Römork İçin Küçük Manuel Vinç Projesi

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arkadaşlar daha önce aşağıdaki adreste bir küçük römork çalışmamı paylaşmıştım.
http://www.trakkulup.net/romork-tasima-ekipmanlari/evde-yaptigim-kucuk-traktor-romogu/

Şimdi bir portatif ve manuel yani el ile çalışan bir vinç tasarlıyorum. Çoğunlukla yalnız çalışmak zorundayım. Özellikle hasatta balya zamanı tek başına römork yüklemenin zorluğunu yaşayanlar bilirler. Geçtiğimiz sezon epeyce zorlu geçti.

Öncelikle bu çalışma bir traktör römorku için olacak.

Bu çalışmayı sadece evde bulunan malzemelerden yapacağım. Biraz hurda biraz çıkma parça mevcudum var bilirsiniz işte... :D

Projenin ana hatları şöyle;
-Portatif olacak, istenildiğinde sökülüp takılacak.
-Kullanımı pratik olacak.
-En az 300 kg kaldırma kapasiteli olacak.
-Vinçte caraskal olacak (bir ihtimal ırgat-makara olabilir.)

Kabaca bir çizim yapmaya çalıştım.

Ynt: Römork İçin Küçük Manuel Vinç Projesi

ibrahim_11 link=topic=79893.msg946966#msg946966 date=1418828878' Alıntı:
römorkta kullanışlı olmaya bilir traktorun hidroliğinde olsa daha kullanışlı olur römorkta 300 kg demişsin okadar yük römorku devirir

Öyle büyük bir vinç düşünmüyorum. Aşağıdaki gibi küçük portatif ama kaldırma gücü olan bir sistem.

http://youtu.be/2bZpfI72v_w

Bu çalışma için bir caraskal satın aldım. Fiyatlar aynı üründe çok değişiyor. Bu yüzden özellikle hırdavat alımından önce iyi bir fiyat araştırması yapılmalı.

1 ton kaldırma kapasiteli, henüz deneme fırsatım olmadı. Ambalaj içinde yağlı bir şekilde muhafaza edilmiş. Diğer malzemelerde büyük oranda hazırlandı. Onları ve yapım aşamalarını yeri geldikçe paylaşacağım.

Vinç kulesi için çok sağlam iki adet boru parçalar halinde kesildi. Kule iç içe geçen 1m uzunluklarda ayaklardan oluşacak. Böylece yüksekliğe göre sondaj boruları gibi ekleyip çıkarmak mümkün olacak.

Kesilen kalın borular ve onların içine kaynak olacak ince borular. Ayrıca kullanacağım ufak parçalar.

İnce olan borular uygun ölçüde kalın 1m lik boruların içine yerleştirilip kaynak yapıldı.

Bu 1 m kalın boruların arka taraflarına küçük kama yatakları açıldı. Üst üste eklenince parçalar kilitlenip kalması için bu gerekli.

Burada ise birbirine geçen iki borunun şekli. Sistem birbirine geçmeli şekilde.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79893.msg952045#msg952045 date=1420122946' Alıntı:
güzel olacak inşallah başarılı olur..
takipteyiz..

Teşekkür ederim dua edin İnşallah güzel ve herkesin yapabileceği bir sistem olacak. Allah utandırmasın.

Bu parça geçen yıl ekin ekerken kırılan çeki pimi. İhtiyaç olur diye atmamıştım nasip burası içinmiş. Vinç kulesinin altta bulunan ana kolun ucuna eklenecek.

Kaynak edildikten sonra...

Kulenin en altında bulunan bu ana direk, bir rulman üzerine oturacak. Diğer direkler bu ana direk üzerine eklenecek.

