süt inekçiliği yapmak istiyorum . . . düşüncelerinizi bekliyorum...

arkadaslar eskişehirde süt inekçiliği yapmak istiyorum.... 500 dekarı sulu olmak üzere 2000 dekar arazı uzerınde calısıorum... çiftlik projelerını incelıyorum 100 başlık inek ve kurbandan kurbana 50 tane de tosun veya düve yetiştirmeyi planlıyorum.... balya yonca fig mısır slajı küspe vs kaba yem giderleri kendim zaten üretiyorum sadece bakıcı ve hazır yem gıderım olucak . . . bu durumda bole bı ısletme kursam kar edermı . . . yurtdısından saf kan holstein getırtme ımkanım da mevcut yurtdısında gozlemledım cıftlıklerde adamlar 50 60 lıtre sut uretıolardı gunluk ve doğan buzagılara sut tozu ve kurabıye gbı kokan kemık katkılı palet yem yedırıolardı . . . bunun sebebını sordum da sutun kıymetlı oldunu bu yuzden buzagılara sut tozuyla besledıklerını anlattı. . . sımdı dusuncelerınızı beklıoruım

Ynt: süt inekçiliği yapmak istiyorum . . . düşüncelerinizi bekliyorum...

Toprak Ağası link=topic=79538.msg941451#msg941451 date=1417453962' Alıntı:
arkadaslar eskişehirde süt inekçiliği yapmak istiyorum.... 500 dekarı sulu olmak üzere 2000 dekar arazı uzerınde calısıorum... çiftlik projelerını incelıyorum 100 başlık inek ve kurbandan kurbana 50 tane de tosun veya düve yetiştirmeyi planlıyorum.... balya yonca fig mısır slajı küspe vs kaba yem giderleri kendim zaten üretiyorum sadece bakıcı ve hazır yem gıderım olucak . . . bu durumda bole bı ısletme kursam kar edermı . . . yurtdısından saf kan holstein getırtme ımkanım da mevcut yurtdısında gozlemledım cıftlıklerde adamlar 50 60 lıtre sut uretıolardı gunluk ve doğan buzagılara sut tozu ve kurabıye gbı kokan kemık katkılı palet yem yedırıolardı . . . bunun sebebını sordum da sutun kıymetlı oldunu bu yuzden buzagılara sut tozuyla besledıklerını anlattı. . . sımdı dusuncelerınızı beklıoruım
Ağam; bu iş akşamdan sabaha karar verip başlanacak bir iş değil. Topraktan kazanıyorsan, inek işinden de bırak başkası kazansın.

Tarlandan çıkardığın ürün ama kuru tarım ama sulu tarım olsun borcun olmayıp depona koyup vakti gelince satabiliyorsan çok güzel.

Depondaki ürünü hayvanların boğazından geçirip bir kat daha arttırabilirsin ama hayvancılığı iyi bilip takip etmek gerek

Hayvancılık çiftçilikten daha sıkı takip ister eğer takip etmezsen olmaz zarar eder tarladan çıkardığında ziyan olur.

Toprağı olup kendi yemini çıkaran vede tecrübesi olan hayvancılar işini takip ettikten sonra kazanır.

Hem başlarken inşaat yatırım sürecinde hem başladıktan sonra çalışma sürecinde ekonomik yönden hata yapmamak gerek.

zaten tarım ve hayvancılık ayrılmaz ıkı dal . . . bırbırlerını tamamlıyolar benm izlenımlerım tarım da verdımız emekın karsılını hayvacılıkla devam ettımızde cok daha karlı olcanı dusunuorum . . .

Eğer iyı bir bakıcı bulabilirseniz birde hayvanlarınız iyı çıkarsa hastalıklı veya hasta olup olmezse para bırakır ama bakıcı faktöru onemli bir faktör bizim koyde de 100 başlık bir ınek çiftçiligi var adam bu yıl hayvanlarimi azaltacağım dedi niye azaltacaksın diye sorduğumuzda eleman bulamıyorum daha az hayvan yapıp kendimiz bakacağız dedi. Yani eleman faktörü önemli bir faktör.

Toprak Ağası link=topic=79538.msg941461#msg941461 date=1417454438' Alıntı:
arkadaslar bırakalım sımdı agayı :D kımısı dıo para kazanmıorr kımı tanıdıklarım var para ya para demiyor . . . q7 lerle gezıo :D
Ağam Q7 ye binemezsin bir defa, onu bir geç.:) Ya ayakların b..klu olur, yada üzerin. Sen hiç 7/24/365 gün tarlada ki ürünü gözün önünde bulunduruyomusun? Hayvanı bulundurman gerekli işte. Hem bende muhacırım:) pek güvenme, akşamdan sabaha karar verip seni yarı yolda bırakır, kafası çabuk bozulur çeker gider.

Bu gün 100 başlık fenni modern süt sığırı işletmesinde zaten çoban ile pek işimiz olmaz.

Nitelikli vasıflı bakıcılar lazım, sağımcı ve işletme içi traktörcü , çobanlık meracılık olmayınca sadece hayvanın halinden anlamak için gerekli

İyi bir veteriner her zaman ulaşabileceğin .

İyi bir zooteknist yine her zaman ulaşabileceğin .

Hazır yem ile bakılacağı için bunlar çok önemli.

Hayvancılığın geliri çok iyi değil çok zamandır tarıma göre daha istikrarlı .

