ÇKS kaydında süre uzatılıyor

ÇKS kaydında süre uzatılıyor
Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomik Meslek Kuruluşları
23.12.2014 13:49

2015 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuru süresi, Haziran 2015 ' e uzatılacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 31 Aralık ' ta sona erecek 2015 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuru süresinin 2015 Haziran ayına uzatılacağını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ÇKS süresinin 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek olması nedeniyle günlük 500-600 kişinin başvuru yaptığını belirtti.

Geç saatlere kadar ÇKS kaydı yapmak durumunda kalındığını ancak başvuruların tamamının bitirilemediğini bildiren Bayraktar, ocak ayına gün verilmeye başlandığını vurguladı.

Yaşanan olağanüstü yoğunluk nedeniyle çiftçinin zor durumda kaldığını savunan Bayraktar, şunları kaydetti:

'Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızla görüşmeler yaptık. 2015 ÇKS başvurularında sürenin 31 Aralık 2014 tarihinden Haziran 2015 ' e çekilmesini talep ettik. Bakanlık, taleplerimize olumlu yanıt verdi. 2015 ÇKS başvuru süresi, Haziran 2015 ' e uzatılacak. 2014 yılı ÇKS başvuru süresi ise 31 Aralık 2014 ' te sona eriyor. Çiftçilerimizin 2014 başvurularını son günü beklemeden İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ' ne yapmaları gerekiyor. Tarımsal desteklerden yararlanabilmek için ÇKS başvurularını yapmak zorunlu. Bu nedenle ÇKS kayıtlarının ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor.'

Ynt: ÇKS kaydında süre uzatılıyor

YORUM;
neden biri sıkıştırıp, iki ayağınızı bir pabuca sokuyor..
neden biride gelip sıkıştırılmış vakti genişlettim benide sevin oyununa giriyor..
yaww biz ne vakti kısıtlı tutun dedik...
nede kısıtlı vakti genişletin dedik..
Bunların kendi çalıp kendi oynuyor..... yazık. ... aslında klinik vak ' a

ya bıraksınlar bu işleri. polatlı ilce tarımın sistemi 3 aydır kapalı çiftçinin yaptıgı çks güncellemeleri dag gibi birikmiş durumda ben 2 ay önce yaptıgım çks güncellemesinin sisteme yansımasını hala bekliyorum. yazık gerçekten yazık ilçe tarım müdürlükleri sadece para toplamayı biliyor

arkadaşlar allah aşkına biri bana bu zirrat odalarının ne iş yaptığını söyler mi,20 yıldır tarımla uğraşıyorum ben bi faydasını görmedim göreni de duymadım,ara sıra senede iki yada bilemedin üç kere çıkıyorlar basın karşısına çok bi iş yapıyorlarmış gibi bakanlığa ilettik haziran 15 e uzattılar...nedir bu desteğiniz batsın çiftçi sayenizde hertarafa borçlu,herşeyi ipotekli bu mu destek,sen üretene,alınteri dökene herşeyi pahalı ver,mazot gübre vs. sonrada adamın ürettiğini tarlada tefecilerin,aracıların eline bırak.bizimkisi şu anda akıntıya kürek çekmek allah yardımcımız olsun...

nailyetek link=topic=80078.msg949195#msg949195 date=1419425802' Alıntı:
Ziraat Odalarına gün doğdu, 2015 yılı gelmeden aidatı alıyorlar, belki ben 2015 i görmeden ölcem o zaman aidatı iade edecek mi?
Geçen hafta 2015 başvurusu için gittim 2014 aidatını istediler bende verdim.
Yanımdaki başka bir çiftçi ( sizin ve benimle aynı zihniyeti taşımadığı kesin ) 2015 i versek dedi ama ziraat odası ( sizin oradaki ziraat odasıyla aynı zihniyeti taşımadığı kesin ) aidatı almadı. Yıl girdikten sonra alacaklarmış?

