+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
35 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  [size=14pt]Arkadaşlar, ilaç ve gübre zamanları malumunuz yaklaşıyor. Yakın zamanda neredeyse tamamımız gübre kovaları ve ilaçlama makinaları ile arazileri arşınlamaya başlayacağız.

  Lakin özellikle 10 metre ve üstü çalışma genişliğine sahip olan bu aletler ile çalışırken üst üste bindirme yada açık alan bırakma sorunu istesek de istemesek de hepimizin başına geliyor. Sonuç: bir örnek olmayan, dalgalı ürün, mahsül, tarla, araziler..

  Özellikle ilacı/gübreyi üst üste bindirme sorunu, dağlık, bayır, kısaca biçimsiz arazilerde daha çok başımıza geliyor. Bizde de bu tip arazilerden bol birşey olmadığından, artık bir çözüm bulmak kaçınılmaz oldu.

  Bende geçen yıl keşfedip bu yıl olgunlaştırdığım, ayrıca oldukça iyi sonuç aldığım bu ilaç/gübre atım yöntemini, konuda sıkıntı yaşayan arkadaşların da faydalanması için paylaşmak istedim.

  Önemli not: ideal bir gübreleme/ilaçlama için aslında kullanılması gereken yöntem, iz bırakıcılı mibzerlerdir. Özellikle gübre ve ilaç makinasının ile uyumlu olarak kurulan bu sistemlerde, hata payı '0'a yakındır.

  Gönül ister ki en iyi makina ve ekipmanlarımız olsun. Ama şartlar mallum. Her şey aynı anda olmuyor.

  İşte bu yöntem de (benim gibi) iz bırakıcılı mibzeri olmayan, yahut böyle bir mibzeri olsa bile hata yapma korkusu, yada uyumsuz ekipman gibi nedenlerle düz/normal ekim yapmış olan çiftçi arkadaşlarımızın, kısaca tarlasına ilaç ve gübre atacak tüm müslümanların gerçekten işine yarayacak.

  Not: iz bırakıcılı mibzer kullanımı, gerçekten hassasiyet isteyen bir iştir. Sayacın kusursuz çalısması, şöföründe pür dikkat olması gerekir. Hata affetmez. Bir dalgınlık, hiçbir işe yaramayan saçma sapan izlere sahip bir tarlanız olmasıyla sonuçlanabilir.


  Bilmeyenler için izli ekim hakkında ufak bir bilgilendirme:

  Izli ekim, elimizdeki ilaçlama makinası ve gübreleme makinalarımızın iş genişliğ ile uyumlu olarak tasarlanan, bu işlemleri yaparken kullanılacak güzergahların, ekim işlemi esnasında mibzer tarafından (lastik izlerine tohum atmama, atılan tohumu kaydırma gibi) farklı yöntemler kullanarak işaretmesine verilen adıdır.

  Izli ekim yapılmış bir buğday tarlası:  Resimden de anlaşılacağı üzere, gübre ve ilaç makinalarının uyumlu olması halinde, yukarıdaki arazide sıfır hata ile ilaçlama ve gübreleme yapabiliriz.

  Bu uzun giriş sonrası gelelim yönteme.

  Gerekli malzemeler:

  I-) ihtiyacı görecek kadar kargı yada kamış denilen, Türkiye ' nin her yöresinde, özellikle göl/dere boylarında yetişen bitki. Yeşili de olabilir, kurusu da. Hiç farketmez. Sadece fazla kalın olmamasına özen gösterin.

  Örnek:  Biz, rahmetli bir hasır gölgeliği paraladık. (aşağıdakini)

  100 dekar yer için yetişkin 20-30 tane kamış yeterli. Gözünüz kormasın Bizim hasır örtüden çıkacak malzeme 1000 dönüme yeter.


  II-) Özellikle kırmızı-beyaz renkli emniyet şeridi. (Sebebini aşağıda anlatıcam) inşaat ve kazılarda önlem olması için çekilen bu bant her nalburda bulunur ve rulosu 4-5 lira civarındadır. 1 rulo ile araziye göre 100-300 dekar yer işaretlenebiliyor.

  Şekil a:
  [img width=751 height=600]http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/14/68b12e096422987bbe6ee54bb72e3d72.jpg[/img]


  III-) Cetvel yapmak için, elimizdeki ilaçlama makinasının kanat genişliğinden biraz uzun çamaşır yada balya ipi.

  IV-) 2 tane 30-40 cm ' lik kazık.


