karnı şişen danayı kesmek zorunda kaldık :(

Ynt: karnı şişen danayı kesmek zorunda kaldık :(

m.aktaş75 link=topic=79544.msg941582#msg941582 date=1417466526' Alıntı:
geçmiş olsun canın sagolsun tel filan mı yutmuş
sağolasın tabiki insanlara bişey olmasın gerisi boş kısmeti öyleymiş . içinden hiç bişey çıkmadı yalnız yaklaşık 20 günde 4 defa şişti bizde çareyi kesmekte bulduk

emre_tuysuz link=topic=79544.msg941593#msg941593 date=1417467643' Alıntı:
Sadece bu hayvanda mı şişme oldu...

Hayvanların hepsi aynı yemimi yiyor ...samet bey...

Rasyonda bugday kullanıyormusunuz...
evet maalesef bu hayvanda oldu bu hayvanlarda sadece yağlı tohumlar besi bitirme yemi kullanılıyor arpa buğday vs bişey kullanılmıyor

samet 39 link=topic=79544.msg941594#msg941594 date=1417467801' Alıntı:
evet maalesef bu hayvanda oldu bu hayvanlarda sadece yağlı tohumlar besi bitirme yemi kullanılıyor arpa buğday vs bişey kullanılmıyor

beslenme ile alakalı değilse neyden kaynaklı olabilirmiş sordun mu hiç Samet...merak ettim doğrusu ...

emre_tuysuz link=topic=79544.msg941596#msg941596 date=1417468209' Alıntı:
beslenme ile alakalı değilse neyden kaynaklı olabilirmiş sordun mu hiç Samet...merak ettim doğrusu ...
daha önce veterineri getirdik hortum soktuk içine şişliği aldık ama biz bu danayı 35 40 gün önce ahırdan aldık ve bağlı beside bakılıyodu şimdi ise dışarıda ve salma beside ilk getirdiğimiz zaman yabancı olduğu için diğer hayvanlar sürekli üzerine atladı yordular havalarda birden soğudu o yüzden olabilir mi diye düşünüyoruz ama bilmiyoruz bizde tam olarak

geçmiş olsun.
timpani hastalığı, işkembede gaz oluşumunun hızlanması ve oluşan gazların dışarı atılamaması sonucu karnın şişmesidir. hastalığa yonca, bakla, bezelye, pancar yaprağı taze biçilmiş sondurulmadan yedirilmiş yemler yanında, bozuk, küflü ve donmuş gıdaların yedirilmesi de sebep olur. aynı zamanda patates, elma, ayva, lahana kökü turp gibi yumru bitkiler ve bunun yanında saman, yonca ve ot balyaları içinde çıkan naylon, ip vb. malzemelerin yemek borusunu tıkamasıylada hastalık kendini gösterir. işkembenin aşırı şişmesi hayvanın kalp krizi geçirmesine sebep olur. hayvanın önüme koyduğumuz yeme çok dikkat etmeliyiz.

Samet Kardeş çok geçmiş olsun cana gelecene Mala gelsin nediyeyim Alalhımdankiş Bıçak yetişmiş.
Kardeş Karın Şişme olayı benim Geçen sene Koyunda başıma geldi Hayvan Hareketsiz kaldı bi kaldırdım gezdirmeye çalıştım hayvan Geri geri gidiyor Kafayı da salladığını görünce ben hemen eve gityim bıca getirene kadar hayvan öldü duva*-*0

Kardeş aynı olay bendede var 1 Yaşında danam var satın aldım 2 aylıkken ve sahibi hiç bakmamış hayvana 4-5 aylıkken herşey güzeldi yanlız yaşıtlarıyla arasında baya bi fark gözle görülür hale geldi ve Danalar 6/8 aydan sonra baya bi hayvanı hırpalamaya başladılar hayvanım Rahatsızlandı artık yürüyemez hale geldi bende son çare olarak onu İneklerin arasına kattım ve şuan 13 aylık Maşallahı var iştahı Kilosu düzeldi dedin unsur çok önemli Hayvanlar da öyle bi sezgi varki herkez en zayıfına saldırıyor o yüzden çok dikat etmek gerekiyor bence yada İne yapmak gerekiyor oda ayrı bi Masraf.

lordsaar link=topic=79544.msg941865#msg941865 date=1417554855' Alıntı:
Samet Kardeş çok geçmiş olsun cana gelecene Mala gelsin nediyeyim Alalhımdankiş Bıçak yetişmiş.
Kardeş Karın Şişme olayı benim Geçen sene Koyunda başıma geldi Hayvan Hareketsiz kaldı bi kaldırdım gezdirmeye çalıştım hayvan Geri geri gidiyor Kafayı da salladığını görünce ben hemen eve gityim bıca getirene kadar hayvan öldü duva*-*0

