Benzinin 3,3 TL, mazotun 2,9 TL'ye inmesi gerekiyor

Dünyada ham petrol fiyatları son 5 ayda yüzde 35, son bir haftada yüzde 10 ucuzladı. Ancak petrol fiyatlarındaki bu düşüş Türkiye’de pompa fiyatlarına sınırlı yansıdı. İstanbul Milletvekili Umut Oran, şu anda Türkiye’de benzinin litresinin 3,3 TL’ye, motorinin ise 2,9 TL’ye düşmesi gerektiğini açıkladı.
Dünya ham petrol fiyatları son 5 ay içinde yüzde 35 ucuzladı. Haziran 2014’te varili 115 dolar olan Türkiye’nin de ithal ettiği Brent tipi petrol 72 dolar seviyesine indi. Ancak petroldeki bu ucuzluk, hükümetin akaryakıt vergilerini yüksek tutmasından dolayı iç piyasadaki benzin ve mazot fiyatlarına daha düşük oranlarda yansıdı.
İstanbul Milletvekili Umut Oran, yaptığı hesaplamaya göre son 5 ayda yüzde 35 düşen petrol fiyatıyla doğru orantılı olarak iç piyasada da bir ayarlama yapılması halinde benzinin litresinin 3,3 TL’ye, motorinin litresinin ise 2,9 TL’ye çekilmesi gerektiğini kaydetti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi çağrısı yapan Umut Oran, “akaryakıt zam yaparken dünya petrol fiyatlarındaki artışı gerekçe gösteren hükümetin, ham petrolde son beş ayda yaşanan sert düşüşü ise benzin, motorin fiyatına yansıtmadığına” dikkat çekti.
Dünyada petrol fiyatları son 5 ayda üçte bir oranında ucuzlarken Türkiye’de pompa fiyatlarında kuruşluk indirimlerle yetinildiğini belirten Umut Oran, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’na çağrıda bulunuyorum. Hemen bugün indir benzinin fiyatını. Petrolde son beş ayda yaşanan yüzde 35’lik düşüşü neden Türkiye’ye yansıtmıyorsun? Benzin 3,3 TL’ye, motorin 2,9 TL’ye çekilmeli.” dedi.
Umut Oran’ın açıklamasına göre Türkiye, yılda yaklaşık 18,5 milyon varil ham petrol ithal edip karşılığında 16 milyar dolar ödeme yapıyor. Petroldeki üçte birlik ucuzlama Türkiye’nin petrol faturasını 5,6 milyar dolar gerileterek 18 milyar dolardan 13 milyar dolara inmesi sonucunu doğuracak.
Petrol fiyatlarındaki bu hızlı düşüş sürecinde Türkiye’deki benzin ve mazot fiyatlarındaki indirimler sınırlı kaldı. Ağırlığı oynak vergilerin oluşturduğu fiyat yapısındaki çarpıklık yüzünden bu gelişme pompa fiyatına neredeyse hemen hiç yansımıyor. Temmuz 2014 itibarıyla 1 litre benzinin 1,65 TL olan rafineri çıkış fiyatı; Ekim 2014 itibarıyla yüzde 14,5 düşüşle 1,41 TL’ye geriledi. Ancak benzinin fiyat oluşumu içinde yer alan vergi ve paylar aynı kaldığı ya da artırıldığı için pompa fiyatındaki düşüş çok daha düşük kaldı. 1 litre benzinin temmuzda 5,05 TL olan pompa fiyatı ekimde 4,81 TL ile sadece yüzde 4,8 oranında düşmüş oldu. Temmuzdaki 4,40 TL’lik düzeyinden, ekimde 4,26 TL’ye gerileyen 1 litre motorinde ise bu dönemde pompada sadece yüzde 3,2’lik ucuzlama yaşandı.
Ekim 2014 itibarıyla benzinde 4,81 TL olan nihai fiyatın sadece yüzde 29,3’ü ürün maliyeti iken, fiyatın yüzde 61’lik kısmı vergilerden oluştu. Ham petrolde ucuzlama yaşansa bile sürekli ayarlanan yüksek maktu ve nispi vergiler nedeniyle akaryakıtta ucuzlama hayal oldu.
BİLET FİYATLARI DÜŞMELİ
Şehir içi toplu taşıma maliyetlerinin yarıdan fazlasını yakıt gideri oluşturuyor. Petroldeki düşüşe bağlı olarak toplu taşıma ücretlerinin de indirilmesi gerektiğini ifade eden Oran, birçok Avrupa ülkesinde kent içi toplu taşıma hizmetinden KDV alınmadığına da işaret etti. Oran, “Bizde KDV oranı yüzde 18. Bu oran yüzde 1’e çekilmeli. Bu düzenlemelerle toplu taşıma ücretleri yüzde 25-30 düşürülerek; örneğin Ankara’da tam otobüs bileti 1,5 TL’ye, öğrenci 1 TL’ye çekilmeli. Diğer toplu taşım ücretlerinde de paralel düzenlemeler yapılmalı.” önerisinde bulundu.
Hükümetin, üçte ikisi vergiden oluşan akaryakıt fiyatındaki çarpıklığı ısrarla sürdürdüğünü söyleyen Umut Oran şöyle konuştu: “Bunun altında, bütçenin finansmanını halka yükleme kolaycılığı yatıyor. Bütçenin ana finansman kaynağını vergiler; bunun da yaklaşık yüzde 70’ini çeşitli mal ve hizmetlerin tüketiminden alınan ve fiyatın içinde yer alan KDV, ÖTV gibi dolaylı vergiler oluşturuyor. Akaryakıttan alınan dolaylı vergiler pastada önemli bir yer tutuyor. Petrol pahalandığında akaryakıtın rafineri çıkış fiyatı, devletin vergi tahsilatı ve nihai tüketicinin ödediği fiyat artarken; petroldeki ucuzlama vergi ayarlamaları yoluyla tüketicinin cebine yansıtılmıyor. Çünkü akaryakıttan alınan dolaylı vergiler bütçe için çok önemli. 2005-2013 döneminde akaryakıttan tahsil edilen toplam dolaylı vergi 300 milyar lira. Bunun 216 milyarını ÖTV, 84 milyarını da KDV oluşturuyor. Devletin bu dönemdeki toplam vergi gelirinin yüzde 14,4’ünü oluşturan söz konusu tahsilat GSYH’nin yüzde 3,2’sine denk.”
Türkiye’nin, akaryakıtın pompa fiyatı içinde vergi payında AB ülkeleri arasında en üst sıralarda yer aldığına işaret eden Oran, ekim ayı ortalamasında yüzde 61 olan 1 litre benzindeki vergi payının, 26 Kasım itibarıyla yüzde 63’e çıktığını kaydetti.

