Bakan Eker’den kırsal kalkınma projelerinden faydalanamayan 39 vilayete müjde

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Çorum ' a gitti. İl Müdürlüğü binasının açılışında konuşan Bakan Eker, 'Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 42 vilayette. Yeni dönemde geri kalan 39 vilayette de buna benzer imkanlardan faydalandıracak yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunu da buradan, Çorum ' dan açıklıyoruz' ifadelerini kullandı.​
Çeşitli programlara katılmak üzere Çorum ' da bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TKDK tarafından başlatılan 25 projenin yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün toplu açılış programı ve traktör dağıtım törenine katıldı.
TKDK aracılığıyla kırsalda tarıma önemli destekler sunduklarını belirten Bakan Eker, 42 ilde faaliyet gösteren kurumların geri kalan 39 ilde de yer alması için çalışma yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 42 vilayette. Yeni dönemde geri kalan 39 vilayette de buna benzer imkanlardan faydalandıracak yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunu da buradan, Çorum ' dan açıklıyoruz. Zaman zaman bize söylüyorlar. ' Niye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bizim ilimizde yok, sadece 42 ilde var? ' . Biz diğer illere de benzer bir mekanizma ile benzer bir kırsal kalkınma projesi hayata geçiriyoruz.'

'Kırsaldaki vatandaşlarımızı orada tutmamız lazım'
Kırsaldaki vatandaşların mutlaka desteklenmesi gerektiğini, aksi takdirde şehirlere göçün artış göstereceğini vurgulayan Bakan Eker, şöyle devam etti:
'Kırsaldaki vatandaşlarımızı orada, tarımın içerisinde tutmamız lazım. Onların orada karnını doyuracak, refahını teminat altına alacak şekilde projeler uygulamazsak, onlar şehirlere gelirler ve şehre geldiklerinde de bu defa çok daha yüksek bir maliyetle karşımıza başka bir sorun alanı çıkar. Hem eldeki imkanımızı doğru kullanmak, topraklarımızı verimli kullanmak, ekonomimizi tarım üzerinden büyütmek, geliştirmek, tarıma dayalı ihracatımızı artırmak hem de kırsal alandaki vatandaşlarımızın, çiftçinin refahını artırmak için bu tür desteklerin kırsal kalkınma yatırımlarının yapılması lazım. Onun için buna önemli kaynak aktardık. Kaynak aktarmaya da devam ediyoruz.'

'Tarım arazileri uydu üzerinden takip ediliyor'
Tarımsal alt yapının modernleştirilmesi konusuna da büyük önem verdiklerini belirten Bakan Eker, bu konuda mutlaka teknoloji girdisinin de kullanılması gerektiğine dikkati çekti.
Bakanlık olarak tarım arazilerinin takibi, parselasyonların dijital ortama aktarılması konusunda önemli çalışmalara imza attıklarının altını çizen Bakan Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Uydu teknolojileri kullanıyoruz. Tarımsal alt yapımızı modernleştirdik. Sahada 10 bin ziraat mühendisi ve veteriner hekimimiz var. Ayrıca 85 sosyolog aldık. Niye? Çünkü kırsal alan sosyolojisi çok önemli. Toplumun ihtiyacını bilen, onları değerlendirebilen bir bakış açısı gerekiyor. Onun için sosyologların katkısı önemliydi. Her ilde de bir sosyoloğumuz var. İletişim uzmanları aldık ve tarım televizyonunu kurduk. Türkiye ' nin bütün tarım arazilerinin parsellerini dijital ortama aktardık. 32 milyonun üzerindeki tarım parselinin her birinin numarası var. Bilgisayara girdiğimiz zaman biz bütün parselin özelliklerini anında görebiliyoruz. Ekili mi, dikili mi, sulu mu, kuru mu, hepsini biliyoruz. Uydu fotoğrafları ile takip ediyoruz. Dolayısıyla tarımı modernleştirecek alt yapı çalışmalarına da çok önem veriyoruz.'
Tarımsal ham maddenin gıda sanayine dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Bakan Eker, 'Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın üretim yapan çiftçilerimizin ürettikleri tarımsal ham maddeyi bir gıda sanayisine dönüştürmemiz gerekiyor. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi, bu düşüncenin ürünüdür' dedi.

Çorum ' un Türkiye ' nin başka illerinde üretilen nohudu getirerek leblebi ürettiğine dikkati çeken Eker, 'Çorum ' da un sanayisi de gelişmiş, bunu da biliyoruz. Biz şimdi kırsal kalkınma yatırımlarıyla tarımın ve hayvancılığın bütün alanlarında acaba ne kadar yeni gıda sanayisi geliştiririz bunun çabasındayız. İşsiz gençlerimize iş bulacağız. Hem yeni gıda markaları geliştireceğiz hem daha verimli çalışacağız hem de tarıma dayalı sanayiyi geliştireceğiz. Ebedi servet alanı olan tarım arazilerinin verime, berekete, istihdama, kalkınmaya dönüşmesi budur' diye konuştu.
Bakan Eker, konuşmasının ardından TKDK ' nın sağladığı hibe ve desteklerle hayata geçirilen 25 projeyle il müdürlüğü binasının açılışını gerçekleştirdi. Eker, ayrıca hibe desteklemeleri kapsamında üreticilere dağıtılacak 246 traktörden 15 ' ini sahiplerine teslim etti.

