Banka Kredi Puanı

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Pek çok insanı ilgilendiren kart ve kredi kullanımda kredi puanı artık baz alınmakta. Bu kredi puanı kritik olanlar hizmetlerden yararlanamıyor. Küçük bir ücret karşılığında artık bankalar puanınıza bakabiliyor.

Hatta artık internet üzerinden kendinizde öğrenebiliyorsunuz. (Bkz. kredi notu öğrenme-findex) Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değerlendiriliyor.

Kredi notunuzu arttırmak için;

ALINTIDIR
Risk kriteri bankadan bankaya değişmekle birlikte 1100 ' ün altı genellikle kötüdür. 1100 ve üzeri ise iyidir. Bu puanınızın yüksek olması için ödemelerinizin düzenli olması , kartınızın gecikmeye düşmemesi ( dikkat edin kanuni takip demiyorum ) , fazla sayıda kredi kartı başvurusu , kredi başvurusu yapıp red yememeniz gibi faktörler önemlidir.

KKB nizi kısa sürede yükseltmek için size birkaç tavsiye vereyim ;

1- Ekstreniz kesilmeden dönem borcunuzu öğrenip ödeyin. Örn: Ekstreniz ayın 30 ' unda kesiliyor. Bugün ayın 28 ' i. Hiçbir harcama yapmamanız halinde de 200 tl ekstreniz kesilecek. Bu 200 tl ' yı ayın 28 ' inde yatırın. Ve ayın 1 ' ine kadar hiçbir alışveriş yapmayın kartınızla. Ayın 28 inde fazla ödeme yaptığınız için ekstreniz o ay 0 olarak kesilecektir. Bu da kkb puanınıza olumlu yansır.

2- Bu yukarı da söylediğimi yapamıyorsanız maddi sebeplerden ötürü ödemelerinizi düzenli yapın. Kartınızı asla ve asla bir dönem bile olsa gecikmeye düşürmeyin. Dönem borcunuzu ödeyin. Elinizden geldiğince asgari ödememeye çalışın.

3- Telefonunuza sms olarak gönderilen ' ' şu kadar krediniz hazır. evet yazıp yollayın ' ' gibi smslere cevap vermeyin.Bunlar reddedilirse kkb puanınıza olumsuz yansır.

4- Az başvuru yapın. Ve kısa dönem de yoğun başvuru kesinlikle yapmayın. İnternet üzerinden kendi kafanıza göre kredi başvurusu , kredi kartı başvurusu gibi başvuruları mümkün mertebe yapmayın. Ve ne kadar çok başvurunuz varsa bunlar KKB ekranında gözükmesi sebebiyle kredi çekmeye gittiğinizde bankaların tahsis birimleri kısa aralıklarla bu kadar başvuru yapmanızı risk olarak algılar ve size kolay kolay kredi kullandırmaz.

5- Kullanmadığınız fazla kartlar bankalar açısından riskinizi arttırabilir. Örnek vermek gerekirse 5000 tl maaş alıyorsunuz ancak elinizde ki kartların limitleri toplamı 30.000 tl. Bu bankalar açısından 25.000 tl risk demektir. Çünkü borcunuzu ödeyememe riskiniz söz konusu. Bunun için eş , dost hatrı için aldığınız veya laf olsun , torba dolsun başvurup onaylanmış kullanmadığınız kartlarınızı iptal edin. Çok yüksek risk yaratmayın.

Ha bazı bankalar riski yüksek müşteriye de kredi , kredi kartı verir ancak onların amacı müşteriyi zaten perişan etmektir. İcra ile verdiği 2500 tl lık limiti 10000 tl olarak alır. Ananızı ağlatırlar.

Kredi mi çekeceksiniz , kredi kartı mı alacaksınız ?

Gideceksiniz şubeye. Temsilciyle görüşeceksiniz. Soracaksınız adama kredim çıkar mı ? Kartım çıkar mı diye ? Adam bakacak sizin mevcut riskinize , puanınıza vs. Evet olur derse başvuracaksınız. Kafanıza göre 100 tane başvuru yaparsanız hiçbir bankadan olumlu netice alamazsınız. Oturduğunuz yerden müşteri hizmetleriyle görüşüp , internet üzerinden bankacılık hizmeti olmaz. Her zaman şubeyle görüşüp bir fikir alın öncelikle.

Ynt: Banka Kredi Puanı

Çok faydalı bir paylaşım olmuş Enes abi, teşekkürler. Şu findex nasıl bir şey, güvenilir mi? Hani adamların bilgilerini alıp dolandırıcılık maksatlı çalışan bir site değildir inşallah.

isyankar1985 link=topic=80014.msg948343#msg948343 date=1419156329' Alıntı:
Çok faydalı bir paylaşım olmuş Enes abi, teşekkürler. Şu findex nasıl bir şey, güvenilir mi? Hani adamların bilgilerini alıp dolandırıcılık maksatlı çalışan bir site değildir inşallah.