  Yapılışı:

  1-) Çamaşır yada balya ipini, ilaçlama makinamızın kanat genişliğinde (12 metre ise 12 metre, 15 metre ise 15 metre) kesip her iki ucuna kazıklarımızı bağlıyoruz. Yani ilaçlama makinamız ile aynı genişlikte ve iki ucunda kazık bağlı olan bir ipimiz oluyor. Bu bizim ölçümüz, cetvelimiz.

  2-) Elimizdeki kamışların tümünü, bir bağ makası yada çekme ile ortalama 50-60 cm ' de uzunlukta kesiyoruz. Biçimsiz 50 dönüm bir tarla için 60-70 tane kargı parçası yeterli oluyor. Arazi düz ise sayı neredeyse yarı yarıya düşer.

  3-) Son olarak Emniyet Şeridi ' nden koparttığımız 50-60 cm boyundaki parçaları, kesmiş olduğumuz kargıların bir tarafına sıkıca bağlıyoruz. Şeritler dandik, elle kopar. Makasla uğraşmayın.

  Böylece yöntemin en sıkıcı kısmı, yani bayrak hazırlama işi bitmiş oluyor.

  İşlem sonunda elde edeceğimiz bayrakların şekli tam olarak şöyle:

  [img width=800 height=597]http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/14/1de7a13d06c2fb2449b18fbaf129ce92.jpg[/img]

  Not: ben bir bıçak yardımıyla kargının ucunu diklemesine yarıp emniyet şeridini tam ortasından bu yarığa sıkıştırdım. Bu, düğüme göre hem daha sağlam oldu, hem de şeridin ömrünü arttırdı.


  4-) işaretleme:

  Artık anlaşılacağı üzere yaptığımız şey, ucuz ve küçük bayraklar yapmak. Daha sonra bu bayrakları, ilaçlama esnasında takip edeceğimiz noktalara koyarak gitmemiz gereken güzergahları hatasız bir şekilde işaretlemek. Dikme işlemi tamamlandığında da işimiz bitmiş oluyor.

  İşaretleme için tarlanızın düz bir kenarı var ise o kenardan, öyle bir kenar yoksa 'tam ortadan' başlamanızı öneririm. Burada amaç olabildiğince düz ve takibi kolay güzergahlar oluşturmak.

  4.a-) Ilk olarak kafamıza göre uygun bi başlangıç noktası belirliyoruz:

  (Yıldızlar: bayrak, o ne demeyin)

  Örnek:


  4.b-) ikinci iş yönümüzü belirliyoruz. Bunun için gözle rahat görülebilir (tahminen 100-150 metre) bi mesafeyle 2 ve 3. bayraklarımızı dikiyoruz. Tarlanın tam sınırlarına yaklaşmamak dönüşler için kolaylık olur.

  Örnek:

  Ilk güzergah ne kadar düzgün olursa, sonrakiler de o kadar düzgün olacağından bu ilk bayrakları dikerken azcık özen göstermek lazım.

  Uyarı: ilk iki bayrağı diktikten sonraki 3, 4 vs bayraklarda, geriye doğru ilk iki bayrağa bakıp iza alırsanız, asla hata yapmazsınız.

  4.c-) Son işlemimiz, 1. Maddede yapmış olduğumuz cetveli kullanarak diğer yan yana olan diğer güzergahları çizmek. Bu işlem çok kolay çünkü ilk yaptığımız işlemin aynısını. Tek fark, bayraklar arasında bir cetvel boyu mesafe bırarakıp sıra aralarını eşit olmasını sağlamak.

  Örnek:


  Bayrakların kakma işlemi bittiğinde, tarlamız ilaçlanmaya hazırdır.


  ***

  Önemli notlar:

  - 100 dekar alanı işaretlemenin toplam maliyeti 5 lira. (25.000 dekar işaretleme yapıldığında iz bırakıcının fiyatına ulaşıyor) biraz uğraşılı ama arada sırada traktörden de inmek lazım.

  - ne kadar karışık görünürse görünsün, yapılan işlem inanılmaz basit, hızlı ve kolay. Altı üstü 50-60 tane sazı toprağa kakıyorsunuz. Hepsi bu. Yani kimse gözüme büyütmesin.

  Bayraklar arasında uzun mesafeler (100-150 metre gibi) olduğundan işlem çok kısa sürüyor. Örneğin 100 dekarlar korkunç biçimsiz bir tarlayı 2 kişi 3-3,5 saatte bitirebiliyor. (En azından biz bitirdik) Yine bugün 2 kişi (Abi ' m ve ben) 50 dekar bir tarlayı sadece 2 saatte tamamladık.

  - Hasada kadar yapacağınız 3-4 ilaçlama ve bir o kadar gübrelemenin, yani en az 6-7 işlemi '0' hata ile yapmayı, üstene gübre ve ilaçtan edeceğiniz tasarruf ve sağlayacağınız maksimum yararı düşününce, bir tarlaya ekstradan birkaç saat ayırmak hiç de çok değil.

