+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Düvelerde Meme Yangısı  Düvelerde Meme Yangısı

  Süt sığırcılığı ile uğraşanlar ineklerde mastitis olaylarıyla karşılaşırlar. Ancak; düvelerde mastitis olaylarıyla karşılaştıklarında çok şaşırırlar. Sütü sağılmayan düvede mastit olabileceği pek akla gelmez. Düve ise daha ilk süt verme periyodunda bu hastalıkla tanışmış olur.

  Düvelerde meme enfeksiyonları sürüden sürüye değişen oranlarda görülür. Ilık ve nemli bölgelerde daha çok görüldüğü, ayrıca Jersey ırkı düvelerde de daha sık görülme ihtimalinin olduğu bildirilmektedir. Sürüden sürüye değişen oranlarda görülmesi ise 'sürü yönetimi' uygulamalarına dikkat edilip edilmediğiyle ilgilidir.

  Düvelerde mastitis doğuma birkaç gün kala veya henüz yeni doğum yapmış olanlarda görülür. Süt beklediğimiz düveden kanlı ve pıhtılı süt gelirken, meme şiş, kızarık, ağrılıdır. Sadece kanlı süt gelmesi, şişlik, kızarıklık, pıhtılı süt ve ağrı olmaksızın bir meme enfeksiyonu olduğunu ifade etmez. 2 yaşına kadar bakıp beslediğimiz, masraf ettiğimiz, süt vermesini beklediğimiz düvenin süt yerine memesinden pıhtı gelmesi, kötü bir sürprizdir. Düve mastitisinin sebeplerini iyice bilirsek ve önlemleri baştan alırsak bu kötü sürprizle karşılaşmayız.

  Düvenin daha ilk laktasyonda böyle bir yangı ile karşılaşmış olması ilerideki dönemlerde de istenen süt miktarına ulaşamaması, meme dokusunda gelişme eksikliği, inatçı mastitis vakaları ve somatik hücre artışı gibi sonuçlar doğurur.

  Meme başı derisi mikroorganizmaların en kolay yuvalanıp, en çabuk üreyebileceği yerlerdir. Bir de meme başı derisinde çatlaklar, küçük yaralar, sıyrıklar varsa, üstelik memeler kötü barınak koşullarının yarattığı ıslak, nemli, gübreli, çamurlu bir taban üzerinde sürekli kalmak zorundaysa, mastitise yatkın bir ortam hazırdır. Yaşlı ineklerle gebe düvelerin aynı ortamda bulunması, doğum sonrası meme ödemi, buzağılama boksu olmaması, hayvanların birbirini emmesi ve sinekler düve mastitisine yatkınlık oluşturan faktörlerdir.

  Düvelerde veya ineklerde görülen meme yangıları çok faktörlü hastalıktır. Sonuçta mikroorganizmalar suçlanır. Ancak; mikroorganizmaları davet eden, yol açan birçok etken vardır. Mikroorganizmalar sağımcının ellerinde, meme başında, gübrede, altlıkta, başka hayvanın ağzında, burnunda veya mermesinde bolca bulunurlar. Bu bakteriler memeye girmek için fırsat kollarken, aktarılmalarına da sinekler yardımcı olur.

  Düve mastitisleri de diğer mastitisler gibi tedavi edilebilirler. Mastitiste tedavi son çare olup, akılcı olan korumaktır. Mastitis olayları tekrar ettikçe tedavi edilme şansı giderek azalır. Tekrar eden enfeksiyonların iyileşme oranı birincide %75, ikincide %45, üçüncüde ise %12 olarak belirlenmiştir. Sineklerle mücadele özellikle düve mastitislerinde en önemli konudur. Sinek kontrolü yapılan ve yapılmayan sürülerde yapılan karşılaştırılmalı çalışmada düve mastitisinin görülme sıklığının, bakteriye göre değişen oranlarda, 4-10 kat arttığı gözlenmiştir. Bu sebeple yazın olan doğumlarda düve mastitisi konusunda daha dikkatli olmak gerekir.

