Traktoru Satamiyoruz cunku bizim oldugunu ispatliyayamiyoruz ;( varmi yardim edebilecek biri ;)

Traktoru Satamiyoruz cunku bizim oldugunu ispatliyayamiyoruz ;( varmi yardim edebilecek biri ;)

Hayirli aksamlar degerli arkadaslar,
1996 yilinda ziraat bankasi muammelesi ile aldigimiz mf398 4wd traktorumuzu satma niyetindeyiz ancak o yillarda babam traktoru alip koye goturdukten sonra hic bir alim isiyle ugrasmamis bayi de sallamayinca bizim traktor bildigin plakasiz arac gbi su an ;) yillarca bu durum hic sorun teskil etmedi cunku traktor hep koydeydi ama smdi satmak icin malin bizde oldugunu ispatlayamiyoruz :( tum evraklarimizi karistirdik elimizde sadece bir servis kaydi babamin adina ve bide garanti belgesi var :( bayi ile gorustuk ama ordan da sonuc yok zaten bayi kapanmis sahibi eski evraklari bulamadi. Ziraat bankasi da 10 yildan eski evraklari imha ettigini beyan etti yani ordan da bisey cikmadi :(
Sorum su basindan boyle bise gecen arkdaslarimiz var sorunu nasil hallettiklerini burada bizimle paylasabilirler mi ?

Ynt: Traktoru Satamiyoruz cunku bizim oldugunu ispatliyayamiyoruz ;( varmi yardim edebilecek biri ;)

valla başımıza böyle bişey gelmedi..
ama senin en kısa yapacağın iş ya genel distribitör yada fabrikadan
Şase ve motor numarasıyla evrak istemek.
bu gelecek evrakı trafikten ek-1 kağıdı doldurup muayeneye sok ve
tekrar trafiğe dönüp ruhsatı alacan ..öyle sanırım.

Ynt: Traktoru Satamiyoruz cunku bizim oldugunu ispatliyayamiyoruz ;( varmi yardim edebilecek biri ;)

Yusuf abi bise dicem ama gulcen bana ;) abi uzel batti bayi kapandi banka evraklari yakmis ;) saka bi yana uzelden evrak temin edebilirmiyim bunca yil sonra

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79876.msg946617#msg946617 date=1418748225' Alıntı:
valla başımıza böyle bişey gelmedi..
ama senin en kısa yapacağın iş ya genel distribitör yada fabrikadan
Şase ve motor numarasıyla evrak istemek.
bu gelecek evrakı trafikten ek-1 kağıdı doldurup muayeneye sok ve
tekrar trafiğe dönüp ruhsatı alacan ..öyle sanırım.
Bide ekleme yapayim trafikte tescili yok sanirim traktorun ;( cunku sordugumuzda babamin adina oyle bi motorlu vasita gorunmuyo demislerdi

fyaglikara link=topic=79876.msg946620#msg946620 date=1418748523' Alıntı:
Bide ekleme yapayim trafikte tescili yok sanirim traktorun ;( cunku sordugumuzda babamin adina oyle bi motorlu vasita gorunmuyo demislerdi
uzelde illaki kayıt vardır olmaması mümkün değil. .
uzelde olmasa maliyede vardır bayiye fatura keserken motor ve şasi no ile bildirmek zorunda..
zaten bu durumda olan traktörün tescili olmaz..
muayeneden sonra sen yapacan tescili.

Aynn onu diyorum iste benim bayi tarafi kapali abi adam dukkani kapattigi icin hic bir evragi temin edemiyo zannedersem fatura matura da yok :( tek care uzel gbi gorunuyo insallah ordan bi haber cikar cok sagol abi cvp icin :)

Zor.

Tüm evrakları tamam olmasına rağmen 4-5 yıllık bi traktöre dahi ruhsat çıkartamamıştı arkadaşım. Kime gitse olmaz diye geri çevirdiler.

Olmaz diye birşey yok. Muhakkak olur ama nasıl olur diye ne bir bilgim var, ne de bilen birini tanıyorum.

Net üzerinden mevduatı araştır. Bilgiler doğrultusunda usta bi muameleciye gidip danış. Bundan sonra her ayrıntı ortaya çıkar.

yarın uzelde bi yetkiliyle görüşmeyi palnlıyorum umarım bize bi kaynak çıkarır olmadı tüv türke gidicem bu ara mobil istasyonlardan dolayı traktör muayeneleri çok oluyo mutlaka bizimle aynı durumda olan birileri vardır diye düşünüyorum eger sorunu cözdülerse tüv bana bilgi verebilir diye ümid ediyorum.

son ihtimalde de bi avukat bulup dava acıcam bayiye =) umarım hakim körmüydün alsaydın traktörün devrini demez de güzelim traktör elde patlamaz =)

konuyu yeni fark ettim. eğer ki traktör banka kredisi ile alındıysa senin bazı tarlaların hipotek olmuştur. ve hiç bir şey yapılmadıysa hipotekte duruyordur. hipoteği çözdürmek için de banka seni noter e yönlendirmesi için ne yapıp edip evrakları buluyorlar. yani senin işini yine banka çözmek zorunda diye düşünüyorum.