  - ilaçlama esnasında bayrakların tam üzerinden geçeceğiz. Bu nedenle tarlanın kenrarından başlayacaklar, tarla sınırından bir cetvel değil, yarım cetvel boyu mesafeye koyacaklar ilk bayrağı.

  Örneğin 10 metre kanat boyu olan bi İlaç makinamız varsa, traktör ilk gidişte sınırdan 5 metre mesafeden geçmeli. O nedenle sınırdan başlayacaklar, ilk sırayı tarla sınırından yarım cetvel mesafeye atacaklar.

  İş bitip de ilaçlamaya geçtiğimizde, sağla, solla, onla, bunla, mesafeyle, işimiz yok. Yok açık mı kaldı, üstüne mi bindi derdi stresi ise hiç yok. Tüm yapacağımız şey, önümüzde bayrağa doğru sürmek. (Pc oyunu gibi) (O kadarını herkes yapabilir herhalde )

  - Özellikle stresten kurtulma paha biçilmez. İlaç yetsin, aman atmasın tasası kalmıyor çünkü bir süre sonra traktörün hangi hız ve devirde, pompanın hangi basıncında ne kadar ilaç attığını ezberliyorsunuz.

  - Bayraklar yerden maksimum 30-35 cm yükseklikte olmalı. Aksi taktirde üzerinden geçerken traktör yada ilaçlama makinası deyebiliyor. Deyme durumunda kırılsa bile yerinde kalp işini yapıyor ama ne gerek var?

  - Mahsül sapa kalktığında ürün bayrakları örtüp görülmesini engelliyor lakin bunun hiçbir önemi yok. Çünkü o zamana kadar sürekli aynı izlerden yapılmış 2-3 uygulama sayesinde tekerleklerin gidecekleri izler net bir şekilde görülüyor artık

  - Tarlaya ilk işlemi yaptığımızda güzergah ve izler zaten çizilmiş oluyor. Ondan sonra çıkacak fırtına yada tipi bayrakları uçursa, kalmışları dağıtsa bile, sorun yok. Muntazam izleri zaten yaptık.

  - Malzeme olarak kargı/kamış kullanmamızın sebebi, 1-) maliyetsizler, 2-) Tek kullanımlık oldukları için tarlayı yada doğayı kirletmiyorlar. Bu nedenle organik, yani kendi kendine yok olacak malzeme kullanmamız lazım.

  - Demir yada kazık gibi daha sağlam bir malzeme kullanmanız, tarlayı biçecek olan biçerciden çok ağır küfürler işitmemize neden olabilir Ayrıca daha sonraki toprak işlemeler esnasında traktörün lastiğine batma riski de yok. Kısaca doğal ve zararsız malzemeden şaşmayın.

  - Güvenlik Şeridi ' ndeki kırmızı, yeşilin 'tam zıttı'. Doğal olarak gündüz işlemlerinde çok uzak mesafelerden rahatlıkla seçilebiliryor. Beyaz ise 'gece karanlığında' farkedilmesini sağlıyor.

  - Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere bu işlem sonrası rahatlıkla 'gece' ilaç ve gübrelemesi yapabiliyoruz. Akşam üstü / Serinde atılması gereken yaprak gübreleri ve ilaçlar için bunun ne kadar büyük bir nimet olacağını farketmek zor değil.

  - Yoğun ve sıkışık dönemlerde zaman bakımından sağlayacağı rahatlama var birde. Yalnız sadece gece çalışması düşünüyorsanız, bayrak aralarını daha kısa tutun. (Denenmiştir)

  - Evliya olsanız, sıra başlarında kör nokta kalır. Bunu önlemek için önce 1 tur yastıklama dönmeniz şiddetle tavsiye edilir.

  - Yastıklama çektiğiniz taktirde, sıra başlarında, yastıklama izasına geldiğiniz an makinayı kapar, dönüşü tamamlayıp sonraki sıraya girdiğiniz anda da açarsınız, hem kenar yığılmalarının da önüne geçer, hem de çok kral işçilik çıkarmış olursunuz.

  - Aynı izden 2-3 kez geçtikten sonra zemin iyice sertleşiyor. Yağmur sonrası kısa sürede (hatta 4. 5. uygulamadan sonra baya baya yağmurda bile) iş yapılabilir.

  - Yöntem daha da geliştirilebilir lakin benim kafa şimdilik bu kadar bastı. Yeni fikirlere açığız.


