Çiftlik Kurulumlarında ÇED'in Etkileri Hakkında Bilgi Lütfen.

İyi günler,

Büyükbaş hayvancılık için kuracağımız tesisin yaşam alanına yakın olması durumunda Çevre İl Müdürlüklerinden ne gibi izinler almamız gerekmektedir? Tesisin evlere mesafe olarak belli sınırlarının olduğunu öğrendik. Bu sınırlar hayvan barınakları ile köy yerleşim alanları arasında mıdır yoksa hayvanların en fazla yaklaşabileceği sınırları mı belirlemektedir. Tesisin kurulumundan sonra ileride koku vb sorunlardan dolayı olabilecek şikayetlerde ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz ve bunların çözümleri mevcut mudur? Bu konular hakkında ve ilgili mevzuat numarası bilgisi olan paylaşabilir mi?

Ynt: Çiftlik Kurulumlarında ÇED'in Etkileri Hakkında Bilgi Lütfen.

O şekilde bir mesafe ölçüsü var mı bilmiyorum. Fakat ben aynı konuyu yaşadım.

Besihane yapmak istediğimiz arazi evlere en yakın 300 metre gibiydi.
Ortada şehirler arası duble yol var, belediye yolun sağ tarafını imar alanına açmış o yüzden o tarafa hayvansal tesis yasaklanmıştı. Fakat yolun alt tarafı ise tarım alanı (Meyve bahçeleri alanı) olarak vasıflandırılmış. Oraya da Belediye inşaat izni verdi ama Tarım il müdürlüğü yapamazsın demişlerdi. Biz sonradan izin alıp mimari proje ile işletmeyi yapmıştık.

Yani bu durum tamamen senin bulunduğun il ve ilçe belediye imar planına bağlı. Muhtarlıklarda durum nedir bilmiyorum.

Ayrıca şunu da yazmalıyım. Eğer yapacağınız tesis yakınlarında meskenler varsa yani imar planı içinde bir yere inşaa ederseniz, sizi şikayet edebilirler kanunen. Özellikle yaz günlerinde haberiniz olmadan çok şikayet olur. Buralarda çok sayıda küçük işletmelere uyarı ve tesislerin taşınması konusunda yazılı tebligatlar aldılar.

Çoğu şu anda imar alanı ve tarım alanı dışında kalan yerlere daha büyük tesisler yaptılar. Eskiden o tesisler yapıldığında oralar şehir dışı planıymış. Sonradan şehirleşmeye açılınca haliyle etraflarında yapılaşmalar oluşmuş.

Teşekkürler bilgi için. Siz kaç başlık bir tesis yaptınız? Tesisiniz süt mü besi mi?

Bende o şikayetler konusunda şuanda araştırma yapıyorum. Planladığımız yer tam köy sınırlarında ve özellikle yaz aylarında şikayetler olacaktır (bir çoğuda olayı baltalamak için olacaktır). B konuda hayvan sınırı ve bazı hesaplamalar varmış.

Sizin tesis hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler.

ozgurozdelice link=topic=79792.msg945617#msg945617 date=1418469181' Alıntı:
Teşekkürler bilgi için. Siz kaç başlık bir tesis yaptınız? Tesisiniz süt mü besi mi?

Bende o şikayetler konusunda şuanda araştırma yapıyorum. Planladığımız yer tam köy sınırlarında ve özellikle yaz aylarında şikayetler olacaktır (bir çoğuda olayı baltalamak için olacaktır). B konuda hayvan sınırı ve bazı hesaplamalar varmış.

Sizin tesis hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Ben tesisimi sattım ve tamamen tarlalara yöneldim.
Şunu size ısrarla tavsiye ederim.
1- Yapacağınız yer hayvansal işletmeye açıksa kimse size engel olmaz emin olun. Hatta göreceksiniz siz tesisi yapınca sizin yanınızdaki arazi komşularınız da sizinle bir yapmak ve size komşu olmak isteyeceklerdir.
2- Kuracağınız tesisi projelendirirken sakın arazinin tamamını işin içine sokmayın. Yani sizin arazi 4000 m2 diyelim. Siz bir köşesine 200 m2 bina yapacaksınız ve arazinin tamamını demir veya beton direklerle çevireceksiniz. Eğer o etrafını çevirme işini mimari projeye sokarsanız inşaat alanı çok büyük görüldüğünden masraf aşırı olmakta. Biz süt değil et üretimi için ufak bir proje yaptık. İnşaat ruhsatı aldık iş bitince işletme ruhsatı aldık. Daha sonra arazinin etrafını çevirdik. Sağa sola samanlık-garaj vs yaptık.
3- İlk yaparken hayvan sayısı soruluyor ama bunun üzerinde durulmuyor. Çünkü hayvanlar çoğalıyor, ölüyor, satılıyor, satın alınıyor. Sayı sabit bir konu değil yani.

Çok teşekkür ederim.

Biz besi düşünüyoruz ve IPARD kapsamındaki hibelerden yararlanmak niyetindeyiz. Bu nedenle şuanda bilgi toplayıp mümkün oldukça hata payı az olan bir proje hazırlamaya çalışıyorum. Bu dönemde hibe açılmadığında beklemekteyim. Bu işi yaptığınız için çok iyi biliyorsunuzdur zorluklarını. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, başka paylaşımlarınız olursa memnuniyetle beklerim.

