NADASA BIRAKILACAK TARLA İŞLENMELİ Mİ?

Ynt: NADASA BIRAKILACAK TARLA İŞLENMELİ Mİ?

ademin link=topic=79781.msg945452#msg945452 date=1418401151' Alıntı:
Bende sizin yöntemle ekiyordum. Bu sene trakklüp ' deki bilgi ve tecrübelerine güvendiğim arkadaşlara uyup çizel aldım. Ve deneme tarlası da yaptım. Yaza sonuçlar belli olacak.
Bende artık güzün çizel cekip bırakıcam baharın da çizel ve kazayağı ile değişik denemeler yapacağım. Her bölgenin toprak yapısı farklıdır o yüzden denemek şart.
Valla önce heveslendim ama şimdi biraz canım sıkıldı. Bizim forumdaki arkadaşların videolarını izliyorum güzel ama hep büyük traktörler...! Benim 55-46 ya uygun olanı hangisi acaba? Yoksa hiç çekmez mi? :)

biz dinlendirmek yerine korunga fiğ gibi şeyler ekiyoruz daha iyi diye duymuştum ama bilmiyorum
abi 55 e pulluk büyük gelmiyor mu fazla uzak sayılmayız ben de başmakçı çığrı köyündenim bizde 4 lü ünlü veya alpler takıyor yeni alanlar ama onlar bile çoğu zaman zorluyo düzgün iş çıkarmıyor

55-46 link=topic=79781.msg945465#msg945465 date=1418402667' Alıntı:
biz dinlendirmek yerine korunga fiğ gibi şeyler ekiyoruz daha iyi diye duymuştum ama bilmiyorum
abi 55 e pulluk büyük gelmiyor mu fazla uzak sayılmayız ben de başmakçı çığrı köyündenim bizde 4 lü ünlü veya alpler takıyor yeni alanlar ama onlar bile çoğu zaman zorluyo düzgün iş çıkarmıyor

O pulluk bir arkadaşımındı ve evet büyük geldi. Forumda paylaşmıştım pulluk alma konusunu o zamanlar araştırıyordum. Sonra başka arazilerde diğer arkadaşımın 4 lü pulluğunu denedim çok memnun kaldım. Sonra gidip kendime de ünlü 8 numara pulluk aldım aşağıda fotoğraftaki. Peki benim traktöre göre hangi çizel uygun olur acaba bilgin var mı?

55-46 link=topic=79781.msg945482#msg945482 date=1418404173' Alıntı:
malesef abi çizel hakkında bir bilgim yok maşallah bu pulluk hoşuma gidiyorda bizde bazı yerlerde olmuyo işte :)
abi bu arada kaç model 55

Tavsiye ederim bu pulluğu çok güzel iş yapıyor. Bende dar ara alpler vardı onu sattım bunu aldım şimdi memnunum.

Benim 55-46 traktör 87 model sizin o taraftan Dinar ' dan aldım. Motordan memnunum fakat bazı sert yerlerde badanaja düşüyor. Arka tekerlere birer ağırlık daha koymayı düşünüyorum aynı 70-56 ' lardaki gibi o zaman daha iyi kurtarır. Çifti 300 liraymış.

ENES4422 link=topic=79781.msg945492#msg945492 date=1418405425' Alıntı:
Tavsiye ederim bu pulluğu çok güzel iş yapıyor. Bende dar ara alpler vardı onu sattım bunu aldım şimdi memnunum.

Benim 55-46 traktör 87 model sizin o taraftan Dinar ' dan aldım. Motordan memnunum fakat bazı sert yerlerde badanaja düşüyor. Arka tekerlere birer ağırlık daha koymayı düşünüyorum aynı 70-56 ' lardaki gibi o zaman daha iyi kurtarır. Çifti 300 liraymış.
bizimkide aynı 87 dinardan gelme :) 2 tane orjinalde oluyo zaten lastik havalarını dengeli yapıp 14-15 psı basınca bana gayet iyi geliyor geçi bizim lastikler yeni değişti ondan önce düz yolda bile pati çekiyordu :D

buda bizimki sizin pullukta böylemiydi bu pulluğun tek sorunu tam kapatmıyor gergileri pulluğu her türlü denedim tam bir sonuca ulaşamadım :)
https://www.facebook.com/video.php?v=726051470818963&set=vb.103712746386175&type=2&theater