  Bugün yaptığımız (50 dekar) işaretlemeden kareler. İşaretleme erken bitince, yapmayı düşündüğümüz yaprak takviyesini de aradan çıkardık

  - Aslında olayın en güzel yanı, ilk izi nizami şekilde yapmış olmak. Bundan sonraki tüm işlemler ister istemez aynı kalitede gidecek.

  - Kaydırma yada açıkta bırakma için ya aptal olmak lazım, yada direksiyonda uyumak

  Sevgili Ağabeyime de burdan selamlarımı yolluyorum.

  'Bi video çeksene, görsel olsun' dedim.
  'laklak yapma, ilacı bitir' dedi, çekmedi hayın

  Video geniş yapraklıyı atarken artık

  Yorum yapacakların selameti için uyarı: Konuda zaten verilmiş olan bir bilgiyi tekrardan soranı, yada konuyu okumadan önyargı ile yaklaşanı perişan ederim

  Konuyu hazırlamak, 100 dekar yeri işaretlemekten uzun sürdü..[/size]

  gkhAn teşekkür etti.
  Konu sebazios tarafından (25.Mayıs.2016 Saat 21:21 ) değiştirilmiştir.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Nisan 2014
  Şehir
  bursa
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Ahahaha abı supersın yıne profesyonel lıgını konusturmussun tbr ederim

 3. #3
  cemal ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Nisan 2009
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  28
  Mesajlar
  4,135
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  abi kolay gelsin bilgilerin çok faydalı bukadar yazıyı yazmak baya zaman almıştır eline sağlık

 4. #4
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Güzel Ve Faydalı Paylaşım Yılmaz Abi, Eline Sağlık Özellikle Kazık Ve Bayrak Seçimindeki 2 Cümlen Çok Güzel Olmuş, Kamış ' ın Toprağa Karışıp Gitmesi, Kırmızının Yeşilin Tam Zıttı Olması Ve Beyazın Gece İşlerinde Parlayarak İşi Kolaylaştırması...

  Bu Arada Hep Kardeşler Böyle Video Foto Çekmeyi İstemezler Sevmezler Ama Sizde Tam Tersi Olmuş Abi

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme
  Alıntı zac link=topic=79826.msg946066#msg946066 date=1418602668 Nickli Üyeden Alıntı
  Ahahaha abı supersın yıne profesyonel lıgını konusturmussun tbr ederim

  Alıntı ibrahim_11 link=topic=79826.msg946067#msg946067 date=1418604819 Nickli Üyeden Alıntı
  abi kolay gelsin bilgilerin çok faydalı bukadar yazıyı yazmak baya zaman almıştır eline sağlık

  Alıntı omerfarukkoc link=topic=79826.msg946071#msg946071 date=1418605514 Nickli Üyeden Alıntı
  Güzel Ve Faydalı Paylaşım Yılmaz Abi, Eline Sağlık Özellikle Kazık Ve Bayrak Seçimindeki 2 Cümlen Çok Güzel Olmuş, Kamış ' ın Toprağa Karışıp Gitmesi, Kırmızının Yeşilin Tam Zıttı Olması Ve Beyazın Gece İşlerinde Parlayarak İşi Kolaylaştırması...

  Bu Arada Hep Kardeşler Böyle Video Foto Çekmeyi İstemezler Sevmezler Ama Sizde Tam Tersi Olmuş Abi
  Beyler hepiniz sağ olun. Böyle bi yöntemi sadece yazarak anlatmak adamın iflasını kesiyor.

  Sahi, konu anlaşılıyor değil mi? Sıkıntı olan, kafa bulayan yer var mı?

 6. #6
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Alıntı sebazios link=topic=79826.msg946072#msg946072 date=1418606329 Nickli Üyeden Alıntı


  Beyler hepiniz sağ olun. Böyle bi yöntemi sadece yazarak anlatmak adamın iflasını kesiyor.

  Sahi, konu anlaşılıyor değil mi? Sıkıntı olan, kafa bulayan yer var mı?
  Yok Abi, Konu Gayet Açıklayıcı Olmuş...

