Döner Çift Diskli Mibzer Hakkında Yardım

arkadaşlar bi abim yeni dönder çift diskli mibzer aldı .. ancak mibzer düzgün çalışmıyor bizim buraların toprak yapısına uygun değil çift diskliler bunu ben almadan öncede söylemiştim .. neyse şimdi tek diskli yapmak istiyor dönderi aradı tek diskli bir modeli mevcut değilmiş o yüzden dönder tarafından yardım alamıyorz bi diskide sökülmüyor acayip milli bişiler yapmışlar .. sizce bunu başka bir markanın tek diskli modelinin sacıyla modifiye edip tek diskli hale döndürebilirmiyz ? yada daha makul bir önerisi olan var mı yardımlarınızı bekliyorum

Ynt: dönder çift diskli mibzer için yardım

Ali gübre saçma makinasının toprak yapısına uygunsuz olmasını anlayamadım.Tava usulu ekim yapıyorsun ondan mı geniş mi atıyor?Daha dar mı atsın istiyorsun? O na göre çare ararsın.

maygun10 link=topic=79913.msg947173#msg947173 date=1418914642' Alıntı:
Ali gübre saçma makinasının toprak yapısına uygunsuz olmasını anlayamadım.Tava usulu ekim yapıyorsun ondan mı geniş mi atıyor?Daha dar mı atsın istiyorsun? O na göre çare ararsın.
gübre saçma makinası değil abi mibzer böyle garip bi disk yapmışlar içine bombeli içine topragı dolduruyor bizim buralar ince toprak oldugu için içine komple toprak doluyor ve tahliye edemiyor topragı bu sefer tohumu atamıyor hortumda kalıyo

ENES4422 link=topic=79913.msg947180#msg947180 date=1418915093' Alıntı:
Sorun ne yaşıyor sunuz? İki diskin arasına tavlı toprak dolup kalıyor mu? Yoksa mibzerde çalışma sorunu mu var?
sert topraklarda sıkıntı yok ama kumsal topraklarda iki diskin arasına giren toprak çıkmıyor içinde kalıyor . kuru tarlalarda kumsalda olsa farketmiyor ama hafif tav oldumu çalışmıyor mibzer .. zaten disk yapısı uygun değil dönder ultra dandik bir mibzer yapmış malzeme kaliteli etli ama kafalarına göre disk koymuşlar oda çalışmıyo arkadaş aradı söyledi derdini döndere farklı bir disk için çalışmalarıda üretimleride yokmuş

FEHİM link=topic=79913.msg947192#msg947192 date=1418916696' Alıntı:
bu şekilde olsa problem olmıycak fehim abi dönderde bir garip bombe var ortası bombeli ama aşırı bombeli

Ali SARAÇ link=topic=79913.msg947193#msg947193 date=1418916791' Alıntı:
söyledim arkadaşa çekip gönderecek yarın .

gerek kalmadı web de bulamadım ama görsellerde satılık bir tane buldum. teşekkürler.

o zaman tasların içine V şeklinde parçanın içini doldurarak sokulup toprak girmesini engellemelisiniz.

Ali SARAÇ link=topic=79913.msg947185#msg947185 date=1418915764' Alıntı:
sert topraklarda sıkıntı yok ama kumsal topraklarda iki diskin arasına giren toprak çıkmıyor içinde kalıyor . kuru tarlalarda kumsalda olsa farketmiyor ama hafif tav oldumu çalışmıyor mibzer .. zaten disk yapısı uygun değil dönder ultra dandik bir mibzer yapmış malzeme kaliteli etli ama kafalarına göre disk koymuşlar oda çalışmıyo arkadaş aradı söyledi derdini döndere farklı bir disk için çalışmalarıda üretimleride yokmuş

Diskin biri sökülmüyor yazmışsın.

Komple alınırsa bir taraf boş kalır. Tek diskin sadece SAC ÇANAK alınıp çanağın ortadaki göbeği ve 4 köşe pullar aynı şekilde geri takılacak. Bu yapılabiliyor ama sizin dediğiniz markayı hiç bilmiyorum.

