; petrol fiyatlarındaki yüzde 11’lik bir düşüş, halkımıza yüzde 6 oranında yansıyabiliyor. Doğal olarak düşen enerji fiyatları, bütçe açıklarını bir çok yönden düzeltici bir etki de yapıyor. Sonuç olarak, petrol ve doğalgaz fiyatları mevcut seviyelerini sürdürürse, ülkemizde enflasyonun, tedrici olarak düşerek, gelecek yılsonunda yüzde 6.5 seviyesine gerileyebileceğini öngörebiliriz. Buna bağlı olarak Merkez Bankası faiz oranlarını ciddi oranlarda düşürecektir. Enflasyonun ve faiz oranlarının düşmesi yatırımların artması ve ekonominin büyümesi anlamına gelecektir. Bu gelişmelerden faydalanan iktidar partisinin, önümüzdeki seçimlerden başarı ile çıkabileceği de söylenebilir.

Yatırımlar Türkiye’ye...
ABD ekonomisinin düzelme eğilimine girmesi, ABD borsalarının ciddi biçimde yükselmesiyle sonuçlandı. Ancak, artık bu yükselme sınırına yaklaşmış bulunuyor. Dolayısıyla, Amerikalı yatırımcılar yeni yatırım olanakları arıyorlar. Rusya ve İran’a ambargoların sürmesi, Ortadoğu Ülkeleri’nde savaş halinin bulunması, Arjantin ve Brezilya ekonomilerinin toparlanamaması, yabancı yatırımların Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelere kaymasına neden olacak.
Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası’nın bir parasal genişleme eğilimine girmesi, Avrupa’daki alım gücünün artmasına neden olacak. Bu gelişmeden de ihracatımız olumlu etkilenecek.
Sonuçta, Türk Lirası yabancı paralar karşısında biraz güçlenecek, ihracatımız artacak, cari açığımız azalacak, bütçe açığımız azalacak, enflasyonumuz düşecek, faizlerimiz düşecek, borsamız yükselecek. Türkiye, yurtdışından daha kolay borçlanacak, derecelendirme kuruluşları notlarımızı yükseltecek; ülkemiz bir süre daha, yeniden parlayan yıldız haline gelecek.
Petrol fiyatları yeniden yükselene kadar.

Traktör Kulüp üyelerinden devlete ödediği yıllık toplam vergiyi hesaplayan var mı? Aldığınız akaryakıt, telefon, elektrik, gıda harcaması, motorlu taşıtlar vergisi... kabaca bir hesap yapın bakalım 1 yılda ne kadar vergi ödemesi yapıyorsunuz?