FEHİM link=topic=79876.msg946777#msg946777 date=1418792495' Alıntı:
konuyu yeni fark ettim. eğer ki traktör banka kredisi ile alındıysa senin bazı tarlaların hipotek olmuştur. ve hiç bir şey yapılmadıysa hipotekte duruyordur. hipoteği çözdürmek için de banka seni noter e yönlendirmesi için ne yapıp edip evrakları buluyorlar. yani senin işini yine banka çözmek zorunda diye düşünüyorum.
abi yıl 96 ne ipotegi =) o yıllarda 398i alabilen ama kaydını yaptırmayı önemsemyen kac çiftçi var ki zaten banka işleri şimdi oldugu kadar sıkıntılı değilmiş ozmnlar babama sordum da ne ipotegi olum ben giderdim bana su tarihe kadar su kadar para lazım derdim onlarda 1 saat içinde çıkarır verirlerdi dedi =)

Benzer bir Durumu bizim Köyde birisi yaşadı 197x li bi model 185 aynı sizinkinin durumundaydi plaka Yoktu tescil Yoktu. Ama zamanında alırken faturayı almışlar trafiğe De hiç kaydı olmadığı ve fatura ellerinde olduğu için ruhsatı alabildiler diye Biliyorum

fyaglikara link=topic=79876.msg946800#msg946800 date=1418800993' Alıntı:
abi yıl 96 ne ipotegi =) o yıllarda 398i alabilen ama kaydını yaptırmayı önemsemyen kac çiftçi var ki zaten banka işleri şimdi oldugu kadar sıkıntılı değilmiş ozmnlar babama sordum da ne ipotegi olum ben giderdim bana su tarihe kadar su kadar para lazım derdim onlarda 1 saat içinde çıkarır verirlerdi dedi =)
Fehmi bey resmi olan kurumlarla alış veriş yaparken mutlaka bi şekilede kayıt oluyodur.
tamam babanızın bankada kredisi olabilir ama ,ne şekilde olursa olsun aldığı krediyiyi yasallaştırmak için bi takım evraklar yapılmıştır o zmnlarda.
sizi yinede bi bankadan yada tapudan sorun elinizdeki tapularda üzerinde ipotek veya rehin durumu olup olmadığını.

Amcamda 2000 model Massey 266 gold var. Denizbankdan az bir miktar zamaninda kredi alinmis 2002 yilinda ödenmis sonra kimse akil edip ipotegi kaldirtmamis borcu olmadigi halde banka 6 aydir ipotegi kaldirmiyordu . Sonunda avukata verdi 2 haftada cözüldü.

Senin için şoförler odasından bir arkadaşımı aradım ve sordum. Traktör çok eski değil dedi. Bir vasıtanın kayıt işlemleri için FATURA ve TEKNİK belgesi gerekiyor dedi. Fakat hiç evraksız araç konusunda bilgisi yok, emniyetten trafik bölümünden sorulsa daha iyi olur dedi.

Fatura bayi tarafından kesilmiştir mutlaka ve bir nüshası muhasebecisinde ve maliyede vardır. Fatura koçanları bayi kapansa bile duruyordur belki.

Arkadaşım Uzel bana yakın ilgilenebilecek birine ulaşabilirsen ben senin için gider evraklarını soruştururum. Sonra da kargoya verebilirim. Hüzünlü bir konudur Uzel. Geçmiş olsun.
Hiçbirşey yapamazsan bence kullanmaya devam et. Bizim zamanımızın efsane traktörlerinden biridir 398 ve 80 66.

fyaglikara link=topic=79876.msg946800#msg946800 date=1418800993' Alıntı:

yıl 1987 babam traktörü banka kredisiyle aldı. yıl 2008 ruhsata bir baktım hacizli dir. diye yazısı var hiç kaldırılmamış. bana da bankadan evrakları bulamayız falan dediler de biraz sıkıştırınca hemde öyle bir güzel bulup noter e yönlerdiler ki ben bile şaşırmıştım.

arkadasım bankanın bır arsıvı vardır baabın mutlakakı o traktoru alırken kredılı almıs ıse ben 1991 de aldım arazıme ıpotek koydular mutlaka bankada o traktorun faturası vardır olmak zorundadır ıkıncısı uzele yazın olmaz ıse massey ferguson ayazın yazınızı veya hıc ugrasmadan bır trafıge gıdın ne yapabılırız dıye sorun

ibrahim_11 link=topic=79876.msg946947#msg946947 date=1418824661' Alıntı:
Aynı durum bizim koydede var şimdi yapılandırma ile plaka cikaryolar
bu arkadaslarla bi görüşüp bilgi alma durumun varmı eger varsa burada paylasabilirmisin bizimle ?

diger cevap yazan abi ve arkadaslarıma da tşk ederim ama ziraat bankası 10 yıldan eski evraklarını imha ediyormus sorusturdum bişey çıkmadı. uzelle bu gün görüşemedim ama tesadüf tapu dairesinde traktörü aldıgımız bayinin oglunu gördüm evrakların bi kısmının köyde oldugunu söyledi musait bi zamanda orayı da arastırıcaz diger bi konu da tescil için her yer fatura istiyo trafik de getir faturayı çözelim diyo ama fatura bulamıyoruz işte =(

fyaglikara link=topic=79876.msg946979#msg946979 date=1418830646' Alıntı:
bu arkadaslarla bi görüşüp bilgi alma durumun varmı eger varsa burada paylasabilirmisin bizimle ?

diger cevap yazan abi ve arkadaslarıma da tşk ederim ama ziraat bankası 10 yıldan eski evraklarını imha ediyormus sorusturdum bişey çıkmadı. uzelle bu gün görüşemedim ama tesadüf tapu dairesinde traktörü aldıgımız bayinin oglunu gördüm evrakların bi kısmının köyde oldugunu söyledi musait bi zamanda orayı da arastırıcaz diger bi konu da tescil için her yer fatura istiyo trafik de getir faturayı çözelim diyo ama fatura bulamıyoruz işte =(

Belki köyde bayinin evrakları içinde faturan bulunur hayırlısıyla. İhmal etme zaten kaç tane sizin traktörden satmış olabilir ki?