Petrol 147 dolar, benzin 3,61 lira petrol 58 dolar, benzin 4,24 lira

bensizn_zpsrzjx8gdh.jpg

Ham petrol fiyatları son 6 yılın en düşük seviyesinde. Ancak düşüş, vatandaşa yeterince yansımıyor. Temmuz 2008’de 147 dolar varil fiyatıyla rekor kırılan dönemde 1 litre benzin istasyonda 3,61 liraya satılıyordu. Ancak ham petrol 58 dolara gerilemesine karşın benzinin litresi halen pompada 4,24 lira. Maliye ve enerji yönetiminin iddia ettiği gibi pahalı akaryakıtta döviz kuru artışından çok, litre başına verginin yaklaşık 1 TL artırılması etkili oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, bir türlü benzin ve motorine istenilen ucuzluğu getirmiyor. İndirim düşük kalınca da enerji fiyatlarındaki gerileme iç piyasaya yansımıyor. Vatandaş, otobüs, taksi, vapur, uçak, tren gibi ulaşım araçlarından pahalı fiyattan hizmet alıyor. Benzer şekilde akaryakıtın ucuzlamaması, sanayinin üretim maliyetlerini de olumsuz etkiliyor. Bu durumun en önemli nedeni yüksek vergi. Resmi verilere göre ham petrol varil fiyatının (Brent) 147 dolarla rekor kırdığı Temmuz 2008’de 1 litre benzin istasyonlarda 3,61 liraya, motorin ise 3,20 liraya satılıyordu. Aralık 2014’te ise petrolün fiyatı 58 dolara geriledi. Buna rağmen benzin pompada 4,24 lira ve motorin 3,79 lira gibi rekor bir fiyatla satılıyor. Bir diğer ifadeyle 6 yıl önce ham petrol bugünkü fiyatın 2,5 katı pahalı iken benzin ve motorin, bugüne göre daha ucuz satılıyordu. Fiyatların belirlenmesinde döviz kurundaki artış etkili olsa da düşüşün akaryakıt fiyatlarına yansımamasının en büyük nedeni, yüksek vergi (ÖTV, KDV). Aynı dönemde akaryakıttan alınan vergi litrede yaklaşık 1 lira arttı. Uzmanlara göre, vergilerde bir düşüş olmaması durumunda Türkiye’de ucuz akaryakıt mümkün değil.
Akaryakıt pompa satış fiyatları; ham petrolün yanında rafineri maliyeti, nakliye, dağıtım ve bayi kârı ile vergilerden oluşuyor. Fiyat oluşum sürecini ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) izliyor. Kurul sektörde faaliyet gösteren şirketlerin pompa satış fiyatlarını belirlemede en yakın erişilebilir piyasa olan Birleşik Krallık (İngiltere), İtalya, Fransa, Almanya’nın (4 ülke) baz alınmasını zorunlu kıldı.

EPDK DA VERGİ YÜKSEK DİYOR

Ham petrol fiyatlarındaki gerileme devam ediyor. Ancak düşüş, vatandaşlara yeterince yansımıyor. Dün itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı 58 dolara geriledi. Petrol fiyatları hızla gerilerken benzin ve motorindeki düşüş beklentilerin çok gerisinde kaldı. Düşüşler, yüksek vergi nedeniyle vatandaşa yanmıyor. Resmi raporlar da, vergilerin baskısını doğruluyor. Sektörü düzenleyici kurum olan EPDK’nın hazırladığı Petrol Piyasası Fiyatlandırma Raporu’na (Kasım 2014) göre Türkiye akaryakıt ürünleri üzerinden alınan yüksek vergilerde AB ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Geçen ay istasyonlarda 1 litre motorinden 2,23 lira, benzinden ise 2,89 lira vergi alındı. Aynı dönemde motorinde verginin payı yüzde 54, benzinde ise yüzde 62.
68991e5392dae9ffe10a6e75db80_zpshhtiltt6.png

IMG_20141218_012908_zpsyacoaksu.jpg

Kaynak: Zaman mobil.zaman.com.tr/ekonomi_petrol-147-dolar-benzin-361-lira-petrol-58-dolar-benzin-424-lira_2265019.html

Ynt: Petrol 147 dolar, benzin 3,61 lira petrol 58 dolar, benzin 4,24 lira

petrolü Türkiyeye bedeva verseler mazot yine 3 tl den aşağı inmez.bu devlet politikası. Cari açığın yükselmemesi için bağzı ithal ürüleri fahiş fiyata vergi yüküyle veriyorlar.Hem dolarlarımız dışarı uçmuyor.hemde devletin kasası para ile doluyor.Bu son 10 yıldaki ekonomik politikamız.Yani devleti tüccar mantığı ile yönetmek diyelim. Aşırı enerji maliyeti üretimi öldürüyor o başka mesele

Avrupada devlet halkı finanse eder, Türkiye de ise halk devleti finanse ediyor. Eee hanlar saraylar kolay yapılmıyor. Devletin beka sı için birilerinin ellerini cebiMİZE atması gerek :)

2009 dan beri Almanyada yasiyorum. Evimin hemen 50 metre dibinde tankstelle(benzinlik) var ilk geldigimde diesel 1.38€ du suan sabah önünden gectim 1.10€ devlet politikasi halki koruyor. Türkiyede devlet politikasi halka geciriyor.

ademin link=topic=79900.msg947023#msg947023 date=1418887227' Alıntı:
Avrupada devlet halkı finanse eder, Türkiye de ise halk devleti finanse ediyor. Eee hanlar saraylar kolay yapılmıyor. Devletin beka sı için birilerinin ellerini cebiMİZE atması gerek :)

Dogru söylüyorsan kardes Avrupaya gelince aradaki farki anliyorsun. Yeri geldi is bulamadim devlet bana kirami aylik giderimi 4 ay boyunca 1560€ karsiliksiz ödedi.

Benim anladığıma göre önceden bağlantı yapılan ve stokta pahalı zamanlarda alınan petrol olduğu için,akaryakıt ucuzlamıyor X Ama petrole zam geldi diye hemen perakente akaryakıt ürünlerine zam yapılıyor. 'Yöneticimiz uyuyormu?'

Hep umut ettik bizde bir gün onlar (avrupalılar) gibi rahat huzur içinde yaşacagız diye ama nedense onların yaşam kalitelerini yakalamak bir türlü kısmet olmadı yurdumun güzel insanına nedenini bilmiyorum ama bildigim tek şey var oda onlardaki dürüstlügün ve millet olma bilincinin biz de olmaması kimin eline fırsat geçse altta kalanı ezmekten hiç çekinmiyor ve büyük zevk alıyor, şunu unutmayın: Gelişmiş ülke fakirlerin bile arabaya bindiği ülke degil, Zenginlerin bile otobüse bindigi ülkedir ' ' (Gustave Petro) Devlet bizim için varsa vardır devlet onu yönetenleri besliyor halk altta eziliyorsa orda devlet yoktur(Murat Akbulut)...

bakın bi tanesi çıkıpta petrol fiyatlarının neden bu kadar pahalı. .
neden vergilerinin bu kadar ağır olduğunu açıklamıyor .
bende buna yanıyorum.

3,74e mazot al vergısı 2.93 olsun lıtresı 87kurus vergısı 2,93 Litre malıyetının uygun oluşuna mı sevıneyım yoksa vergısının ağrısına mı üzüleyim yazık cidden çok yazık halimize en buyuk gider mazot gubre onlarda ateş pahası kardan yemeye devam iyi uykular türkiyem...