Bizim Zeytınlıkten bir Kare.

Ynt: Bizim Zeytınlıkten bir Kare.

kolay gelsin bende zeytin yetiştiriçiliğine çok meraklıyım ve 3 sene önce 60 ağaç denemek için trilya çeşidi diktik bizim burda çok güzel oldu şimdi 25 dönüm dikiçem mart ayında sen biraz daha teçrübelisin zeytin konusunda yardımcı olursan sevinirim paylaşim için teşekürler. :)

ibrahim_11 link=topic=79704.msg944147#msg944147 date=1418048559' Alıntı:
kolay gelsin bende zeytin yetiştiriçiliğine çok meraklıyım ve 3 sene önce 60 ağaç denemek için trilya çeşidi diktik bizim burda çok güzel oldu şimdi 25 dönüm dikiçem mart ayında sen biraz daha teçrübelisin zeytin konusunda yardımcı olursan sevinirim paylaşim için teşekürler. :)
yardım ederız takıldıgın bır sey olursa babam bu işin profesorlugunu yapıor aslında babam dogustan zeytıncı fakat bız zeytıne bakmasını bılmıyor musunuz dıyor son 5 senedır anca bakıyoruz dıyor yanı bılınclı deıldık dıor bır gubre atıyorduk dıor attıgımız gubre toprakta var yanı bıtkının agacın eksıklıklerıen gore davranmıyormusuz bunu bız 5 sene once farkına varabıldık ...
ayrıca ektıgınız cesıt trılye zeytını hakkında bır bılgım yok bızım zeytın gemlık tıpı sofralık zeytındır bu zeytın her yerde yatısebılır ancak cografı bolgelerın ozellıgı oldugu ıcın gemlık e hastır yanı sen bu cesıt zeytını hakkrıyede vana eksende buyur yetısır ama gemlık zeytınının tadını ve ozellıklerını alamazsın buda cografı bolgeden kaynaklanıyor.
gaggoş link=topic=79704.msg944148#msg944148 date=1418048780' Alıntı:
şaka yaptım ya...fotodaki doğadan anlaşılıyo zaten...
Bal hakkında bır kac bır sey dıyecegım bızım ballar NE ÇAM BALINA NE AYCICEK BALINA NEDE DIGER BALLARA BENZER bizim ballar bu saydıgım ballardan kalıtesı oldukca yuksektır neden dıye sorucaksınız sunu soluyeyım bızım bolgede bılmıyorum ama 1000 ı gecık cıcekten alıyor arı balı yanı butun cıceklerın karısımı olan bır bal her cıcegın balı sadece aycıcegı ve cam balı gıbı deıl yani..bır belgeselde ızlemıstım SAMANLI daglarını balı turkıyedekı en kalıtelı bal dıye bızımkıde samanlı balı dıyebılırz..
sebazios link=topic=79704.msg944163#msg944163 date=1418051638' Alıntı:
Biz de 3-4 gündür topluyoruz. Nasıldı bu yıl verimler?
bu yıl verimler barbattı dıyebılırız bır agactan bır tane zeytın topladıgımız bıle oldu 2 bın kusur agactan 100 kasa zeytın ya olmustur ya olmamıstır bunun sebebı ıse zeytın cıcekteyden bolgemıze kuvvetlı yagmur ve dolunun yagmasıdır bızım sıgorta ısı cok sacma zeytın cıcekteyken sıgorta olmuyor zeytın meyve verdıkten sonra oluyor bızım zararımız ıse cıcekteyken oldu zaten zeytın tutunca sıgorta yapmanın anlamı kalmıyor cunku zeytın ttututktan sonra yagmurda falan dokulmez anca dolu doker .bu arada kolay gelsın zeytıncılık zor iştir. . sizde verımler nasıl..?
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79704.msg944166#msg944166 date=1418051754' Alıntı:
maşallah .cok güzel bir manzara.
kovanların bulunduğu yer bağ galiba.
zeytinlik karşı camların olduğu yerlermi.
balı nsl satıyorsunuz,petek halindemi yoksa kavonoz vb şeylerdemi.
Tesekkurler kovanların bulundugu yer bos bır tarla karsısı bızım zeytınlık ormanda bıze ait ve sag tarfta buyuk bır tarla var tek parca 45 donum fılan ama ortaklar yuzunden aynı zeytınlıgın ustu gıbı orman olmus vazıyette balı 1 kg lık kavonozlarda satıyoruz petek olarakta satıyoruz bu sene zeytının aksıne iyi balımız oldu ıstıyenlere gonderebılırım...
..