  Mastitise sebep olabilecek bir bakteri ordusu vardır. Buna karşı ise bir koruma ordusu oluşturulmalıdır. Koruma ordusu makrofaj, nötrofil ve lenfosit adı verilen birçok hücreden ve bunların yardımcılarından oluşur. Vücut bu bağışıklık ve savunma ordusunu imal etmeyi öğrenir. İşte bu bağışıklığın öğretilmesine 'aşılama' adını veriyoruz. Meme dokusu hastalık yapıcı bakterilerle tanışmadan önce bir savunma ordusu yaratılabilirse mastitisle mücadelede başarı sağlanır.

  Düve adaylarına, yani yedi ayı geçmiş dişi danalara mastitis aşısı yapılması ve tekrarları ile devam edilmesi meme dokusuna hem düşmanlarını, hem de düşmanlarla mücadele edebilmeyi öğretecektir.

  Düvelerin bulunduğu sürü de yüksek somatik hücre sayısı söz konusuysa, klinik mastitis olaylarıyla sık sık karşılaşılıyorsa düve mastitisi ile karşılaşma ihtimali de o kadar çoktur.

  Düveler de diğer inekler gibi ayrı bir doğum boksunda doğum yapmalı, doğum boksu kuru ve temiz olmalıdır. Her doğumdan sonra dezenfekte edilmelidir. Çamurlu, gübreli ortamlarda doğum yapan düvelerin buzağılamayı takip eden 4 gün içerisinde mastitise yakalanma riski %40 oranında daha fazladır.

  Meme ödemi doğumu takiben, düvelerde, ineklere oranla daha fazla görülür. Görüldüğünde kortizonlu ilaçlarla, idrar söktürücülerle derhal tedaviye girişmek gerekir.

  Meme başları mastitisle mücadelenin en kritik yerleridir. Sağım tekniği burada büyük önem taşır. Ön daldırma ve son daldırmaya özen gösterilmeli, ihmal edilmemelidir.

  Bir sürüde öksürük, mastitis ve eklem yangısı birarada ve sıklıkla gözleniyorsa mycoplasma enfeksiyonundan şüphe edilmeli ve tahlil yaptırılmalıdır. Sürüye dışarıdan gelecek düve veya ineklerin Staph. aureus ve mycoplasma yönünden tahlil edilerek sürüye kabul edilmeleri sağlanmalıdır. Bunlar pozitif ise kesinlikle o hayvanlar sürüye alınmamalıdır.

  Meme dokusunun ve vücudun genel direncinin güçlenmesi için yemlere E vitamini, selenyum, çinko, bakır ve betakaroten katılması her zaman yararlıdır.

  Özet olarak;
  Kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsak, mastitis aşılaması ile sinek kontrolüne mutlaka önem verilmeli, sürü yönetiminin temel ilkesi olan 'Kuru ve Temiz' ilkesinden vazgeçilmemeli, düveler yaşlı ineklerden ayrı tutulmalı, doğumlar ayrı bir doğum padoğunda gerçekleştirilmelidir.

  Düve mastitislerinde yukarıda sayılan koruyucu önlemleri ihmal ettiğimiz zaman tedavi gerekecektir. Tedavi çaresizlikten başvurulan bir yöntemdir. Böyle durumlarda meme içine en fazla 3-4 mm sokulan bir mastitis tüpü ile ilaç vererek tedavi girişiminde bulunulabilir. Tedavi veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. İlaç verilirken meme başının zedelenmesi daha büyük problemlere sebep olabilir.

  Son yıllarda yapılan çalışmalarda mastitisli sütlerin buzağılara içirilmesinin ileriki yaşlarda düve mastitislerine sebep olabileceği yönünde bulgular saptanmıştır. Bu ilginç bilgiye dayanarak mastitisli sütlerin buzağılara içirilmemesi gerektiği ifade edilmektedir.

  Mastitis yönünden aşılama yapılmasının sürüde klinik mastitis sayısını, subklinik ve kronik mastitisleri azaltacağı, kendiliğinden iyileşme oranını arttıracağı, mastitis görüldüğünde ise belirtilerin şiddet ve süresinin azalacağı akılda tutulmalıdır. Düve mastitisleri erken sürüden çıkarma sebeplerinin başında gelmektedir. Bu yüzden bilinen her türlü önlem alınmalıdır.