Valla bu konu tartışmaya çok açık ama ziraat fakültesi öğrencisi ve bir çiftçi.olarak şunları söyleyebilirim:
1) pullukla sürülecekse fazla derin sürüm kesinlikle iyi değildir toprağın em verimli katmanı üst katmanlarıdır
2) her ne şekilde işlenecek olursa olsun kıştan ve sonbahardan önce patlatma yapmak her zaman faydalıddır ve nadasın asıl amacı olan toprakta su birikimini artırır

sebazios link=topic=79781.msg945584#msg945584 date=1418435071' Alıntı:
Kurakta derin çizel / patlatan
Ekim öncesi goble / diskharrow

Evet, böylece toprak ilk seferinde derin işlenmiş ve aktarılmamış olacak. Ekim öncesinde de aktarmadan otlar-anız kalıntıları işlenmiş olacak. Rusya ' da artık büyük tarım firmaları dev arazilerini hiç aktarmadan (Toprağın katmanlarını değiştirmeden) işliyorlar.

daha önce söylediğim gibi toprağı devirmeden toprağı yırtarak işlemek toprağın su tutma kapasitesini arttırıyor bu bilimsel bir gerçek çünkü toprağın üzerindeki bitki artıkları yağan yağmur un hızını düşürerek toprağın daha alt katmanlarında taşınmasını sağlıyor bunun için iki yöntem kullanılıyor toprağı devirmeden yırtarak işleme veya direk anızaekim yöntemleri kullanılır ikincisi daha yeni bir yöntem fakat makine ekippman parkınızı bu yönteme göre dizayn edilmeli bu şuan için zor ve pahalı sizin ekipmanlarla yani 55 beygir bir traktöre çizelle işlemek biraz zor olur kanısındayım daha faza beygir gücü gerekebilir tabi toprak işleme derinliğine bağlı

ayrıca toprak üzerinde bitki artıklarının kalması toprak erozyonununa önlüyor simdi size gelirsek hasattan sonra toprağı işlemeden bırakmak veya çizelle işleyip bırakmak daha mantıklı duruyor ikilemede ise tekrar çizel veya kültivatörle işlem yapılabilir en sonda goble diskaro iş bitirilir münavebe yaparsan eger

mgavalci link=topic=79781.msg945592#msg945592 date=1418455745' Alıntı:
ayrıca toprak üzerinde bitki artıklarının kalması toprak erozyonununa önlüyor simdi size gelirsek hasattan sonra toprağı işlemeden bırakmak veya çizelle işleyip bırakmak daha mantıklı duruyor ikilemede ise tekrar çizel veya kültivatörle işlem yapılabilir en sonda goble diskaro iş bitirilir münavebe yaparsan eger

Şu ana kadar başka tarımsal araştırma raporlarını da okuma fırsatım oldu. Şöyle bir sonuç kaçınılmaz oldu. Sizinde belirttiğiniz gibi eğer ikinci ürün ekilmeyip arazi nadasa bırakılacaksa güzün arazinin çizel vb ekipmanla işlenmesi hem toprak hemde ürün rekoltesi için önemli.

Fakat burada iklim değişikliği konusu var. Şöyle ki; Son 4 yıldır karakış dediğimiz aylar artık yok. Baharda yağışlar daha geç geliyor. Camilerde her CUMA namazında yağmur duaları yapılıyor. Mayıs ayında başlayan yağışlar ara ara neredeyse Haziran sonuna yaklaşıyor.

İşte bunun bir iyi bir kötü tarafı şu; Ekili olan arazilerimiz çok güzel yağış alıyor. Fakat nadas bırakılmış ve baharda ilk sürüm yapılan araziler bu yağışlardan dolayı İKİLEME zamanına kadar çok yoğun ot oluyor ve toprak hiç sürülmemiş gibi döğülüp aynı sertliği tekrar alıyor!

Hatta son iki yıldır çok sayıda çiftçi arazilerdeki bu otları tamburla biçip sonra balya yaptırıyor. Aşağıdaki fotoğraf benim kendi arazim. Fotoğrafı büyültürseniz daha kolay anlaşılır durum.