Ynt: Bakan Eker’den kırsal kalkınma projelerinden faydalanamayan 39 vilayete müjde

hepsi hikaye bu hibeleri kırsal kesimden alan yüzde 5 bile etmez bakanlığın sitesinde 7 tane word dosyası var senin benim doldurabileceğimiz evraklar yok
amaç hibe vermek mi birilerine kazandırmak mı istediğine vermek mi istenen bidolu evrak kısıtlı zaman neye göre olduğu belli olmayan bir puanlama sistemi (aslında belli resmen torpil kokuyor)
tek bir evrak eksikte dosyanı atıyorlar tamamlama vs yok son olarak bu hibenin adının değişmesi lazım kırsal kesimle alakası yok toplantıya gidiyorsun hep büyük firmaların temsilcileri ben birtane köylü görmedim
millette sanıyorki köylüye hibe yağıyor gitsin alsınlar alabiliyorlarsa ipard ın bütün illere gelmesi lazım bakanlıkla bu işlere girilmez

Ynt: Bakan Eker’den kırsal kalkınma projelerinden faydalanamayan 39 vilayete müjde

n_sayan link=topic=79532.msg942451#msg942451 date=1417674566' Alıntı:
hepsi hikaye bu hibeleri kırsal kesimden alan yüzde 5 bile etmez bakanlığın sitesinde 7 tane word dosyası var senin benim doldurabileceğimiz evraklar yok
amaç hibe vermek mi birilerine kazandırmak mı istediğine vermek mi istenen bidolu evrak kısıtlı zaman neye göre olduğu belli olmayan bir puanlama sistemi (aslında belli resmen torpil kokuyor)
tek bir evrak eksikte dosyanı atıyorlar tamamlama vs yok son olarak bu hibenin adının değişmesi lazım kırsal kesimle alakası yok toplantıya gidiyorsun hep büyük firmaların temsilcileri ben birtane köylü görmedim
millette sanıyorki köylüye hibe yağıyor gitsin alsınlar alabiliyorlarsa ipard ın bütün illere gelmesi lazım bakanlıkla bu işlere girilmez

aynen hocam çok haklısınız. Resmen torpilinizi bulun gelin diyorlar. Ne projenin nasıl olacağına dair ne maliyetlerin ne puanlamanın nasıl olacağına dair hiç bir bilgi yok. Tarih yaklaşıyor bari güncel olarak bir şeyler paylaşın, o da yok.

Bakalım bizde başvurcaz ya, torpilimiz yok inşallah hibeden yararlanabiliriz.

Bu mehti uydudan muydudan basediyor ne uydusu yau her gün Saat 10:00 Helikopter tepemde Arazimi denetliyor saten uyduya ne gerek bunuda geçtim adam Adapazarı Cıvarlarındaki sulak arazilere 3 KAT izni çıkartıcaz diyor Miletin ağzı Yerlerde salyalarıda üstüne damlıyor ,ee tabi 5 liralık tarlalar olacak 500 Lira köylü sevinmesinde benmi sevineyim tabi 10 yıl sonra ne olur orasını bilemem artık açlıktanmı ölürler yoksa satıkları tarlarda bekçilikmi yaparlar orasını allah bilir.
Artık ilerliyen gün ler gösterecek Mehti eker beyin dediği ile yaptıkları arasındaki farkı bekleyip görecez .Artık tarlalar yeşilden çıkar artık ne olur bilemem buralarda ;D zuha-*-s

bugüne kadar biçok projeye/hibeye şahit oldum, gezdim gördüm.. özeti şu;

ÇOK karamsar olmaya da ÇOK iyimser olmaya da gerek yok.. HİÇ torpili olmayan ama düzgün/tam dosyayla geçen projede gördüm, çok varlıklı-zengin olup atıp-tutup ama projesi geçmeyeni de gördüm..

Ciddi düşünenlere küçük bi tavsiye 'boşuna uğraşma çıkmaz' diyenleri bi süre unutun ve bu işi CİDDİ yapan bi proje şirketiyle/kişiyle görüşün.. zaten durumunuz/evraklar uymuyorsa dürüstçe 'bu iş olmaz' der.. ama şartlar uygunsa büyük bi aksilik-eksiklik olmazsa HİBE kesine yakın :)