Kaynak: Zaman mobil.zaman.com.tr/ekonomi_benzinin-33-tl-mazotun-29-tlye-inmesi-gerekiyor_2260895.html

2b52f713a8098b2bfe49226c17c3.png

c1af2fc53ccd92b422fb3180701e.jpeg

Ynt: Benzinin 3,3 TL, mazotun 2,9 TL'ye inmesi gerekiyor

Olmaz abi yapmazlar her yil cks duzenliyoruz kimse de cikip demiyo bak bu adamlar bu kadar arazi isletiyor su urunleri ekiyor biz bunlara motorini vergisiz verirsek bu uretime kati saglar diye. Bunun yerine yine ayni cks uzerinden sadaka gbi destek vermekle yetiniyolar istemiyoruz abi ya destek felan adam akilli traktorumuzun yaktigini vergisiz kullanalim yeter

5 kuruş artınca yeri gögü yıkıyoruz son 7 ayda 71 kuruş inmis motorin bir durun bakalım daha iner belki ne biliyorsunuz.Biraz devletçi olalım o ülkede şu fiyat bu ülkede şu fiyat bizene biz kendi ülkemize bakalım.BUNU AYLIK 10-12 TON MOTORİN YAKAN Bİİ OLARAK SÖYLÜYORUM.

Bi ' şey olmaz durmak yok güdüklenmeye devam iki kat vergiye bile doymuyor bizim hükümetlerimiz buna da şukur demeye devam edenlerin şapkalarını önlerine koymak yerine gözlerine sokmalarını tavsiye ediyor ve ozlu sozumu söylüyorum çok yakan traktör değil çok pahalı akaryakıt vardır.