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=80078.msg949202#msg949202 date=1419427809' Alıntı:
Bu çks işini bu yıl neden öne aldılar ve süreyi kısaltılar .bu konuda bir bilğiniz varmı arkadaşlar.
Bizim burda bi söylenti var 2014 ve 2015 gübre, mazot desteğini gecen yılki kuraklıktan dolayı bu yıl ikisini birlikte verilecek diye.
Doğrusu bu zaten.
Her ne kadar bakanlıkta çok farkında olmasada biz 2015 değil 2014-2015 sezonunun çks işlemlerini yapıyoruz. İşlem 2014 te başlıyor biz 2015 te bildirim yapıyoruz. Bakanlık ve il müdürlüğüne yazılı ve şifahen defalarca başvuruda bulunmuşluğum var. Takvim yılı ile üretim yılı bir birbirinden farklı zamanlarda başlıyor ve bitiyor diye söyleyip duruyoruz ama işte anca demek ki ( benim lafımla elbette değilde yeni anlaşıldı sezon diyelim ).
İki desteğinde aynı verilme söylentisi bence deprem, kıyamet alameti gibi bir şey mümkün olacağını sanmam.
Aklıma gelen bir şeyi paylaşayım.
Devlette alacağın varsa ilk gün borcun varsa son gün ( hatta son gün bile ödenmesi tartışılır ) gitmek gerekirmiş. Ola ki her an vazgeçebilir diye.

Bende yarın götürecektim zıraat odasına ama , ekemediğimiz yerler var ne ekeceğimiz belli değil şubat 15 e kadar kışlık ekilir bizde yazlık çiçek mi ekeriz yada fiğ, elimdeki yerlerin yarısı ne ekeceğim belli değil .

Fiğ ekersek yeniden değiştircez belgeyi.

ismail_17 link=topic=80078.msg949206#msg949206 date=1419428537' Alıntı:
Bende yarın götürecektim zıraat odasına ama , ekemediğimiz yerler var ne ekeceğimiz belli değil şubat 15 e kadar kışlık ekilir bizde yazlık çiçek mi ekeriz yada fiğ, elimdeki yerlerin yarısı ne ekeceğim belli değil .

Fiğ ekersek yeniden değiştircez belgeyi.

Verdiğiniz formda tarih var yani mısır ekeceğiniz yere şimdiden mısır yazmanızın kredi alacaksanız ve bir daha değişiklik yapmayacaksanız iki iş olmaması yönünden faydası olur. Bu sebepler haricinde eğer kesin değilse mevcut durum neyse onu yazacaksınız. Yani nadas. Ürün değişikliği tarım il-ilçe müdürlüğünce hazırlanan tutanak eşliğinde olmalı.
Ziraat odası beyanımıza göre aidat belirliyor.
Eğer aidat konusunda ( kul hakkına girmemek için ) esaslı bir fetva alırsam ...

CropMasteR link=topic=80078.msg949196#msg949196 date=1419426495' Alıntı:
Ekmedigi urunu ekmis olarak beyan etme ulkemize has olsa gerek.
Ekecez nasipse :)
ofas link=topic=80078.msg949201#msg949201 date=1419427794' Alıntı:
Geçen hafta 2015 başvurusu için gittim 2014 aidatını istediler bende verdim.
Yanımdaki başka bir çiftçi ( sizin ve benimle aynı zihniyeti taşımadığı kesin ) 2015 i versek dedi ama ziraat odası ( sizin oradaki ziraat odasıyla aynı zihniyeti taşımadığı kesin ) aidatı almadı. Yıl girdikten sonra alacaklarmış?
Seçim önü çok para lazım galiba bizim odaya, bu hafta delege seçimi var zaten.

