Aksamdan Sabaha Saman atma hikayesi

Vgg6Vq.jpg

Bu makinayla az calismadik babamin koyunde amcam babam ve ben her yaz gittigimizde turkiyeye koye her yaz bu is bizi beklerdi :) Babamin koyu Balikesir-Bigadic ilcesine bagli mecidiye koyudur.O sicak ates gibi yaz gunu hasat zamaninda ekinler bicilirdi sabahin erken saatlerinde baslar aksama dogru biterdi hasat daha sonra aksam uzeri samanlar bir yigin halinde tarlalarda toplanirdi ote yandan evin saman ambarinin yanina bu makinanin bayagi buyugu vardi bizde o oraya hazirlanirdi ve aksama 4-5 traktor ve arkasina takili kenarlari yuksek delikli kapaklarla romork boylarini yukseltilmiş romarklar ile konvoy halinde tarlaya giderdi bu arada aspiratoru calistiracak traktorde aksama abarin kenarina yanasir ve makina ona baglanirdi ve samanin evin arkasina yigilmasi beklenirdi.Bu arada konvoy saman yıgınlarini romorklara tepmis halde dag gibi yiginla geliyordu ve evin arka tarafina bosaltiyorlardi o yigini ve o gecenin sessizligine burunen gecede makine aksam saat 9 gibi calismaya baslar ve o gece sessizligini makinanin ortaligi inletmesi alirdi gece 9 dan sabah satt 8 e kadar gece boyunca o saman ambara tepilmis olurdu hatta gece yarisi tam saat 3 siralari birde o kayıslar koptummu iste o zaman gorun siz gerginligi :) bir kac defa oldu ama iyi ki koperatif o zamanlarda boyle durumlar icin acik oluyormus oraya yama yaptirmaya yada degistirtmeye goturuyorlardi :) ve calisanlar sabah kahvaltisina geldiklerinde heryerleri bembeyaz toz icinde gelirlerdi o gece o makinanin sesi bana ninni gibi gelirdi :) cok guzel gunlerdi bir yandan keske balya teknolojisi bizim koye gelmeseydi diyorum obur yandanda geldigi iyi oldu en azindan yaslilar bu eziyetten kurtuldu diyorum...yasayanlar boyle bilirler o tadi... :)