Bu rulman sayesinde bir kol yardımıyla vinç sağa sola dönecek.

kolay gelsin abi inş. emeklerin boşa çıkmaz.Benimde kaynak makinam var 250 amper ama makinamdan memnun değilim.Elektrot yapışıyor, elektrotu yakmıyor.Yaktığında ise sağlam kaynak olmuyor sende böyle problemler oluyor mu? Bu problemi nasıl aşarım abi? 2,5 ' luk elektrot kullanıyorum.

ali şen link=topic=79893.msg952185#msg952185 date=1420138277' Alıntı:
kolay gelsin abi inş. emeklerin boşa çıkmaz.Benimde kaynak makinam var 250 amper ama makinamdan memnun değilim.Elektrot yapışıyor, elektrotu yakmıyor.Yaktığında ise sağlam kaynak olmuyor sende böyle problemler oluyor mu? Bu problemi nasıl aşarım abi? 2,5 ' luk elektrot kullanıyorum.

Ben makinemden memnunum fakat bazı zamanlar senin yaşadığın sorunları bende yaşıyorum. Birde çok ağır bir makine taşıması ölüm.
Nasip olursa ÇANTA TİP küçük kaynak makinelerinden alacağım. Bir arkadaşım almış onun işlerini yaptık. Çok güçlü ve hafif gerçekten güzel makineler.

ahmtkskr link=topic=79893.msg952612#msg952612 date=1420229590' Alıntı:
Abi kolay gelsin.Ne kaldırıp indirceksin bununla ?

Teşekkür ederim.

Hasat zamanında tek başıma balya yüklüyorum benim için çok zor oluyor, birde gübre çuvallarını. Nasip olursa 4-5 balyayı tek seferde yukarı çekip en üst sıraya indirecek bir sistem.

ENES4422 link=topic=79893.msg952616#msg952616 date=1420229937' Alıntı:
Teşekkür ederim.

Hasat zamanında tek başıma balya yüklüyorum benim için çok zor oluyor, birde gübre çuvallarını. Nasip olursa 4-5 balyayı tek seferde yukarı çekip en üst sıraya indirecek bir sistem.
Cok mantıklı iş yükünü hafifletir abi :)

volkanuzel link=topic=79893.msg952663#msg952663 date=1420232103' Alıntı:
Kolay gelsin Güzel çalışma konuyu takipteyiz :)

Allah razı olsun.
Yarın hafta sonu biraz daha çalışacağız. Aynı zamanda bir video hazırlanıyor. Her yaptığımız parçayı anlaşılır şekilde filme alıyoruz. Bittiğinde onuda paylaşacağım İnşallah.

ali şen link=topic=79893.msg952185#msg952185 date=1420138277' Alıntı:
elektrotu yakmıyor çap büyük geliyor olabilir uygunmu diye araştırın makinayı da yakabilirsiniz kademe yükseltin ilk başta kaynatmadan önce şaseye 5-6 defa dokandırıp dokandırıp çekin hızlı hızlı yapın elektrot ısınınca yapışma problemi kalmaz birdefa kaynatınca kabuğunu kırın üstüne ondan sonra yapın birde elektrodu yüzeye 75 derecelik açıyla tutun ilk yanmadan sonra elektrodu bastırmayın kaynak maddesinin yüzeyi ile milimlik bi boşluk yapın eliniz alıştıkça daha güzel olur :) bu arada her metalde kaynamayabilir
ENES4422 link=topic=79893.msg952485#msg952485 date=1420217304' Alıntı:
Ben makinemden memnunum fakat bazı zamanlar senin yaşadığın sorunları bende yaşıyorum. Birde çok ağır bir makine taşıması ölüm.
Nasip olursa ÇANTA TİP küçük kaynak makinelerinden alacağım. Bir arkadaşım almış onun işlerini yaptık. Çok güçlü ve hafif gerçekten güzel makineler.
kartı makineler gayet güzel taşıması yakması süper yapışma problemi yok denecek kadar az ama malesef sargılı kadar dayanıklı değil

bu arada abi inşallah güzel bi işçilik çıkar emeğin boşa gitmesin :)