Yurtdışından bir çiftlik

Bir internet sitesinde görmüştüm, İsveçte kurulmuş bir çiftlikmiş, 1929da kurulmuş, yaklaşık 5 dekar, doğası çok hoşuma gitti, satılıkmış bu arada :)

2645531.jpg

2645539.jpg

2645541.jpg

2645547.jpg

2645593.jpg

2645625.jpg

2645661.jpg

2645663.jpg

2645665.jpg

2645667.jpg

Ynt: Yurtdışından bir çiftlik

malmö de buna benzer cıftlıkler cok dogada heryer aynı yemyesıl yagmuru bol hatta parklarda tavsanlar bılr ınsanoglundan korkmadan yasıyorlar oylekı agaclar kesılerek park alanları acmıslar

manas abi sen orada bulundun mu hiç?

manas link=topic=79833.msg946203#msg946203 date=1418654117' Alıntı:
malmö de buna benzer cıftlıkler cok dogada heryer aynı yemyesıl yagmuru bol hatta parklarda tavsanlar bılr ınsanoglundan korkmadan yasıyorlar oylekı agaclar kesılerek park alanları acmıslar

CELAL KARABULUT link=topic=79833.msg946230#msg946230 date=1418657107' Alıntı:
fiyatını bilmiyorum ama tr parasıyla 50 milyon vardır herhal
Yok be abi Naptın 50 milyon diyorsun bunun dört katlısını kurarsın o fiyata baksana sıtandart ahır okadar etmez Tarlayla eder desem oda biraz zor gibi ama insan orada Yaşlanmaz orasıda ayrı bi tartışma konusu bunun benzeri bi işletmeyi nerede kuracaksın ve ne şekilde kuracaksın buna benzer istatislikler fiyata etki ede bilir tabi ama okadar yatırım ve o maliyeti kac yılda amorti eder tabi orasıda tartışılır.

Benim de imrendiğim birşey bu olay. Çiftlik var, full deniz manzaralı ama işlerden güçlerden çevresini düzenleme zaman ayıramıyoruz.

Ayrıca ayırsak bile, peyzaj ve estetik mimariye yapılan harcama, yapıların kendi maliyetine ulaşıyor. Sadece uğraşmakla değil, iyi de bir bütçe ayırmak ile oluyor bunlar.

Mesela çiftliğin ana yol ile arası 400 metre. Yol toprak. Toprak kumsal yapılı olduğu için ne kadar yağmur yağarsa yağsın, otomobil ile gidebiliyorsun.

Dedik yolu asfaltlayalım. Zemin bozuk. Önce onu düzeltecekler, ardından dolgu malzemesi, silindir ile baskılama, üstüne sıcak asfalt ve tekrar silindir. Fiyat istedik:

'm2 ' si (metrekaresi) 270 lira fiyat çıkardılar!

2 metre genişliğinde bir yol yapılsa (daha azına traktör sığmaz) 800 m2 ve 210-220 bin lira gibi bi fiyat çıkıyor. Gel de yaptır.

Şimdi ince mıcır çekelim diyoruz. O da az değil. 7-8 km mesafede bi taş ocağı var. Tonuna 40 lira dediler. En az 10 cm çekmek gerekecek. Nakliyesi, düzelmesi, O ' su, busu 20.000 ' i geçiyor yine.

Kısaca peyzaj pahalı.

sebazios link=topic=79833.msg946270#msg946270 date=1418661161' Alıntı:
Benim de imrendiğim birşey bu olay. Çiftlik var, full deniz manzaralı ama işlerden güçlerden çevresini düzenleme zaman ayıramıyoruz.

Ayrıca ayırsak bile, peyzaj ve estetik mimariye yapılan harcama, yapıların kendi maliyetine ulaşıyor. Sadece uğraşmakla değil, iyi de bir bütçe ayırmak ile oluyor bunlar.

Mesela çiftliğin ana yol ile arası 400 metre. Yol toprak. Toprak kumsal yapılı olduğu için ne kadar yağmur yağarsa yağsın, otomobil ile gidebiliyorsun.

Dedik yolu asfaltlayalım. Zemin bozuk. Önce onu düzeltecekler, ardından dolgu malzemesi, silindir ile baskılama, üstüne sıcak asfalt ve tekrar silindir. Fiyat istedik:

'm2 ' si (metrekaresi) 270 lira fiyat çıkardılar!

2 metre genişliğinde bir yol yapılsa (daha azına traktör sığmaz) 800 m2 ve 210-220 bin lira gibi bi fiyat çıkıyor. Gel de yaptır.

Şimdi ince mıcır çekelim diyoruz. O da az değil. 7-8 km mesafede bi taş ocağı var. Tonuna 40 lira dediler. En az 10 cm çekmek gerekecek. Nakliyesi, düzelmesi, O ' su, busu 20.000 ' i geçiyor yine.

Kısaca peyzaj pahalı.

Bu yol düzenlemesi nasıl? Burası İtalya, bir çiftliğin yolu. Adamlar bizim gibi tarla işleri yapıyorlar başka açılardan çok fotoğraf var ama en güzel olanı buydu. Tarla yollarını servi fidanı ile süslemişler çok da güzel olmuş. Bizde yaşadığım semtte sokağı bu şekilde ağaçlandırdık. Herkes kendi cephesine çam fidanları dikti şimdi çok güzel.

