İneklerde Tırnak Kesimi Ve İşletmede Haftalık Gübre Temizliği (hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Aksaray ilimizdeki DSYB nin tırnak kesim hizmeti arkadaşlar 10 tl ye hayvan başı tırnak kesimi yapıyorlar,kesimi yapan arkadaşlar bu konuda profesyoneller.
pyr9RH.jpg

PKMJ1U.jpg

79LTQM.jpg

v31zQ1.jpg

Bu gün işletmede yaptığım çalışma,ön kepçe bu gidişle alınacak ekipman listesinde ilk sıralara yerleşecek.
pBZT4E.jpg

OjuPje.jpg

GSJUNz.jpg

MHxS0E.jpg

Aoc9JH.jpg

PMqAGK.jpg

Bu yıl bol rahmetli bir kış geçiriyoruz bu yıl özellikle hayvancı meslektaşlarımızın işi zor 4-5 günde bir ahırlardan su tahliye ediyoruz Mevlam hepimize kolaylık versin.

Ynt: İneklerde Tırnak Kesimi Ve İşletmede Haftalık Gübre Temizliği (hacimmet)

Bereketli olsun abi.Ön yükleyiciyi Ankara-Çubukta bi firma yapıyor adınıda yanlış hatırlamıyorsam Demirsan.Bizim yakın bi köylümüz tt serisine 9 bine yaptırmıştı galiba.

Kolay gelsin bu yıl bizimde ekim sezonu ve kış yağışlı gidiyor, bataklık her taraf .

44 yaşımdayım kendimi bildim bileli büyük baş var hiç tırnak kestirmedim, fazlada ayak sorunu yaşamadım.

Belki toprak biraz kumsal törpülüyor birde biraz daha gezinti alanı geniş.

Neyse sen en iyisini bilrsin bereketli olsun .

Kolay gelsin Mehmet abi bizde ineklerin tırnak kesimini Eskişehir damızlık sığır yetiştiricileri birliğinin ekibine yaptırıyoruz,hızlı ve güzel tırnak kesimi yapıyorlar.ttnin önünede artık bir takmatik kepçe takdır.

Yorumlar için teşekkürler :) yılda genelde birdefa bazı hayvanlara tırnak bakımıo yaptırıyorum özellikle her yıl aynı hayvanların tırnağı uzuyor tırnak bir defa kesildimi sürekli uzarmış birde bazı hayvanlarda genetik olarak her yıl tırnak uzaması oluyor.

Kolay gelsin güzel çalışmalar güzel paylaşım abi eline sağlık.
Tırnak kesme konusunda bizde ahırda kalan bi iki hayvanda aynı sorunu yaşadık abi. Yürüme alanı az olan az gezinen ve bi kere tırnağı kesilen hayvan belli dönemlerde tırnak bakımı isterdi uzardı tırnakları. Ama çayıra, meraya, dağa giden hayvanlarda böyle bi sorun hiç olmadı. ismail_17 abiminde dediği gibi dışarıda ki hayvanda törpülenme olayı olduğu için sanırım.

Abi Maşallah öncelikle Maşallah diyeyim Nazer etmiyelim
Tırnak kesimi bence çokönemli tabi Gezinti alanın geniş olsa dediğiğiniz gibi daha faydalı olur.
Abi Yanlız ahırın çokhoşuma gitti Ama aklıma takılan dışarıda saten gezinti alanı gibi bir şey var 3 resimde gözüküyor.
Abi yanlış anlamassan birkac sorum olacak ahırınla ilgili.

Öncelikle ahırını 2 ye bölmüşün yarısı hayvanlar için öbüryarısı YEMLİK ve depo olarakkulanıyorsun galiba resimlerden gördüğümkadarıyla.MAŞALLH DİYEYİM .
Birde dışarıya açık yerde Hayvanlara bi alan yapmısın gördüğümkadarıyla.
Anlatmaya çalıştığım alanı ortalayıpda yapsaydın yani sağlı solu hem ilerde hayvansayın artımı rahat ederdin hemde ileriye dönük yatırım olmazmıydı abi resimlerden gördüğüm kadarıyla ahırın da yeni saten

simentalci link=topic=80063.msg949290#msg949290 date=1419447839' Alıntı:
https://vimeo.com/115355029

Bu da geçen sene bizim çiftlikte yıllık rutin ayak bakımı.
Travay kendinizin abi kesenler çalışanlarmı acaba?
lordsaar link=topic=80063.msg949292#msg949292 date=1419447936' Alıntı:
Abi Maşallah öncelikle Maşallah diyeyim Nazer etmiyelim
Tırnak kesimi bence çokönemli tabi Gezinti alanın geniş olsa dediğiğiniz gibi daha faydalı olur.
Abi Yanlız ahırın çokhoşuma gitti Ama aklıma takılan dışarıda saten gezinti alanı gibi bir şey var 3 resimde gözüküyor.
Abi yanlış anlamassan birkac sorum olacak ahırınla ilgili.

Öncelikle ahırını 2 ye bölmüşün yarısı hayvanlar için öbüryarısı YEMLİK ve depo olarakkulanıyorsun galiba resimlerden gördüğümkadarıyla.MAŞALLH DİYEYİM .
Birde dışarıya açık yerde Hayvanlara bi alan yapmısın gördüğümkadarıyla.
Anlatmaya çalıştığım alanı ortalayıpda yapsaydın yani sağlı solu hem ilerde hayvansayın artımı rahat ederdin hemde ileriye dönük yatırım olmazmıydı abi resimlerden gördüğüm kadarıyla ahırın da yeni saten
Ahır 3 defa yapıldı yani ihtiyaç imkan oldukça eklemeler yaptım kremit çatılı olan kısım ilk yapılan yer diğer taraflar sonradan eklendi.7-8 yıl önce bu işe başladığımda inşaat planlamasını doğru yapamıyordum aslında o zamanlar köyde normal ahırlardan başka bişey yoktu şuan sıfırdan işletme yapsam çokdaha doğru profesyonel bir işletme yapılabilir.

Travay kendimizin. Adamlar bu işi yapan bi ekip. İnek başı 50 tl ye çağırdığında geliyorlar. Ben yılda bir çağırıyorum, ineklerin bir kısmını elden geçirtiyorum. Beğeniyorum ben işçiliklerini. Bizim bakıcı da yardım ediyor. Sence nasıllar? Düzgün yapıyolar mı?

Maşallah güzel işletme yapmışsın, Allah nazardan saklasın. Bence hayvanların bulunduğu yerde saman gibi kaba yemlerin bulunması sakıncalı. Mümkünsa hayvanların bulunduğu aırdan ez az 100 metre uzaklıkta kurulmalı. Bir yangın durumunda saman gibi maddeler çok çabuk tutuşuyor ve çok fazla duman çıkışı oluyor. En küçük bir yangında tüm hayvanları kaybetme riski var.