Hiç bir şey yapılamazsa, oksijen ile disk çanağının ortası yuvarlak şekilde bırakılıp dış kenar daire şeklinde kesilip yine alınır.
Fakat orjinalini bozmak ne kadar doğru olur bilemem.

alipasalierkan link=topic=79913.msg947211#msg947211 date=1418919697' Alıntı:
Tek diskli Güngör ' de var. Ama Dönder ' i hiç canlı görmedim. Uyar mı uymaz mı? İncelemek lâzım. Ali abi bir irtibata geç Güngör ile istersen.
bende güngör var ya erkan söyle bi baktık sadece diskler uyacak gibi değil .. komple borusuyla ayagını monte etmek lazım sanki

Ali SARAÇ link=topic=79913.msg947213#msg947213 date=1418920214' Alıntı:
bende güngör var ya erkan söyle bi baktık sadece diskler uyacak gibi değil .. komple borusuyla ayagını monte etmek lazım sanki

Sende olduğunu biliyorum abi. Ondan dedim zaten. Ama seninki baltalı kalmış aklımda. Sende sorunca dedim heralde. Baltalıydı ondan sordun. O zaman anca o şekil olur abi. Diski değiştiripte olacağını pek sanmıyorum. Dönder ' in mibzerleri cins makinalar gibi gözüküyor sitelerinden baktığım kadarıyla...:D

Ali SARAÇ link=topic=79913.msg947174#msg947174 date=1418914841' Alıntı:
gübre saçma makinası değil abi mibzer böyle garip bi disk yapmışlar içine bombeli içine topragı dolduruyor bizim buralar ince toprak oldugu için içine komple toprak doluyor ve tahliye edemiyor topragı bu sefer tohumu atamıyor hortumda kalıyo
Dönderin mibzeri olduğunu bilmiyordum ,daha çok gübre serpme kalmış aklım da.Ali Önceki mibzer de böyle sorun yok idiyse ;disk ebatı veya kavisi farklı olmalı.Diskleri değiştir derim

Bizim buralarda balta ayakla bile zor ekiliyor.Ben bu sene saçarak ektim tohumu.
Seneye kadar dönder firmasının Ali gibi müşterilerin sorunlarını giderecek disk yapması lazım.Yoksa böyle müşteri bulamaz.Aslın da onlar için zor birşey olmasa gerek.Müşteri hizmetlerinin görevi amacı bu.

Cihan_özece link=topic=79913.msg947221#msg947221 date=1418922241' Alıntı:
Ali ben kesin bi çözüm biliyorum.sinan abi dönderi aldığı güvenç ziraate geri verip tek diskli irtem alacak :)
bende aynınu söyledim ama yanaşmadı :)
maygun10 link=topic=79913.msg947598#msg947598 date=1418996875' Alıntı:
Dönderin mibzeri olduğunu bilmiyordum ,daha çok gübre serpme kalmış aklım da.Ali Önceki mibzer de böyle sorun yok idiyse ;disk ebatı veya kavisi farklı olmalı.Diskleri değiştir derim

Bizim buralarda balta ayakla bile zor ekiliyor.Ben bu sene saçarak ektim tohumu.
Seneye kadar dönder firmasının Ali gibi müşterilerin sorunlarını giderecek disk yapması lazım.Yoksa böyle müşteri bulamaz.Aslın da onlar için zor birşey olmasa gerek.Müşteri hizmetlerinin görevi amacı bu.
valla abi arandı görüşüldü ama bi çözüm üretirler inşallah ama sanmıyorm

dönder çift diskli mibzer için yardım

Balta ayaklar, toprak türü, tavı, yapısı, arazi eğimi vb gibi diğer çevre şartlarından en az etkilenen, önüne gelen her yere ekim yapabilen mibzerler. Lakin derinlik hassasiyetleri, sap toplama ve homojen tohum yatağını bakımından çok iyi değiller. (Trakya ' da tercih edilmesindeki en büyük etken de budur. Tavda, çamurda, otlu tarlada, sert yerde vs her yere eker ama hassas ekemez)

Tek disktiller de ise tam tersi. Derinlik hassasiyeti iyi, kolay kolay sap toplamayan ve çok uygun bi tohum yatağı hazırlayan mibzerler lakin ön tarla hazırlığı çok iyi istiyorlar. Özellikle sert topraklarda ve tezekli arazilerde çileden çıkartır insanı. Kumsallarda da çok iyi ayar ister. Lakin tüm tohumları bir şekilde aynı derinliğe bırakır. Balta ayağa göre inceliklidir yani.

Çift diskliler ise o kadar düşünmeme rağmen neden üretildiklerini bir türlü anlayamadığım mibzerlerdir. Çünkü her iki türün de (diskli ve balta ayak) sadece kötü yönlerini almıştır.

ali resimlerle problemin olduğu yerleri ayrıntısı ile bi anlat ..
valla ben bişi anlamadım. ..
ama halledilmeyecek bir şey değil büyük ihtimalle.