Bu fotoğrafı çam fidanı fiyatı araştırırken buldum. Trakya tarafında bir üretici ilan vermiş, yeni kara servi fidanları 70 kuruş diye sahibinden.com sitesine. 70 kuruş hiç bir şey bence. Aydın tarafında bir arsa almıştım, etrafına komple çam fidanı dikeceğim Allah nasip ederse.

ENES4422 link=topic=79833.msg946285#msg946285 date=1418662769' Alıntı:
Bu yol düzenlemesi nasıl? Burası İtalya, bir çiftliğin yolu. Adamlar bizim gibi tarla işleri yapıyorlar başka açılardan çok fotoğraf var ama en güzel olanı buydu. Tarla yollarını servi fidanı ile süslemişler çok da güzel olmuş. Bizde yaşadığım semtte sokağı bu şekilde ağaçlandırdık. Herkes kendi cephesine çam fidanları dikti şimdi çok güzel.

Bu fotoğrafı çam fidanı fiyatı araştırırken buldum. Trakya tarafında bir üretici ilan vermiş, yeni kara servi fidanları 70 kuruş diye sahibinden.com sitesine. 70 kuruş hiç bir şey bence. Aydın tarafında bir arsa almıştım, etrafına komple çam fidanı dikeceğim Allah nasip ederse.

Inanmayacaksın ama aynı tasarımı istiyordum bende. Lakin biraz daha geniş olmalı. Malum yukarıdaki yolda bi biçerdöver çok zahmet çekebilir.

Fidan fiyatı süpermiş. Ben de 100 tane isteyebilirim. Donatayım çiftliği :)

sebazios link=topic=79833.msg946294#msg946294 date=1418663484' Alıntı:
Inanmayacaksın ama aynı tasarımı istiyordum bende. Lakin biraz daha geniş olmalı. Malum yukarıdaki yolda bi biçerdöver çok zahmet çekebilir.

Fidan fiyatı süpermiş. Ben de 100 tane isteyebilirim. Donatayım çiftliği :)

Fotoğrafı büyük haliyle incelersen yol aslında çok geniş tahmini 10 metre falan. Yılmaz kardeş şu ilanlar güncel, aslında fiyatlar çok yüksek fakat ara sıra üretici bazen böyle fırsat satışlar sunuyor. Ben bir arkadaşımla beraber toplam 150 kadar alacağız.

(0.70 kuruş ilanını bulamadım bulursam onuda eklerim, o ilan TEKİRDAĞ ' dan ilan verilmişti.)
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bahce-yapi-market-bahce-limom-cam-fidani-192128889/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bahce-yapi-market-bahce-kara-servi-183495939/detay

sinan35 link=topic=79833.msg946196#msg946196 date=1418651872' Alıntı:
Bir internet sitesinde görmüştüm, İsveçte kurulmuş bir çiftlikmiş, 1929da kurulmuş, yaklaşık 5 dekar, doğası çok hoşuma gitti, satılıkmış bu arada :)

2645531.jpg

2645539.jpg

2645541.jpg

2645547.jpg

2645593.jpg

2645625.jpg

2645661.jpg

2645663.jpg

2645665.jpg

2645667.jpg

Binaların renklerindeki Armoniyi, Harmoniyi, Birbirleri we Doğa ile Uyumu, Estetiği, Göz Zewkini, Softluğu, Narinliğe bakın...

Hayranım Fiyord ' ların ülkesine zaten...

Dağa taşa beton gömmemişler...Sonradan görmeler gibi...

ENES4422 link=topic=79833.msg946285#msg946285 date=1418662769' Alıntı:

Son günlerde, son yıllarda yaşananları hatırlayıp RANT ' ın pik yaptığı ülkemizden bakınca, 'Bunlar mı Hristiyan? Biz mi Müslüman ' ız bilemedim!...'

O kadar az güneş alan bir yerde bile güneş paneli kurmuşlar, helal olsun adamlara. Dünya ' nın kıymetini en iyi İsveçliler anlıyor, geri dönüşümde en öncü onlar, biyogazı en iyi onlar değerlendiriyor, örnek alınması gereken bir ülke kesinlikle. Umarım biz de yaparız böyle.

İnsanin öncelikle kendine saygisi olmali, sonrasında çevresine karsi saygisi oluyor zaten. E bu insanlarında çoğunluğu bunu sagliyor. Bizde ise tam aksine her şeyi para gören, her yeri betona çevirme zihniyeti yer aliyor. Dun gece ' ' Mandira Flazofu ' ' adli filmi özledim, herkese tavsiye ederim. Bu çiftliğe de gelirsek gerçekten çok güzel bir alana kurulmuş ve mimari düzeni iyi. Aslında bizlerde boyle olabiliriz, köylerde yasayan vatandaşlar önce kendi evlerinin önlerini düzeltip temizleyip ardından da ucuz yollu peyzaj yapsa çok güzel sonuçlar cikar ortaya.