Bugün bizde yaptırdık. 2015 ' in aidatınıda istediler, vermedik. Buğday ekemediğimiz yerleri arpa yazdırdık ama daha onuda ekemedik. Yarın dolaşıp toprağın durumuna göre ekeceğiz. Yulaf 16 dönüm ekmiştik. Sisteme 12 olarak girdiler. 12 ' den fazla yazamıyoruz dediler. Aslı astarı var mı Sayın Abiler?

insertend link=topic=80078.msg949219#msg949219 date=1419433943' Alıntı:
Bugün bizde yaptırdık. 2015 ' in aidatınıda istediler, vermedik. Buğday ekemediğimiz yerleri arpa yazdırdık ama daha onuda ekemedik. Yarın dolaşıp toprağın durumuna göre ekeceğiz. Yulaf 16 dönüm ekmiştik. Sisteme 12 olarak girdiler. 12 ' den fazla yazamıyoruz dediler. Aslı astarı var mı Sayın Abiler?
Biz baharda TUKAS için form doldurduk, sözleşmesi olmayan yerler ortakçı olarak ÇKS de görünüyor, fakat Tukas formunu yeniden verdiler. 6 ay önce güncelledim dedim :) Muhtar da o zamandan bu yana hayvan sayın ekipman sayın değişmiştir ektiğin yerler değişmiştir diyor :D Zaten 2 senede bir ürün alıyoruz, nesi değişecek. Birde ortakçı olan yerler dosya teslim edilirken hesaplanmıyormuş, galiba destekleme dışı. Yulaf taki kotaya aklım ermedi, bizde yoktur her halde öyle bişey.

nailyetek link=topic=80078.msg949223#msg949223 date=1419434537' Alıntı:
Biz baharda TUKAS için form doldurduk, sözleşmesi olmayan yerler ortakçı olarak ÇKS de görünüyor, fakat Tukas formunu yeniden verdiler. 6 ay önce güncelledim dedim :) Muhtar da o zamandan bu yana hayvan sayın ekipman sayın değişmiştir ektiğin yerler değişmiştir diyor :D Zaten 2 senede bir ürün alıyoruz, nesi değişecek. Birde ortakçı olan yerler dosya teslim edilirken hesaplanmıyormuş, galiba destekleme dışı. Yulaf taki kotaya aklım ermedi, bizde yoktur her halde öyle bişey.

Valla Abi bıktık bu sayı vermelerden. Son 4 ayda 4 kere hayvan sayısını, 3 kere ekipman sayısını bildirdik. Adamlar hayvanları 2 kere fotoğraf çekmeye geldi. Sonuncusunda çamur olan bi yerde eşinen tavuğu bile çektiler. Etlik mi yumurtalık mı bu diye sordu. :)

Bende aralık başı acele acele yaptırıp teslim ettim. ettim ama dere boylarına ne ekeceğim belli değil nadas yazdırıp bıraktım 3 dosya yaptırdım 3 nüde kağıttan okuduğunu bilgisayara yanlış girdi aptal kız .ziraat odasında aklıma geldi ilk dosyayı bitirince ver bi kontrol edim dedim dakka 1 gol 1 silajlık mısır var.2. dosyada 270 dönüm nadas yer buğday yazılmış.3.dosyada yulaflar arpa yazılmış abi pardon düzeltelim yanlış olmuş diyo kızım yanlış bi tane olur sen her dosyayı böyle yaparsan ocağımıza incir ağacı dikcen dedim.2 sene önce yaşlı bi tanıdığın dosyayı komple 2.ürün olarak doldurmuşlar 6 ay sonra adama aldığı desteğin 3 katı ceza geldi hatayı ne ziraat odası ne tarım il müdürlüğü kabul etti. bu TUKAS formunu ben hiç doldurmadım harmanda yollamışlardı kağıtlar öylece evde duruyor.zaten bu çks nin yılbaşına kadar yetişmesi zor daha çoğunun haberi bile yok.vercekleri 3 kuruş destek için aidat dosya parası diye zaten almadan verdik paranın birazını.zor bizim işimiz köylü olarak arkadaşlar hemde çok zor kurdundan kuşundan başlar zarar tüccardı evraktı derken herkes köylünün sırtından geçinir.kusura bakmayın başınızı şişirdim baya yazmışım da.

Hanım bugün çks dosyalarını yaptırmış ve teslim etmiş.Süre uzatılacak diye söylemişler.Ben nolur nolmaz diye yaptır teslim et dedim.Bu kadar beklemezdik ama yağışlardan beklettik baktık bi kısmı buğday ekemiyoruz ayçiçeği yazdırmak zorunda kaldık.(Sadece 2014 aidatlarını almışlar.)