Ege Bölgesi Süt İnekçiliği 2015

Selamun aleyküm cümletten Direk konuya girmek istiyorum;

Manisanın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 5bin nufuslu kasabada yaşıyoruz yaz aylarında yaprak alımı yapıp geçimimizi sağlamaktayız Yaklasık
15-20bin civarı Yaprak alımından 10 bin civarı üzüm satımı 10 bin civarı traktör işlerini yapıyoruz milletin ve İnek için avlumuz bayağı bi büyük yaklasık 3 dönümlük avuldayız 1 dönümü rahat boş.

Şimdi sormak istediklerim ben bu işi kesin yapacam arkadaşlar hani yapma etme falan demeyin olmazssa satar geçerim sıkıntım olmaz

Bizim orda Minumun 25 max 45 Kiloya kadar Süt verimleri mevcut ayrıca 10 dönüm boş arazi mevcut burayada önemli Hayvan yemlerini mısır slaj neyse artık ekicez.

10 İnekle başlamak istiyoruz günlük 1,050 Kuruşa toptan sütü sabahları peşin paraya satılmaktadır Ben sütü en düşük şartları 30Kg Üretsem

Günlük 300 TL Toplam aylık 9 bin tl 10 İnekten 9bin,500 tl nin 5,500 BİNİ Masraf ettiğimi düşünrsem 4 Bin kalan olur.Traktör ekipmanlarım mevcut

3 aylık buzağıda 2-3bin civarı satılıyor ben çogaltmak istemiyoruum belkide ilerde her sene 10 buzağı kalırsa allahın izniyle 2 binden 20 binde o eder İnek dışkısıda tarife kattım hesablarımla yıllık 5bin de o ediyor.Sadece avluya inekler içi kapalı+açık bir düzen yapıcaz.
Neler diyorsunuz? Sizce zarar edermiyim Ve

İneğin günlük masrafları ne kadar dır 1 ineğin. Ve 50-10 dönüm lük arazime ne ekebilirim? Ne kadar kaar ım olur

Köy yerindeyim evim köpeklerim mevcur ayriyten küçük 100mm Tavuk alanımız var.. Bana detaylı anlatırsanız şu şöyle olur bu böyle olur ve kalma süt sağım ünitemiz var ayrıca aylık 750 bilemedin bin tl ye de bakıcımız mevcut aylıgın bin tl si ona gider.

Olumlu olumsunz yorumlarınızı bekliyorum Yıllanmış hayvanlık yapan arkadaşlım tecrübe li kişiler anatlrısa veya Telefon yazarsa ulaşmak isterim.​

Ynt: Ege Bölgesi Süt İnekçiliği 2015

egerki sağıma ve yemleye sabah 1 saat akşam 1 saat ayırırsan işçiye gerek yok.öyle büyük paralar hayal etme yıllık danalar ve süt ten masraf hariç iyi bir bakımla 30000tl kalır gibi

Senin hesap biraz kahvehane hesabı gibi olmuş
bir inek ne kadar kalite olursa olsun her gün sana 30 litre süt vermez 3 er aylık dilimlerde sütü düşer
Arada mastis olur zamanında keleye gelmez derken sen bi inegi hesap ederken garant hesap et 20 den hesapla
sizin bölgede burusella hastalıgı yaygın bunada dikkat etmen gerek.
Alaşehirin neresindensin bilmiyorum ama sana Kavaklıdere`den Ceyhan Süre isimli arkadasla görüş alışverisi yapmanı tavsiye edebilirim:)

İllede yapmak istiyorsan Allah yardımcın olsun olur inşallah .

İşin şu kısmı var, insan bilmediği işi küçümsememeli süt inekçiliği kolay gibi görünsede detaylı bir iştir.

İnsanlar burada yanılıyor zaten bilmediği için çok basit hatalar yapıyor .

Deneme yanılma yöntemi ile Öğrenmek ise bazen çok pahalıya mal olabiliyor .

Elinden geldiği kadar çevrende bu işi yapanlar varsa onlarla ilgilen çok farklı yöntemler ile bu işi yapanlar var.

Yukarıda yaptığın hesaba gelirsek 10 ineğin 10 ,u da yılın 365 günü 30,ar kg süt vermez .

Sana şunu tavsiye ederim çevrende süt inekçiliğinden iyi para kazanan varmı ? varsa süt inekçiliği için güzel imkanlar var demektir, sende kazanırsın.

Yok çevrende süt inekçiliği için güzel imkanlar yoksa , taşıma su ile değirmen dönmez.

Son olarak yukarıdaki yaptığın hesabın parası için yapacaksan olmaz zaten öyle değil , ama yapcam dersen olur en önemli konu vaktini iyi kullanmak sabah erken kalkmak ama her gün erken kalkmak sıkı takip etmek iki öğün günlük sabah akşam , gerekirse üç öğün bakım daha iyi .

