Tümosan silindir hacmi

Ynt: Tümosan silindir hacmi

Hakandnz link=topic=79796.msg945688#msg945688 date=1418496502' Alıntı:
Tümosan 95 beygire kadar silindir hacmi 3.9 bizim 75 de nasıl oluyor bu yakıttan gelen güç mü büyüklerinde
aslında bu konu bnmde en cok merak ettıgım konudur ark lar sılındır hacımı aynı her sey aynı fakat beygır guc aralıkları farklı bu nasıl oluyor 75 bg lık bır motoru bıze pompada 95 beygır yapıp ole mı satıyorlar ole yapıorlarsa 75 bg lık bır motor alıp bız bunu pompacıda 95 beygır yaptırıp kullanalım KONUYLA ILGILI DETAYLI BILGISI OLAN VARSA yazarsa sevınırım sebazios Hermiyas körsaban nailyetek ramazanpullu fatihcastle ibrahim_11 CropMasteR Arslanlar 5070 Hüseyin ASLAN ErmanHoca Mustafa 66 Tokmakcı Arslanlar 5070

zac link=topic=79796.msg945696#msg945696 date=1418499085' Alıntı:
aslında bu konu bnmde en cok merak ettıgım konudur ark lar sılındır hacımı aynı her sey aynı fakat beygır guc aralıkları farklı bu nasıl oluyor 75 bg lık bır motoru bıze pompada 95 beygır yapıp ole mı satıyorlar ole yapıorlarsa 75 bg lık bır motor alıp bız bunu pompacıda 95 beygır yaptırıp kullanalım KONUYLA ILGILI DETAYLI BILGISI OLAN VARSA yazarsa sevınırım sebazios Hermiyas körsaban nailyetek ramazanpullu fatihcastle ibrahim_11 CropMasteR Arslanlar 5070 Hüseyin ASLAN ErmanHoca Mustafa 66 Tokmakcı Arslanlar 5070

duyduğuma göre servislerin bu işe ön ayak olması yasak. 55-56 ile 65-56 nın farkı pompa ayarı ve bir numara büyük lastik..

zac link=topic=79796.msg945696#msg945696 date=1418499085' Alıntı:
Bunu anlasilir bi sekilde nasil anlatabilirim tam bilemedim ama soyleki 100 luk bi marka olsun su bu dememe gerek yok ustune koydugu motor 75 beygirlik bi motor ama turbo ile sanjuman ve tekerlerle motoru modelinde oldugu beygir gucune ulastiriyorlar yani bu extra yukseltmek icin yazdiklarimi katmadan sirf motor 100 beygir olsa bunlarda olunca motor dehset olur birazda bu sekilde bi 100 beygirlik motor yapmalarindaki sebep yakit kucuk motorla az yakitla cok guc elde etmektir temel sebep aslinda umarim aciklayabilmisimdir biraz :)

Avans ayarıyla alakalı açtığın zaman belirli bir seviyeye kadar güç artışı olabiliyor. Örneğin TD75D ve TD110D arasında özellik olarak fazla fark yok ama aynı motora sahipken biri 75 diğeri ise 110 hp güç üretiyor ;)

Beyler olay öyle çok teknik gerektiren bi konu değil. Oldukça basit.

Kısadan şöyle özetleyim.

Aşağıdaki broşür, Hattat ve Erkunt ' un 90, 100 ve 110 hp motollarının tamamında kullanılan Perkins 1104d 44ta motorunun broşürüdür:

72c6beb051651f36d8a6f3af2e0abe24.jpg

db35fc062679e049ee0a48d893a9057c.jpg

Yukarıdaki broşürde, bu motoru üreten adamlar kocaman harfler ile yazmışlar. 'Bu motor maksimum 111 hp güç üretir' diye.

Peki aynı motoru kullanan bir traktör nasıl 90hp ' lik diye satılabilir derseniz: Beygirlerin biraz arpasını kısarsın, 110 ' luk motor olur sana 90 hp, olur biter.

Bunun yapılmasının en büyük sebebi, her model için ayrı beygir gücünde motor için yeni bir tasarım yapmanın zorluk ve maliyetinin, tek motor alıp üzerinde değişiklik yapmaktan çok daha fazla tutmasıdır.

Kısaca donanımsal bir farklılık yok ise, aynı motoru kullanan her traktör, o motoru kullanan en yüksek HP ' li motora sahip traktöre 'sadece ayar değişikliği ile' dönüştürülebilir.

o zaman abı bız atıyorum 105 beygırlık yerıne 75 lık bg bır motor alalım pompasını actıralım tekerlerını deiştirelım olsun bıze 75 bg lık motor 105 bg bu kısas da fabrıka bızı kazıklıyor sonucuna varıyorum..

zac link=topic=79796.msg945745#msg945745 date=1418513083' Alıntı:
o zaman abı bız atıyorum 105 beygırlık yerıne 75 lık bg bır motor alalım pompasını actıralım tekerlerını deiştirelım olsun bıze 75 bg lık motor 105 bg bu kısas da fabrıka bızı kazıklıyor sonucuna varıyorum..
Aynen dediğin gibi olabilir biri JX75 i 90 hp ye çıkarmıştı fakat motorun pompasıyla oynayınca ganti kapsamından çıkabiliyor

zac link=topic=79796.msg945745#msg945745 date=1418513083' Alıntı:

Biraz öyle oluyor :)

Ama açık konuşmak gerekirse, pompa yada turboda yapılan oynamalar, bahsedildiği gibi 20-30 hp güç farkı yaratamıyor. Sonuçta motor aynı olduğundan, özellikle uzun zamanlı (1000 ' lerce saat) kullanımdan sonra, aradaki fark iyice kapanıyor.

