Holstein melezleme

Selam arkadaşlar aranızda Holstein ile etçi bir ırk(Angus,şarole,limuzin,belçika mavisi gibi vs) hayvanlar ile melezleyen varmı? Bu melezlemede doğan danalar Simental kadar et verimi varmı.

Ynt: Holstein melezleme

Bizim ineklere belli olmuyor geçen sene aynı tohumla zor doğum yapan inek bu sene kendi başına doğum yaptı.düvelere yerli tohum kullanmama rağmen kolay ve iri buzağılar doğdu ama bazı kolay buzağlama yapan inekler ise aynı tohumla zor doğum yaptı biraz strese bağlı olarak

Gezen hayvan kolay doğurur ilkbahar yaz doğumları biraz daha rahat olur yeşilin de etlisiyle inek hem aşırı kilolu olmaz hemde kış ayındaki ne benzemez hayvan az çok hareket ediyordur merada ahırın etrafında tohumlatı rken doğuracağı zamanıda hesaplayarak ona göre tohum attırmak da önemli

Benim favorim artık sütçü simental benim hayvanlarım da hoştayn veterinere borç oldu 500 bıktım hoştaynın kahrından sıcak olur süt vermez kış olur ot yem beğenmez bunlara yaptığımmasrafın yarısını simental e yapsaydım bana kral gibi bakarlardı dosta düşmana tavsiyem sütçü simental erkeğide para dişiside hem ete hem süte

mesut kartepe link=topic=79649.msg943373#msg943373 date=1417854353' Alıntı:
Benim favorim artık sütçü simental benim hayvanlarım da hoştayn veterinere borç oldu 500 bıktım hoştaynın kahrından sıcak olur süt vermez kış olur ot yem beğenmez bunlara yaptığımmasrafın yarısını simental e yapsaydım bana kral gibi bakarlardı dosta düşmana tavsiyem sütçü simental erkeğide para dişiside hem ete hem süte
Bugün veterinerden 10 Simental sperması aldık

mesut kartepe link=topic=79649.msg943373#msg943373 date=1417854353' Alıntı:
Hemşo koptum yau sende aynı dertesin ben bitirdim sonunda Veterinerlere borcu şimdide Mama borcu başladı yau Mama 220 Tl olmuş geçen sene 180 Tl di :D
Hemşo bende de hepsi holştain dediğinde 100 de 100 haklısın ,Nitekim komşuda aynı senin düşünceni yaptı et ve doğurganlık yönünden çok güzel hayvanlar Smentaller ama Hemşo süt yok gibi birşey düşün sen doğumun 2 ci haftasında 30-35 Litre süt alıyorsun ama Smnetal den Malesef anca yarısını ala biliyorsun ,ama dediğin gibi durumun olacak sadece dişi yapıp doğum üzerinden çiftliğini kuracan yani doğurt büyüt sat ,erkek dişi fark etmez bazında hesap yapacaksın bence smentalde,
Ama malesef bizim ekonomi bunu kaldıramadığı için şuan en iyisi Holstain gibi gözüküyor ilerde belki içlerine 2-3 tane smental atarım bıza yavaşdan büyüsün diye .

Arkadaşın sorusuna gelince gün sayorum 50 gün sonra 1 tane holştain ineğime Komşunun Smental Danasına çektirdim tuttuda ,işallah rahat doğurur diye hesapliyorum .
Ama geçenlerde NAİL abide anlatıyordu melezleme esnasında sütcüyle etci arasında doğum sorunu oluyormuş ona dikat etmek gerekiyor hiç olmassa doğum esnasında bir Veteriner bulundurmak şart derim yada Keskin bir BICAK:D

