Çiftçinin Son Üç Yılı?

Bir çiftçi olarak son 3 yılda maddi durumunuz / geliriniz nasıl seyretti?

• Kullanılan toplam oy
    178

Arkadaşlar. Soru basit. Son üç yıldaki durumunuzu işaretliyorsunuz. Türkiye ' de çiftçinin durumu nereye gidiyor bunun cevabını arıyoruz.

Not: sadece çiftçilik ve hayvancılık gelirlerimizi baz alıyoruz. Ticaret ve yan işler konu dışı.

Tek ricam samimi olalım.

Bakalım halimiz ne çıkacak?

Ynt: Çiftçinin Son Üç Yılı?

Halimiz duman kardes ;( kendi adima son uc yilda para kazanmadi desem yalan olur ama iyi para kazandik dmk de yalan olur hele bu yil kuraklik bolgemizi baya bi etkiledi bugday ve arpada verimim dusuk olmasi ana kazanc kapimiz olan harmani tatsiz yapti :( bu yil son uc yilin ortalamasini da dusurdu :(

Net olarak rakam veremiyorum ki vermekte biraz abes olur tabii .
2009 dan bu yana sermayemizin yani esas ugrasimizdan gelen parayi hayvanlara gomduk. Bereket ki ciftligin arazisi kendini 5 e katladı emlak olarak .
Durumlar iyi suan aydan aya güzel bi meblağ a geliyor oda haliyle masraflara dağılıyor.

Daha çok çalışmak lazım daha çok.

battı batacagız zeytın fıyatları berbat sanırım ulkede zeytıncılıgı artık kaldıracaklar...masrafı cok gelırı azaldı bugday gibi sadece surup ekme ısı yok zeytınde emeği fazla buna karsılık alınan mıktar tatmın etmıyor her gecen gun eksıye gıdıyoruz...

Emek ,İnanç ve cok calışmanın karşılığını misliyle veriyor mevlam.
yaradan mevlamın her gününe şükür.
inşallah dahada iyi olacak ileriki zamanda.
yazdıklarım tamamen benim kendi düşüncem ve benim durumumla alakalı .o yüzden kimseyle bu konuda yersiz münakaşaya girmek istemiyorum.

Babam ile birlikte çalışıyoruz babamın arazilerini de ben kullanıyorum gelir gider ortak .

Üç iş var önümüzde koyun, süt inekçiliği, kuru tarım.

2007 den bu yana borçlandım borçlu gidiyorum çocuklarım biri üniversite biri lise okuyor şu an.

Borcum çoğalıyor , ödeyebiliyorum ama bitiremiyorum.

Her sene yeni bir umut bu yıl bitiririm borcu kurtulurum diyorum ama malesef, sistem beni borca itiyor sabırlı hareket edemiyorum.

Tarıma hiç bulaşmasaydım zamanında tarım traktör mekanizasyon merakım borçlanmama sebep, gerçi çok pahalı bir şeyler almadık .

Ne desek boş alacak verecek işi yönetmek , kendi ekonomini yönetmek ayri bir marifet.

son ıkı yıl patatesınde para etmesı bu yıl ayrıca tohumluk aycıcegının mucızevı verımı hesaplarda anormal degısıklık yaptı bunu fırsata degerlendırıp ortakdan ayrılma kararı aldım buda kazandıgımızı gerı yatırıma gıdecek demek ama allah bereket versın dıyorum

buğdayı ayçiçeğini biç sat borçları öde ekim ayı geldimi tekrar borç al şimdilik böyle gidiyor borçtan kurtulamıyoruz nerye kadar böyle gidicek bakalım ALLAH sonumuzu hayır etsin bereket verimler iyi yoksa bu fiyatlarla yerlerimizi ekemeyiz birikim yatırım yapmayı bıraktık borçlarımızı ödediğimize şükürediyoruz

