Yoncada sezon kapandı

Yoncada sezon kapandı
08 Aralık 2014 Pazartesi - 15:15
Kategori: Haber

Kaba yem üretimi alanında Türkiye hareketli bir dönemi geride bırakmak üzere. Artık son biçimlerin yapılmaya başlandığı yoncada müteahhitler seneyi iyi kapatmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyorlar. Yonca üretiminin Türkiye’deki merkezi konumunda olan Aksaray’ı ziyaret ederek bölge müteahhitlerinden Murat Alan ile geride kalan sezon ve kaba yem müteahhitliğini konuştuk.

Aksaray Sultanhan’da kendine ait 600 dekar arazimde yonca üreticiliği yapan çiftçi Murat Alan, bunun yanında yılda 6 bin dekar arazinin yoncasını işleyip, satıyor. Yetiştiriciliğinin yanında bu işin ticaretini de yapan Alan, ”Kendi arazimde yetiştirdiğim yoncadan dekardan 400 kilogram alıyorum. Bu sezona ve kaçıncı biçim olduğuna göre değişiklik gösterse de, ortalama bir biçimden aldığım yonca miktar bu seviyede diyebilirim. Yılda 4 kere biçim yapıyoruz. Yani yılda dekardan bin 600 kilogram yonca alıyorum.

Yıllık 8 bin ton civarında balya basıyorum. Ben işin sadece işleme kısmındayım. İşlediğim arazilerden elde ettiğim yoncayı buradaki kaba yem satışı yapan firmalara satıyorum” dedi.

Aksaray’ın kaba yemde, özellikle de yonca üreticiliğinde Türkiye’nin merkezi olduğuna dikkat çeken Alan, bölgede tarım arazisi olan herkesin kaba yeme yönelik birkaç ürün ektiğini söyledi. Bu sayede işlenecek arazi bulmakta sorun yaşamadığını ifade eden Alan, bu alanda her ne kadar rekabet yaşansa da arazinin ve işlenecek ürünün fazla olmasının, rekabetin olumsuz etkilerini engellediğini sözlerine ekledi.

5 ekipmandan 3’ü Kuhn

Toplamda 5 ekipmanla çalışan Alan, bunlardan 3’ünde tercihini Kuhn’dan yana kullanmış. Bu ekipmaları çalıştırmak içinde 4 adet traktör kullandığını belirten Alan, bunlardan 3’ünün Case IH, birinin ise New Holland olduğunun bilgisini verdi. Case IH’nin CVX 140, CVX170 ve Maxxum 210 modellerini, New Holland’ın ise TDD55 modelini kullandığını belirten Alan traktörlerinden memnun olduğunu söyledi. Alan: “Ben bu bölgede Kuhn’u ilk olarak satın alan müteahhitim. İlk olarak çayır biçme makinesinde FC352 RG modelini satın aldım. Sonrasında ot toplama tırmığında ise GF 6502 modelini kullanıyorum. Büyük kare balya makinesinde ise yine Kuhn’un SB 1270 modelini bu sene satın aldım. Makinelerin hepsinin performansından memnunum” dedi. Alan ekipmanda tercihini Kuhn’dan yana kullanmayı uygun görmüş. Bunda birkaç faktörün etkili olduğunu dile getiren Alan: “Ben olarak ilk olark çayır biçmer makinesini satın aldım. Makinenin performansından memnun olmam beni diğer makineleri de satın almaya itti. Çünkü ben çayır biçme makinesini ile yılda 6 bin dekar araziyi 4 kere biçiyorum. Bu da tek makineyle yılda 24 bin dekar arazi biçtiğim anlamına gelir ki, bence bu ciddi bir rakam. Bunu başka bir markanın yapabiliceğini zannetmiyorum” diye konuştu.

http://youtu.be/AbHBxaSOtl4