+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2008
  Yaş
  30
  Mesajlar
  828
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ziraat odası  Birkaç gündür ziraat odası ile şikayetimi bimer e mail atıyorum. Bana gönderdikleri cevap

  Sayın


  Bimer Başvuru Numaranız :975129


  Ziraat Odaları, Anayasamızın 135. maddesine dayanılarak hazırlanan ve yürürlüğe giren 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Birlikleri Kanunu kapsamında, tarımsal faaliyette bulunan /çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olmaları nedeniyle, kayıtlı olmak yasal bir zorunluluktur. Türkiye’de çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerle ilgili her türlü bilgileri (tarımsal arazi varlıkları, ürettikleri ürün cinsleri ve miktarları, hayvansal ve su ürünleri varlıkları, makine varlıkları, bina ve tesisi varlıklarını içeren Çiftçilik Belgesi ile ilgili kayıtlarla ilgili bilgileri) bünyesinde toplamak ve istendiğinde kamuya vermek Ziraat Odalarının en önemli görevlerinden birisidir. Diğer bir anlatımla; Ziraat Odalarının görevleri arasında, çiftçilerle ilgili kayıtları bünyesinde tutmak ve tarımsal destekleme ödemelerine esas olmak üzere çiftçilik belgesi dahil her türlü bilgi ve belgeyi vermek bulunmaktadır.Sözkonusu görevler ilgili Kanunla Ziraat Odalarına verilmiştir. Bir kamu kuruluşu olan GTH İlçe Müdürlüklerinin görevleri, Bakanlığımızın taşra teşkilatlarının görevleri çalışma usul ve esasları yönergesinde mevcut olup, bu mevzuatta yer alan faaliyetleri yürütmektedir. Ziraat odasına üye olan çiftçilerin her yıl arazi varlıklarını üyesi oldukları Ziraat Odasına beyan ederek, yıllık aidatlarını ödemelerinin gerekliliği ilgili Kanun ile hüküm altına alınmış olup, bu kapsamda Ziraat Odaları üyelerinin tarım arazileri ve hayvan varlıkları üzerinden yıllık aidat almaktadır. Ziraat Odaları aidatları, Ziraat odalarının Giriş Ücreti ve Yıllık Aidatlar Hakkındaki Yönetmeliğe göre belirlenmektedir. 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu kapsamındaki Ziraat Odalarının gelirleri, bu Kanunun 19. maddesinde belirlenmiş olup, Odaların gelirleri şunlardır: a)Giriş ücreti, b) Yıllık aidat, c) Yayın gelirleri, d) Bağışlar ve diğer gelirler, f) Tesis ve iştiraklerden elde edilecek karlar, g) Sergi ve fuar gelirleri, h) Birlikten yapılacak yardım, i) Usul ve esasları Birlik tarafından belirlenmek şartıyla, çiftçi belgesi hariç olmak üzere diğer belgelerin tasdiki ve hizmet karşılığı olarak alınacak ücretlerdir. Özetle; Çiftçi Belgesi, çiftçilerin tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için ÇKS kaydı çıkarmak ve güncellemek, Tarım Bağ-Kuru başlatmak, Yol Müstahsil Belgesi çıkartmak, Tarım kredisi başvurusunda bulunmak için, çiftçilerden istenilen belgedir. 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu’nun 43. Maddesinde yer alan “….Odaları birlik, birliği de bakanlık denetler. Bakanlık birliğin organlarını, görevlerinin ifası hususunda idarî ve malî yönden denetler.” şeklindeki hüküm kapsamında, üyesi olduğunuz Ziraat Odası ile ilgili şikayetlerinizi Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne yazılı dilekçe ile bildirebilirsiniz. Bilgilerinize arz olunur.


  GTHB-TRGM-TEŞKİLATLANMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI


  NOT : Lütfen bu mesajı cevaplamayınız. Bu e-posta adresi sadece sistem tarafından gönderimler için kullanılmaktadır. Yeni mesajınız olursa http://www.bimer.gov.tr adresinden Başvuru Formunu kullanarak gönderebilirsiniz. 2. #2

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Ziraat odası  İyimser düşünmek istiyorum. Belki de devletin çizdiği çerçevede gerçekten çalışmak kaydı ile faydalı bir kurumdur, Ancak bizler ya yararlanmayı bilemiyoruz ya da Ziraat odalarının gerçekten de işe yarayıp yaramadığı tartışmaya açılmalı devlet nazarında. Daha işlevsel hale getirilebilir diye düşünüyorum.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ordu Ulubey Ziraat Odası 480 Çiftçiye Hizmet Veriyor
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2015, 19:30
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2015, 18:01
 3. BAŞBAKANLIGIN ziraat odası şikayetine verdigi cevab
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 11.Aralık.2014, 15:16
 4. ziraat odası 2013 çks için dekara 2 tl alıyor
  Konu Sahibi rençberçiftci Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 17.Aralık.2012, 10:24
 5. Ünye Ziraat Odası Başkanı Şirin Mısır, Bölgemizde Mutlaka Ekilmesi Gereken Bir
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 16:30

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status