Ahh eski günler ahh Gençliğim geldi aklıma bende ne güzel hesaplyordum eskiden 10 İnek günde 250 Litre süt ayda 7500 TL eder 2500 TL Masraf düşessem kalır elime 5000 TL üstüne Bızalarıda büyütüp satsam alsam yılda 50.000 TL ohh ohh suyundanda koyy ;D
Şimdiyse Süt zarfnı dolu gördümü sevinir oldum ;D
Evdeki hesap çarşıya uymaz ona göre Çarşıya çık derim kısacası
Şimdiden hayırlı oğurlu olsun ;)

Inekcilik yapılır yapılmıyacak bir tarafı yok ama öyle çok paralar kazanamazsınız açda kalmazsınız herşey yolunda giderken bir inek hasta olur hem inek gider hemde bir sürü veteriner ilaç parası ödersiniz 10 inek her yıl 10 buzağıda vermez kimi inek yumurtalıkları yağlanır tohum tutmaz kimi düşük yapar buzağı ölür. Ama kararlı iseniz yapın kısacası işe başlarken illa olumlu yönleri değil olumsuz yönlerinide hesaba katın daha detaylı bilgi isterseniz ozelden mesaj atabilirsiniz.

bantun111 link=topic=80000.msg948038#msg948038 date=1419078748' Alıntı:
Selamun aleyküm cümletten Direk konuya girmek istiyorum;

Manisanın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 5bin nufuslu kasabada yaşıyoruz yaz aylarında yaprak alımı yapıp geçimimizi sağlamaktayız Yaklasık
15-20bin civarı Yaprak alımından 10 bin civarı üzüm satımı 10 bin civarı traktör işlerini yapıyoruz milletin ve İnek için avlumuz bayağı bi büyük yaklasık 3 dönümlük avuldayız 1 dönümü rahat boş.

Şimdi sormak istediklerim ben bu işi kesin yapacam arkadaşlar hani yapma etme falan demeyin olmazssa satar geçerim sıkıntım olmaz

Bizim orda Minumun 25 max 45 Kiloya kadar Süt verimleri mevcut ayrıca 10 dönüm boş arazi mevcut burayada önemli Hayvan yemlerini mısır slaj neyse artık ekicez.

10 İnekle başlamak istiyoruz günlük 1,050 Kuruşa toptan sütü sabahları peşin paraya satılmaktadır Ben sütü en düşük şartları 30Kg Üretsem

Günlük 300 TL Toplam aylık 9 bin tl 10 İnekten 9bin,500 tl nin 5,500 BİNİ Masraf ettiğimi düşünrsem 4 Bin kalan olur.Traktör ekipmanlarım mevcut

3 aylık buzağıda 2-3bin civarı satılıyor ben çogaltmak istemiyoruum belkide ilerde her sene 10 buzağı kalırsa allahın izniyle 2 binden 20 binde o eder İnek dışkısıda tarife kattım hesablarımla yıllık 5bin de o ediyor.Sadece avluya inekler içi kapalı+açık bir düzen yapıcaz.
Neler diyorsunuz? Sizce zarar edermiyim Ve

İneğin günlük masrafları ne kadar dır 1 ineğin. Ve 50-10 dönüm lük arazime ne ekebilirim? Ne kadar kaar ım olur

Köy yerindeyim evim köpeklerim mevcur ayriyten küçük 100mm Tavuk alanımız var.. Bana detaylı anlatırsanız şu şöyle olur bu böyle olur ve kalma süt sağım ünitemiz var ayrıca aylık 750 bilemedin bin tl ye de bakıcımız mevcut aylıgın bin tl si ona gider.

Olumlu olumsunz yorumlarınızı bekliyorum Yıllanmış hayvanlık yapan arkadaşlım tecrübe li kişiler anatlrısa veya Telefon yazarsa ulaşmak isterim.​
Hemşehrim önvelikle foruma hoşgeldin hangi köydensin bilmşyorum ama alaşehirde büyük çapta kaç tane işletme varsa hepsini tanırım onlarda beni iyi tanırlar.bu işe başlamadan önce bence büyükleri bi gez hallerinden memnunlarmı bi görüş para var mı var elbette ama kolay iş değil bizim bölgede yapılacak iş değil açıkcası üzüm kötü gittiği için bu yıl farklı bi iş arıyorsun anladığım kadarıyla üzüm tekrar eski haline döndüğünde 10 dönüm bağ sana 10 ineğin mislini kazandırır bence . Ama illa yapacam kafaya koydum diyosan zaten şu an hayvan alınacak gibi değil bence biraz bekle . Ben kemaliyedenim kavaklıdereden falansan yakınız görüşürüz

Zaten fazla işim olmuyor yani boşda oldugum için yapıcam bu işi severek yaparım işimi inkçilk ne zamandır kafamda bizim tarafta yapanda çok 6 İnekle 5 senede köşeyi dönen bağ alan ev yapan da var bizzat şahidim.Yani yerim var.Ekicek yerimde var zamanımda var

10 İnek kendi yemlerinin çogunu ben üretecem ve kafadan %50 kalır diye düşünüyorum 40-45 Kg süt veren 30-40 inekçilik yapanlarda var sütü veren de var buu fiyatlarda. 20-25 kg süt verdi diye sığıra çıkarıyolar bizim orası öyle digil sütü bol olur bakımı %100 dür yani hayvan bakımı olsun falan filan Ekipomanlarımda var.

