NADASA BIRAKILACAK TARLA İŞLENMELİ Mİ?

Ynt: NADASA BIRAKILACAK TARLA İŞLENMELİ Mİ?

evet çizelin ayakları sökülüp dengeli dizilildiğinde kullanılabilir nadas sistemi ekonomik bir kayıptır araya kontrollü bir şekilde baklagillerin yerleştirilmesi (yem bitkisi olabilir veya yemeklik baklagiller ) sizin için bir getiri olacaktır bu bitkillerin vejatasyon süreleride önemlidir sizin bir sonraki ekecek olduğunuz bitkiye zarar vermemesi gerkir baklagiller hem toprağın dinlendirilmesine faydalı olur hemde toprağı zenginleştirirler çok iyi ön bitkilerdir ekolojik şartlar eger uygunsa nadas sistemine dahil edin derim

mgavalci link=topic=79781.msg946487#msg946487 date=1418716597' Alıntı:
evet çizelin ayakları sökülüp dengeli dizilildiğinde kullanılabilir nadas sistemi ekonomik bir kayıptır araya kontrollü bir şekilde baklagillerin yerleştirilmesi (yem bitkisi olabilir veya yemeklik baklagiller ) sizin için bir getiri olacaktır bu bitkillerin vejatasyon süreleride önemlidir sizin bir sonraki ekecek olduğunuz bitkiye zarar vermemesi gerkir baklagiller hem toprağın dinlendirilmesine faydalı olur hemde toprağı zenginleştirirler çok iyi ön bitkilerdir ekolojik şartlar eger uygunsa nadas sistemine dahil edin derim

Güzün arazinin uygun şekilde işlenmesi konusunda karar verdim. Şimdi sizin de yazdığınız gibi ikinci ürün veya ürünler araştırıyorum. Buralara ve iklime en uygun olanı ara ürün olarak ekmeyi planlıyorum.

nadas yapmayıp yerine nohut fiğ aspir ektiğin zaman yerine ekilen ekin randımanlı olmaz tecrübeyle sabittir.hele ki yıl kurak giderse ektiğin ekin ek tohumu al tohumu durumuna düşürüyor insanı.nadaslar 300-350 kg verirken nohut yerleri 100-200kg arası zor verir.burda millet nohut-aspir-fiğ ekmeye tövbe etti gibi desk yalan olmaz.nadas her zaman nadastır.tabi şans ilk baharda yağmur yağarsa biraz daha iyi olabilir.

tammer link=topic=79781.msg946493#msg946493 date=1418718663' Alıntı:
nadas yapmayıp yerine nohut fiğ aspir ektiğin zaman yerine ekilen ekin randımanlı olmaz tecrübeyle sabittir.hele ki yıl kurak giderse ektiğin ekin ek tohumu al tohumu durumuna düşürüyor insanı.nadaslar 300-350 kg verirken nohut yerleri 100-200kg arası zor verir.burda millet nohut-aspir-fiğ ekmeye tövbe etti gibi desk yalan olmaz.nadas her zaman nadastır.tabi şans ilk baharda yağmur yağarsa biraz daha iyi olabilir.

Evet nohut durumu burada da aynı bende düşünmüyorum. Bahar erken zamanda Mart sonu gibi yeşil balya yapılabilecek ürünler olsa. Örneğin bunlar mayıs sonu gibi yeşil biçilip kurutulup yeşil balya yapılsa. Haziran-Temmuz aylarında araziler sürülüp Ekim ayına kadar 3 ay dinlense....

Bu üç aylık zaman Ekim ayında buğday ve arpa ekiminde verim için yeterli olur mu?

Evet nohut durumu burada da aynı bende düşünmüyorum. Bahar erken zamanda Mart sonu gibi yeşil balya yapılabilecek ürünler olsa. Örneğin bunlar mayıs sonu gibi yeşil biçilip kurutulup yeşil balya yapılsa. Haziran-Temmuz aylarında araziler sürülüp Ekim ayına kadar 3 ay dinlense....

Bu üç aylık zaman Ekim ayında buğday ve arpa ekiminde verim için yeterli olur mu?

amaç 3-4 ay boş durmasıyla alakalı olarak değilde su tutmayla ilgili yani fiğ yerlerine bile ekin ekenler keşke fiğyi parayla alsaydık ekin olmadı diye dert yandı.eskiden nohut-mercimek yeri nadastan sayılırdı ama şimdi yağışların durumu değişti. bu seneki nohut yerlerimdeki ekinlerin durumu iyi ama ilkbaharda risk çok yağış olmassa nohut zararı bu senede devam etcek.tabiki ALLAH tan ümit kesilmez.ekici ol bilici olma demişler takdir sizin risk almadan da bişey olmuyor.denemek lazım.