Hayvancılıktan iyi para kazanıp iyi araba ile gezenler çok az bizde tabi olmaz değil olur iyi çalışılır ise iyi arabaya binilir.

Bu işlerden iyi para kazanmak için topraktan aldığın ürünü hayvanları boğazından geçirip hayvanlardan aldığın ürünün değerini tekrar arttırmak için tekrar entegre tesis kurup süt yada eti işleyip paketleyip öyle satmak gerek o zaman iyi para kazanılır iyi araba ile gezilir.

Tabi bu tür işler ona göre yetenek bilgi tecrübe ister iyi çalışıp vaktini iyi kullanmak gerek.

Ağanın LAfının üstüne Laf konmaz yau zuha-*-s
Ama birkerelik ben yazım :)
Ağam 100 Baş inek o arazi için az bence ama başlangıç için iyi O Kemik tozu bildim bileli saten yemin içine katılıyor.
Basetiğiniz TOz Mama da Süt den daha düşük Maliyetli olduğu için kulanılıyordu ama Malesef dün aldım 1 Torba 25 Kilo geliyor ve 220 TL verdim 1 Bıza için 2 Subardağı katıyorsunuz ve 2,5 Litre de su hazırlanıyor.

Süt cüle gelincede Hayatınızda ilkez yaptığınızı sanmıyorum 2000 Dönüm tarlası olan biri herhalde Hayvanın H sindende anlar diye düşünüyorum şimdiden başarılı olmanız dilekleirmle Kolay gelsin.

arkadaslar ii düşünceleriniz için çok sagolun . . . ben kendım elektrk muhendısım lakın bu ıslere de ılgım var ben hollanda da 17 18 çiftlik gezdım adamlar gercekten ısı cok ıyı yapıolar ısteyen ınansın ısteyen ınanmasın 450 hayvana tek bır adam bakıordu ama sıstem mukemmeldı hayvanlar o kadar ıyı egıtılmıs kı sırası gelen sagım unıtesıne kendı gecıordu buna cok sasırdım ve dıger bı dıkkatımı ceken olaysa her ınekten her gun numune alıp test edıodu adam demır oranı yuksek cıkan sutu dokuolardı soledıklerıne gore metal oranı yuksek olan sutler kanser yaptıgından dolayı hollandada yasakmıs bu sutlrn satısı

Hocam o dediğiniz sistem sağım robotu oluyor ve burada tanesi 100-150 bin euro arası fiyatlara satılıyor. 1 robot 60 inek sağıyor, yani sana 2 robot gerekir. Robotlu olacak çiftliğin tasarımı da farklı oluyor. Firma sana direk mimari projeyi veriyor, çiftliğin böyle olacak diye.

Konuya dönersek, 2000 dönüm tarlan varsa yanlış anlama ama eşşek değilsen batmazsın bu işte. Eşşek değilsen dediğim, hayvan sağlığına ve refahına özen göstericeksin, hayvanları ve tarladaki ürünü sigortalıyacaksın, aşılarını eksik etmeyeceksin ve işçiyi başı boş bırakmıyacaksın o zaman güzel para kazanırsın. Dediğim şekilde yönetilen bildiğim bir 90 sağmalı olan çiftliğin aylık karı 50.000TL.

Arkadaşlar Yanlış anlamayın ama nezaman bu huyunuzdan vaz geçeceksiniz o günü dört gözle bekliyorum elin Adamı söyle yapıyor böyle yapıyor tamam kardeşim onu 5 yaşında çocukda biliyor bak kendinde ne güzel söylüyorsun 2000 Dekar arazim vardiyor tamamda kardeş kaç kişide 2000 Dekar tarla varr ve 500 Dekar sulak arazi Çiftcilerin toplamın sadece %5 belki o toprak var yada yok,geri kalan ölsünmü yani.
Türkiye çorafyasını incelersen ne demek istediğimi anlarsın türkiyenin özeliği ve bu güne kadar en iyi yatırımı Küçük baş hayvancılıkdı belki bagzı abileirm kıza bilir ama işin özü bu biz küçük baş idaresi ve bakımında çok iyi bi miletiz büyük başdada Aile yönetimiyle orta ve küçük işletmelerimiz vardır büyük işletme le kastınız sizin o bassetiğiniz 450 Baş hayvanlar oluyor.
Büyük işletmelerin zorluk dereceleri ve et fiyatındaki Dalgalanmalarla ve mazot fiyatının dengesiz gidişatınıda ve tohum ,Gübre fiyatlarınıda baza alırsak bu işletmelerin ayakta kalması büyük bi şansa bağlı .

Size dönecek olursak ,siz o birazdaha ileriye gidin mesela Avusturya bize daha uygun bi hayvancılık politikası izliyor onları örnek alınız derim ,
Ama illaki bende 500-1000 Baş hayvan yapacam diyorsanız ozaman bu formda ilk ben sizi tebrik ederim hatta ve hatta elinizden öperim ama dediğim gibi büyük işletmeler için İllaki arkanıza Devlet desteğini almanız lagzım özelikle Türkiyede almassanız en ufak bi dalgada gidersiniz.

:D sedat roman yazmıssın :D gene de dusuncelerın ıcın tesekkur ederım . . . lakınnn sunu kabul edelım adamlar bızden daha ıı yapıolar . . . bılmıorum gorme fırsatın oldumu benı yanlıs anlamayın bu avrupa hayranlıgı degıl adamlar teknık calısıolar kendılerını yormuolar . . .