süt inekçiliği yapmak istiyorum . . . düşüncelerinizi bekliyorum...

Ynt: süt inekçiliği yapmak istiyorum . . . düşüncelerinizi bekliyorum...

yok ben 20 senelık cıftcıyım zaten topraktan ıı anlarım halıyle hayvandan da az bucuk anlıorummm ben genelde besı ısı yaptık sut bambaska bı ıs pazarlaması süt tankı vs bunlar arastırılıp yapılması gereken seyler . . .

Toprak Ağası link=topic=79538.msg942287#msg942287 date=1417635025' Alıntı:
yok ben 20 senelık cıftcıyım zaten topraktan ıı anlarım halıyle hayvandan da az bucuk anlıorummm ben genelde besı ısı yaptık sut bambaska bı ıs pazarlaması süt tankı vs bunlar arastırılıp yapılması gereken seyler . . .
Aslında süt hayvancılığında süt üretiminin yanında sütün pazarlamasınıda yapabilseniz çok güzel paralar kazanılır.

aslan26 link=topic=79538.msg942292#msg942292 date=1417635717' Alıntı:
Aslında süt hayvancılığında süt üretiminin yanında sütün pazarlamasınıda yapabilseniz çok güzel paralar kazanılır.
Rıdvan Kardeş saten onu yapmasak battık süt birlik 1,10 TL veriyor Dışarıdaki Müşteri 2,50 TL veriyor düşün birde Su kontrolü yapmıyor Yağ kontrolü yapmıyor :D

lordsaar link=topic=79538.msg943498#msg943498 date=1417890110' Alıntı:
Rıdvan Kardeş saten onu yapmasak battık süt birlik 1,10 TL veriyor Dışarıdaki Müşteri 2,50 TL veriyor düşün birde Su kontrolü yapmıyor Yağ kontrolü yapmıyor :D
Bizde de durum aynı abi birlik 1.10dan alıyor :( ama perakende satış fiyatı 2tl :D Eğer 100 baş ve üzerinde bir süt hayvanı işletmesi sahibiysen sütünün tamamını yada büyük bir kısmını kendin pazarlayabilmelisinki bu işten para kazan veya karın artsın.Günlük süt,günlük yoğurt gibi şekillerde satılabilir.

Rıdvan kardeş sen saten örnek vereyim 200-300 Litre süt üretmeye başladınmı adamlar kapından gitmiyor *098*-
Süt birliğin de burada çok iyi avantajı var kısa ca anlatmam gerekirse örnek vereyim 100 litre süt ün günlük varsa bunun 50 sini dışarı 50 sinide süt birle vere biliyorsun,tabi hepsini dışarı satmak mantıklı ama dediğim gibi herzaman alıcı olmuyor bu aralar saten Adapazarı merkezi Çiftciler Parselemiş örnek vermem gerekirse Çark cadesine süt satan kişi Atatürk cadesine girmiyor atatürk cadesine girende tozlu caminin etrafına girmiyor vs vs vs
Adamlar işi baya bi sıkı tutuyorlar.

besi işini daha önce yapıyosanız sütçülükte fazla sıkıntı yaşamazsın benim tavsiyem 100 baş inekle başlama 20-30 ile başla bi pazarı gör kim ne alıyor ne satıyor pazar nerede daha iyi bunun gibi bazı bilmediğiniz noktaları aydınlattıktan sonra 100 de yapın 200 de yapın bende sizin gibi düşünüyorum arazi ve yem konusunda sıkıntım yok sadece biraz zamana ihtiyacım var.ayrıca sütçülüğe başlayınca besiyi bırakmamak lazım dişi buzağılar damızlığa erkekler ise besiye..

eeemreee link=topic=79538.msg943513#msg943513 date=1417893001' Alıntı:
Ha birde hocam sakin pazarlardan hayvan toplamayin gidin çiftliklerden alın.
Bi hasta hayvan tüm sürüyu mahveder
Dün Belgeselin birinde Yonca çiftliğini tanıtıyorlardı çok hoşuma gitti adamlar çok güzel tesis kurmuş yani doğumlardan gelen bızaları bir çatı altında toplayıp oradan çiftliklere dağtıyorlarmış erkek bızalarıda satıyorlarmış süt üreticileri oldukları için dişi bızaları yan çiftliklere trans fer edip bu şekilde çiftliklerindeki Kapasiteyi hep dengeli tutuyorlarmış ve hayvan sayısı artımıda çiftlik inşa ediyorlarmış baya bi alalttılar hoşuma gitti , 7 çiftlikleri varmış bunların yemlerini sadece 1 fabrika şeklinde yer yapmışlar burası üstlenmiş, yani belirledikleri saate adamların yemi ahırlara dağıtılıyormuş.

lordsaar link=topic=79538.msg943549#msg943549 date=1417897129' Alıntı:
Dün Belgeselin birinde Yonca çiftliğini tanıtıyorlardı çok hoşuma gitti adamlar çok güzel tesis kurmuş yani doğumlardan gelen bızaları bir çatı altında toplayıp oradan çiftliklere dağtıyorlarmış erkek bızalarıda satıyorlarmış süt üreticileri oldukları için dişi bızaları yan çiftliklere trans fer edip bu şekilde çiftliklerindeki Kapasiteyi hep dengeli tutuyorlarmış ve hayvan sayısı artımıda çiftlik inşa ediyorlarmış baya bi alalttılar hoşuma gitti , 7 çiftlikleri varmış bunların yemlerini sadece 1 fabrika şeklinde yer yapmışlar burası üstlenmiş, yani belirledikleri saate adamların yemi ahırlara dağıtılıyormuş.

YONCA HAYVANCILIK bu videomuydu hocam

Yok başkan buda 10 numara yanlız benim izlediğim Köy tv yada Bereket de olması lagzımdı tam hatırlamıyorum ama spiker bütün ciftlik alanlarını yani bızalar inekler yem alanları veteriner hekimleri falan gezdi gösterdi bu videodaki bütün unsurları gösteriyordu adamlar dediği gibi baya bi yol kat etmiş ama BİO gaz ı göstermedi sanırım.

lordsaar link=topic=79538.msg943564#msg943564 date=1417898959' Alıntı:
Yok başkan buda 10 numara yanlız benim izlediğim Köy tv yada Bereket de olması lagzımdı tam hatırlamıyorum ama spiker bütün ciftlik alanlarını yani bızalar inekler yem alanları veteriner hekimleri falan gezdi gösterdi bu videodaki bütün unsurları gösteriyordu adamlar dediği gibi baya bi yol kat etmiş ama BİO gaz ı göstermedi sanırım.

Allah nasip ederse böyle bi tesisim olsun isterim.daha doğrusu olacaksa böyle olmalı.

İşallah olur başkan nasip bu işler ama kısaca bi analiz yaparsam bu adamlarda 10 a yakın büyük çiftlik şeklinde ahırları var ve sadece bızaların bulunduğu alanda 500 den fazla bızaları var geri kalan ahırlarda süt inekleri vs var ve Yem üretimini sadece 1 yerde yapıyorlar ve bütün çiftliklere dağıtıyorlar ayriyettende sağım odaları 40 başlık ve işlerini baya sıkı tutuyorlar şayet bu işe gireceksen böyle bi çiftlikden sürü halinde almak bence daha mantıklı tabi hayvanları alırken yem rasyonunu ve hayvanın şartlarınıda iyice bi incelemek araştırmak lagzım.
Dikat edilmesi gereken en önemli konu adamların ahırları açık besi şeklinde ve ahırın etrafında otamatik Branda sistemi var,ve ineklerdeki hastalıkları iyleştirmek yerine daha güzel bir sitem yapmışlar Hastalıkları önceden tesbit edip gerçekleşmeden mudahale ediyorlar yani kısacası her hayvanı belirli periyotlarda kontrol ve muayene ediyorlar.
O yüzden adamları tekrardan tebrik ediyorum başarlalrın devamını diliyorum. *098*-

lordsaar link=topic=79538.msg943564#msg943564 date=1417898959' Alıntı:
Yonca Hayvancılıktan bahsediyorsun abi.Yer kırklareli :) Program bereket hayvancılık kanalında yayınlanmıştı.