 7. #7
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,773
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  eline sağlık yılmaz.
  çok iyi iş çıkarmışsın.
  bunları 8.buluşmadada anlat olurmu ..
  sen anladın

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  sebazios
  konuya bende bir iki şey eklemek isterim.
  ilk iş ilaç pompasını alırken 12 olanından aldık. ikincisi gübre serpme makinasını çift pervaneli olanından aldık daha sonra yedekleme içinde çift pervaneli çift pistonlu olarak edindik. izli mibzerimiz yok onun yerine ilaç ve gübre işini 12 mt de sabitledik. tarlaya gittiğimizde ilk işe başlağımızda birimiz traktörde işi yaparken diğeride tarlanın içinde adımlayarak traktörün geçeceği yerde duruyor. tarla içinde duran bir taraftan da tarlada herhangi bir hastalık ,yabancı ot gibi terslikleri kontrol ediyor. tarlanın biçimsiz olduğu yerlerde veya kısa karık veya piç yerlerde gübre makinasının tek pervanesiyle açığı gierip ilaç ve gübreyi dengeli atmaya çalışıyoruz. hemide maaliyet 0.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2014
  Şehir
  kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  140
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  yılmaz bizim mibzerde eski ama bizim burada ustamız var 7-8 yıldan beri biz izli ekiyoruz.mibzerimiz 2.5metre 17ayak. sağdan ve soldan iki ayak bırakarak içten iki ayağın olduğu yeri kapatan bir mekanizma var. tam buğday milinin önünde sıra bırakacağımız yere geldiğimizde milin önüne eliçi kadar kapatıcı iniyor ve buğday akışı engelleniyor sıra bırakmayacağımız yerde milin önünden engeli kaldırıyoruz. maliyetininde 200 300 lirayı geçeceğini zannetmem.ilaç ve gübre atımı çok rahat oluyor. bir ara köye gittiğim zaman foto atarım inşallah.

 10. #10
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  2,969
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Arkadaşlar ben bu şekilde işaretlemiyorum. Fakat gübre ve ilaç zamanlarında tarlanın karşı tarafında bir kişi benim gideceğim noktada duruyor ona göre gidiyorum. Yada boş gübre çuvalını işaret olarak koyuyor bu kişi. Böyle onuca daha düzenli oluyor.

  Belki bilgisayarlı traktör ve ilaçlama bize de nasip olur

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  sebazios Ellerine sağlık, çok faydalı olmuş, ansiklopedi gibisin, bu aralar çok et yemeye mi başladın sen Konu önemli oldu için sabitlenmiştir...

 12. #12
  meskisehiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  19 Temmuz 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,162
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  37 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Yılmaz abi emeğine sağlık. Gerçekten baya uğraşmışsın. Çok yararlı olmuş.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,120
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Allah razı olsun .Yılmaz bey ,sizin gibi insanlardan topluma zarar gelmez .bildiğini öğretmeye calışan , faydalı paylaşımlar yaptığınız için cok teşekkürler.

 14. #14
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,774
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Eline sağlık abi çok güzel anlatmışsın.Fakat bizim tarlalar hep parçalı (20-45 dönum arasi ) 500 dönümü böyle işaretlemek adamı öldürür
  Buluşmada Ufuk ve Umut abiyle izli ekim hakkında konuşmuştuk. (sendende bahsettik ). Bizim bölgede ilk izli ekim Gökhan abide oldu sanırım.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,482
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  aslında cogumuzun elınde kac mılyarlık telefonlar var demekkı alabılıyoruz tarım bızım ıcın onemlıyse ozaman traktorlere gps takmak akıllı cozum olacak yılmaz

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  23 Ağustos 2011
  Şehir
  Menemen/İZMİR
  Yaş
  31
  Mesajlar
  767
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  Bravo kardeş kafa çalışıyor iyi fikir ama bizde gerek yok en büyük parça 22 dekar ilaçlama makinası süper memnun musun? Aynısını 2011 yılında bende aldım 600 lt 4 piston şanzumanlı turbolu kollu parlayan parlayan ın fabrikası bize 40 km yıllardır başka kullanmayız bir tanede eski var sadece turbo 400 lt bazen de onu kullanırız.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  26 Ağustos 2014
  Şehir
  çorlu
  Yaş
  36
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  eline sağlık yılmaz güzel paylaşım olmuş.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme
  Alıntı YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79826.msg946075#msg946075 date=1418607611 Nickli Üyeden Alıntı
  eline sağlık yılmaz.
  çok iyi iş çıkarmışsın.
  bunları 8.buluşmadada anlat olurmu ..
  sen anladın
  Şimdilik aptala yatsam Yusuf Abi. Anlamamış gibi yapsam? Kurtuluş olmaz di mi


