Bugday sapa kalkacak engellemek için ne tavsiye edersiniz

arkadaşlar Ekim Ay ' ı basında buğdayları Ektim daha bitirdiğim günün aksamı yagmur yağdı ve Havaların ıyı gitmesiyle Ekin Büyüdü şu an bir karışı geçti ve havalarda çok güzel gidiyor korkum ekinin sapa kalkması meteoroloji daha en az on gün güzel hava gösteriyor ne yapacağımı Şaştım bana önerisi olacak arkadaşım varmı

Ynt: Bugday sapa kalkacak engellemek için ne tavsiye edersiniz

küçük baş bir hayvan sürüsü bul buğdayın içinde gezdirip birazda yedir derim. yani buğdayı şaşıtman gerekir. sürü sahiplerinin çoğu nasıl yapılacağını bilir.

CAGLAR BIYIK link=topic=79610.msg942708#msg942708 date=1417719996' Alıntı:
arkadaşlar Ekim Ay ' ı basında buğdayları Ektim daha bitirdiğim günün aksamı yagmur yağdı ve Havaların ıyı gitmesiyle Ekin Büyüdü şu an bir karışı geçti ve havalarda çok güzel gidiyor korkum ekinin sapa kalkması meteoroloji daha en az on gün güzel hava gösteriyor ne yapacağımı Şaştım bana önerisi olacak arkadaşım varmı
bırak kalksın kış olmassa koseyı donersın :D şaka bı tarafa bu kuresel ısınma bızı cok etkılıyor ne yapacagımızı sasırdık dogrusu

sizin buğdaylardan hayır gelmez geçen sene bizin öyleydi onun için bu sene kasımım 1o nunda ektik görüceksiniz önce kök boğaz yapıp alan alan çökme olucak sonra külleme sonra sarı pas sonrda kara pas hepsi sırayla eğer mücadele etmezsen,iz 250 kg biçersiniz bazen geç kalındımı ilaçta para etmiyor trakyalılar bilir tek çare geç ekiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

a3ff7ad42c6d5690af8328753ba9a500.jpg

Yukarıdaki tablo, riskli soğukluklar hakkında fikir verir. Özetle ne yapacaksanız bir önce yapın çünkü vakit daralıyor.

Bizdede aynı sorun olacak gibi havalar düşmeze bizdede aynı durum olur bide o yetmezmiş gibi bu camurda tarlalara zabrus kurdu ilaçı atıyoruz ne diyelim kısmet hayırlısı neyse o olsun :)

arkadasım ya sılındır cek yada hava kuru olunca hayvanlaar yedır yoksa verım olmaz susnu anlamıyorum artık ıklım degıstı neden erken ekım yapıyorsunuz nerelı oldugunuzu bılmıyorum ama bız osmanıyenın en yuksek yerındeyız ben daha bugun ekım yaptım aslında bu ayın 15 den sonra yapılması gerekıyordu gecen sene 15 aralıktan sonra ektım 550 kg dusmemeıstı herkesınkın epas hastalıgı dustu benımkınde yoktu

Keske erken ekmeseydin kardes don olursa ki olacak cok buyuk zarar verir bende erken ektim ama sizinki gibi buralar yagisli ve sicak gitmiyo sen 1 karis oldu diyon ekin sapa kalkiyo bu aralarda havalar ilik gidiyo 10 boyle gidecekmis allah yardimcin olsun

CAGLAR BIYIK link=topic=79610.msg942708#msg942708 date=1417719996' Alıntı:
fotoraf varsa atsana kardes bi bakalim ekine

Don olursa zarar edersin ama kar yağışı olursada güzel verin olur bizimde 400 dönüm öyle bi sene hayvan soktuk deneme için bi fark olmadı verimde bizde takip ediyoz 2 gün önce baktık mühendisi ile zarar yok dedi 24 Eylül ' de başladık biz ama pas hastalığı oluyor ilk baharda dikkat et

Arkadaşlar hepiniz HAKLI olarak neden erken ektin diyorsunuz geçen yıl 500 Dönüm tarladan 1 gram bile buğday biçmedik yağış olmadığından hiç çıkamadı ondan dolayı bu yıl yağış geliyo diye panikle ektik hata yapmışız şimdi daha iyi Anlıyorum ama arkadaşlar Aralık Ayında bu Havanın olacağını nerden bilebilirdik pazar günü tekrar gezicem ekinleri fotoğraflarını paylaşırım hepinize çok teşekkür ederim