tammer link=topic=79781.msg946543#msg946543 date=1418726786' Alıntı:

amaç 3-4 ay boş durmasıyla alakalı olarak değilde su tutmayla ilgili yani fiğ yerlerine bile ekin ekenler keşke fiğyi parayla alsaydık ekin olmadı diye dert yandı.eskiden nohut-mercimek yeri nadastan sayılırdı ama şimdi yağışların durumu değişti. bu seneki nohut yerlerimdeki ekinlerin durumu iyi ama ilkbaharda risk çok yağış olmassa nohut zararı bu senede devam etcek.tabiki ALLAH tan ümit kesilmez.ekici ol bilici olma demişler takdir sizin risk almadan da bişey olmuyor.denemek lazım.

Evet takdir Allah ' ın, teşekkür ederi kardeşim.

maygun10 link=topic=79781.msg946547#msg946547 date=1418728869' Alıntı:
Hasattan sonra,Nadasa bırakılan tarla; kaç ay geçtikten sonra tekrar ekiliyor ki buna nadas diyoruz.
Iç anadolu da hasat yapılır ve tarla ilkbahara kadar bekler ilkbaharda pulluk ile sürülur sonrasında ekilene kadar 2 defa veya daha fazla ikileme yapılır sonrada eylül sonu ekim ayında tarla ekilir.

Nadasta ki amaç topraktaki su oranını artırmak veya toprağın su tutma kapasitesini artırmak ise; biz fiğ mercimek nohut gibi tek yıllık bitkiler ekerek toprağın nemini alıyoruz o zaman tekrar buğday ve arpa ekmek için tarlaya girdiğimizde kimi yerlerde sürme ve ekme gibi durumlar sıkıntı olduğu gibi ektiğimiz ürünün toprak yüzeyine de çıkması sıkıntılı oluyor. Bence kuru tarımda buğday, arpa ektikten sonra fiğ, nohut gibi ürünleri ekersek tarlayı o yıl nadasa bırakmalıyız. 2 yıl ekim 1 yıl dinleme yani

maygun10 link=topic=79781.msg946547#msg946547 date=1418728869' Alıntı:
Hasattan sonra,Nadasa bırakılan tarla; kaç ay geçtikten sonra tekrar ekiliyor ki buna nadas diyoruz.

Aslında tarımsal açıklamalarda bir sezon ekilip bir sezon ekilmemesi, ekilmeyip dinlenmeye bırakılan yıl nadas.

emre50 link=topic=79781.msg946557#msg946557 date=1418730383' Alıntı:
Nadasta ki amaç topraktaki su oranını artırmak veya toprağın su tutma kapasitesini artırmak ise; biz fiğ mercimek nohut gibi tek yıllık bitkiler ekerek toprağın nemini alıyoruz o zaman tekrar buğday ve arpa ekmek için tarlaya girdiğimizde kimi yerlerde sürme ve ekme gibi durumlar sıkıntı olduğu gibi ektiğimiz ürünün toprak yüzeyine de çıkması sıkıntılı oluyor. Bence kuru tarımda buğday, arpa ektikten sonra fiğ, nohut gibi ürünleri ekersek tarlayı o yıl nadasa bırakmalıyız. 2 yıl ekim 1 yıl dinleme yani

Bunu denedim fakat kalite düştü.

emre50 link=topic=79781.msg946646#msg946646 date=1418752449' Alıntı:
Bunu denedim derken bir sene buğday diğer sene fiğ diğer sene boş olursayı kaste ediyorsan sıkıntı yok ama her sene ürün istiyorsan verim düşüyor.

Yok her yıl aynı ürün ektim. Daha önce nadasa bırakılan yerlere hiç bir işlem yapılmıyordu. Bu sefer hasattan sonra nadasa bırakırken tarlalara çizel çekip bahara bırakacağım. Şu an çıkan sonuç ve araştırmalarım aynı yönde çünkü.

Enes abi her yıl aynı ürünü ekmek zaten verimde düşüş demek. Ama dediğim gibi kuru tarım yapıyorsun herhalde birinci yıl hububat ikinci yıl yem bitkileri veya baklagillerden birini dene üçüncü yıl nadasa bırak abi birde böyle dene bakalım.

emre50 link=topic=79781.msg946662#msg946662 date=1418754056' Alıntı:
Enes abi her yıl aynı ürünü ekmek zaten verimde düşüş demek. Ama dediğim gibi kuru tarım yapıyorsun herhalde birinci yıl hububat ikinci yıl yem bitkileri veya baklagillerden birini dene üçüncü yıl nadasa bırak abi birde böyle dene bakalım.

Anladım, iki yıl ek üçüncü yıl bırak diyorsun. Bu konuyu da ayrıntılı ele alacağım. Teşekkür ederim.

