Rulo Balya Makinasıyla piyasaya çalışmak

[size=14pt]
Rulo balya makinası alarak kendi arazimi ve dışarıya çalışmayı düşünüyorum.Detaylı bilgiye sahip olan arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum.Ben yapacağım yatırımları yazacağım bunları değerlendirip uygun olup olmadığı konusunda fikir alışverişi yapmak istiyorum.Konya bölgesindeyim ve burada kare balya fiyatı 1 tl (20-22 kg arası),yonca biçme de dekarı 10-15 tl arası

100.000 - Traktör(100 hp civari)
200.000 - Rulo Balya Makinası
30.000 - Yonca Biçme

Yaklaşık 330.000 tl civarı bir yatırım yapacağız.Bu makinayı alırsak yonca tarlasını 100 dekar yapacağız ve fiğ tarlasını da 80 dekar yapacağız.Hem kendi ürünüm için hem de dışarıya çalışarak bu makinayı almak mantıklı mı?​

Ynt: Rulo Balya Makinasıyla piyasaya çalışmak

Amortismanı kısaltmak için maliyeti düşük yutun.

Örneğin streç sarmalı rulo balya makinası için 150-160 bin bile oldukça iyi bir rakam. Piyasaya çalışılabileceği bir,ok makina alınabilir bu rakama.

Temiz ikinci el traktör tercih edin. 80-85 arası düşük saatte haşmetler var.

Biçme içinse fiyat düşük yazılmış. Dışarıya çalışacak 3 metrelik bi pòttinger (çekili tipleri) 60.000 ' den aşağı alınmaz.

Bu işlerde ekipman uyumu çok önemlidir. Bana kalsa 130-140 hp ' yi kadar çıkılmalı traktörde. Çünkü dışarıya çalışma esnasında rulo balyayı tam randımanlı olarak çevirmek için böyle bir traktör şart. Yurt dışında 200 hatta 240 ho ' te kadar traktör kullanıyorlar streçli rulo balyada.

Geçtiğimiz yılda bize çok gerekli oldu streç sarmalı rulo balya makinası.

Yıl yağış gidince otçuluk çok zor oldu komşu köye bir streç sarmalı rulo balya makinası gelmiş bazıları streç sardırmamış sadece rulo yapmış masraf olmasın diye, bazıları sardırmış yıl yağış olunca ot balyaları tarlada suyun içinde kaldı bazı yerlerde streç sardıranlar kazandı .

sebazios link=topic=79656.msg943454#msg943454 date=1417884391' Alıntı:
Amortismanı kısaltmak için maliyeti düşük yutun.

Örneğin streç sarmalı rulo balya makinası için 150-160 bin bile oldukça iyi bir rakam. Piyasaya çalışılabileceği bir,ok makina alınabilir bu rakama.

Temiz ikinci el traktör tercih edin. 80-85 arası düşük saatte haşmetler var.

Biçme içinse fiyat düşük yazılmış. Dışarıya çalışacak 3 metrelik bi pòttinger (çekili tipleri) 60.000 ' den aşağı alınmaz.

Bu işlerde ekipman uyumu çok önemlidir. Bana kalsa 130-140 hp ' yi kadar çıkılmalı traktörde. Çünkü dışarıya çalışma esnasında rulo balyayı tam randımanlı olarak çevirmek için böyle bir traktör şart. Yurt dışında 200 hatta 240 ho ' te kadar traktör kullanıyorlar streçli rulo balyada.

Fiyat toplamda hemen hemen sizin dediğinizle aynı oluyor yine de bu iş ile ilgilenen piyasada çalışanlar ve ya bu işi kaça yapıyorlar kazancı nerelerde onunla ilgili bir bilgi sahibi olmamız gerekiyor.