montbeliard ırkı mı simental mi

arkdaslar sa ozel bır bankada tarım bankacılığı bolumunde kredılere bakıyorum. burda okuduklarımdan sonra 5 sımental kırması ınegım vardı 5 adet wille tohumu istedim veteriner 200tlye atacagını soyledı turkıyede stoklarda kalmamış 3 ayda geldı yurtdısından tabı ınekler kızgınlık gecırdı elınde olanlara gore tohumlattık son ınegıme wılle tohumu attırdım ama bana montbeliard ırkı sanki daha iyi gibi geldi 1 haftadır arastırıyorum. hem et hem süt için ideal gibi geldi sizce hangısıne yonelmelıyım su an 35 bas hayvanın mevcut ve 200 bas a cıkarmak ıstıyorum.

Ynt: montbeliard ırkı mı simental mi

Kardeşim simantelin fleckvieh olanını at. Hem et hem de süt cinsi olan boğaları kullan. wille en iyisi. 200 tl biraz pahalı. ben de attırıyorum. 20 km ' ye 150 tl alıyor benim veterinerim. kardeş bi boğa daha var. wio. o da wınnipeg ' in oğlu. gzw değeri 134. veterinerim avustralaya ' da bu boğanın spermasını kullanıyorlarmış. fiayat da uygun 100 TL. Simentalden vazgeçme. Montabilerde fransız simentali zatem. SÜt yönleri daha fazla ama biraz ince yapılılar. Sen yine de fleckvieh yani süt ve et tipi simantal boğalardan vazgeçme.

karaman23 link=topic=79567.msg941975#msg941975 date=1417590332' Alıntı:
Kardeşim simantelin fleckvieh olanını at. Hem et hem de süt cinsi olan boğaları kullan. wille en iyisi. 200 tl biraz pahalı. ben de attırıyorum. 20 km ' ye 150 tl alıyor benim veterinerim. kardeş bi boğa daha var. wio. o da wınnipeg ' in oğlu. gzw değeri 134. veterinerim avustralaya ' da bu boğanın spermasını kullanıyorlarmış. fiayat da uygun 100 TL. Simentalden vazgeçme. Montabilerde fransız simentali zatem. SÜt yönleri daha fazla ama biraz ince yapılılar. Sen yine de fleckvieh yani süt ve et tipi simantal boğalardan vazgeçme.
Kardeş Welle nin tohumunu 200 Tl ya ala bilirmiyizki ?

Bana da ilk sorduğumda 250 tl ' ye atarız dediler. Daha sonra veterinerlere geliş fiyatını öğrendim. 100 tl. Bu durumu veterinere anlatınca tamam dedi. sana 150 ' ye atarız dedi.

Wille nin ithalatçı firmada fiyatı şuan 110 TL. Dövize göre değişiyor. Geçen yıl 100 TLydi. Bu çiftlik olarak benim alışım. Belki vetler daha bile ucuza alıyo olabilirler.
Karaman23 arkadaşın söylediklerine ben de katılıyorum. Wille çok iyi bir tohum. Şu an süt verimi puanına göre dünya 1.si. Genel puanda ise kardeşi Winnor 1. sırada. Tohum Türkiyede mevcut. Wille Çelikçesada, Winnor Vetarda. Wio 6. sırada. O da süper. TMR firmasında var. Wille ve Winnor a göre eksi yanı süt puanı biraz düşük. Bir de boy biraz kısa. Ama artıları var. Kolay doğum yani düvelere bile rahatça kullanılabilinir. Sonra meme yapı genetiği çok daha iyi. Bir de et verimi çok daha yüksek.
Ben 2 yıldır Winnor ve Wille kullanıyorum. Wille kızları daha buzağı ama Winnor kızları birkaç ay içinde doğurup inek olacaklar.
Bence 10-20 TL gibi farkları düşünmemek lazım. En iyisini kullanmak lazım. Şuan ülkemizde mevcut en iyi boğalar sırasıyla Winnor, Wille, Valig, Wio, Vanadin, GS Rumgo, Witzbold, Waldbrand, Pepsi, Wiggal, Vanstein.

simentalci link=topic=79567.msg942698#msg942698 date=1417718802' Alıntı:
Wille nin ithalatçı firmada fiyatı şuan 110 TL. Dövize göre değişiyor. Geçen yıl 100 TLydi. Bu çiftlik olarak benim alışım. Belki vetler daha bile ucuza alıyo olabilirler.
Karaman23 arkadaşın söylediklerine ben de katılıyorum. Wille çok iyi bir tohum. Şu an süt verimi puanına göre dünya 1.si. Genel puanda ise kardeşi Winnor 1. sırada. Tohum Türkiyede mevcut. Wille Çelikçesada, Winnor Vetarda. Wio 6. sırada. O da süper. TMR firmasında var. Wille ve Winnor a göre eksi yanı süt puanı biraz düşük. Bir de boy biraz kısa. Ama artıları var. Kolay doğum yani düvelere bile rahatça kullanılabilinir. Sonra meme yapı genetiği çok daha iyi. Bir de et verimi çok daha yüksek.
Ben 2 yıldır Winnor ve Wille kullanıyorum. Wille kızları daha buzağı ama Winnor kızları birkaç ay içinde doğurup inek olacaklar.
Bence 10-20 TL gibi farkları düşünmemek lazım. En iyisini kullanmak lazım. Şuan ülkemizde mevcut en iyi boğalar sırasıyla Winnor, Wille, Valig, Wio, Vanadin, GS Rumgo, Witzbold, Waldbrand, Pepsi, Wiggal, Vanstein.
Kardeş benim Kafama iyice Smentali aşıladınız bu yıl işallah ala bilirsem 2 tane Düve yada İnek Almayı düşünüyorum bende ki bütün hayvanlar Holştain hiç olmassa 2 inek ala bilsem çok fazla bi zarar görmem diye düşünüyorum şuan 9 Sağlır ineğim var Nitekim alacagım SİMENTAL inekten de Herhalde en kötü ihtimalle 15 litre süt alırım diye düşünüyorum .

Beni ençok Smentalde sevindiren unsur Hayvanın Tohumlama oranın yüksekliği ve Hastalıkların Daha düşük olması gibi geliliyor buna nazaran sizin düşünceleriniz nasıldır özelikle Dişi lerde ?

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer