mf 3.105 zabrus kurtu ilaclamsında

Hayırlı akşamlar cümleten :)
Bu sene baya değişiklik yaşıyoruz havanın sicak iliman gitmesi ekinleri geliştirdiği kadar zabrus kurtunuda geliştiryor galiba ki bizde havanın az acıldığını görünce ciğ sis camur demeden ilaç atıyoruz tarlalar kac gündür inşAllah ilaçlar bu havada işe yarar yoksa ekinlerin durumu iyi olmaz genede kısmet neyse o olur şüphesiz :)

Ynt: mf 3.105 zabrus kurtu ilaclamsında

tümosan 4155 link=topic=79686.msg943860#msg943860 date=1417978751' Alıntı:
teşekkürler :)
alipasalierkan link=topic=79686.msg943880#msg943880 date=1417980360' Alıntı:
Güzel paylaşım. Kolay gelsin...
ismail_17 link=topic=79686.msg943881#msg943881 date=1417980476' Alıntı:
Geçmiş olsun.

Çiftçilik malesef böyle .

Kolaygelsin .
saol teşekkürler abi :)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79686.msg943902#msg943902 date=1417982370' Alıntı:
kolay gelsin Habun bey.
kurt olan yer ekin kökümü ,şayet ekin kökü ve saplı sürüm yaptınsa pulluk yada çizelle değilde ,diğer ekipmanlarla .toprak havalı kaldığındanda olabilir.ilaç fayda etmezse(inşallah ederde) üstüne silindir cek.
teşekkürler abi :) evet toprak saplı abi ki dediğin gibi saplı olan yerde daha fazla zarar vermiş, silindir cekili abi belki diğer konulardan hatırlarsın mibzerin arkasına silindir bağlı hiç silindir cekilmeyen tarlamız yok ki silindirde öyle hafif falan diyil ki toprakta sert yumuşak gevşek diyil ama gel gür ki bu zabrus denilen ilet ne silindir dinliyor ne bişey inşallah işe yarar ilac bi kac yıldır hep atarız alıştık zaten ama bu sene baya erken cıkıp baya zarar verdiler ne diyelim kismetten üte köy yok tabi bizde elimizden geleni yapıcaz :) yanlız buda var abi anızı yakan yerler var onlarda kurt az ki ne zaman anız yakmak yasak oldu o zamandan beri bu ilet ortaya cıktı :) teşekkürler abi :)
CropMasteR link=topic=79686.msg943906#msg943906 date=1417982479' Alıntı:
Gecmis olsun ve kolay gelsin. Insallah kurtulursunuz hepsinden
inşAllah teşekkürler :)

Arslanlar 5070 link=topic=79686.msg943929#msg943929 date=1417983889' Alıntı:
teşekkürler :) teşekkürler :) saol teşekkürler abi :) teşekkürler abi :) evet toprak saplı abi ki dediğin gibi saplı olan yerde daha fazla zarar vermiş, silindir cekili abi belki diğer konulardan hatırlarsın mibzerin arkasına silindir bağlı hiç silindir cekilmeyen tarlamız yok ki silindirde öyle hafif falan diyil ki toprakta sert yumuşak gevşek diyil ama gel gür ki bu zabrus denilen ilet ne silindir dinliyor ne bişey inşallah işe yarar ilac bi kac yıldır hep atarız alıştık zaten ama bu sene baya erken cıkıp baya zarar verdiler ne diyelim kismetten üte köy yok tabi bizde elimizden geleni yapıcaz :) yanlız buda var abi anızı yakan yerler var onlarda kurt az ki ne zaman anız yakmak yasak oldu o zamandan beri bu ilet ortaya cıktı :) teşekkürler abi :) inşAllah teşekkürler :)
Bizim buralarda yok heralde hadi ben bakmiyorum tarlaya kimse mi bakmiyor yarin bi dolasayim bari içime kurt düştü 😂😂😂

berat.yzn link=topic=79686.msg943965#msg943965 date=1417986560' Alıntı:
Kolay gelsin abi tez zamanda kurtulursunuz inşallah
İnşAllah kardeşim varol :)
fatihcastle link=topic=79686.msg943981#msg943981 date=1417989551' Alıntı:
Bizim buralarda yok heralde hadi ben bakmiyorum tarlaya kimse mi bakmiyor yarin bi dolasayim bari içime kurt düştü 😂😂😂
Ankara Diyarbakır arası 1 000 km :)

