Turbo İlaçlama Makinesi Tavsiye...

Merhabalar...

Benim 16 dönüm düz arazi meyve bahçem var. Bahçemin 4 dönümü kiraz (ziraat 900 cinsi, bodur, yarı bodur değil), 4 dönümü şeftali (hale) ve 4 dönüm de armut (deveci) tur. Kirazlarım 7 yaşında, şeftalilerim 5 yaşında ve armutlarım da 2 yaşında. Çekilir tip turbo ilaçlama makinesi almayı düşünüyorum. Traktörüm 50 hp gücünde. nasıl bir ilaçlama makinesi tavsiye edersiniz? 1 tonluk yeterli olur mu? Çift fanlı mı, tek fanlı mı? Marka, model ne olabilir? Kirazlarımın boyu 4 metreyi geçti. Kirazın en üst noktasına erdirebilecek bir makine arıyorum. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Ynt: Turbo İlaçlama Makinesi Tavsiye...

ben gecen yıl taral 600lt asılır tip turbo atomizer aldım, 20 dönüm elma 20 donüm kası bahcesinde kullanıyorum , arada baskalarınada illaç yapıyorum gayet kullanışlı. traktorün önünü kaldırıyordu kum torbasıyla halletim onuda , sana tavsiye ederim.

50 hplik bir traktörüm var demişsiniz bg gücüne göre 80 cm çapında standart fanlı bir model tercih etmeniz gerekecek sizin o taraflarda nasıl modeller kullanılıyor bilmiyorum tabi bizim buralarda 50 hp civarı motorlara 80 cm çaplı fanları kullanıyorlar 90lık fanları kullananlarda var fakat tam açı yapamıyorlar motor zorlanıyor öncelikle çok fazla bahçeniz yok o yüzden türkiye pazarındaki çok uçuk markaları tercih etmeyin derim ben ki atomizörde en uçuk firma holsan var şuanda(fiyatları ile) son bi kaç yıldır holsanın fiyatları çok yüksek buda gözümden düşmesine neden oldu bizim buralarda şimdilerde güçsan çok yaygın fiyatlarıda gayet uygun kalite olarakta holsandan farkı yok denebilir zaten depoları bütün firmalar kendisi yapıyor yada yaptırıyor pompa,meme,fan aksamıda ithal yada fason üretim yaptırıp marka basıyorlar çoğu firma annovi pompa kullanıyor holsanlarda immovilli var pek bilgili değilim ama bana sorarsan birbirinden çok farkı yok zaten dekar bazında çok yüksek bi kullanım olmayacak gibi sizde piyasaya çalışırsanız ayrı

fakat 4 metre diyorsunuz 50 hp ile istediğiniz performans alınırmı bilmiyorum size tavsiyem her markanın detaylı teknik özelliklerine bakın aynı fan çapında max.hava üflemeyi yapan markayı tercih etmenizi öneriyorum
öte yandan damlatmaz ithal ilaçlama memeleri depo içi çift karıştırıcı ithal pompa ve 1:4.5 oranlı ithal şanzıman olmalı burada en önemlisi şanzıman çünkü 1 turda fanı ne kadar çok döndürürse motor o kadar az yorulur(yanlışa düzeltin arkadaşlar)

pompa seçiminde 145lt/dk debili mebranlı pompalar ideal gibi en yaygın onlar kullanılıyor
bide yatık pompa olayı var sanırım onlarda pistonlu oluyor holsanın P186 sı çok meşhur yatık pompalarda fakat yatık pompaların motoru çok yorduğunu düşünüyorum ben

bu onuda daha bilgili arkadaşlar vardır muhakkak onlar çok daha iyi bilgi verebilir

Bende almayı düşünüyorum 25 Dönüm nar bahçesi var 240 massey fergusonla deneme amaçlı genç Güçsan 1 tonluk ilaçlama makinesini kullandık Traktör bayıldı tarlada hafif rampa yerler var orda Traktör gazda yemiyor biz 1600 litrelik almayı düşünyorduk ama 1000 litrede bile istediğimiz verimi alamadık ya Traktör değişecek yada tek Taraflı ilaçlama yapacağız..