Yanlış anlaşılmasın ama, ben hala bi toprak neden nadasa bırakılır anlamış değilim.

- 'Su' derseniz kabul etmem. Ortalama 400-500mm yağış ile yetişen o kadar çok ürün var ki, yazmaya kalksam sayfalar almaz.

- Bana hiç 'sizin tuzunuz kuru, suyunuz bol, konuşmak kolay' demeyin. Son iki yıldır yağışlı olmakla birlikte Trakya ' da ortalama yağış 550-600mm ' dir. Ama adı üzerinde, bu 'ortalama'. Meteoroloji işleri genel müdürlüğünün sitesindeki 30 yıllık yağış istatistiklerini incelediğinizde, 450-470mm arası yağışın alındığı bir çok senenin olduğunu görebilirsiniz ama ben hiç nadasa bırakma tartışmaları yaptığımızı hatırlamıyorum. En ama en kötü ihtimal, 3-5 yılda bir, o da iklim dolayısı ile Ekim ' in mümkün olmadığı durumlarda toprak dinlenmeye bıraktım diye mazeret üretenler olur. İşin özü yetiştiremedik diye Itiraf edemez.

Demir ' den insana, hayvandan toprağa değişmez:

İşleyen herşey ışıldar.

http://www.trakkulup.net/yag-bitkileri/2-mahsul-kuruya-gec-ekim-aycicegi/?nowap

Yukarıdaki konuda geçen tarla şu an buğday ekili. Paylaşımlarını yapmıştım. Yıl da yardım etti, 1 yıl içinde 3. Mahsülü gördü tarla.

'Su sadece gökten gelen. Sulama yok.'

Aynı şeyi yapan hem siteden, hem reelden birçok arkadaşımız oldu. Münferit bi örnek değil yani.

- Topraklarımız kötü ' de demeyin. Bu da mazeret değil. Az önce @hacimmt konu paylaştı. 28 dekara 250 ton hayvan gübresi!

Bu adam, bu yıl dekardan 980kg arpa, 13 ton Mısır biçti.

Doğal sınırları mazeret etse, Türkiye ' nin belki de en tuzlu, en çorak arazileri bu bölgede. Ama yapınca oluyor.

Nevşehir ' de 2 yıl,
Aksaray ' da 4 ay,
Isparta ' da 8 ay,
Burdur ' da 2 ay,
Denizli ' de 1 ay bulundum ve tek işim gezmekti.

Misal Isparta ' da Burdur ' ' dan tutun, Şarkikarağaç ' a, Dinardan tutun Ağlasun ' a (Sagallassos hayranıyım) gitmediğim tek ilçe 'Sütçüler'dir herhalde.

Öyle çok farkımız yok. İklim olarak da, toprak olarak da uçurumlar yok.

Özetle, daha çalıştığımız toprağı iyileştiremiyor, ıslah edemiyorsak, tekrar oturup düşünmek lazım.

Yazdıklarım umarım yanlış anlaşılmamıştır. Lakin tartışmamız gereken şey, nadasa bırakılacak tarlaların işlenmesi değil, o tarlaları nadasa bırakmaktan nasıl kurtaracağımız olmalı.

Bulunduğumuz yerde, daha açıkçası baktığımız açıda bir yanlışlık var.

sebazios link=topic=79781.msg946768#msg946768 date=1418776515' Alıntı:
Yanlış anlaşılmasın ama, ben hala bi toprak neden nadasa bırakılır anlamış değilim.

- 'Su' derseniz kabul etmem. Ortalama 400-500mm yağış ile yetişen o kadar çok ürün var ki, yazmaya kalksam sayfalar almaz.

- Bana hiç 'sizin tuzunuz kuru, suyunuz bol, konuşmak kolay' demeyin. Son iki yıldır yağışlı olmakla birlikte Trakya ' da ortalama yağış 550-600mm ' dir. Ama adı üzerinde, bu 'ortalama'. Meteoroloji işleri genel müdürlüğünün sitesindeki 30 yıllık yağış istatistiklerini incelediğinizde, 450-470mm arası yağışın alındığı bir çok senenin olduğunu görebilirsiniz ama ben hiç nadasa bırakma tartışmaları yaptığımızı hatırlamıyorum. En ama en kötü ihtimal, 3-5 yılda bir, o da iklim dolayısı ile Ekim ' in mümkün olmadığı durumlarda toprak dinlenmeye bıraktım diye mazeret üretenler olur. İşin özü yetiştiremedik diye Itiraf edemez.

İşleyen herşey ışıldar.

Yukarıdaki konuda geçen tarla şu an buğday ekili. Paylaşımlarını yapmıştım. Yıl da yardım etti, 1 yıl içinde 3. Mahsülü gördü tarla.

