Ziraat odası

Birkaç gündür ziraat odası ile şikayetimi bimer e mail atıyorum. Bana gönderdikleri cevap

Sayın

Bimer Başvuru Numaranız :975129

Ziraat Odaları, Anayasamızın 135. maddesine dayanılarak hazırlanan ve yürürlüğe giren 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Birlikleri Kanunu kapsamında, tarımsal faaliyette bulunan /çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olmaları nedeniyle, kayıtlı olmak yasal bir zorunluluktur. Türkiye’de çiftçilikle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerle ilgili her türlü bilgileri (tarımsal arazi varlıkları, ürettikleri ürün cinsleri ve miktarları, hayvansal ve su ürünleri varlıkları, makine varlıkları, bina ve tesisi varlıklarını içeren Çiftçilik Belgesi ile ilgili kayıtlarla ilgili bilgileri) bünyesinde toplamak ve istendiğinde kamuya vermek Ziraat Odalarının en önemli görevlerinden birisidir. Diğer bir anlatımla; Ziraat Odalarının görevleri arasında, çiftçilerle ilgili kayıtları bünyesinde tutmak ve tarımsal destekleme ödemelerine esas olmak üzere çiftçilik belgesi dahil her türlü bilgi ve belgeyi vermek bulunmaktadır.Sözkonusu görevler ilgili Kanunla Ziraat Odalarına verilmiştir. Bir kamu kuruluşu olan GTH İlçe Müdürlüklerinin görevleri, Bakanlığımızın taşra teşkilatlarının görevleri çalışma usul ve esasları yönergesinde mevcut olup, bu mevzuatta yer alan faaliyetleri yürütmektedir. Ziraat odasına üye olan çiftçilerin her yıl arazi varlıklarını üyesi oldukları Ziraat Odasına beyan ederek, yıllık aidatlarını ödemelerinin gerekliliği ilgili Kanun ile hüküm altına alınmış olup, bu kapsamda Ziraat Odaları üyelerinin tarım arazileri ve hayvan varlıkları üzerinden yıllık aidat almaktadır. Ziraat Odaları aidatları, Ziraat odalarının Giriş Ücreti ve Yıllık Aidatlar Hakkındaki Yönetmeliğe göre belirlenmektedir. 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu kapsamındaki Ziraat Odalarının gelirleri, bu Kanunun 19. maddesinde belirlenmiş olup, Odaların gelirleri şunlardır: a)Giriş ücreti, b) Yıllık aidat, c) Yayın gelirleri, d) Bağışlar ve diğer gelirler, f) Tesis ve iştiraklerden elde edilecek karlar, g) Sergi ve fuar gelirleri, h) Birlikten yapılacak yardım, i) Usul ve esasları Birlik tarafından belirlenmek şartıyla, çiftçi belgesi hariç olmak üzere diğer belgelerin tasdiki ve hizmet karşılığı olarak alınacak ücretlerdir. Özetle; Çiftçi Belgesi, çiftçilerin tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için ÇKS kaydı çıkarmak ve güncellemek, Tarım Bağ-Kuru başlatmak, Yol Müstahsil Belgesi çıkartmak, Tarım kredisi başvurusunda bulunmak için, çiftçilerden istenilen belgedir. 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu’nun 43. Maddesinde yer alan “….Odaları birlik, birliği de bakanlık denetler. Bakanlık birliğin organlarını, görevlerinin ifası hususunda idarî ve malî yönden denetler.” şeklindeki hüküm kapsamında, üyesi olduğunuz Ziraat Odası ile ilgili şikayetlerinizi Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne yazılı dilekçe ile bildirebilirsiniz. Bilgilerinize arz olunur.

GTHB-TRGM-TEŞKİLATLANMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

NOT : Lütfen bu mesajı cevaplamayınız. Bu e-posta adresi sadece sistem tarafından gönderimler için kullanılmaktadır. Yeni mesajınız olursa http://www.bimer.gov.tr adresinden Başvuru Formunu kullanarak gönderebilirsiniz.

Ynt: Ziraat odası

İyimser düşünmek istiyorum. Belki de devletin çizdiği çerçevede gerçekten çalışmak kaydı ile faydalı bir kurumdur, Ancak bizler ya yararlanmayı bilemiyoruz ya da Ziraat odalarının gerçekten de işe yarayıp yaramadığı tartışmaya açılmalı devlet nazarında. Daha işlevsel hale getirilebilir diye düşünüyorum.