Arkadaşlar First In, First Out (FİFO) yöntemi, yani İlk Giren İlk Çıkar yöntemi uygulanıyor. Varil fiyatları düştü, artık daha ucuza alıyoruz hemen indirimler yapılsın diye bekleyemeyiz. Çünkü önceden daha pahalıya satın aldığımız stoğumuz var. Zamanla bu stok eridikçe fiyatlar da düşecektir. Pek takip edemedim ama varil fiyatları epey düştü. Bu ucuzlukta olabildiğince stoklamak lazım ki halka uzun süre düşük fiyattan benzin satabilelim. O stok eriyene kadar da fiyatlar düşük kalır. Yani satın alınmış stoktaki varil fiyatı ile satılan litre fiyatı orantılı.

KOPARANLI AHMET link=topic=79494.msg940889#msg940889 date=1417345708' Alıntı:
5 kuruş artınca yeri gögü yıkıyoruz son 7 ayda 71 kuruş inmis motorin bir durun bakalım daha iner belki ne biliyorsunuz.Biraz devletçi olalım o ülkede şu fiyat bu ülkede şu fiyat bizene biz kendi ülkemize bakalım.BUNU AYLIK 10-12 TON MOTORİN YAKAN Bİİ OLARAK SÖYLÜYORUM.
aylık 12 ton muuu yıllık 120 ton baya büyük çaplı bir işletmeniz olsa gerek büyük bütce.

Sen dediğin gibi olacaksa zam geldiğinde de hemen fiyatın artamaması gerekirken geriye donuk uygulaması yok. 1.40-4.50 ve 1.65-5 lira arasındaki fahiş fark sorgulanmalı iki kat vergi bile olabilir ama 3-4 kat vergi nedir. Adamın traktörüne hiç gitmedi yolda izinsiz geçiş cezası kesilmiş adam Denizlili ama istanbul-Ankara yolunda ceza kesiliyor. Türkiye silkelenmeli yoksa eyvallah devlete gidiyor deyip katlandığımız vergiler bile çalınıyor birilerinin cebine girip peşkeş çekiliyor.

KOPARANLI AHMET link=topic=79494.msg940889#msg940889 date=1417345708' Alıntı:
Sevgili Ahmet yeri goğu Avrupa halkları yıkıyor Yunanistan da kriz sırasında çiftçiler sokağa indi ülkeyi salladılar bunu yaparken başka meslek grupları da destek verdi sen Türkiye de hatırlıyor musun kitlesel çiftçi eylemi benim yaşım 33 hatırlamıyorum. Yarın çiftçi sokağa inse ya paralelci olursun ya darbeci daha vahimi çiftçilerin hepsi bile ya bu adamlar bizim de çıkarımız için sokağa inmiş diyecek yerde en başta çevrenden tepki gorursun ülkemizde bilinç eşittir önce ekonomik çıkar, yaşam standardı değil önce benim ideolojik, dini,milli duygularımı okşasın gerisi boş şeklinde bir algıdan ibaret. Böyle olmaya devam ettiği sürece kandıracak birileri hep çıkacak maalesef uzuntuyle seyretmek zorundayız.

historyman link=topic=79494.msg940897#msg940897 date=1417346905' Alıntı:
Sen dediğin gibi olacaksa zam geldiğinde de hemen fiyatın artamaması gerekirken geriye donuk uygulaması yok. 1.40-4.50 ve 1.65-5 lira arasındaki fahiş fark sorgulanmalı iki kat vergi bile olabilir ama 3-4 kat vergi nedir. Adamın traktörüne hiç gitmedi yolda izinsiz geçiş cezası kesilmiş adam Denizlili ama istanbul-Ankara yolunda ceza kesiliyor. Türkiye silkelenmeli yoksa eyvallah devlete gidiyor deyip katlandığımız vergiler bile çalınıyor birilerinin cebine girip peşkeş çekiliyor.

Normalde benim dediğim gibi işler. Artışlar da aynı dediğim gibi eldeki stok eritilmeden yansıtılmaz. Ya da ufak ufak zamlarla kademeli olarak yansıtılır. Gelecek dönemki beklentilere göre fiyat ayarlamaları yapılabilir. Fiyatları etkileyen çok faktör var. Ancak temeli FİFO ' dur. Ha buradan fiyatları destekliyorum gibi bir anlam çıkmasın, yüksek olduğu su götürmez bir gerçek. Bunun en büyük sebebi de vergiler...