Açıkcası aynı motoru kullanan farklı hp ' li traktörlerin tümü, davranış ve tepki olarak aynı karakterstiği kazanıyorlar bir süre sonra.

Mesela 110 ' luk haşmet ' in yapabildiği ama 90 ' lık kıymet ' in yapamadığı bir iş bilmiyorum ben.

Yada hattat A90 ile A110 arasında sadece 30kg ağırlık farkı var ki rahatlıkla aynı motorlar diyebilirim. Tek farkları 110 ' a konan ön ağırlıklar nedeni ile biraz fazla yakıp biraz fazla çekmesi.

MF3050 ' de Perkins 1103c 33ta motoru var. Bu motor 47hp ' den 77 hp ' ye kadar güç üretebilirler. Aynı motor hattat A80 ' de de kullanılıyor. Her ikisi ile de balya bağladım ve performanslarının birbirine çok yakın olduğunu, aralarında 30 hp gibi muazzam bir farkın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Zaten fabrikalar da bunu bildikleri için, hp yükseldikçe (göz boyama amaçlı) ekstra özellikler koyarak fark yaratmaya çalışıyorlar. Ayrıca sonradan yapılması çok zor olan ufak tefek donanımsal (örneğin ek pervane koyarak turbonun basıncını yükseltmek gibi) değişiklikler ile durumu gizlemeye çalışıyorlar. Bu bilgiyi tarlasından çıkmayan Memet Emmi ' öim bilmesi imkanız çünkü hiçbir firma 'bizim A motorumuzdan C motorumuza kadar aynı motordur. Adlarını değiştirerek sadece sizi yiyoruz' demez.

NH TD75D ' den TD110D ' ye kadar
Case JX75C ' den JX110C ' ye kadar
Kubota M8540 ile M9540 gibi
Zetor 6441 ' den 10641 ' e hatta 11241 ' e kadar (iyice su kaçırmış durumdalar)

Tümosan ' dan Fendt ' e kadar bu durum değişmez.

O nedenle traktör incelerken, beygir gücüne göre değil, motorlarına göre sınıflandırın her zaman.

Piyasada çok kullanılan 4 tip motor var şu an.
1-) 3 silindir 50-80 hp arası motorlar. Tamamı 65 hp bir motor kadar performans verir.
2-) 4 silindir 70-110 hp arası motorlar. Tamamı 90-95 hp bir motor kadar performans verir.
3-) 4 silindir 110-150 hp arası motorlar. Tamamı 125-130 hp bir motor kadar güç verir.
4-) 6 silindir kodamanlar.

Traktörleri bu sınıflar ile görmek, çok daha basite indirger durumu.

Bir kaç şey ilave etmek gerekir ise 4 silindir 75 hp ile 4 silindir 110 hp motorun göreceği yük hararet haliyle farklı olacak , daha büyük tekerlek daha büyük ekipman.

4silindir 75 hp ye göre 4 silindir 110 hp daha devirli çalışacak daha fazla hava emip yakıt tüketecek.

Peki bu örnek aldığımız 4 silindir 75 hp ile 4 silindir 110 hp motor pistonu gömleği gırangı motor bloğu aynı kalitede üretilir ise...... burası çok önemli

Bazı firmalar bence aynı kalitede üretmiyor 4 silindir 75 hp ile 4 silindir 110 hp nin demir döküm gibi işiçilikleri farklı pistonları gömlekleri aynı ölçüde olsada demir kaliteleri farklı bence , çünkü aynı süre dayanıklılığı mümkün değil , bunu tabi en iyi zaman gösterir .

Bide şu durum var traktörler fabrikadan çıkınca tamtest labaratuarında kaç hp güç ürettikleri kuyruk milinden ölçülerek onay veriliyor.Tabikide atıyorum kuyruk milinden motor 80 hp ise 80 hp güç aktarımı olmuyor markasına göre değişik sonuçlar çıkıyor.

Suda varki kuyruk milinden olcme yerine tekerden olcum var belki tv de nette gormussunuzdur motor makinenin ustune cikarilir ve onden arkadan halatla baglanir ve motor denenir tekerlerden verdigi beygir gucu ogrenilir bunuda teker ebatlari ve sansuman etkileyen en buyuk unsurdur motor alirken dikkat edilmesi gereken DINN kac hp yazdigidir cogu motor iste turbosuyla pompasiyla falan modelinde oldugu guce ulastirilir fakat motor ulasir ama tekerden olcum yapilirsa asil beygiri odur buda cogu markada tekerden olcumde brosurunde yada modelinde sozde,olan 100 beygirin aslinda tekerde 90 a dustugu cogu markada kesin olarak kanitlanmis bi gercektir

ya ama şuda var mesela motor masanın üzerinde 110 hp ama siz bunu traktöre takınca şanzuman difransiyel en son tekerlekten yere uygulanan beygir daha düşük oluyor arada o beygir farkını aktarma organları tecavüz ediyor :D
eğer aktarma organlarıda aynı ise ki sanmam pompa ayarı ile bişeyer yapılabilir ama yok aynı değilse yapılır ama zararı olur

Tümosanlarda ve NH lerin 4 pistonlularında Westa-gate var.Turbo-intercooler modellerden bahsediyorum.buradaki ayar vidası ile turbo basıncını arttırılıyor.. pompa ve LDA yıda ayarladılar mı iş bitiyor.