• Beğen
Tepkiler: gavalster

lordsaar link=topic=79649.msg943496#msg943496 date=1417889804' Alıntı:
Hemşo koptum yau sende aynı dertesin ben bitirdim sonunda Veterinerlere borcu şimdide Mama borcu başladı yau Mama 220 Tl olmuş geçen sene 180 Tl di :D
Hemşo bende de hepsi holştain dediğinde 100 de 100 haklısın ,Nitekim komşuda aynı senin düşünceni yaptı et ve doğurganlık yönünden çok güzel hayvanlar Smentaller ama Hemşo süt yok gibi birşey düşün sen doğumun 2 ci haftasında 30-35 Litre süt alıyorsun ama Smnetal den Malesef anca yarısını ala biliyorsun ,ama dediğin gibi durumun olacak sadece dişi yapıp doğum üzerinden çiftliğini kuracan yani doğurt büyüt sat ,erkek dişi fark etmez bazında hesap yapacaksın bence smentalde,
Ama malesef bizim ekonomi bunu kaldıramadığı için şuan en iyisi Holstain gibi gözüküyor ilerde belki içlerine 2-3 tane smental atarım bıza yavaşdan büyüsün diye .

Arkadaşın sorusuna gelince gün sayorum 50 gün sonra 1 tane holştain ineğime Komşunun Smental Danasına çektirdim tuttuda ,işallah rahat doğurur diye hesapliyorum .
Ama geçenlerde NAİL abide anlatıyordu melezleme esnasında sütcüyle etci arasında doğum sorunu oluyormuş ona dikat etmek gerekiyor hiç olmassa doğum esnasında bir Veteriner bulundurmak şart derim yada Keskin bir BICAK:D
Vallahi komşu ben 2 hoştayndan 30 aldığım zaman öpüp başıma koyuyorum hostayndaki sıkıntımda bu Allah tan mama derdimyok hiçde denemedim ama belki de sütten iyi gelebilir buzağıya ssimental yine Yaz kış 15 verir en azından komsiii ;) anlş-*s

mesut kartepe link=topic=79649.msg943536#msg943536 date=1417894902' Alıntı:
Hayırlısı olur inşallah hafız wille winnor bilinen güzel spermalar biraz pahalı ama 1.sınf first class ok-*-s
Güzel seçim yapmısın paglı olsun önemli deil bence tutması daha önemli Smental inde tutma olasılığı Hoştainden dah ayüksek olması da bir etken bence

Hosteyine melezlenecek en iyi irk simental biz denedik cok kalitelibuzaglar cikti fiziki olarak simental ama renk holsteyin hem dayanikli oluyor hastaliklara karsi sut verimini daka gormedik duveler gebe cok iyi govde yaptilar erkegi desen 10 numara oldu 1 yasinda sattik montofon fiyatina gitti gelisimleride superdi tavsiye ederim

sevgili inekçi kardeşlerim ben holstein düveme angus tohum kullandım çok şükür sağ salim doğurdu .ilk doğumun yapdıkdan sonra 2 ineğim simenthal buzağıları sıkıntısız dünyaya getirdiler ..doğan angus yavrumuz şu an 8aylıkoldu gelişimide gayet güzel minyatürbir boğa gibi saf angustan ayrılantek yeri arka ayağının birinde ufaccık bir beyazıvar.. ayrıca doğan f1melez simenthal dnalarımda birisi yakında çekilecek yani yaşıdolmadı ama fizikiolarak gerekli yetişkinliğe ulaşdı diğeride dha küçü3aylık o tam simenthal çıkdı rengk olar üstelik anası eldahi vurmadan kendisi doğurdu oda en cılız ineklerimden birisi

sklr68 link=topic=79649.msg943811#msg943811 date=1417973049' Alıntı:
biz denemek için etçi simental sperması aldık boğa adı ERPEL biz doğan buzağıları erkek dişi olsun kesime göndereceğiz
kardesim şöle bir bakdım erpelin etve sütoranı düşük sağlık puanı iyi doğumu normal barışhocamolsadahaiyianlatırdı amamelez hayvanlarında azmanlıkoluşacagıçin güzel verimalacağınıtahmin ediyorum hayırlı olsun

• Beğen
Tepkiler: simentalci

renk anne olsa vücut simenthal çıkıyor kardeslerim bunda kullandıgınız boğanında özellikleir çoknemli bazı flekvieh boğalarda yüzede 15 yüzde 20kırmızı holstein kanı var oda doğan buzağının holstein karakter göstermesinde daha çok etki yapıyor...
melezlemeden korkmamak lazım

• Beğen
Tepkiler: sürücü
hostaine limuzin togumu koyduk cikan yavru bildigin essek [emoji3]
af9902d0f88241badfe0a141d2bd990a.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.