23.12.2014 - 10:35 | Son Güncelleme: 23.12.2014-10:46

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber


Afyon yerine Safran!
Afganistan ' da ekimi yaygınlaşan dünyanın en pahalı baharatı, gelecekte ülke ekonomisini kurtarabilir. Altı bin kişinin ter döktüğü safran tarlalarında hasat ise oldukça meşakkatli.

Afganistan ' ın batısındaki Herat kentinde bir safran tarlası... Yaşlı kadınlar ve genç kızlar, tarlada yavaşça ilerleyerek değerli çiçekleri dikkatli bir şekilde topluyor.

Toplanan her çiçek plastik bir sepete yerleştirilerek elektronik tartıya aktarılıyor.

İşçiler daha sonra çiçeklerin mor renkli nazik taç yapraklarını, canlı kırmızı renkteki dişi organlarını ve soluk sarı erkek organlarını birbirinden ayırıyor. Bu büyük dikkat ve beceri isteyen, oldukça meşakkatli bir iş.

Tıp, parfüm, yemek, kumaş...

Safran, dünyanın dört bir yanında yemeklerde, parfümlerde, kumaş boyamada ve geleneksel tıpta yoğun olarak kullanılan bir baharat. Birkaç parça kırmızı safran ile son derece renkli, aromatik ve şifalı bir çay hazırlamak da mümkün.

Aslında safran, kırılgan Afgan ekonomisini canlandırmak ve Taliban ' a para kaynağı sağlayan yasadışı afyon üretimine alternatif sunmak açısından ideal bir ürün.

En büyük rakip İran

Ancak bu basit bir çözüm değil, zira bu alanda maliyetler oldukça yüksek. Sert kış koşullarının bütün mahsulü yok etme riski var. Üstüne üstlük, komşu ülke İran ' ın piyasada hakimiyeti söz konusu. Dünya safran üretiminin yaklaşık yüzde 90 ' ı İran ' da gerçekleştiriliyor.

Herat ' ta toplam 325 hektarlık bir alanda safran ekimi yapılıyor. Dört bini kadın olmak üzere yaklaşık 6 bin kişiye iş veren sektör, Hindistan, Avrupa, ABD ve Çin ' e ihracat yapıyor.

2001 yılında Taliban rejiminin çöküşünü takip eden süreçte, afyon üretiminin önüne geçmek amacıyla ABD öncülüğünde yürütülen tüm girişimler önemli ölçüde başarısız oldu. Afyon ekimi, 2014 yılında rekor seviyeye ulaştı. Ancak, uluslararası finansal destek sağlanırsa safran afyonun yerine geçip Afgan ekonomisinin rengini değiştirebilir.

Kaynak: AFP / ALJAZEERA TÜRK