  Alıntı FEHİM link=topic=79826.msg946079#msg946079 date=1418619371 Nickli Üyeden Alıntı
  sebazios
  konuya bende bir iki şey eklemek isterim.
  ilk iş ilaç pompasını alırken 12 olanından aldık. ikincisi gübre serpme makinasını çift pervaneli olanından aldık daha sonra yedekleme içinde çift pervaneli çift pistonlu olarak edindik. izli mibzerimiz yok onun yerine ilaç ve gübre işini 12 mt de sabitledik. tarlaya gittiğimizde ilk işe başlağımızda birimiz traktörde işi yaparken diğeride tarlanın içinde adımlayarak traktörün geçeceği yerde duruyor. tarla içinde duran bir taraftan da tarlada herhangi bir hastalık ,yabancı ot gibi terslikleri kontrol ediyor. tarlanın biçimsiz olduğu yerlerde veya kısa karık veya piç yerlerde gübre makinasının tek pervanesiyle açığı gierip ilaç ve gübreyi dengeli atmaya çalışıyoruz. hemide maaliyet 0.
  Bundan önce bizde benzer bi şekilde yapıyorduk ama aynı şey değil Fehim abi. Özellikle tepe üzeri olan, tarlanın diğer ucu göremediğin arazilere pek işe yaramıyor çünkü.

  Ayrıca her ilaçlamada 2 kişi gitme şansı he zaman olmuyor. Sırf kayma yapmamak için her tarlaya adam taşımak, İnan bundan daha zor.


  Alıntı sezgin39 link=topic=79826.msg946082#msg946082 date=1418623057 Nickli Üyeden Alıntı
  yılmaz bizim mibzerde eski ama bizim burada ustamız var 7-8 yıldan beri biz izli ekiyoruz.mibzerimiz 2.5metre 17ayak. sağdan ve soldan iki ayak bırakarak içten iki ayağın olduğu yeri kapatan bir mekanizma var. tam buğday milinin önünde sıra bırakacağımız yere geldiğimizde milin önüne eliçi kadar kapatıcı iniyor ve buğday akışı engelleniyor sıra bırakmayacağımız yerde milin önünden engeli kaldırıyoruz. maliyetininde 200 300 lirayı geçeceğini zannetmem.ilaç ve gübre atımı çok rahat oluyor. bir ara köye gittiğim zaman foto atarım inşallah.
  Iz bırakıcılar çok işe yarayan, harika yöntemler ama onların da bazı dez avantajları olabiliyor:
  - sıraları sayan tetikleyiciler ya markörden hareket alıyor, ya da tekerden. Bizde tarla içerisinde bol miktarda ağaç olduğundan, ayrıca sınırlara yanaşmasa sorun yarattığından zorunlu olmadığı sürece markör pek kullanılmaz. Çok in-bin yaptırıp zaman kaybettiriyor. Mibzerin iş genişliği de bir süre sonra ezberlediğin için ihtiyaç duymuyorsun.
  - tekerlekten tahrikli olanların ise en büyük sorunu, tarayı 'kusursuz' hazırlanmış istemeleri. Malum, ayçiçeği - buğday ve kanola - buğday nöbetlerine uyguluyoruz. Ne kadar iyi işçilik yaparsan yap, belli miktar bir bitki sapı tarlada kalıyor. İşlem esnasında ayaklar yıkandığında, yada çamur topladığında mibzeri kaldırdığın an, sayaç tetiklememiş oluyor. Doğal olarak cihazın yeniden ayarlama ihtiyacı çıkıyor. Allah göstermesin, ayar bir unutulursa, vay tarlanın haline.
  - Düğer etken de iz bırakıcılı mibzerde ekim nasıl yapıldıysa, bundan sonraki ilaç ve gübrlemer de aynı istikametten yapılma gerekliliği. Yön, istikamet, rota değiştiremiyorsun. Bu yöntem free, tarlayı istediğin açıdan, istediğin şekil ile, istediğin doğrultudan hatasız ilaçlama imkanı sunuyor.

  Yanlış anlaşılmasın. Iz brakıcılıya kötü demiyorum. (Kedi ciğer olayı değil ) Lakin imkan olmadığında ve yöntem doğru uyguladığında, bu yöntem de iz bırakıcılı mibzer kadar stabil olabiliyor.


  Alıntı ENES4422 link=topic=79826.msg946092#msg946092 date=1418627769 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar ben bu şekilde işaretlemiyorum. Fakat gübre ve ilaç zamanlarında tarlanın karşı tarafında bir kişi benim gideceğim noktada duruyor ona göre gidiyorum. Yada boş gübre çuvalını işaret olarak koyuyor bu kişi. Böyle onuca daha düzenli oluyor.

  Belki bilgisayarlı traktör ve ilaçlama bize de nasip olur
  Inşallah

  Özetle, hangisi olursa olsun, bir imzalama yöntemi kullanmak her zaman işe yarar. Bizimki biraz daha sistematikleştirmek.


  Alıntı Hermiyas link=topic=79826.msg946096#msg946096 date=1418628092 Nickli Üyeden Alıntı
  sebazios Ellerine sağlık, çok faydalı olmuş, ansiklopedi gibisin, bu aralar çok et yemeye mi başladın sen Konu önemli oldu için sabitlenmiştir...
  Sağol Murat Abi. Aksine ete ara verdik, zeka çok pahalıya gelmeye başladı. Kuzu kalmayacak.


