30 kuruşluk mandalinayı 2 TL'ye yiyoruz

30 kuruşluk mandalinayı 2 TL ' ye yiyoruz
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Üretici ile market fiyatları arasındaki farkın giderek arttığına dikkat çekti, 'Çiftçi zararına satarken, üreticinin çiftçinin sattığının 5-6 katına mal almasının izahı yok' dedi

Ana Sayfa» Güncel
30.11.2014 11:28

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market fiyatları arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6.4 kata ulaştığını belirterek, hem üreticinin hem de tüketicinin zarar görmemesi için acilen üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması gerektiğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayındaki üretici ve market fiyatları arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6.4 kata ulaştığına işaret etti.

Üreticide 30 kuruş olan mandalinayı tüketicinin 1 lira 92 kuruşa, 13 kuruş olan maydanozu 80 kuruşa alabildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

' Mantıklı hiçbir açıklaması yok '

'Üreticilerimiz narenciyede pazarlama sorunu yaşarken, tüketicinin bu kadar fiyat farkıyla, pahalı ürün tüketmesini anlamak mümkün değil. Yine üreticide 45 kuruş olan ıspanak 2 lira 51 kuruşa, 42 kuruş olan portakal 2 lira 25 kuruşa, 5 lira 5 kuruş olan kuru incir 23 lira 80 kuruşa, adedi 50 kuruş olan marulun 2 lira 8 kuruşa markette tüketiciye satılıyor. Bu kadar fiyat farkı oluşmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok. Tarla ile market arasındaki herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu durumun sürdürülebilir olmadığı açık. Çiftçi zararına satarken, üreticinin çiftçinin sattığının 5-6 katına mal almasının izahı yok.'

Ynt: 30 kuruşluk mandalinayı 2 TL'ye yiyoruz

Arasındaki makasın daraltılması gerktiğini söyledi...

Yıllardır hergün çıkıp birşeyler söylüyor...yahu senin senin söylediklerini bugun mahallenin berberi bile üreten değil ticareti yapan kaznıyor diye söylüyor artık...

O koltuga oturduysan başkan diyorlarsa sana...

Bu durumun düzeltilmesi için bir ÇÖZÜM düşün...düşündüğün bu çözümü grubunla tartış...sonra git yetkili mercilere kabul ettirmeye çalış ama ÇALIŞ..

Yoksa; Böyle sadece üreten kazanmıyor dersen ben seni Berber Ayhan dan ayrı görmüyorum zaten...

emre_tuysuz link=topic=79521.msg941351#msg941351 date=1417439964' Alıntı:
Arasındaki makasın daraltılması gerktiğini söyledi...

Yıllardır hergün çıkıp birşeyler söylüyor...yahu senin senin söylediklerini bugun mahallenin berberi bile üreten değil ticareti yapan kaznıyor diye söylüyor artık...

O koltuga oturduysan başkan diyorlarsa sana...

Bu durumun düzeltilmesi için bir ÇÖZÜM düşün...düşündüğün bu çözümü grubunla tartış...sonra git yetkili mercilere kabul ettirmeye çalış ama ÇALIŞ..

Yoksa; Böyle sadece üreten kazanmıyor dersen ben seni Berber Ayhan dan ayrı görmüyorum zaten...

Süper ötesi bir yorum, parmaklarına sağlık...Artık konuşma zamanı geçeli çoook oldu...Hareket zamanı....

Teşekkür ederim Üstadım...

Herksin bildiği şeyler...bana özgü birşey yok...bunların ki...DOSTLAR İŞ TE GÖRSÜN...

Bende yazıyorum o zaman ...

Tarımda sulanan alanlar arttırılmalı...

Et verimini arttırmalıyız...

Çiftçiler desteklenmeli...

Sokaklara çöp atmamalıyız...

Toplu taşıma araçları kullanılmalı...

Benide BAŞKAN yapın...:)

emre_tuysuz link=topic=79521.msg941370#msg941370 date=1417442446' Alıntı:
Teşekkür ederim Üstadım...

Herksin bildiği şeyler...bana özgü birşey yok...bunların ki...DOSTLAR İŞ TE GÖRSÜN...

Bende yazıyorum o zaman ...

Tarımda sulanan alanlar arttırılmalı...

Et verimini arttırmalıyız...

Çiftçiler desteklenmeli...

Sokaklara çöp atmamalıyız...

Toplu taşıma araçları kullanılmalı...

Benide BAŞKAN yapın...:)

:)

1-) 'Bir sorunu, en az 2 çözüm önerisi ile birlikte getirmiyorsanız, hiç gelmeyin' (eski bir müdürüm)

2-) 'Gerçek aydın, çağın sorunlarını görebilen değil, onlara çözüm üretenlerdir' (medeniyetler tarihi hocam)

Yukarıdaki iki önerme ayrıntılı düşünüldüğünde, bizim haklarımızı savunacak mercilerin ehliyetini ortaya çıkıyor.