Hebun hem geçmiş olsun, hem kolay gelsin.

Toprak İşlemesiz tarıma karşı ön yargılı olunca çoğu arkadaş kızıyor bana ama örnekleri gördükçe de bahsetmeden edemiyorum.

Bu ve önceki yıllar hiç farketmez, kendimde ve çevremde gördüğüm istisnasız tüm arazilerde, değil toprak işlemesiz tarımı, az toprak işlemeli tarım dahi yapılsa, muhakkak bir yada birkaç sorun ile karşılaşılıyor.

Bunu neden söylüyorum. Kendi arazilerinde derin işlediğim alanlarda en küçük bi sorun yaşamazken, sadece goble çekerek işlediğim arazilerde (ufak tefek de olsa) muhakkak sorunla karşılaştım.

Dur bi tahminde bulunayım.

Sadece goble çekip ektiğiniz yerlerde kurt sorunu daha fazla var. Doğru mu?

Larva dönemini sürülmediği için anlarda rahatça geçiren zabrus bulunduğu yerden kökleri kesmeye başlıyor. Ekim sonrası merdane çekilse bile toprak nemine bağlı olarak sonuç alınamaya biliyor. Burada çok nadirde olsa rastlanılan bu sorunu ikinci kez merdane türü aletle çözmek denendiğinde genelde sonuç alınamıyor. Traktörün ağırlığı yeterli değilse arkaya herhangi bir ekipman takılıyken zabrusun zarar verdiği en son sınırın biaz daha dışından sadece traktör ile 3-4 kez çiğneyip iz yaptığımızda zabrus bu sıkıştırılan yerden geçemiyor. Son olarakta tüm tarla sınırını ve varsada iyi sürülmeyen/sürülemeyen yerlerin sınırlarınıda sıkıştırdıktan sonra zabrus duruyor.
Ben şahsen tohumu ilaçlamıyorum eğer değişmediyse çok uçuşan bir ilaç vardı hatta bu sebeple bir köylümüz zehirlendi.

Arslanlar 5070 link=topic=79686.msg943929#msg943929 date=1417983889' Alıntı:
teşekkürler :) teşekkürler :) saol teşekkürler abi :) teşekkürler abi :) evet toprak saplı abi ki dediğin gibi saplı olan yerde daha fazla zarar vermiş, silindir cekili abi belki diğer konulardan hatırlarsın mibzerin arkasına silindir bağlı hiç silindir cekilmeyen tarlamız yok ki silindirde öyle hafif falan diyil ki toprakta sert yumuşak gevşek diyil ama gel gür ki bu zabrus denilen ilet ne silindir dinliyor ne bişey inşallah işe yarar ilac bi kac yıldır hep atarız alıştık zaten ama bu sene baya erken cıkıp baya zarar verdiler ne diyelim kismetten üte köy yok tabi bizde elimizden geleni yapıcaz :) yanlız buda var abi anızı yakan yerler var onlarda kurt az ki ne zaman anız yakmak yasak oldu o zamandan beri bu ilet ortaya cıktı :) teşekkürler abi :) inşAllah teşekkürler :)
Habun bey ,daha önceki yaptığınız işlemleri biliyorum.
yılmaz bey ve ofas(isminiz yazmadığı için) niçkli üyelerimizde cok güzel tesbitlerde bulunmuşlar.
bizde cok eskiden ekin kökü cok devirip ekerdik.bu kurt durumu ekili tarlanın etrafı boşsa veyada ekili tarlanın sınırındaki tarlarda ekim işçiliği iyi yapılmadıysa ondan bile olur.
bu yıl geçti artıkda sen gelecek yıl kurt olayı cok olan tarlarıyın sınırlarını diğer komşu sınırlardan yüksek tut. bu yöntem bile faydalı olur.
şimdide yazacam yöntemi bi dene ,biz rahmetli dedemle kurt olan tarlara elma gömerdik.normal elma ,kurt kesen yerin cok olduğu yerlere toprağı eşeler elmayı gömerdik,elma üstünede 20-30 cm bi çıbık dikerdik elma belli olsun diye.akşama doğru bu işlemi yapar ,durum musait olursa gece gider elmalırı toplardık,yoksa gündüz erken zamanda gider toplardık. bu yöntemde biraz sacma gelebilir ama biz cok faydasını görürdük ha nolurdu bi kasa ,iki kasa elma ve biraz zahmet cekerdik.
benim bildiğim yöntemler bunlar. pancar olsa capa ve sulama işi cözüm olurda .

