Hayvancılığa başlamak

Ynt: Hayvancılığa başlamak

dostum ilk önce memleketini yaşını arazi miktarını ne ekip biçtiğini ahırın varmı yokmu daha önce yaptınmı sermayen ne kadar bunları yazarsan daha iyi olur. bide hayvancılık iş değil yaşam biçimidir tüm yaşantını onlara endeksliyeceksin

Memleket çorum. Sadece kuru tarım yapıyorum. Buğday ve arpa. Yaş 23 ziraat mühendisliği öğrencisiyim. Ahır var ama ben açıkbesi yapmayı düşünüyorum. Üstü ve bir duvarı kapalı şekilde. Hayvan alımına 50-60 bin TL gibi param var

Selamun aleykum bence basla basta zor gelebilir ama alisrsin brbde ziraat muhendisligi okuyorum ve ogrendigim bilgilerden sonra bakiyorum bizim ciftcimizin yaptigi pek cok yanlis var bunlar gelirleri etkiliyor ve ciftcimiz kazanamiyor gerekli bilgilendir.eler yapilsa ben eminim karli bir is bu arada bolum ne benim ziraat muh tarim ekonomisi

eger hayvanlara sen bakacaksan vede arpa ve mısır gibi yem yapabileceğin hububatın varsa bizim burdan örnek vermek gerekirse 40bine yalaşık 15tane 150kğlık dana alabilirsin 10 binliralıkta fabrika yemi alırsın elindeki arpa ve mısırıda kırdırıp yeme katarsın tabi bu arada elinde 5ton saman enaz 10ton temiz yonca balyası olacak. şimdi başlasan eylül de kestirsen ort 250 canlı ağırlıktan eder 3750x20edr 75000tl artık karmı zararmı oda elindeki yemebakar.tabi bu arada hiç hayvan telef olmayacak

Birakmanin gecerli bi sebebi olmali ayrica benim butun sulalem ciftci bir tek benim ailem ciftci degil ben okulum bitsin az bir sermaye 0 arazi ile baslicam bu ise kendme guveniyorum bence her seyi planli yalarsan olur bu is

m.aktaş75 link=topic=79543.msg941561#msg941561 date=1417464921' Alıntı:
eger hayvanlara sen bakacaksan vede arpa ve mısır gibi yem yapabileceğin hububatın varsa bizim burdan örnek vermek gerekirse 40bine yalaşık 15tane 150kğlık dana alabilirsin 10 binliralıkta fabrika yemi alırsın elindeki arpa ve mısırıda kırdırıp yeme katarsın tabi bu arada elinde 5ton saman enaz 10ton temiz yonca balyası olacak. şimdi başlasan eylül de kestirsen ort 250 canlı ağırlıktan eder 3750x20edr 75000tl artık karmı zararmı oda elindeki yemebakar.tabi bu arada hiç hayvan telef olmayacak
Yapılabilir kârlı bi iş diyosunuz yani.

orklar59 link=topic=79543.msg941562#msg941562 date=1417464958' Alıntı:
Birakmanin gecerli bi sebebi olmali ayrica benim butun sulalem ciftci bir tek benim ailem ciftci degil ben okulum bitsin az bir sermaye 0 arazi ile baslicam bu ise kendme guveniyorum bence her seyi planli yalarsan olur bu is
Öğreneceğimi öğrendim diplomaya pekte gerek yok diye düşünüyorum.

Aydın Kardeş Hayvancılığın çeşitleri cinsleri var hangisi kafana yatarsa başla derim karar senin yaşında genç maşallah Maddiat önemli deil 1 inekle bile başlasan üreticisin 1000 ineklede başlasan üreticisin.

1 INEK DE 1000 İNEK OLUR 1000 İNEKDE 1 İNEK OLUR ;D zuha-*-s *098*-

yazın bu ata sözünü yeni ürettim :D hemen patentini alim )))

lordsaar link=topic=79543.msg942839#msg942839 date=1417729998' Alıntı:
Hayvancılık demek bence kısaca özetlemek gerekirse :S
KENDİNE BİR DEVLET KURMAK DEMEK çünkü devletin büyor büyor iç sorunlar dış sorunlar derken ömür gidiyor zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
Gece gece bayağa iyisin abi :D

m.aktaş75 link=topic=79543.msg941547#msg941547 date=1417463930' Alıntı:
dostum ilk önce memleketini yaşını arazi miktarını ne ekip biçtiğini ahırın varmı yokmu daha önce yaptınmı sermayen ne kadar bunları yazarsan daha iyi olur. bide hayvancılık iş değil yaşam biçimidir tüm yaşantını onlara endeksliyeceksin

Dorğu demişsin brawo bu şekilde bakması gerek herkesin, Haywancılık Yaşam biçimidir....

aydinozden1991 link=topic=79543.msg941575#msg941575 date=1417466105' Alıntı:
Öğreneceğimi öğrendim diplomaya pekte gerek yok diye düşünüyorum.

4 yıl dayanmışsın az bişi kalmışi diplomanı cebine koy ondan sonra ne yaparsan yap, sonra pişman olursun....

:S kolay değil, sabah erken kalkmak, soğukta yatağı bırakmak, yazın sıcakta o ahır ve tabiki insanı yıldıran hastalıklar , ama tabiki kendi işin gibiside yok.

lordsaar link=topic=79543.msg942825#msg942825 date=1417729321' Alıntı:
Aydın Kardeş Hayvancılığın çeşitleri cinsleri var hangisi kafana yatarsa başla derim karar senin yaşında genç maşallah Maddiat önemli deil 1 inekle bile başlasan üreticisin 1000 ineklede başlasan üreticisin.

1 INEK DE 1000 İNEK OLUR 1000 İNEKDE 1 İNEK OLUR ;D zuha-*-s *098*-

yazın bu ata sözünü yeni ürettim :D hemen patentini alim )))
tuttum bu atasözünü :)