Artık ekonomik sistem tamamen bu puanlama üzerine yoğunlaşıyor. Mesela Amerika ' da bir ev kiralayacaksınız. Ev sahibi başka bir eyalette olsa bile sicil numaranızı veriyor sunuz, sizin puanınıza göre evi veriyor veya vermiyor. Tam gününde ilgili hesaba kiranızı ve faturanızı yatırmazsanız siciliniz düşüyor.

Konuya gelince;
Artık yukarıdaki kurum yetkilendirilmiş durumda. Ayrıntılı ve grafiksel cevap veriyor. Sizden cep numaranızı istiyor ve kısa bir süre için o numaraya geçici şifre gönderiyor. Siz şifreyi doğrulayınca size ait verileri sunuyor.

Bunun gibi çok sayıda haber bulmak mümkün.
http://ekonomi.bugun.com.tr/kredi-notu-findeks-ile-hesaplanacak-haberi/1270200

isyankar1985 link=topic=80014.msg948404#msg948404 date=1419176205' Alıntı:
Sorgulama yaptım kredi puanım 1461 puanmış. Türkiye ortalamasının üzerindeymiş.

Benim hiç kredi kartım yok ve hiç daha kendi adıma banka kredim de yok. Fakat 1400 puan:) Çok şaşırdım sonra öğrendim hiç kredi kartı kullanmayanlar orta riskli sayılıyormuş. Ankara ' dan bir yakınım anlattı, onunda hiç kartı ve kredisi yokmuş bu güne kadar. Banka kredi vermemiş 'sana bir kart verelim 3-4 ay kullan tekrar müracaat et verelim' demişler.

ismail_17 link=topic=80014.msg948990#msg948990 date=1419361126' Alıntı:
Bu avukatlık büroları arıyor bankalara ödediğiniz masrafları geri alalım diye .

Başvursak nasıl olur .

Avukatlık ve danışmanlık bürolarına gerek yok. Gemişe dönük 10 yıl içindeki kredi dökümleri için dilekçe ver. Eğer hak ediyorsan bulunduğun yerdeki Tüketici Hakem Heyetine müracaat et. Onlar dosyanı alıp inceliyor ve eğer haklı olursan bankaya bildiriyor. Banka bu karar doğrultusunda hesabına alacağın miktarı yatırıyor.

Sonra banka parayı geri ödemen için (Herkese) dava açıyor. Davayı takip et ve savunmanda 'Tüketici hakem heyeti kararı' olan evrakı sun tamam.

ismail_17 link=topic=80014.msg948994#msg948994 date=1419361516' Alıntı:
Dava edip parayı geri istemek , İlişkileri puanları bozar bence .

Böyle düşünmeyin buralarda herkes hak ettiği tutarı geri aldı. Orası banka, kimse kimseyi tehdit edemiyor. Çünkü bu hak devlet tarafından mahkemeler tarafından insanlara verildi. Orada çalışanlar kredi verirken kendi cebinden vermiyor bu yüzden borcu kişisel konu yapamazlar.

İSMAİL TUTAR link=topic=80014.msg949004#msg949004 date=1419362290' Alıntı:
Esprisi tabiki işin bu ama asla telefonla aranarak yada mesaj yoluyla ulaşanlardan medet umulmamasını öneririm.Bunun yolu avukat veya hukuksal başvurudur.

Bağlı olduğunuz kaymakamlık veya valilikteki tüketici hakem heyeti kalemine gidin size yardımcı olacaklar. Zaten bu heyet aslında bir nevi kendisi mahkemedir. Heyet mahkemelerin yükünü hafifletmek için kurulmuştur.

Burada uzun uzun anlatamıyorum. Eğer son on yıl içinde hatırı sayılır miktarda kredi kullanan varsa mutlaka kanunun sağladığı bu haktan faydalansın arkadaşlar.

ENES4422 link=topic=80014.msg949007#msg949007 date=1419362963' Alıntı:
Bağlı olduğunuz kaymakamlık veya valilikteki tüketici hakem heyeti kalemine gidin size yardımcı olacaklar. Zaten bu heyet aslında bir nevi kendisi mahkemedir. Heyet mahkemelerin yükünü hafifletmek için kurulmuştur.

Burada uzun uzun anlatamıyorum. Eğer son on yıl içinde hatırı sayılır miktarda kredi kullanan varsa mutlaka kanunun sağladığı bu haktan faydalansın arkadaşlar.
Ben sorduğumda çektiğim kredilerin ticari olduğunu söylediler, zirai kredi ticari mi sayılıyor.