Benim düşüncem küçük çiftçiler yani 500 dekar in altında yeri olanlar bu işi birakacak şartlar onu gösteriyor büyük çiftçiler şirketleşmiş çiftçiler bu işi devam ettitecek küçük ciftcilerde onların yanında hamballık yapcak

son 3 yılda kendimiz ve çevremizde makineleşme ciddi çoğaldı, Eskiden köy odalarında karşı köydekiler şu şekilde yapıyomuş gibisinden sohbetler dönerdi, Artık yavaş yavaş bilinçlenen halk daha çok avrupai işlemleri sohbetlerinde örnek göstermeye başladı, Arkadan gelen borcu olmayanlar yatırımda yapıyorlar. Bizde şimdilik Allaha şükür iyi kazanıyoruz ama 10 senedir bitmeyen bi kredi borcumuz var onun faizini yatırıp ana parayı devir daim ettiriyoruz bu sıradada ufak tefek yatırımlarda yapıyoruz, 3105i verip tarla aldık şimdi traktör ödüyoruz bu yıl az bişey daha hissedarlarımızdan hisse aldık, Yapılan yatırımlarımızın değeri satıldığında borçlarımızı kapatıyor ama birde ileriye dönük düşenmek lazım arazilerde değerleniyor..
Yani bizim eski borçlarımız olmasa şuan iyileşme var kendi düşüncem.. tabi hakkıyla çalışırsan

48 Dönüm Mısır ektik Gübreler ve tohumlar düşünce bi 24.000 Tl kalır diye hesaplıyorduk bunu baz alrak 10 Tane bıza topladık ahırdaki hayvan sayısı 22 oldu Doğumlarla falan 27 Baş büyük 15 baş küçük hayvan yaptık nitekim Mısırları teslim ettik elimize 10.000 TL kaldı anca borçları düştükden sonra Nitekim Kredi günü yaklaştı 10 Tane danaya satalım dedik 38.000 TL fiyat biçtik ve eve gelen Cambazlar en fazla 34.000 TL(1 Ay vadeli)
öbürleride 32.000 TL Peşin verdiler durum bildiğiniz gibi deil.
Saman aldık 500 Balya ve 20 Tona yakın Slaj yaptık ve bize Mazot Paketleme içinde 1800 TL gibi bi masraf çıkardı Küspeyi halan alamadık işallah bu günlerde alırız durum ne küspede tam da bilgimiz yok dökme vereceklermi vermiceklermi tam bilmiyoruz.
İnekler sütten kesildi Süt birlik bizi defterden silmesseiyidir zuha-*-s ,yılbaşından sonra Doğumlar var 3 Doğumda Veteriner gerek onada en az 1500 Tl para lagzım doğumlar zor olacak .
Tarlalar sürdük evin etrafındaki Hurdaları demirleri ne var ne yok topladım 400 Tl çıktı depoyu Fulleidm 50 Dönüm sürdüm kaldı bi 30 Dönüm onuda artık havalar düzelince süreriz.
Arpa ekecektik Para yetmedi o yüzden tarları dinlenmeye bıraktık önümüzdeki sene işallah bol bol MIsır ekecez yamurlarda iyi giderse borç biter gitmesse ,Danalar gider ;D

ANLIYACAĞINIZ HAYATIMIZ PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI *098*- oap*-s

GENEDE ALLAHIMA ÇOK ŞÜKÜR.

Hakkını vererek çalışıldığı zaman mutlaka bazı şeyler iyiye gidecektir.Ben 21 yaşındayım on seneden fazladır babama yardım ederim gerek hayvanların gerekse tarla işlerinde. Rahat bi 5 senedir de aklım erer babamdan hariç hesap kitap yaparım alternatifleri düşünürüm uygun zamanda babama da söylerim ki oda söylediklerimi saygı duyarak dinler gerek duyduğunda fikrimi sorar birlikte karar veririz ki 17 yaşında lise öğrencisi kardeşimin fikirleri de oldukça kıymetlidir bazı kararları almamızda sonuçta ne kadar çok alternatif o kadar verimli sonuç demek. Ama gelgelelim durumumuzda çok büyük bi ilerleme göremiyorum ben. Allah ' a şükür karnımız doyuyo bi döngüdür gidiyo şikayetimiz yok 8 10 tane büyük baş hayvanımız var ama her sene harman sonunda ektiğimiz hububattan çıkan kendi mazotuna gübresine ıvır zıvır masraflara yetmez işin içine buzağılar mutlaka girer 7 8 aylık buzağıları mecburen satar borçlerı öderiz. Ekerken tekrar baştan :) Ben üniversite okuyorum kardeşim lise ikimizde dışarıdayız Allah başımızdan eksik etmesin babam bir gün bir istediğimize yok demedi kendinde yoksa da buldu. Diyeceğim o ki işçiliğini de kendimiz yaptığımız ekip biçtiğimiz büyüttüğümüz hayvanlar hepsi bi döngüde dönüp gidiyo bu günümüze şükürler olsun...

