Diskli Mibzerde Tasların Toprak Tutması / Çamur Toplaması Sorunu

Ynt: Nemli toprak ta tabakları tutmayan mibzer var mı?

nailyetek link=topic=79531.msg941429#msg941429 date=1417451401' Alıntı:
Her türlü arazide çalışır, taşlı derken öyle çok büyük kayaların olduğu yerlerde o da çaresiz kalıyor.
Mesela tabaklı da önüne taş gelince döndügü icin zıplıyor yerli kayalardan o kayaya kazayagi gibi direnmez mi

fatihcastle link=topic=79531.msg941432#msg941432 date=1417451524' Alıntı:
Mesela tabaklı da önüne taş gelince döndügü icin zıplıyor yerli kayalardan o kayaya kazayagi gibi direnmez mi
Balta ayakların da yayı var, uçtan yaylı, dipten yaylı modelleri mevcut. İrtem vey Kurt un sitesine bakabilirsin. Kazayağı kadar sert değil zaten yayları :D

Bizim burda hic kullanilmadi satiliyormu onuda bilmiyorum fiyat ne acaba biliyormusun abi ozdoken ozduman sakalak ekermak hep bunlardan vardaha sanzimanli mibzer girmedi bizim koye

fatihcastle link=topic=79531.msg941447#msg941447 date=1417453568' Alıntı:
Bizim burda hic kullanilmadi satiliyormu onuda bilmiyorum fiyat ne acaba biliyormusun abi ozdoken ozduman sakalak ekermak hep bunlardan vardaha sanzimanli mibzer girmedi bizim koye
Müracat; Gökhan Özkan, deneme mibzeri bile var onda :)

bu konuda umut Özkan da tecrübeli. .
bence bi Danış derim.
öztunç mibzer var bende büyük tabaklar var kolay kolay çamur tutmaz.
birde tabaklardaki çamur Sıyırıcıları iyi yapıştır tabağa ..
tek tek çekiçle ayarlaman lazım. .
ben öyle ayarladım..
çok aşırı çamur olmadıkça sorun çıkmıyor.

Arkadaşlar bu sene ne olduysa ,balta ayaklı mibzerler dahi topladı.Üstelik ayçiçeği yeriydi.Havalar aşırı nemli ve rüzgarsız olduğuna bağladım ben.O yüzden serpme olarak ekmek zorunda kaldık.Zorla makine ile ekilen yerlerde toplandığı için yastık-lamaları tırmıkla karıştırmak zorunda kaldık.

maygun10 link=topic=79531.msg941471#msg941471 date=1417455412' Alıntı:
Arkadaşlar bu sene ne olduysa ,balta ayaklı mibzerler dahi topladı.Üstelik ayçiçeği yeriydi.Havalar aşırı nemli ve rüzgarsız olduğuna bağladım ben.O yüzden serpme olarak ekmek zorunda kaldık.Zorla makine ile ekilen yerlerde toplandığı için yastık-lamaları tırmıkla karıştırmak zorunda kaldık.
Aynen abi anizda sap araya kaciyor ozellikle aspir yerleri cileden cikardi

Nemli toprak ta tabakları tutmayan mibzer var mı?

Disktillere göre daha azdır ama balta ayaklar da toplar. Aslında toplamaktan öte, baltalara çamur sardığı için mibzer ve traktör daha çok zorlanır ama çalışmaya devam eder. Tohumu sağlıklı şekilde toprağa bırakır. Asıl sorun net bir çizi duvarı oluşturamadığı için gömme ve örtme problemleri yaşanır.

Kesin çözüm 'rotec' ayak bi Amazone ' dur. Insanın yürüyebildiği her toprağa ekim yapabilir.

sebazios link=topic=79531.msg941514#msg941514 date=1417460045' Alıntı:
Disktillere göre daha azdır ama balta ayaklar da toplar. Aslında toplamaktan öte, baltalara çamur sardığı için mibzer ve traktör daha çok zorlanır ama çalışmaya devam eder. Tohumu sağlıklı şekilde toprağa bırakır. Asıl sorun net bir çizi duvarı oluşturamadığı için gömme ve örtme problemleri yaşanır.

Kesin çözüm 'ratec' ayak bi Amazone ' dur. Insanın yürüyebildiği her toprağa ekim yapabilir.
Amazone bi traktör parasidir heralde

Nemli toprak ta tabakları tutmayan mibzer var mı?

fatihcastle link=topic=79531.msg941533#msg941533 date=1417462467' Alıntı:
Amazone bi traktör parasidir heralde

Modele göre değişiyor. 140hp '0' traktörden pahalıları da var, normal bi Türkiye çiftçisinin alacakları da.

Bizim Trakya mibzerleri dekara 1kg ' ın altına düştüğünde seraemlemeye başlıyor. Adamların mibzerler (bakımlı ise) 80gr/da kadar stabilitesini koruyor.

Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya taraflarında çok uygun ikinci elleri bulunabiliyor. Prosedürü ile uğraşmak göze alınsa getirilebilir.

Örnekler:

http://www.mascus.com.tr/tarim-makinalari/mibzerler/amazone,1,relevance,search.html

fatihcastle link=topic=79531.msg941543#msg941543 date=1417463574' Alıntı:
Ankara nereee bulgaristan neree

Ankara nereee Japonya neree

(Şu an bu mesajı yazarken kullandığın cihazın büyük ihtimalle geldiği memleketten bahsediyorum. Önemli ayrıntı, cihaz şu an önünde.) Mesafeler eskisi kadar uzak değil artık. Istensin, olur.