Eğitimli çiftçiler geliyor

Eğitimli çiftçiler geliyor
05 Aralık 2014 Cuma - 14:45
Kategori: Haber

Denizli ' nin Buldan İlçesi ' nde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Çiftçi Tarla Okulu' eğitimini tamamlayan 25 çiftçiye törenle sertifikaları dağıtıldı. Çiftçilere, Tarla Okulu ' nda bölgenin geçim kaynağı olan bağcılık hakkında bir ay eğitim verildi.

Hürriyet ' te yer alan habere göre, Denizli ' de 2012 yılından bu yana yürütülen Çiftçi Tarla Okulu Projesi kapsamında Buldan ' ın Bölmekaya ve Doğanköy Mahalleleri ' nde 25 üzüm üreticisine bir ay budamadan başlayarak toprak analizi, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlıların biyolojik dönemleri, yumurta, larva ve zarar şekilleri konusunda teorik ve zaman zaman bağlarda uygulamalı olarak eğitim verildi. Kursu tamamlayan çiftçilere, törenle sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde konuşan Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, bu yıl Buldan, Acıpayam, Honaz Pamukkale ilçelerinde 100 üreticiye Çiftçi Tarla Otulu eğitimi verildiğini belirterek, 'Türkiye ' de sofralık çekirdeksiz üzümün ilk çıktığı yer olan Buldan İlçesi ' ndeki üreticiler diğer üzüm üreticisi bölgelere göre bir adım daha avantajlı konumdadır. Gerçekleştirilen Çiftçi Tarla Okulu çalışmaları üzümde kalite ve verim miktarının artırılmasına ve üretim maliyetinin düşürülmesine yönelik çalışmalar olup, iç ve dış piyasada pazar bulabilen, ilaç kalıntı olmayan insan sağlığını tehdit etmeyen üzüm arzını hedeflemektedir' dedi.