berat.yzn link=topic=79545.msg942177#msg942177 date=1417622252' Alıntı:
Hakkını vererek çalışıldığı zaman mutlaka bazı şeyler iyiye gidecektir.Ben 21 yaşındayım on seneden fazladır babama yardım ederim gerek hayvanların gerekse tarla işlerinde. Rahat bi 5 senedir de aklım erer babamdan hariç hesap kitap yaparım alternatifleri düşünürüm uygun zamanda babama da söylerim ki oda söylediklerimi saygı duyarak dinler gerek duyduğunda fikrimi sorar birlikte karar veririz ki 17 yaşında lise öğrencisi kardeşimin fikirleri de oldukça kıymetlidir bazı kararları almamızda sonuçta ne kadar çok alternatif o kadar verimli sonuç demek. Ama gelgelelim durumumuzda çok büyük bi ilerleme göremiyorum ben. Allah ' a şükür karnımız doyuyo bi döngüdür gidiyo şikayetimiz yok 8 10 tane büyük baş hayvanımız var ama her sene harman sonunda ektiğimiz hububattan çıkan kendi mazotuna gübresine ıvır zıvır masraflara yetmez işin içine buzağılar mutlaka girer 7 8 aylık buzağıları mecburen satar borçlerı öderiz. Ekerken tekrar baştan :) Ben üniversite okuyorum kardeşim lise ikimizde dışarıdayız Allah başımızdan eksik etmesin babam bir gün bir istediğimize yok demedi kendinde yoksa da buldu. Diyeceğim o ki işçiliğini de kendimiz yaptığımız ekip biçtiğimiz büyüttüğümüz hayvanlar hepsi bi döngüde dönüp gidiyo bu günümüze şükürler olsun...
bende 3 senedir işe tamamen el attım köyde ninem var sadece bende geçen sene ve ondan önceki sene her hafta sonu giderdim bu sene sınav dolayısıyla pek ilgilenemiyorum ama genede bütün tarlaları bayramda ekebildim 10 yakın inek vardı şuan sattık ninem hesap kitap bilmez bütün hesap para işleri hepsi bende genelde ufak tefek piyasayada çalışıp mazot gidelerini karşılarım ama inanın son 3 yılda sadece karın tokluğuna çalışıyoruz gibime geliyo

onuda geçelim son 3 günüme bakarsak buradan dinar tüvtürk görevlisinin anneciğini selamlıyorum...

çiftcilikde en onemlı konu kendı capında sermaye bırıkımın olması tohumdu gubreydı borcla calısan ısdedıgı sevıyeye gelemeyecek dusuncesındeyım
bırım alandan urun mıktarını ve kalıtesını arttıemak ayrı bır olay para kazanmak ıcın ıllakı sart
rısklerıde goze almak gerek mısalen patatesde sabıt fıyatla ekıyorum ıkı senedır anlasdıgımız fıyatın ıkı katı pıyasada ama sozlesmedekın rısk benım gelecegımıde garantıye alıyor 2011 ve 12 de dusuk fıyatlarda zara etmeden cıkdım okadarda cok tarlam yok ama paso ıcar odeyerek kazanmaya calısıyorum
patates sokulen yerlerı 150 lıradan ıcarlıyorum bugday ekıyorum guzun vermıyoruzda bahar yagmur durumuna gore 2 su verıyorum verımde allah bereket versın 900 kg mı ınmedı ustune cıkdı

Açıkçası çeltik fiyatlarindaki artışa paralel olarak son 2 yildan beri kazancimiz çok şükür artıyor. Buna bağlı olarak da yeni ekipmanlara yatırım yapma ve icar ile daha fazla yer işleme imkanımiz oldu. Ancak buna bağlı olarak borçlar da artıyor. Mümkün olduğunca ölçülü bir şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Burası Türkiye neyin ne zaman nasıl olacagi belli olmuyor. Ayrıca Bu yıl yagmur, su baskını ve duman gibi olumsuzluklardan çoğu çeltik üreticisi ciddi boyutlarda etkilendi. Umarım ilerleyen zamanlarda hava şartları herkes için uygun olur. Eğer çeltik ekmeyip sadece buğday, ayçiçeği eksek ancak mevcut durumu koruyabilirdik, cok fazla iyileşme olmazdı.

Herkese hayırlı bol kazanclar diliyorum.

paylaşıölar oldukca durum netleşiyor demekkı tek urune baglı kalmak kurtarmıyor su olan her sey eker ama kurudada alternatıfler var yem bıtkılerı ama aspır fln algılamayın hemen sanayı bıtkılerının kacancı son ıkı yıldır ıyı gıdıyor