Kardeş aynı olay bendede var 1 Yaşında danam var satın aldım 2 aylıkken ve sahibi hiç bakmamış hayvana 4-5 aylıkken herşey güzeldi yanlız yaşıtlarıyla arasında baya bi fark gözle görülür hale geldi ve Danalar 6/8 aydan sonra baya bi hayvanı hırpalamaya başladılar hayvanım Rahatsızlandı artık yürüyemez hale geldi bende son çare olarak onu İneklerin arasına kattım ve şuan 13 aylık Maşallahı var iştahı Kilosu düzeldi dedin unsur çok önemli Hayvanlar da öyle bi sezgi varki herkez en zayıfına saldırıyor o yüzden çok dikat etmek gerekiyor bence yada İne yapmak gerekiyor oda ayrı bi Masraf.
sağolasın abi ne diyelim olan yerde oluyo bunlar tabiki gözlemlemek dikkat etmek şart ama her zaman başında duramıyosun yada her zaman karlı iş yapamıyon inş bundan sonra tekrar böyle bir vaka yaşamayız .Allah kimsenin malına keder vermesin

144fenomen link=topic=79544.msg941886#msg941886 date=1417556579' Alıntı:
Sağlık olsun allah daha çok verir inşallah.Bizdede bu durumlar olabiliyor babam hemen işkembesine hortum salar aniden iniyo o zaman :)
sağolasın kardeşim inşallah cümlemize Allah daha çok versin.bizde hortum saldık indi ama tekrarladı durumu 1 2 3 derken son durum bu oldu ve çok zayıfladı hayvan

samet 39 link=topic=79544.msg941894#msg941894 date=1417556895' Alıntı:
sağolasın kardeşim inşallah cümlemize Allah daha çok versin.bizde hortum saldık indi ama tekrarladı durumu 1 2 3 derken son durum bu oldu ve çok zayıfladı hayvan
Amin.Anladım hayvanı kesen kişi ustaysa iç organlarına bakıyo diğer arkadaşların dediği gibi poşet vb. şeyler oluyo.Bizimde geçen yıl dananın biri aniden yemeden kesildi 3 gün hiç yemedi hemen kestirdik.mezbahada kesen adam kalbinde çivi varmıştı demiş.Anlamadığım işkembeki çivi nasıl kalbe gidiyo :S

İSMAİLÇAVDAR link=topic=79544.msg941679#msg941679 date=1417513084' Alıntı:
geçmiş olsun.
timpani hastalığı, işkembede gaz oluşumunun hızlanması ve oluşan gazların dışarı atılamaması sonucu karnın şişmesidir. hastalığa yonca, bakla, bezelye, pancar yaprağı taze biçilmiş sondurulmadan yedirilmiş yemler yanında, bozuk, küflü ve donmuş gıdaların yedirilmesi de sebep olur. aynı zamanda patates, elma, ayva, lahana kökü turp gibi yumru bitkiler ve bunun yanında saman, yonca ve ot balyaları içinde çıkan naylon, ip vb. malzemelerin yemek borusunu tıkamasıylada hastalık kendini gösterir. işkembenin aşırı şişmesi hayvanın kalp krizi geçirmesine sebep olur. hayvanın önüme koyduğumuz yeme çok dikkat etmeliyiz.
Değerli bilgiler.Teşekkürler.
Köyde son bir ay içinde karşı komşumun 2 Simentali bu yüzden gitti. Biri pancar tarlasında yediği pancarlardan küçük bir tanesinin boğazına takılması sonucu şişti.Zor bıçak yetiştirdiler.Bende köydeydim.Hatta kesildikten sonra boğazındaki pancarı ben bulup çıkardım.Diğeri köyün yanındaki seçilmiş soğanlardan yeyip şişmiş. Sahibi hortum atmış ama beceremeyince veteriner çağırmış.Veteriner hortumun hayvanın yemek borusunu deldiğini söylemiş ve kendisi tıkanmanın altından bir hava yolu açmış.O şekilde mezbahaneye yetiştirdiler.Havuç kadar bir pancar ve elma kadar bir soğan iki tane bakmaya kıyılmayan Simentale maloldu :(
Bizimde hayvanlarımız varken iki ineğimiz bahçemizdeki elma yüzünden aynı nedenle şişmişti.Birine ben veteriner götürdüm kurtardık diğerine zor bıçak yetiştirildi.Bir elma veya soğan yılların emeğini birkaç saat içinde götürüyor.

Çocukken, bizimde bir düve miz elmayı ezmeden yutmuş, elma boğazında kalmış, nefesi alıyordu ama veremiyordu karnı baya bir şişmeye başladı,halsiz kalıp yattığı zaman, babam boynunun altına bir kütük koyup yumruğu ile (soğan ezer gibi) ezdi düve o anda bir yutkundu ezilen elmayı yuttu ve nefes almaya başladı, eski haline döndü.