İnsanlarla dalga geciyorlar resmen boyle aciklamalarla.. Yillardir ciftcinin kaderi budur, urettigi urun markete, manava girince kendini katlar. İsin kaymaginida aradaki tuccarlar yer. Ben size kendi urettigim urunumden ornek veriyim:

Cerezlik cekirde bu yil 2 ila 3,5 lira arasi ciftciden(bizden) alindi..

Alinan cekirdek sadece 7 milimlik bir elege vurulur elenir. Minimum 5 liradan satisa sunulur.
Ayrica sizin marketten,kuruyemisciden alip yediginiz cekirdeklerin %98 i elek altidir. İsin kaymagini yiyen tuccarlarimiz cekirdegin asıl yenilebilecek iri lezzetli kismini Rusya ya, Ukrayna ya yedirirken elek altini bizlere layik gorur. Ustelik benden(ureticiden) aldigi fiyatin 3 katina... Simdi birisi bana anlatsin cozum ne? uretmeyelim mi?

Tumosan66 link=topic=79521.msg941541#msg941541 date=1417463425' Alıntı:
İnsanlarla dalga geciyorlar resmen boyle aciklamalarla.. Yillardir ciftcinin kaderi budur, urettigi urun markete, manava girince kendini katlar. İsin kaymaginida aradaki tuccarlar yer. Ben size kendi urettigim urunumden ornek veriyim:

Cerezlik cekirde bu yil 2 ila 3,5 lira arasi ciftciden(bizden) alindi..

Alinan cekirdek sadece 7 milimlik bir elege vurulur elenir. Minimum 5 liradan satisa sunulur.
Ayrica sizin marketten,kuruyemisciden alip yediginiz cekirdeklerin %98 i elek altidir. İsin kaymagini yiyen tuccarlarimiz cekirdegin asıl yenilebilecek iri lezzetli kismini Rusya ya, Ukrayna ya yedirirken elek altini bizlere layik gorur. Ustelik benden(ureticiden) aldigi fiyatin 3 katina... Simdi birisi bana anlatsin cozum ne? uretmeyelim mi?

Özkan 3 katı olsa iyi. Bizim marketlerde Tadım ' ın çerezlik çekirdeğinin perakende fiyatı 25 kira.

Insafları kurusun.

sebazios link=topic=79521.msg941550#msg941550 date=1417464144' Alıntı:
Özkan 3 katı olsa iyi. Bizim marketlerde Tadım ' ın çerezlik çekirdeğinin perakende fiyatı 25 kira.

Insafları kurusun.
Tadim!
Cok fazla sey yazabilirim bu konuda ama terbiyem, goruslerim musade etmez. Sadece su kadarini soyleyim bu firmanin takma adi olsaydi ' vampir ' olmaliydi. Ustelik sadece ciftci kani seven turden.

bizim millet bozuk....
size en basit örneği. ...
ben 1100 ' mahallemde patatessss..
diye aylarca bağırdım..
kimse umursamadı..
birkaçı geldi 800 ' den olmazmı dediler..
siddirin gidin la dedim maliyetinemi verecez..
zorla sattık Velhasıl. ..
ama bakıyorum o 800 değer biçen uyanıklar.
bakkaldan, manavdan 2 TL ' ye patates alıyor. ..
hemde hiç pazarlık etmeden. .
suç aradakinin değil ...
suç tüketicinin. ...
çiftçi ürününü pazarda almayan. ..
parası çiftçiye gidince sanki üzülen. ..
yeri geldiğinde köylü diyip dalga geçen. ..
Sayın kültürlü şeherlide efendiler...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79521.msg941570#msg941570 date=1417465601' Alıntı:
bizim millet bozuk....
size en basit örneği. ...
ben 1100 ' mahallemde patatessss..
diye aylarca bağırdım..
kimse umursamadı..
birkaçı geldi 800 ' den olmazmı dediler..
siddirin gidin la dedim maliyetinemi verecez..
zorla sattık Velhasıl. ..
ama bakıyorum o 800 değer biçen uyanıklar.
bakkaldan, manavdan 2 TL ' ye patates alıyor. ..
hemde hiç pazarlık etmeden. .
suç aradakinin değil ...
suç tüketicinin. ...
çiftçi ürününü pazarda almayan. ..
parası çiftçiye gidince sanki üzülen. ..
yeri geldiğinde köylü diyip dalga geçen. ..
Sayın kültürlü şeherlide efendiler...

Bak birde Yusuf abinin yazdığı taraf var...

Benim şimdi kapıda 2 ton mandalina var dalında duruyor...şimdi ben bunları toplasam 1.5 tl fiyat istesem...

Bana diyecekler ki e markette 2 lira zaten...

eee...

eee si sen nakliye,dükkan kirası falan vermiyorsun...

e yani...

yani pahalı...

peki...

bizde de 185 ağaç rize cinsi mandalina var dün hale gönderdik 0,25 kuruş maalesef kesilecek dalında bırakılmaz. böyle giderse çifciler ağaçları sökmek zorunda kalacaklar.