Aynı şeyi yapan hem siteden, hem reelden birçok arkadaşımız oldu. Münferit bi örnek değil yani.

- Topraklarımız kötü ' de demeyin. Bu da mazeret değil. Az önce @hacimmt konu paylaştı. 28 dekara 250 ton hayvan gübresi!

Doğal sınırları mazeret etse, Türkiye ' nin belki de en tuzlu, en çorak arazileri bu bölgede. Ama yapınca oluyor.

Nevşehir ' de 2 yıl,
Aksaray ' da 4 ay,
Isparta ' da 8 ay,
Burdur ' da 2 ay,

Misal Isparta ' da Burdur ' ' dan tutun, Şarkikarağaç ' a, Dinardan tutun Ağlasun ' a (Sagallassos hayranıyım) gitmediğim tek ilçe 'Sütçüler'dir herhalde.

Özetle, daha çalıştığımız toprağı iyileştiremiyor, ıslah edemiyorsak, tekrar oturup düşünmek lazım.

Yazdıklarım umarım yanlış anlaşılmamıştır. Lakin tartışmamız gereken şey, nadasa bırakılacak tarlaların işlenmesi değil, o tarlaları nadasa bırakmaktan nasıl kurtaracağımız olmalı.

Bizim bolgede nadasa bırakmayıp bir sonraki sene iyı mahsul almak isterseniz ancak yulaf ekillmelidir yoksa diğer ürünler hep tarlayı yorup bir dahaki sene mahsul yaptirmiyor.Hele bu sene geçen sene aspir,arpa ekili olupda bu sene ekin ekili çoğu tarlaya biçer girmedi. Bizim nadasa bırakmaktan vazgeçmemiz ancak sulama ile olur.

İşleyen herşey ışıldar.

Nevşehir ' de 2 yıl,
Aksaray ' da 4 ay,
Isparta ' da 8 ay,
Burdur ' da 2 ay,

Yılmaz bey yazdıklarınızda haklılık payı cok. ama bazen öyle durum oluyorki nadas kacınılmaz oluyor.bizim burda bi kısım arazilerimize (nadasa bıraktığımız) bi köşesine bostan (kavun,karpuz),çitlemlik cekirdek ekeriz ,zamanı gelip bunları kaldırıp yerine buğday veya arpa ektiğimiz zmn ,inan o azcık bostan cekirdek ekili yer bahar ayında 1 km öteden belli oluyor benden bir ürün kaldırdın daha önce der gibi.
o yüzden kıraç arazide toprak yapısı ve iklimsel faktörler nedeniyle bazen nadasla ancak verim alınıyor.
Bizim burda eskilerin deneyip yaptığı ve anlattıkları bir olayı yazayım.
Güz sürümü olan yere ,bahar sürümü olan yere ve anız olan yere belli bir zmnda birer testi su gömmüşler ve bi zmn sonra gidip bakmışlar.
Güz sürümü olan yere gömdükleri bir testi su aynen koydukları gibi cıkmış.
Bahar sürümü olan yere gömdükleri bir testi su yarım olarak cıkmış.
Anız,ekin kökü olan yere gömdükleri bir testi su nerdeyse boş cıkmış.
Ben zmnında inan denemediğim ürün ve yöntem kalmadı .gel görki bi noktada tıkanıp kalıyor.
son 4 yıldırda pulluk işini bırakalı inan bulunduğum yerde belli bir verim istikrarı yakaladım.

İşleyen herşey ışıldar.

Nevşehir ' de 2 yıl,
Aksaray ' da 4 ay,
Isparta ' da 8 ay,
Burdur ' da 2 ay,

Bak abi bizim topraklarda kireç oranı yüksek aynı zaman da ph da yüksek evet arkadaşımız 250 ton mal gübresi atmış olabilir ve o verimi almış olabilir, fakat o araziyi muhtemelen sulamıştır, yoksa değil o verimi ektiği tohumu bile alamazdı çünkü bu yıl bildiğiniz gibi çok kurak gitti ve kurak senede mal gübresi atanlar biçer bile sokamadı bizim buralarda. Bir diğer unsur her çiftçi kardeşimiz o miktarda mal gübresini bulamaz da. Artı sizin oraların verimi ve toprak yapısı farklı abi. Bizim buralarda tek çözüm arazi toplulaştırması ile beraber sulu tarıma geçmek gibi görünüyor.

burada temel amaç nadas sistemine zarar vermeden araya bir bitki sokabilmek bunu yapabilirmiyiz araştırmak ve denemek lazım ekilen bitkinin gelişme süresi yağış rejimi toprak yapısı ve makine ve ekipman varlığı tüm bu faktörler önemli allah yardımcınız olsun bir koyundan iki deri misali