Petrol savaşlarında oyun içinde oyun

Petrol savaşlarında oyun içinde oyun
Dip üstüne dip yapan petrol fiyatları Rusya, İran ve Venezuela ekonomilerini yerle bir etti. Artık petrol piyasalarında fiyatı OPEC değil piyasalar belirliyor.

Ana Sayfa» Dünya» Global Ekonomi
19.12.2014 11:15

dunya.com / Aydın Şahinalp

Suudi Arabistan petrolde yeni çağın kapısını araladı. 700 milyar doların üzerindeki rezervlerine güvenen Suudiler petrol üretimini kısmıyor. Yakın bir gelecekte de kısacak gibi görünmüyor. Suudi Arabistan ' ın yeni petrol stratejiyle neyi hedefliyor?

'Fiyatı piyasa belirler OPEC değil'

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 27 Kasımda Avusturya ' nın başkenti Viyana ' da toplanmıştı. Toplantıda günde 30 milyon varil olan üretim miktarı değişmemişti. Bu tüm dünyaya 'Petrol fiyatını piyasa belirler, OPEC değil' mesajıydı. Sonuç olarak petrol varil fiyatları 60 doların altına inmişti.

Nawaf Obaid, Rusya ' yı bir anda ekonomik krizin pençesine iten en önemli faktörlerden birisi olan petrol fiyatlarının düşmesinin perde arkasını Financial Times için kaleme aldı.

Günlük 2 milyon varil üretimle dünya lideri

Köşe yazısında Suudi Arabistan ' ın son 10 yılda 10 milyar dolar harcayarak günlük 2 milyon varil ham petrol üretim kapasitesine çıktığını belirten Obaid, petrol fiyatlarının düşük olmasının Suudi Arabistan ' ın elini nasıl güçlendirdiğini şöyle sıraladı:

Maliyetlerin düşmesi S.Arabistan ' a yaradı

'Öncelikle, düşük petrol fiyatları Suudiler tarafından sorunsuz bir şekilde tamamıyla yönetilebilir. Fiyatlar düşük olsa bile, Suudi ham petrolü işlemesi kolay ve ucuz olduğu için hala kar getiriyor. Yeni kuyu kazma teknolojisiyle Suudilerin üretim maliyeti çok düştü. Ayrıca yeni petrol üretim arazisi rezervuar yönetimiyle kuyuların kullanım süreleri daha da uzadı.

Suudilerin en büyük kozu

İkinci olarak Suudilerin yabancı varlıklara yatırdıkları 900 milyar dolarlık yatırımı, petrol satışı gelirlerindeki şok düşüşleri kolayca bertaraf etmelerine olanak sağlıyor. Bu Suudi Arabistan ' ın elindeki en büyük koz olarak dikkat çekiyor.

Hammaddenin gücü

Son olarak Suudi Arabistan krallığın uzun vadeli ulusal güvenlik çıkarı olarak küresel enerji piyasasına hammaddenin gücü gerçeğini geri getirmeyi hedefliyor. '

Suudi Arabistan enerji piyasasında taşları yerinden oynatmaya devam edecek gibi. Artık petrol fiyatlarında belirleyici rol piyasaların elinde. Bu yeni gerçeğe adapte olamayan petrol üretici ülkelerin büyük zarar görmesi kaçınılmaz.

Ynt: Petrol savaşlarında oyun içinde oyun

En önemli konu çıkarlar aslında ülke menfaatleri.

Rusya nın Ukrayna yüzünden Avrupa ile arasının bozulması bu yüzden yüzünü bize dönmesi , Putin in son ziyareti

Ülkemizin ve tarım kesiminin menfaatine olacak inşallah .

Etrafımızdaki savaşlar oyun içinde oyun en çok zarar gören biziz