Hep Konuşan, Hiç Bir Şey Yapmayan Adam....

04.12.2014 - 10:17 | Son Güncelleme: 04.12.2014-10:25 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Bayraktar: Narenciyede fiyat dipte, üretici perişan

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, özellikle mandalina ve limon ihracatında tıkanma ve mandalinada üretim artışı nedeniyle üretici fiyatlarının dibe vurduğunu bildirdi.

Bayraktar: Narenciyede fiyat dipte, üretici perişan
Bayraktar, üretici fiyatlarının Kasım ayında mandalinada yüzde 40 azalmayla kilogramda 50 kuruştan 30 kuruşa, limonda yüzde 15,49 azalmayla 1 lira 7 kuruştan 90 kuruşa indiğini, hasadına Kasım ayında başlanan portakalda ise üretici fiyatının kilogramda 42 kuruş olduğunu belirtti.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, narenciyede en önemli pazarlar olan Rusya ' da ekonomik, Irak ve Ukrayna ' da yaşanan siyasi karışıklıkların bu ülkelere yönelik narenciye ihracatına da yansıdığını belirtti. Bu ülkelerden Irak ' a yapılan narenciye ihracatının, 2011 yılında 280 bin 858 ton iken, 2013 ' de 159 bin 333 tona gerilediğine dikkati çeken Bayraktar, 2014 Ocak-Kasım döneminde Irak ' a mandalina ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 69 azalmayla 5 bin 745 tondan 1778 tona indiğini bildirdi. TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 2014 Ekim ayında Rusya, Suudi arabistan, Irak, Ukrayna ve Polonya ' ya yapılan limon ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azalarak 39 bin 971 tondan 33 bin 367 tona gerilediğini belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:

'Yaş sebze ve meyve ihracatımızın da lokomotifi konumunda olan narenciye üretimi giderek artış gösteriyor. 2005 yılında 2 milyon 913 bin ton olan narenciye üretimimiz, 2013 yılında 3 milyon 681 bin 159 tona ulaştı. 2014 yılında ise üretimin 3 milyon 786 bin 690 tona çıkması bekleniyor. Portakal, limon ve greyfurt üretiminde geçen yıla göre çok ciddi bir değişim yaşanmazken mandalina üretiminin geçen yıla göre yüzde 12 artış göstereceği tahmini yapılıyor.

Narenciye ihracatında öne çıkan ve Türkiye için önemli pazar konumundaki ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi karışıklıklar, ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra, mandalina rekoltesinde görülen artışın yanı sıra, havaların sıcak gitmesi ve mandalina çeşitlerinin hasadının çakışmasıyla birlikte iç piyasada bir yığılma meydana geldi. Piyasada yaşanan bu yığılmayla birlikte 1 kilogram mandalinanın Kasım ayında üretici fiyatı yüzde 40 azalmayla 50 kuruştan 30 kuruşa geriledi. Sezon başında kilogramı 1 lira 30 kuruştan alıcı bulan limon ise, Ekim ayında 1 lira 7 kuruşa, Kasım ayında yüzde 15,49 azalmayla 90 kuruşa indi. Portakal da sezona iyi başlamadı. Hasadına Kasım ayında başlanan portakalda ise üretici fiyatı kilogramda 42 kuruş oldu.'

'İhracat iadesi önemli'

- İhracatı etkileyen en önemli konulardan birisinin ihracat iadesinin olduğunu belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

'Narenciye ihracatında verilen teşvik primleri yani ihracat iadeleri, ülkemizin narenciye ihracatında diğer ülkelerle rekabet edebilmesi, iç piyasada fiyat istikrarının sağlanması, üreticinin hak ettiği geliri elde edebilmesi bakımından son derece önemlidir. İhracat iadelerinin amacına ulaşabilmesi, ihracatçının önünü görebilmesi ve ihracatın gelişmesi için zamanında verilmesinin yanında, yeterli miktarda verilmesi de büyük önem taşıyor. Aksi takdirde zaten komşu ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi karışıklıklar nedeniyle zor durumda kalan sektör daha da sıkıntıya girer.'

'Yapılması gerekenler'

- Bayraktar, yapılması gerekenleri ise şu başlıklarla özetledi:

- İhracat iadeleri yeterli miktarda ve zamanında ödenmeli,

- Dış pazarda rekabet gücünün artırılabilmesi için maliyetler düşürülmeli, gübre, mazot, ilaç, elektrik gibi üretim girdileri desteklenmeli,

- Depolama, ambalajlama, nakliye giderleri desteklenmeli,

- Girdiler üzerindeki KDV ve ÖTV oranları indirilmeli,

- Tanıtım faaliyetleri ve iç tüketim artırılmalı,

- Yeni pazarlar bulunmalı. (Foreks)