 2. #2
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,296
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  İnekler bağlıysa mastitis %90 oluyor ama salınıksa bu oran %10

 3. #3
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,384
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  Doğurmamış düvede mastitis pek görülmez ama dişi buzağılar eğer ilk doğumdan itibaren çoklu bölmelerde kalabalıkta birbirlerini emerler ise en büyük sebep bu yoksa doğurmamış düvenin meme uçları kapalı oluyor.

  İlk üç ay buzağıyı tek başına bireysel kulübelerde tutmak bu açıdan çok önemli

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  Alıntı CELAL KARABULUT link=topic=80086.msg949252#msg949252 date=1419441461 Nickli Üyeden Alıntı
  İnekler bağlıysa mastitis %90 oluyor ama salınıksa bu oran %10
  Şimdi Kafamkarıştı benim İnekler Sadece Geceleri Bağlı gündürzleri serbest dolaşıyor yani saat dilimi olarak 09:00 dan 18:00 arası serbest geri kalan zamandiliminde Bağlı .
  Ve ben Bızalara AĞA sütü hariç bi süt vermiyorum.

  Ama genede 3 Meme Körleşmesiyle karşılaştım sadece 2 yıl içinde

 5. #5
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,296
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  İşte sorun bu hayvan yatınca göğsüne baskı uygulanıyor ister istemez meme uçlarında az da olsa uçları açılıyor meme içine hayvanın dıskısı az da olsa bulaşıyor bunun sonucunda meme de mastitis oluşuyor

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  Alıntı CELAL KARABULUT link=topic=80086.msg949626#msg949626 date=1419536942 Nickli Üyeden Alıntı
  İşte sorun bu hayvan yatınca göğsüne baskı uygulanıyor ister istemez meme uçlarında az da olsa uçları açılıyor meme içine hayvanın dıskısı az da olsa bulaşıyor bunun sonucunda meme de mastitis oluşuyor
  Celal Kardeş çok doğru söylüyorsun Eskiden hayvan sayıs az iken Altına hep saman fala atardık kuru tutardık ama Kardeş hayvan sayısı 30 a dayandı hangisine atayım Samanın balyası oldu gene 8-9 TL,Şimdi Kapçuk atıyorum allahdan ki bi 700 Balya yapmışım Mısır sonu çok faydalı oluyor ama Kardeş dediğin gibi altını kuru tutmak lagzım ama illaki bi terslik oluyor.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  Alıntı lordsaar link=topic=80086.msg949632#msg949632 date=1419537383 Nickli Üyeden Alıntı
  Celal Kardeş çok doğru söylüyorsun Eskiden hayvan sayıs az iken Altına hep saman fala atardık kuru tutardık ama Kardeş hayvan sayısı 30 a dayandı hangisine atayım Samanın balyası oldu gene 8-9 TL,Şimdi Kapçuk atıyorum allahdan ki bi 700 Balya yapmışım Mısır sonu çok faydalı oluyor ama Kardeş dediğin gibi altını kuru tutmak lagzım ama illaki bi terslik oluyor.
  Kapçuk dediğin nedir tam olarak Sedat yörelere göre isimler değişebiliyor da o bakımdan...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düvelerde Meme Yangısı  Alıntı Hermiyas link=topic=80086.msg949771#msg949771 date=1419575297 Nickli Üyeden Alıntı
  Kapçuk dediğin nedir tam olarak Sedat yörelere göre isimler değişebiliyor da o bakımdan...
  Abi Mısır Talaşını Biçimden sonra Kuru haliyle Balyalatıyoruz da özür dilerim abi Talaş yazacaktım yanlış olmuş.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Düvelerde Mastitis
  Konu Sahibi ziymut Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 03.Ocak.2015, 19:02
 2. Düvelerde Döl Verimi Sorunları (Ekim 2014)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Kasım.2014, 18:12
 3. Düvelerde Tohumlama
  Konu Sahibi ziymut Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ekim.2013, 19:51
 4. Meme Akıntısı
  Konu Sahibi ziymut Forum Hayvan Hastalıkları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 31.Ocak.2013, 21:55
 5. DÜVELERDE KÖR MEME
  Konu Sahibi atabey Forum Hayvan Hastalıkları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 30.Eylül.2011, 13:40

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status