Kolaylıklar.

ozgurozdelice link=topic=79792.msg945619#msg945619 date=1418471700' Alıntı:
Çok teşekkür ederim.

Biz besi düşünüyoruz ve IPARD kapsamındaki hibelerden yararlanmak niyetindeyiz. Bu nedenle şuanda bilgi toplayıp mümkün oldukça hata payı az olan bir proje hazırlamaya çalışıyorum. Bu dönemde hibe açılmadığında beklemekteyim. Bu işi yaptığınız için çok iyi biliyorsunuzdur zorluklarını. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, başka paylaşımlarınız olursa memnuniyetle beklerim.

Kolaylıklar.

Mutlaka bu hibe ve destek projelerinden yararlan. Buralarda sayısız kişi TKDK programlarından faydalandı. Besicilik kapsam içinde mi bilmiyorum. Eğer bir proje ile bu destek programına katılacaksan çok geniş düşün. Alabildiğin bütün malzeme ve hizmetleri al. Sonradan projeyi bozmak olmuyor.

Bir arkadaşım besihane yaparken aynı zamanda et entegre işletmesi olarak ruhsat aldı. Şimdi kendi kesimini kendi yapıyor. Aynı zamanda esnaf. Tabi yaptığı tesis ona göre yapıldı.

Son olarak iki tavsiye;
- Gereksiz inşaat masrafları yapıp kredi-senet-borç işlerine girme. Mesela burada bazıları bütün geniş araziyi beton temel ve biriket duvarla çevirdiler. Hemde yüzlerce metre.. Şimdi bu duvarlar ayrıldı, yıkıldı, yarıldı veya yana yattı. Devamlı bir ömür
masraf artık. Fakat bazı kardeşlerimiz tesisi kurdu. Sonra ihtiyacına göre ek yerler yaptı. Araziyi tel örgülerle sağlamca çevirdiler. Paralarını boşa değil çok miktarda hayvana yatırdılar. Allah versin kazanıyorlar.
-Besicilikte yem gideri çok önemli faktör. Mutlaka hayvansal yem ihtiyacını kendin karşılamaya bak. Kendin ek-dik-kaldır.
-Elektrik ve su aboneliği alırken ileride komşu olacakları düşün. Sonradan insanlar elektrik ve su isteyebilirler. Vermem diyemezsin.

Allah yardımcın olsun.

Benim bildiğim ruhsat alabilmek için mesafe ana yola 150 m.

Yerleşim yerine 700 m. olmalı siz zaten destekleme ile düşünüyorsanız her şey kanuna uygun olacak.

Bu konuda en iyi cevabı size danışman verecek iyi bir danışman ile çalışmanızı tavsiye ederim.

ENES4422 link=topic=79792.msg945620#msg945620 date=1418473036' Alıntı:
Mutlaka bu hibe ve destek projelerinden yararlan. Buralarda sayısız kişi TKDK programlarından faydalandı. Besicilik kapsam içinde mi bilmiyorum. Eğer bir proje ile bu destek programına katılacaksan çok geniş düşün. Alabildiğin bütün malzeme ve hizmetleri al. Sonradan projeyi bozmak olmuyor.

Bir arkadaşım besihane yaparken aynı zamanda et entegre işletmesi olarak ruhsat aldı. Şimdi kendi kesimini kendi yapıyor. Aynı zamanda esnaf. Tabi yaptığı tesis ona göre yapıldı.
Artık buyuk ve kücük baş hayvan işletmeleri TKDK de yok
Nedenide bu tür işletmelere ayrılan ödenenek aşırı talep yüzünden bitmiş
ipart 2 çıkacakmış gelecek sene onda yeniden konacak denildi
Son olarak iki tavsiye;
- Gereksiz inşaat masrafları yapıp kredi-senet-borç işlerine girme. Mesela burada bazıları bütün geniş araziyi beton temel ve biriket duvarla çevirdiler. Hemde yüzlerce metre.. Şimdi bu duvarlar ayrıldı, yıkıldı, yarıldı veya yana yattı. Devamlı bir ömür
masraf artık. Fakat bazı kardeşlerimiz tesisi kurdu. Sonra ihtiyacına göre ek yerler yaptı. Araziyi tel örgülerle sağlamca çevirdiler. Paralarını boşa değil çok miktarda hayvana yatırdılar. Allah versin kazanıyorlar.
-Besicilikte yem gideri çok önemli faktör. Mutlaka hayvansal yem ihtiyacını kendin karşılamaya bak. Kendin ek-dik-kaldır.
-Elektrik ve su aboneliği alırken ileride komşu olacakları düşün. Sonradan insanlar elektrik ve su isteyebilirler. Vermem diyemezsin.

Allah yardımcın olsun.

Artık TKDK de Büyük baş hayvan işletmelerine destek yok
Nedenide ona ayrılan bütçe bitmiş aşırı talep yüzünden
ipart 2 çıkacakmış onda yeniden konacak dendi

İnternetten devamlı takip ediyorum ama İnşaallah yakında çıkar.
Şuanda sadece işleme ve paketlemeye hibe veriyorlar.