ahmtkskr link=topic=79686.msg943994#msg943994 date=1417991359' Alıntı:
Kolay gelsin abim :) Herşeye bi ilaç atıyoruz bi zaman sonra onlarda bağışıklık kazanacaktır.
eyvallah kardeşim :) zaten Insektisitlerin hemen hemen tümünde yıl icinde bi kac kezden sonrası kulanılması fayda vermiyor bağışıklık kazanıyor ki bizde denemedik ilaç bırakmıyoruz zaten sonumuz hayır olsun :)
ibrahim_11 link=topic=79686.msg943997#msg943997 date=1417991712' Alıntı:
kolay gelsin şuan bizde kurt yok ama hergün yağmur var inşallah yağmurdan zarar gelmez
teşekkürler :) yuğmurdan zarar gelmez inşAllah :)
sebazios link=topic=79686.msg944013#msg944013 date=1417992830' Alıntı:
Hebun hem geçmiş olsun, hem kolay gelsin.

Toprak İşlemesiz tarıma karşı ön yargılı olunca çoğu arkadaş kızıyor bana ama örnekleri gördükçe de bahsetmeden edemiyorum.

Bu ve önceki yıllar hiç farketmez, kendimde ve çevremde gördüğüm istisnasız tüm arazilerde, değil toprak işlemesiz tarımı, az toprak işlemeli tarım dahi yapılsa, muhakkak bir yada birkaç sorun ile karşılaşılıyor.

Bunu neden söylüyorum. Kendi arazilerinde derin işlediğim alanlarda en küçük bi sorun yaşamazken, sadece goble çekerek işlediğim arazilerde (ufak tefek de olsa) muhakkak sorunla karşılaştım.

Dur bi tahminde bulunayım.