  Alıntı Mustaf-a link=topic=79826.msg946098#msg946098 date=1418628319 Nickli Üyeden Alıntı
  Yılmaz abi emeğine sağlık. Gerçekten baya uğraşmışsın. Çok yararlı olmuş.
  Buluşmaya gelemedik, telafi etmek lazım


  Alıntı Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79826.msg946104#msg946104 date=1418629696 Nickli Üyeden Alıntı
  Allah razı olsun .Yılmaz bey ,sizin gibi insanlardan topluma zarar gelmez .bildiğini öğretmeye calışan , faydalı paylaşımlar yaptığınız için cok teşekkürler.
  Mehmet Abi, bu ülke de bizim, içindeki ınsanlarda. Bir tek buğday tanesi bile fazla alsak tarlamızdan, 30 milyon tane civarı tarlamız var. 30 milyon tane fazladan buğday tanemiz olsa, kime ne zararı olur?

  Burda asıl teşekkür edilmesi gereken kişi Mustafa. Bu platform olmasa, düşünülmeseydi bu paylaşımlar yapılamazdı.

  Yalnız işin bir de kötü yanı var. 52000 civarında üye var sitede. Bunların içerisinde ne yöntemler geliştiren, ne bilgi küpü deneyimli insanlar var.

  Ama bu 52.000 üyeden 45.000 tanesi hiç mesaj yazmamış bu güne kadar. 5000 tanesi 10 ' dan az mesaja sahip pasif kullanıcılar. Sitede paylaşım yapan, yazan, çizen yorumlayan,ödaga doğrusu siteyi sırtında taşıyan sadece 750 civarında üye var. İşte bu tablo çok acı.

  Faydalanıyoruz, ama fayda vermiyoruz..

  Benim tek kıstasım var bu konuda. En az siteden öğrendiklerim kadar bilgiyi siteye katmak. Ile yarıyor mı bilmiyorum ama en azından bir kıstas.


  Alıntı ahmtkskr link=topic=79826.msg946105#msg946105 date=1418629951 Nickli Üyeden Alıntı
  Eline sağlık abi çok güzel anlatmışsın.Fakat bizim tarlalar hep parçalı (20-45 dönum arasi ) 500 dönümü böyle işaretlemek adamı öldürür
  Buluşmada Ufuk ve Umut abiyle izli ekim hakkında konuşmuştuk. (sendende bahsettik ). Bizim bölgede ilk izli ekim Gökhan abide oldu sanırım.
  Ahmet, her tarlaya, 10 dakika uğrayıp, üstün körü ama karşılıklı 10-15 tane bile bayrak dikmenin öyle bir faydası oluyor ki, şaşırırsın. Ufak bir yerde dene, ilacını gübreni at, sonra tekrar gel burda konuşalım

  (Bütün iş 1, bilemedin 2 gün sürer.)


  Alıntı manas link=topic=79826.msg946115#msg946115 date=1418635349 Nickli Üyeden Alıntı
  aslında cogumuzun elınde kac mılyarlık telefonlar var demekkı alabılıyoruz tarım bızım ıcın onemlıyse ozaman traktorlere gps takmak akıllı cozum olacak yılmaz
  Salih Abi aşağıdaki fotoğrafı, tabletten yüklü olan bi gps tarla takip programı ile çalışırken çektim:  İşlem sırasında ilaç atıyordum. Ne kadar saçma sapan gidilmiş gibi görünüyor değil mi?

  Oysa resimdeki ilaçlama, işaretleme yapılmış bir tarlada çalışırken çekildi ve işçilik muntazamdı. En küçük bir kayma olmadı. Lakin beni takip eden cihazın gösterdiği rota bu.

  Bahsetmek istediğim şey, bir akıllı telefon parasına alınabilecek ufak çaplı gps cihazlarının, özellikle tarımsal navigasyona kullanımına pek uygun olmadığı.

  Özellikle eğimli arazilerde çalışırken resmen resmen sapıtıyorlar. Çünkü bu tarz navigasyona cihazlarındaki gps ' lerin hasaasiyeti 2-5 metre arasında değişiyor. Çiftçilik için bu rakamlar çok büyük hata payları.

  Bu amaçla kullanılacak cihazların, özel donanım ve yazılıma sahip, çok hassas cihazlar olmaları lazım. Onların da fiyatları gerçekten tuzlu.