Bu benim için eksra arazi işlemesi demek. Bazı araştırmacılar bu gibi durumlarda 3. sürümün gerekli olduğunu belirtiyorlar.
Şimdi şunu düşünüyorum, baharda ilk araziler işlenince hemen kısa dönem bir ürün EKEBİLİR MİYİM? Otlanma olsa bile otu ürünle bir biçip değerlendirmek gibi...

Bu araziler bana ait değil ama ovaların durumu hakkında bilgi verecektir.

Diğer konuya gelince; Eğer goble alacaksam ve tabi çizel sanırım traktörün büyültülmesi gerekecek. Bir arkadaşım Büyük Ford aldı hem ucuz hemde çok iyi iş yapıyor. İşte böyle, hepsi birbirine bağlı sorunlar... Allah hakkımızda hayırlısını versin artık.

yabancı otlar eğer bu şe kilde ise çok büyük poblem demek ekstra bir sürüm veya total herbisit kullanımı gerekir buda ekstra maliyet demek evet mesimlerin yerleri değişti yağış rejimleri değişti benim bölgemdede son iki üç yıldır kara kış yok ılık yağmurlu yağmur ya uzun süre yağmıyor yada yağdğı zaman aşırı yağıyor buda ağır bünyeli killi topraklarda toprak işlemeyi çok zorlaştırıyor eger erken ilk baharda ekim yapılır veyeterli yağış alırsa yazlık fiğ yulaf karışım halinde veya tek kullanılabilir ot amaçlı

mgavalci link=topic=79781.msg945601#msg945601 date=1418461318' Alıntı:
yabancı otlar eğer bu şe kilde ise çok büyük poblem demek ekstra bir sürüm veya total herbisit kullanımı gerekir buda ekstra maliyet demek evet mesimlerin yerleri değişti yağış rejimleri değişti benim bölgemdede son iki üç yıldır kara kış yok ılık yağmurlu yağmur ya uzun süre yağmıyor yada yağdğı zaman aşırı yağıyor buda ağır bünyeli killi topraklarda toprak işlemeyi çok zorlaştırıyor eger erken ilk baharda ekim yapılır veyeterli yağış alırsa yazlık fiğ yulaf karışım halinde veya tek kullanılabilir ot amaçlı

Evet fiğ-yulaf olsa ve sonradan ot olsa bile yeşil biçilip yeşil balya şeklinde değerlendirme olabilir. En azından toprak işleme maliyetini karşılar.

Biz nadasa bıraktığımız tarlayı bir yıl boş bırakıyoruz. Yağmurlar iyi olursa bol ot geliyor. Ot temizse o şekilde, çalılı ise saman yapıp hayvanlara yediriyoruz. Hem tarla dinleniyor hem de hayvanların yeşil yem ihtiyacını karşılanıyor. Sonra baharın pullukla sürüp ekiyoruz.

Ben bikaç senedir nadasları güzden yapmaya başladım verim az bişey fark etti gibi.yalnız tarlayı zaruret dışında yağış ölüm düğün gibi sebeplerden dolayı işleyememeye bişey demem .ama nadası ot bastımı o nadastan nadas beklentin olmıycak çünkü ot devamlı çalışıyo tarlanın suyunu ve gücünü çekiyo.bunu daha açık anlatırsam bir muhitte yan yana bi yeğenimle 10 kadar an ana tarlalarımız var ilkbaharda sürer sonra uzun zaman 2 leme 3 leme yapmaz ot basar sizin resimlerdeki gibi .derim şunları sür diye umursamaz sonuç yan yana tarlada harman gelince hep en az yarı yarıya zararı olur ama tesellisi hazır ben mazot yakmadım der.yalnız öbür dünyada o tarlalarda insandan hesap sorar.benim güzden 1 sürüm ilkbaharda 1 kazayağı veya tiller ikiside tırmıklı 2 defa vonvay veya goble ekim öncesi 1 tırmık ekim ve yuvak.mazot işini çok hesap ettiğin zaman bu çiftçilik zor yapılır temiz tarla ekip ottan tarlayı uyuz etmemek için ben nadasları otlandırmam varsın bir sefer fazla olsun işçilik zararı gelmez.eskiler bir tırmık bir kile ekin diye boşa dememişler.