Sadece goble çekip ektiğiniz yerlerde kurt sorunu daha fazla var. Doğru mu?
teşekkürler abi :) ne demek abim siz konuşacaksınız ki bizde ders cıkaracaz ya doğru ya yanlış bulacaz örnek alacaz :) abi bizde kurt kac yıldır var bölge geneli var yanlız anız yakması yasak olduğunndan sonra coğaldı önceden varsada silindirle veya etrafına pulukla hat cekilip sıkıştırıldı ama şimdi okadar cok ki etrafını sertleştirsem puluk ceksem desem ortada tarla kalmaz :) soruna gelince abim ben gobleyi sadece mercimek yerine cektim ve mercimek yerinde zabrus kurtu olmaz sınırlarda olur sadece ki sadece goble cekip ektiğimiz yer yok ila arkasında bir ikileme kiltvatör ile gireriz :) yanlız tanımın bence haklı işlemesi az olan tevsiyesi güzel olmayan sıkıştırlamayan yerlerde bu sorun daha cok var ve bide saplı olan yerlerde saplı olan yerlerde ekin yok o derece :)
ofas link=topic=79686.msg944049#msg944049 date=1418006697' Alıntı:
Larva dönemini sürülmediği için anlarda rahatça geçiren zabrus bulunduğu yerden kökleri kesmeye başlıyor. Ekim sonrası merdane çekilse bile toprak nemine bağlı olarak sonuç alınamaya biliyor. Burada çok nadirde olsa rastlanılan bu sorunu ikinci kez merdane türü aletle çözmek denendiğinde genelde sonuç alınamıyor. Traktörün ağırlığı yeterli değilse arkaya herhangi bir ekipman takılıyken zabrusun zarar verdiği en son sınırın biaz daha dışından sadece traktör ile 3-4 kez çiğneyip iz yaptığımızda zabrus bu sıkıştırılan yerden geçemiyor. Son olarakta tüm tarla sınırını ve varsada iyi sürülmeyen/sürülemeyen yerlerin sınırlarınıda sıkıştırdıktan sonra zabrus duruyor.
Ben şahsen tohumu ilaçlamıyorum eğer değişmediyse çok uçuşan bir ilaç vardı hatta bu sebeple bir köylümüz zehirlendi.
haklısın abi sınırlardan geciyor ki dakat etin mi bilmiyorum ama bu tarlanın iki tarafı sürülmemiş daha onlardan gecişler cok olmuş beli yanlız dediğin gibi traktörle sıkıştırmayla zor olur ki hemen hemen her yerde var tarlada ekin kalmaz sıkıştrmaya kalksak sadece sınırlarda olsa olabilir ama böylese zor :) tohum kaplama ilacları var biz denedik kac yıl önce bi faydasını görmedik ki amcam bu sene karıştırdı tohum ilacını ondada aynı şekil oda benle beraber ilaç atmaya başladı :) teşekkürler :)

]
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79686.msg944057#msg944057 date=1418019750' Alıntı:
yılmaz bey ve ofas(isminiz yazmadığı için) niçkli üyelerimizde cok güzel tesbitlerde bulunmuşlar.
bizde cok eskiden ekin kökü cok devirip ekerdik.bu kurt durumu ekili tarlanın etrafı boşsa veyada ekili tarlanın sınırındaki tarlarda ekim işçiliği iyi yapılmadıysa ondan bile olur.
bu yıl geçti artıkda sen gelecek yıl kurt olayı cok olan tarlarıyın sınırlarını diğer komşu sınırlardan yüksek tut. bu yöntem bile faydalı olur.
şimdide yazacam yöntemi bi dene ,biz rahmetli dedemle kurt olan tarlara elma gömerdik.normal elma ,kurt kesen yerin cok olduğu yerlere toprağı eşeler elmayı gömerdik,elma üstünede 20-30 cm bi çıbık dikerdik elma belli olsun diye.akşama doğru bu işlemi yapar ,durum musait olursa gece gider elmalırı toplardık,yoksa gündüz erken zamanda gider toplardık. bu yöntemde biraz sacma gelebilir ama biz cok faydasını görürdük ha nolurdu bi kasa ,iki kasa elma ve biraz zahmet cekerdik.
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79686.msg944057#msg944057 date=1418019750' Alıntı:
zaten herşey yabancı ot yulaf cavdar kurt hep o sınırlardan gelir aslında tarla sahipleri anlayışlı olsa ( bende dahil) sınırları bi kac yıl kaldırsak tekrar sınır cekip sıkıştırsak bu sorun kalmaz ama işte :) elma olayını anlamadım ama bu akşam bende deneyecem cüzüm olmasada bi kac kurt yakalrım belki yararlı olursa neden olmasın :) fikrini düşüncesini yardımını esirgemeyen herkese teşekkür ederim :)
baglan33 link=topic=79686.msg944064#msg944064 date=1418024541' Alıntı: