Sorgum (sudan otu) eken var mı ?

Ynt: Sorgum (sudan otu) eken var mı ?

aslan26 link=topic=79660.msg943584#msg943584 date=1417901469' Alıntı:
Bizim köyde bir ara bir kişi 3-4yıl sudan otu ekti.Yılda bir sefer ekiliyordu ve 2-3 defa biçim yapılıyordu.Görüntüsü aynı mısır gibi sadece koçanları yok.

ekimi şuanda bıraktılarmı bırakmalarına ne sebeb oldu verimleri getirisi nasıldı bi bilginiz varmı aceba

sefayuksel link=topic=79660.msg943585#msg943585 date=1417901649' Alıntı:
ekimi şuanda bıraktılarmı bırakmalarına ne sebeb oldu verimleri getirisi nasıldı bi bilginiz varmı aceba
Ekimi bırakalı epey oldu.Artık ne için bıraktıkları konusunda bir bilgim yok.Zaten fazla ekmiyorlardı onuda günlük hayvanlarının ihtiyacı kadar biçiyorlardı.Sonrada sulayıp tekrar biçim yapıyorlardı.

Sorgum ve sudan otu birbirinden ayrı bitkilerdir ama son yıllarda bu iki bitki melezlenerek daha verimli bir hale getirildi.Bu otun tohumunu satan bir şirkete bilgi almak için sorduğumda sorgum sudan otu ikinci ürün olarakda ekilebilir veya hayvanların yayılması içinde uygundur.İyi bir bakımla yılda 3-5 biçim ve 10 tona kadar yaş ot verimi var demişti.

edindiğim bilgilere göre.45 cm sıra arası ile ekiliyormuş. biz bunun silajını hangi tür makine ile yapmalıyız.balyası haşpaylı mı olmalı. evet görüşlerinizi bekliyorum

Ali KOÇKAYA link=topic=79660.msg943647#msg943647 date=1417934246' Alıntı:
edindiğim bilgilere göre.45 cm sıra arası ile ekiliyormuş. biz bunun silajını hangi tür makine ile yapmalıyız.balyası haşpaylı mı olmalı. evet görüşlerinizi bekliyorum
Balya yapanı gormedim ama slajını mısır veya ot slaj makinası ile yapılabilir.

Ali KOÇKAYA link=topic=79660.msg943647#msg943647 date=1417934246' Alıntı:
Balya yapanı gormedim ama slajını mısır veya ot slaj makinası ile yapılabilir.