Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

Ynt: Simental Avusturya - Almanya listesi ve boğaların özellikleri

meysi link=topic=79753.msg954870#msg954870 date=1420664115' Alıntı:
hacım marcumar nasıl bir boğa onu romarıo ile kıyaslarsak hangisini tavsiye edersin
Marcumar et verimi çok iyi olan bir boğa. Süt verimi vasat. Ayaklar sağlam ama meme yapısı çok problemli. Bir de doğumları çok iri olduğu için zor ve riskli doğum özelliği var.
Romario çok dengeli ve sağlam, problemsiz bir boğa. Süt ve et verimi vasat. Ama ayaklar, memeler çok sağlam. Boy pos çok iyi. Doğumlar çok kolay ve risksiz. Düvelere rahatça kullanılabilir.

meysi link=topic=79753.msg955080#msg955080 date=1420753919' Alıntı:
winning hakında bana bilgi verebilir misiniz tsk
Winning çok iyi bir boğa. Genel puanı yüksek. Süt verimi çok iyi. Dayanıklılık çok iyi, doğum kolaylığı çok iyi. Memeler, ayaklar sağlam. Et verimi orta, boy ortanın biraz altı.

Hermiyas link=topic=79753.msg955193#msg955193 date=1420797099' Alıntı:
Konu için detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz daha fazlası için hedeflerinizi özelden yazarsanız kapsamlı bilgi de werebilirim => http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/norvec-kirmizisi-(norwegian-red)/

http://www.umutmedikal.gen.tr/portfolio-type/gs-van-gog/

http://www.tareks.com.tr/_hayvancilik/index.php?ac=004_boga_spermalari_003_simmental_005_manimont

abı bu bogalar bu foruma bakmadan once atılan spermalar bı bakabılırmısın dişi olursa inek yapayım dıyorumda bı kacını

ayk14 link=topic=79753.msg955398#msg955398 date=1420827303' Alıntı:
http://www.umutmedikal.gen.tr/portfolio-type/gs-van-gog/

http://www.tareks.com.tr/_hayvancilik/index.php?ac=004_boga_spermalari_003_simmental_005_manimont

abı bu bogalar bu foruma bakmadan once atılan spermalar bı bakabılırmısın dişi olursa inek yapayım dıyorumda bı kacını
Manimont iyi bir boğa. Sütçü özelliği de yüksek. Et özelliği düşük. Biraz da meme yapısı sarkık gibi. Biraz doğumu da zor olabilir. İri buzağı yapıyor. Genel olarak iyi bence. Dişi yavruları iyi damızlık olur bence. Bir de süt salım hızı yüksek. Yani kızları sağımda sütünü hızlı salıyor.
Van gogh da fena değil ama onun olumsuz yönleri daha fazla sanki. Sütçü özelliği biraz daha düşük. Ama etçi özelliği süper. Özellikle erkek yavrularında günlük ağırlık artışı mükemmel. Bunda da meme yapısı problemi var biraz. Kızlarında mastitis oranı yüksek. Ama daha önemlisi ayak bacak sağlığı puanı düşük. Yani ayaklar biraz problemli.

abı bırde vander attırdım aksam holstein ineğe elinde o varmıs baktım babası vanstein atalım dedim ama nasıl bır boga tam bılmıyorum.

ayk14 link=topic=79753.msg955883#msg955883 date=1420915665' Alıntı:
abı bırde vander attırdım aksam holstein ineğe elinde o varmıs baktım babası vanstein atalım dedim ama nasıl bır boga tam bılmıyorum.
Vander Vanadin tarzında bir boğa. Süt idare eder ama et verimi yüksek. Sadece günlük et artışı değil aynı zamanda et kalitesi ve karkas randımanı da çok iyi. Bu arada süt verimi de düşük düşük değil. Biraz ayaklar zayıf bir de böbrek sıkıntıları olan bir genetiğe sahip. Doğum da biraz iri.
Ben geçen yıl birkaç ineğimde kullandım bu tohumu. Bakalım bu ayın sonunda biri doğacak. Görücez.

gavalster link=topic=79753.msg956080#msg956080 date=1420967686' Alıntı:
F1 melez ve F2 melez ne anlama geliyor
Mesela Safkan Holstein ineği safkan Simental boğayla tohumlarsan doğan yavru F1 melez olur. Yani %50 Holstein, %50 Simental. Bu F1 melezi tekrar Simental tohumlarsan çıkan yavru F2 melez olur. Yani %75 Simental, %25 Holstein.
Bu F2 melezi birdaha Simentalle tohumlarsan bu F3 olur yani %87,5 Simental, %12,5 Holstein. Bu böyle gider.
Emin değilim ama sanıyorum en son F5 oluyor.

Ayrıca F1 melezlerinin en büyük özelliği (hemen hemen tüm melezlemelerde) her iki ırkın da iyi-aranan özelliklerini bünyesinde barındırmasıdır.

F1 üzerinden yapılan melezleme devam ettikçe ortaya çıkan F2-F3 melezleri, ırklardan birinin hem olumlu-hem olumsuz olabilecek karakteristik özelliklerini göstermeye başlar.

Planlı bir melezlemede ilk hedef sağlıklı bir 'F1' melezidir. Doğal olarak melezlemede kullanılamak için aranan anaçların 'saf ırk olma' zorunluluğu da bundan gelir.

Not: Amaç, F2 yada F3 melezine ulaşmak dahi olsa, ilk adım ve öncelik saflık derecesi yüksek anaçlardan elde edilmiş F1 melezine ulaşmaktır.

Ah bi genetik mühendisimiz olsa forumda, ne sorulacak sorular var..

simentalci link=topic=79753.msg956121#msg956121 date=1420984957' Alıntı:
Mesela Safkan Holstein ineği safkan Simental boğayla tohumlarsan doğan yavru F1 melez olur. Yani %50 Holstein, %50 Simental. Bu F1 melezi tekrar Simental tohumlarsan çıkan yavru F2 melez olur. Yani %75 Simental, %25 Holstein.
Bu F2 melezi birdaha Simentalle tohumlarsan bu F3 olur yani %87,5 Simental, %12,5 Holstein. Bu böyle gider.
Emin değilim ama sanıyorum en son F5 oluyor.
simental e holstein atilsa ne olur odami f1 olur yada mandofon na holstein yda mandofon simental bunlardami F1 olur

gavalster link=topic=79753.msg956274#msg956274 date=1421003008' Alıntı:
simental e holstein atilsa ne olur odami f1 olur yada mandofon na holstein yda mandofon simental bunlardami F1 olur

Anaçlar saf olduğu sürece ırk farketmez. Ilk melez F1 olur. Anaçların herhangi birisinde melezlik varsa, F2.

Anaçların ikisinde de melezlik varsa, çorba olur.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo

sebazios link=topic=79753.msg956281#msg956281 date=1421004155' Alıntı:
Anaçlar saf olduğu sürece ırk farketmez. Ilk melez F1 olur. Anaçların herhangi birisinde melezlik varsa, F2.

Anaçların ikisinde de melezlik varsa, çorba olur.
eyvallah sagol bilgilendirme icin