+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  BAŞBAKANLIGIN ziraat odası şikayetine verdigi cevab  Yanıt:

  Ziraat Odaları, Anayasamızın 135. maddesine dayanılarak hazırlanan ve yürürlüğe giren 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Birlikleri Kanunu kapsamında, tarımsal faaliyette bulunan /çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olmaları nedeniyle kayıtlı olmak yasal bir zorunluluktur.

  Ülkemizdeki çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerle ilgili her türlü bilgileri (tarımsal arazi varlıkları, ürettikleri ürün cinsleri ve miktarları, hayvansal ve su ürünleri varlıkları, makine varlıkları, bina ve tesisi varlıklarını içeren Çiftçilik Belgesi ile ilgili kayıtlarla ilgili bilgileri) bünyesinde toplamak ve istendiğinde kamuya vermek Ziraat Odalarının en önemli görevlerinden birisidir. Diğer bir anlatımla; Ziraat Odalarının görevleri arasında, çiftçilerle ilgili kayıtları bünyesinde tutmak ve tarımsal destekleme ödemelerine esas olmak üzere çiftçilik belgesi dahil her türlü bilgi ve belgeyi vermek bulunmaktadır.

  Sözkonusu görevler ilgili Kanunla Ziraat Odalarına verildiğinden, bu konuda yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

  Ziraat Odaları aidatlar,12.01.2005 tarihli ve 25698 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan “Ziraat odalarının Giriş Ücreti ve Yıllık Aidatlar, Hakkındaki Yönetmeliğe göre belirlenmektedir.

  Ayrıca; 31.12.2013 tarih ve 28868 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, Ziraat Odalarının Giriş Ücreti ve Yıllık Aidatları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girmiştir.

  6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu kapsamındaki Ziraat Odalarının gelirleri, bu Kanunun 19. maddesinde belirlenmiş olup, madde hükmü aşağıda yer almaktadır. Ziraat Odalarının Gelirleri: Madde 19 - (Değişik madde: 07/01/1971 - 1330/1 md; Değişik madde: 03/06/2004 - 5184 S.K./18. md.) Odaların gelirleri şunlardır: a)Giriş ücreti, b) Yıllık aidat, c) Yayın gelirleri, d) Bağışlar ve diğer gelirler, f) Tesis ve iştiraklerden elde edilecek karlar, g) Sergi ve fuar gelirleri, h) Birlikten yapılacak yardım, i) Usul ve esasları Birlik tarafından belirlenmek şartıyla, çiftçi belgesi hariç olmak üzere diğer belgelerin tasdiki ve hizmet karşılığı olarak alınacak ücretlerdir.

  Özetle; Çiftçi Belgesi, çiftçilerin Tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için ÇKS Kaydı çıkarmak ve güncellemek, Tarım bağ-kuru başlatmak, Yol Müstahsil Belgesi çıkartmak, Tarım kredisi başvurusunda bulunmak v.b. konular için kullanılmaktadır. Bakanlığımız ile ilgili Veri girişleri henüz tamamlanan Tarım Bilgi Sisteminin yukarıda belirtilen konularda hizmet verip veremeyeceği ileride anlaşılacaktır.

  Ayrıca; talep edilen konu yasal bir düzenleme gerektirmektedir. Bu nedenle, talebiniz ilerde yapılacak toplantılarda değerlendirilmek üzere not alınmıştır.

  Bilgilerinize arz olunur.
 2. #2

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: babakanlıgın ziraat odası şikayetine verdigi cevab  şikayet olursa konu gündeme taşınacak...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Mayıs 2011
  Şehir
  kayseri
  Mesajlar
  155
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: babakanlıgın ziraat odası şikayetine verdigi cevab  kısaca soyguncu hiç bir menfaati yok. bir dönümüde olan aynı bin dönümüde aynı aidatı ödüyor. aynı prosödürü yerine getirıyor. hatta arazisi az olan hayvanı az olan hizmetlerden yararlanma konusunda üvey evlat muamelesi görüyor. ha başkan falan adamın her gün etli pide fırın ağzi ye yazzıhanede. gerçi deveye demişlerki boynun niye eğri, bizim hangi kurumumuz düzgünki. demekki millet olarak biz bozulduk veya bozdular.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: babakanlıgın ziraat odası şikayetine verdigi cevab  vatandaşı soyma yasa ve kanunlarına karşı bimere veya bakanlıga konu hakkında şikayet dilekçelerini yazmaya devem...ses çıkarmak isteyenler varsa ..bimere yazsın..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: babakanlıgın ziraat odası şikayetine verdigi cevab
  İyimser düşünmek istiyorum. Belki de devletin çizdiği çerçevede gerçekten çalışmak kaydı ile faydalı bir kurumdur, Ancak bizler ya yararlanmayı bilemiyoruz ya da Ziraat odalarının gerçekten de işe yarayıp yaramadığı tartışmaya açılmalı devlet nazarında. Daha işlevsel hale getirilebilir diye düşünüyorum.


 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BAŞBAKANLIGIN ziraat odası şikayetine verdigi cevab  çiftçi şikayetci ise olur.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ordu Ulubey Ziraat Odası 480 Çiftçiye Hizmet Veriyor
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2015, 19:30
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2015, 18:01
 3. Ziraat odası
  Konu Sahibi oorhon Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Aralık.2014, 14:11
 4. ziraat odası 2013 çks için dekara 2 tl alıyor
  Konu Sahibi rençberçiftci Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 17.Aralık.2012, 10:24
 5. Ünye Ziraat Odası Başkanı Şirin Mısır, Bölgemizde Mutlaka Ekilmesi Gereken Bir
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 16:30

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status