ELPRESACANARİO link=topic=79494.msg940904#msg940904 date=1417347626' Alıntı:
Normalde benim dediğim gibi işler. Artışlar da aynı dediğim gibi eldeki stok eritilmeden yansıtılmaz. Ya da ufak ufak zamlarla kademeli olarak yansıtılır. Gelecek dönemki beklentilere göre fiyat ayarlamaları yapılabilir. Fiyatları etkileyen çok faktör var. Ancak temeli FİFO ' dur. Ha buradan fiyatları destekliyorum gibi bir anlam çıkmasın, yüksek olduğu su götürmez bir gerçek. Bunun en büyük sebebi de vergiler...
fifoya göre eldeki stolar eridikten sonra 3 tl civarına iner diye bekleyelemeliyiz o zaman yani 1 günde olsa inmeli değil mi.

historyman link=topic=79494.msg940903#msg940903 date=1417347584' Alıntı:
Sevgili Ahmet yeri goğu Avrupa halkları yıkıyor Yunanistan da kriz sırasında çiftçiler sokağa indi ülkeyi salladılar bunu yaparken başka meslek grupları da destek verdi sen Türkiye de hatırlıyor musun kitlesel çiftçi eylemi benim yaşım 33 hatırlamıyorum. Yarın çiftçi sokağa inse ya paralelci olursun ya darbeci daha vahimi çiftçilerin hepsi bile ya bu adamlar bizim de çıkarımız için sokağa inmiş diyecek yerde en başta çevrenden tepki gorursun ülkemizde bilinç eşittir önce ekonomik çıkar, yaşam standardı değil önce benim ideolojik, dini,milli duygularımı okşasın gerisi boş şeklinde bir algıdan ibaret. Böyle olmaya devam ettiği sürece kandıracak birileri hep çıkacak maalesef uzuntuyle seyretmek zorundayız.
Abi yeri gögü yıkıyoruz derken sadece lafta dediklerinin hepsine katılıyorum ama suçta bizde birlik olamıyoruz bu sadece tarımda degil her alanda böyle anlamış degilim.

körsaban link=topic=79494.msg940907#msg940907 date=1417348001' Alıntı:
fifoya göre eldeki stolar eridikten sonra 3 tl civarına iner diye bekleyelemeliyiz o zaman yani 1 günde olsa inmeli değil mi.

Kademeli olarak da düşebilir ancak 3 TL biraz hayali gibi. Çünkü vergi faktörü var. Vergiler ve diğer kesilen paralarda da ciddi indirimler yapılmalı ki fiyatlar 3.5 TL ' ye kadar düşsün. Ayrıca rafineri çıkış litre fiyatlarındaki değişim kuruş bazında... Yani alınan litre fiyatları kuruş bazında düşmüş. Haliyle satılan litre fiyatlarındaki düşüş de kuruş olarak düşer. 1-2 TL ' lik düşüş için rafineri çıkış fiyatında bu tarz bir düşüş olması gerekir ya da devletin vergi ve diğer kesintilerden taviz vermesi, indirime gitmesi gerekir.

Mazot 2,9 tl değilde 5 tl olsa kim itiraz eder? Yada kaç tl olursa çiftçiler bir araya gelirde sesini çıkartır bilmiyorum.
Bu rakamlar hayal. Yükselmese razıyım şahsen, 4,5 tl üzeri mazot almaya alıştım bu fiyatlar ucuz geliyor.

Yahu kim vazgeçer bu pastadan. Inanmiyor musunuz bunu biraksinlar.
En kolay yol alt tabakayı guduklemek zaten aşırı ses çıkmıyor.

Stok erisebile bişi degismicek. Artsa direkt artacak.
Keşke devlet olsam ben

Boş verin yav önümüz kış ucuzlasa bile işid bahara kadar kuyulara el kor yine fiyatlar çıkar çiftçiye yine yok tayyip efe sarayın parasını nasıl çıkartacak yazık değil mi ona yav

Rusyada çalışan bir arkadaşımın fabrikası yönetim için araba alıyor. Dün almışlar. Araba kia sorento . donanım sınıfı türkiyede yok çünkü en yüksek donanım. Araba 2 lt motora sahip. Fiyatı türk parasıyla vergiler dahil. 55 bin tl. Bu arabanın türkiyede daha düşük donanıma sahip modeli ise 144 bin tl.. arada 89 b,n tl fark var.. Range Rover Sport modeli türkiyede 537 bin tl. Rusyada 232 bin tl.. verginin bu kadarı ancak yolsuzların cebine gitsin