Verimler düşüktür bizde de. Çiçekte yoğun yağmur yağdı mı zeytinin işi bitiyor.

Bizde ağaç olarak saymadım hiç, 12-13 dönüm kadar zeytin var. Ağaçlar da genç, maksimum 10 yaşında. Sırf kendi yağ ve zeytinimiz için baktığımızdan hiç ilaç ve gübre atmıyoruz. Seneden seneye toplamaya gidiyoruz desenm yeri var.

Bu yıl seyrek olduğu için zeytinler çok iri ve lezzetliydi. Örneğin dün akşam 2.5 litre bir kola pet şişesine içine kurarken tek tek içine atıyorum, istisnası 3 ' te biri şişenin ağzından geçmedi :)

Yalnız yanlış anlamam para kazanmak için yapılacak bir iş değil. Çok ama çok fazla el işçiliği isteyen bir iş. Şu anki piyasa şartlarında getirisi, götürürsünüz karşılamaz.

Bende de var 250 ağaç kadar. yedi yaşındalar. Geçen sene 55 lt yağ çıktı bu sene 35 lt. Çiçekte ilaç atılıyormuş, biz atmadık. Bu ilaç konusunda fikri olan söylerse memnun olurum.

sebazios link=topic=79704.msg944186#msg944186 date=1418056540' Alıntı:
Verimler düşüktür bizde de. Çiçekte yoğun yağmur yağdı mı zeytinin işi bitiyor.

Bizde ağaç olarak saymadım hiç, 12-13 dönüm kadar zeytin var. Ağaçlar da genç, maksimum 10 yaşında. Sırf kendi yağ ve zeytinimiz için baktığımızdan hiç ilaç ve gübre atmıyoruz. Seneden seneye toplamaya gidiyoruz desenm yeri var.

Bu yıl seyrek olduğu için zeytinler çok iri ve lezzetliydi. Örneğin dün akşam 2.5 litre bir kola pet şişesine içine kurarken tek tek içine atıyorum, istisnası 3 ' te biri şişenin ağzından geçmedi :)

Yalnız yanlış anlamam para kazanmak için yapılacak bir iş değil. Çok ama çok fazla el işçiliği isteyen bir iş. Şu anki piyasa şartlarında getirisi, götürürsünüz karşılamaz.
evet el işçiliği cok ıstıyor bu işte budama cok onemlıdır...normal bugday işine benzemıo seyrek zeytın her zaman iri olur bızımkılerde bu sene ırıydı bu işte para kazanmak ıstıyorsan zeytını iri yaptırıcaksın ornegın bin agacın mı var her agactan 20 kılo zeytın alsan 5 tl den satsan 100 bın tl...ama hıc bır zaman evdekı hesap carsıya uymuyor.. hava sartları vs vs cok etkılıyor bu işi bırde herkes zeytın ekıyor ondanda tadı kalmadı kımse bıldıgı işi yapmıyor. buda piyasamızı bozuyor adam atıyorum kutahtada zeytın yetıstırıyor gelıyor buraya gemlık zeytını dıe satıyor bu ve bunun gıbı şeylerde cok ..

stulu link=topic=79704.msg944188#msg944188 date=1418056920' Alıntı:
Bende de var 250 ağaç kadar. yedi yaşındalar. Geçen sene 55 lt yağ çıktı bu sene 35 lt. Çiçekte ilaç atılıyormuş, biz atmadık. Bu ilaç konusunda fikri olan söylerse memnun olurum.
Allah berekt versın evet zeytın ılac olmadan olmaz ama bu organık olmadıgı anlamına gelmez bu ilaçları atmak zorundayız...