Ve 70 Bin kadar kredi borcuum var 5 senelik bu yıl 1 senelik parasını ödedim ev almıştım merkezden Birikimde var onu ineğe yatırmak isterim kaar ını alayım.

Ve msj attım özelden diyen kişilere.

Şimdi ben başkası ilede görüştüm.2 inektenden 80kg süt alan var.

10- İnek günlük 300kg süt üretim diyorum tamam 250 diyelim Günlük 250 Kg süt 1050 den satılır? 262 TL Fiyat eder

* Aylıkda 7.500 Para ben sini hesablayım 3000 Bini kalsa.bana 4,500 masraf diyorum Kendim ürettiğim halde.

*Şimdi bunlar en en en kötü ihtimalle hesabladım Yıllık 300gün son 2 ay dogum için falan ayırrım. 30 Bin Tl eder Buzağıları 1-Bin tl den satarım 10-Bin

Şimdi bu inek 50 BİN Diyorum fakat yapanlar 2 inekten günlük 80litre süt 85 TL Para alıyorlar aylıkda 2500 Civarı para 1.000 TL Sİ MASRAF 1500 *10AY.
15 Bin tl yıllık 2 inekten kazanıyorlar Ben en kötü ihtimallde 50 BİN TL Kazanırsam bu en kötü ihtimallerle gidrsem satarım geçerim sıkıntı olmaz

Bakımlar 4/4 Lük yaparız

Günlük bakımları Temizleme vsvs . Düzenli yemek vs Falan sabah akşam bol bol. Yeterli sanırım

Mesaj attım onlar dönerse bana sevinrim

Yani seveceğim için ve tabikide para içinmi yapan diyen Var yok zevkimden yapıyoruum arkadşaım Sevdiğim iş ve elbette parası için yapıyorum

*Bağa gelcek olursak üzüm artık max 3500 tl de gezicek. VE SÜT GIDDA MADDESİ DİR Gıda Maddesi ölürse türkiye de ölür.

*

aslan26 link=topic=80000.msg948177#msg948177 date=1419102401' Alıntı:
Inekcilik yapılır yapılmıyacak bir tarafı yok ama öyle çok paralar kazanamazsınız açda kalmazsınız herşey yolunda giderken bir inek hasta olur hem inek gider hemde bir sürü veteriner ilaç parası ödersiniz 10 inek her yıl 10 buzağıda vermez kimi inek yumurtalıkları yağlanır tohum tutmaz kimi düşük yapar buzağı ölür. Ama kararlı iseniz yapın kısacası işe başlarken illa olumlu yönleri değil olumsuz yönlerinide hesaba katın daha detaylı bilgi isterseniz ozelden mesaj atabilirsiniz.
Rıdvan kardeş o Rahimdeki Gazı almak içi 40 gün Toz ilaç verdim İne bunun yanındada 3 Tane ine Yaptık Ne rezil birşey yau o Allahdan ki zamannda Fark ettik 6Ay boş geçti orası ayrı kou offf

Şimdiden hayırlı olsun diyelim.
Özellikle süt inekçiliği zor bir meslek grubu çok fazla teferruatı olan bir iş yüksek ve kaliteli süt almak için sürekli rasyon üzerinde durmak kafa yormak gerekir diğer taraftan uygun rasyonu vermeliki hayvanlar düzenli kızgınlık gösterip yüksek gebe kalma oranı sağlanmalı,hastalıkları sürekli kontrol edilip zamanında ekonomik müdehale edilmeli yani vet hekime bırakılmadan birçok hastalıkğı tedavi edebilmelisiniz vs vs. daha birçok teferruatı var eğer bunları takip etmesseniz bu işten kar edemessiniz.Ortalama süt verimine gelince 30 lt almak büyük başarı bence işletmede 45-50 veren hayvanda olur kuru dönemi yaklaşmış yada geç gebe kalmış süt verimi 4-5 lt lere düşmüş hayvanda olur yani ortalamayı 30 larda tutabilmek büyük başarı.Bunları göz önünde bulundurup bu işe girer başarılı olursanız hem çok kar edersiniz hemde bu işten çok zevk alırsınız.