  Youtube ' da gördüğüm bazı videolarda garmin ' in Portatif navigasyona cihazları gözüme çarptı. Başarıları nasıldır bilmiyorum ama Türkiye ' de bulma şansımız var ise denemek lazım. Belki o zihazla ile dediğin gibi 2-3 bin gibi rakamlar ile konuya çözüm getirilebilir.


  Alıntı casino41 link=topic=79826.msg946119#msg946119 date=1418635886 Nickli Üyeden Alıntı
  Bravo kardeş kafa çalışıyor iyi fikir ama bizde gerek yok en büyük parça 22 dekar ilaçlama makinası süper memnun musun? Aynısını 2011 yılında bende aldım 600 lt 4 piston şanzumanlı turbolu kollu parlayan parlayan ın fabrikası bize 40 km yıllardır başka kullanmayız bir tanede eski var sadece turbo 400 lt bazen de onu kullanırız.
  Makina benim değil. Ekipmanları ortak kullandığımız bir arkadaşımın.

  Aletin iyi lakin bazı kötü yanları var:

  - püskürtücüler kesinlikle 3 başlıklı jet püskürtücü olmalı.
  - tarla uygulamaları için arkadaki turbo gereksiz yük oluyor.
  - 600 kg ' lık depo, ilaç dozajlamalarında sıkıntı olabiliyor. (Yarım şişe koymak gibi) onun yerine 80 litrelik olsa çok daha iyi olurdu.
  - depoda kullanılan malzeme kalın. Bu iyi ama açık renk ilaç atarken, özellikle güneşli günlerde depodaki ilaç miktarını tespit etmek zor oluyor.
  - kanatları hafif olsun diye çok ince malzemeden yapmışlar. Neye deyse yamuluyor. Çok dandik. Az daha sağlam ve 12 metrelik olmasaydı.
  - Kanatın şaseye bağlantı cıvatalarını ne kadar sıkarsan sık, gevşiyor. Anlamadım neden..

  Kısaca iş görüyor, ana akşamları (özellikle pompa ve depo gayet sağlam) ama tam pistonlu orjinal tarla modellerin yerini tutmuyor.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  sebazios


  Bundan önce bizde benzer bi şekilde yapıyorduk ama aynı şey değil Fehim abi. Özellikle tepe üzeri olan, tarlanın diğer ucu göremediğin arazilere pek işe yaramıyor çünkü.

  Ayrıca her ilaçlamada 2 kişi gitme şansı he zaman olmuyor. Sırf kayma yapmamak için her tarlaya adam taşımak, İnan bundan daha zor.

  bizde her zaman iki kişi işe gidemediğimiz zamanlarımız oluyor. burada önemli olan ilk gübre atılırken iki kişinin olması daha sonraki işlemlerde ikinci kişi işi kontrol etmek ,tıkananlara bakmak, tarlayı kontrol etmek gibi şöförün fark edemediği hataları gidermek için bulunursa bulunuyor. ilk izi tarlaya yapınca zaten devamı geliyor. ortalama şubat ayından hasat edilene kadar 9 defa tarlanın içine giriyoruz buda izlerin kaybolmasını engelliyor.
  sırt tarlada veya düz arazide fark etmiyor yerdeki kişi tarlanın çoğunlukla ortasında veya görülebilen yere yakın yerde duruyor. daha sonra istikamet belirleyip işi bitiriyosun.(not: bitki boyu alçak olduğu için az önce geçtiğin yerden mesafeni göz aşinası ile kendin ayarlayabiliyorsun.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,482
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: '0' Hata ile İlaçlama / Gübreleme  tek traktorde kullandıgım gpr
  http://www.izlesene.com/video/tarlayi-surme/6935850
  hatların duzlugune bak malum sımdı traktorlerı degıstırıyorum ama buyugunden kucugune ozellıkle gpr takacagım allah nasıp ederse gubre ılac ekım dıkım ıslerınde basarılı olacagı kanısındayım

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. (YENİ) '2013' TÜMOSAN '5200' Serisinın Arka Versiyonu .. (köklü değişikler)
  Konu Sahibi tumosannn Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 35
  Son Mesaj : 14.Haziran.2016, 15:55
 2. 'Safa Tarım' Ve 'Hektaş' Firmalarına Teşekkürler...
  Konu Sahibi kubilay07 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 15.Ocak.2015, 13:12
 3. Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Eylül.2014, 19:52
 4. Kuru fasulyeye 'Cihan', soğana 'Tuncay' ismi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Soğan
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2013, 19:14
 5. <object width='400' height='300'><param name='allowfullscreen' value='true' /><p
  Konu Sahibi NEW HOLLAND TD65D Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2011, 22:44

Arama Motoru Etiketleri

25 mulyarlik ilaclama makinesi

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status