tammer link=topic=79781.msg945786#msg945786 date=1418552145' Alıntı:
Ben bikaç senedir nadasları güzden yapmaya başladım verim az bişey fark etti gibi.yalnız tarlayı zaruret dışında yağış ölüm düğün gibi sebeplerden dolayı işleyememeye bişey demem .ama nadası ot bastımı o nadastan nadas beklentin olmıycak çünkü ot devamlı çalışıyo tarlanın suyunu ve gücünü çekiyo.bunu daha açık anlatırsam bir muhitte yan yana bi yeğenimle 10 kadar an ana tarlalarımız var ilkbaharda sürer sonra uzun zaman 2 leme 3 leme yapmaz ot basar sizin resimlerdeki gibi .derim şunları sür diye umursamaz sonuç yan yana tarlada harman gelince hep en az yarı yarıya zararı olur ama tesellisi hazır ben mazot yakmadım der.yalnız öbür dünyada o tarlalarda insandan hesap sorar.benim güzden 1 sürüm ilkbaharda 1 kazayağı veya tiller ikiside tırmıklı 2 defa vonvay veya goble ekim öncesi 1 tırmık ekim ve yuvak.mazot işini çok hesap ettiğin zaman bu çiftçilik zor yapılır temiz tarla ekip ottan tarlayı uyuz etmemek için ben nadasları otlandırmam varsın bir sefer fazla olsun işçilik zararı gelmez.eskiler bir tırmık bir kile ekin diye boşa dememişler.

Ne güzel anlatmışsın teşekkür ederim. Son yıllarda kışın yağış olmuyor. Yağışlar yaz başına kaydı o yüzden toprak işle sistemimi değiştirmem gerek. Nadasları güzden yapmaya başladım verim az bir şey fark etti demişsiniz. Güzün tam nadas mı yapıyorsunuz pullukla yoksa patlatmamı (cizel) çekiyorsunuz?

öncelikle araştırmacı ve yenilikçi olman güzel. çizellerin ayakları sökülebilir. yani traktör değişiminide göze alarak 7 li çizel alabilirsin 55 liklede kullanırken 3 ayağa düşürebilirsin. güzün derin 3 ayaklı vaziyette çizel baharda duruma göre bir çizel daha goble ve ekim. çizelin kullanımından bir kaç yıl sonra toprak yapısnının yumşadığını farkedeceksin sürümü kesinlikle tavlı zamanda yapmalısın. toprağın her cm derinliğinde farklı canlılar vardır bu canlılar toprağın zenginliğidir. tavsızz yada çok derin sürüm toprağın zenginliğinden kayıplara neden olacaktır. tarımda ileri ülkeler 1930 lu yıllarda kurak sürümü terk etmişlerdir. araştırmaya devam kolay gele..

CENGER link=topic=79781.msg946062#msg946062 date=1418601010' Alıntı:
öncelikle araştırmacı ve yenilikçi olman güzel. çizellerin ayakları sökülebilir. yani traktör değişiminide göze alarak 7 li çizel alabilirsin 55 liklede kullanırken 3 ayağa düşürebilirsin. güzün derin 3 ayaklı vaziyette çizel baharda duruma göre bir çizel daha goble ve ekim. çizelin kullanımından bir kaç yıl sonra toprak yapısnının yumşadığını farkedeceksin sürümü kesinlikle tavlı zamanda yapmalısın. toprağın her cm derinliğinde farklı canlılar vardır bu canlılar toprağın zenginliğidir. tavsızz yada çok derin sürüm toprağın zenginliğinden kayıplara neden olacaktır. tarımda ileri ülkeler 1930 lu yıllarda kurak sürümü terk etmişlerdir. araştırmaya devam kolay gele..

Çok teşekkür ederim. Dün bayiye gidip 5 li çizel fiyatı aldım. 5 li çizeli benim 55-46 rahat çeker diyor ama ben o kadar sanmıyorum.

Çizel ayaklarını değiştirme fikrin çok güzel, ileride traktörü büyüttüğümde ekipman değiştirmek zorunda kalmam.