Yem Fiyatları Ve Net Kar (Süt İneği)

Arkadaşlar Selamun aleyküm Ben Açtıgım konulara dayanarak İnekleri alıcam büyük ihtimal,
fakat öğrenmek istediklerim de 5 İnekle başlıyacam bana

1- 1 ADET İNEK GÜNLÜK NE YER NE KADAR YER TOPLAM MASRAFI NET 30KG SÜT VEREN MİSAL YANİ BİR İNEĞİN MASRAFI NEDİR

2- Saman Slaj yonca fiyatları 2015 fiyatları nedir

3- 5 İNEK GÜNDE NE KADAR YER AYDA NE KADAR YER TOPLAM MASRAFI YILLIK MASRAFI NEDİR?

4-Misal 5 Dönüm bir yonca tarlası 5 İneğe ne kadar yeter yonca ihtiyacını veya 10 dönüm

5-Gübre fiyatları ne kadar Manisa Civarı Remork Ve 5 İnek ne kadar sürede ne kadar kaç remork gübre üretir

FORUMUMUZDA BUNLARI CEVAPLAYAN BİLE İYİ BİLEN SAYGI DEĞER ARKADAŞLARIM CEVAPLAYABİLİRSE SORULARIMI CEVAPLAMIŞ NEYİ NASIL HESAB EDİCEM ÖĞRENMİŞ OLUCAM

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ynt: Yem Fiyatları Ve Net Kaar(Süt İneği)

Fiyatlar yöreden yöreye denişir bizde Saman şuan 8/9 Tl arası 1-2 Ay sonra ne olur bilemem .
30 Litre süt veren bi inekde Baya bi Karma yem ister örnek vermem gerekirse.

Saman/Slaj/Küspe/Kepek/Toz Besi Yemi/Süt Yemi /Yonca vs vs vs.

Bir inek günde ortalama 5-10 kg arası süt yemi tüketir.Bu rakam yemin yanında tahıl kırmasıda verilirse aşağı değerlerde tutulabilir.Yem bitkisine gelince normal standartlarda hayvan başına 2 dönüm yem bitkisi ekmek gerekir.Bir ineğin günlük tüketeceği slaj miktarı 30 kg civarındadır.Bizim burada yanmış ahır gübresinin kamyonu 500tl civarında.

aslan26 link=topic=80094.msg949318#msg949318 date=1419451612' Alıntı:
Bir inek günde ortalama 5-10 kg arası süt yemi tüketir.Bu rakam yemin yanında tahıl kırmasıda verilirse aşağı değerlerde tutulabilir.Yem bitkisine gelince normal standartlarda hayvan başına 2 dönüm yem bitkisi ekmek gerekir.Bir ineğin günlük tüketeceği slaj miktarı 30 kg civarındadır.Bizim burada yanmış ahır gübresinin kamyonu 500tl civarında.
Rıdvan Kardeş 500 Tl mi bu ne Altınmı bu Tezek bizimburada Tavuk Gübresi okadar yok.

lordsaar link=topic=80094.msg949320#msg949320 date=1419451767' Alıntı:
Rıdvan Kardeş 500 Tl mi bu ne Altınmı bu Tezek bizimburada Tavuk Gübresi okadar yok.
Arz talep meselesi abi :D bizim burada sebze eken çok genelde onlar alıyor gübreyi 10 tonluk katı gübre romorkuyla 10 ton gübreyi satma ve dağıtmada aynı para.

Rıdvan Kardeş biz burada Milete pazar olduk siz orada Mileti pazar yapmısınız yau nasıl bi iş Taktik var yau iyice sıyırdım şimdi ben ,geçen Hafta Yğmurlardan dolayı Göbreyi Boşaltamadım mecburen Kepçe çagırdım adam 4 Ramork doldurdu 150 TL Paramı aldı yau.

lordsaar link=topic=80094.msg949323#msg949323 date=1419452193' Alıntı:
Rıdvan Kardeş biz burada Milete pazar olduk siz orada Mileti pazar yapmısınız yau nasıl bi iş Taktik var yau iyice sıyırdım şimdi ben ,geçen Hafta Yğmurlardan dolayı Göbreyi Boşaltamadım mecburen Kepçe çagırdım adam 4 Ramork doldurdu 150 TL Paramı aldı yau.
Bizim burada hayvan sahibinden gübreyi bedava alıyoruz adam gübre temizlensin yeter diyor.Daha sonra o gübre tavuk gübresi ile karıştırılıp 1 sene yanıyor ve tarlaya saçılıyor.Kimiside gübreyi toprakla karıştırıp satıyor.İyi bir kepçeli traktörün birde kamyonun olsun epey gübre alınıp satılır bizim burada.

lordsaar link=topic=80094.msg949307#msg949307 date=1419450030' Alıntı:
Fiyatlar yöreden yöreye denişir bizde Saman şuan 8/9 Tl arası 1-2 Ay sonra ne olur bilemem .
30 Litre süt veren bi inekde Baya bi Karma yem ister örnek vermem gerekirse.

Saman/Slaj/Küspe/Kepek/Toz Besi Yemi/Süt Yemi /Yonca vs vs vs.

Kaç öğün vermemiz gerekir? Fiyatları nedir ne kadar yem 1 İNEK MASRAFI NE OLUR

bantun111 link=topic=80094.msg949330#msg949330 date=1419452646' Alıntı:
Fiyatlar kaç para fiyatları ve daha ayrıntılı söleyebilirmisin sorularıma yardım cı olurmusunuz :-\ sayın halk
Süt yeminin çuvalı 45-55 tl arasındadır bu rakam yemin randıman değerine ve bayiden- fabrikadan almaya göre değişir.Slajın kilosu bu sene bizim burada 15kr civarında idi.Yonca balyasının taneside 8-10 tl arasında.

bantun111 link=topic=80094.msg949336#msg949336 date=1419453372' Alıntı:
Anladım 30kg SÜT İNEk ne kadar Yer? Günlük maliyet nedir onu söyleyebilirmisiniz Biliyorsanız kardeşim
Bir süt ineği günde ortalama 30 kg mısır slajı 2-3 kg yonca otu o oranda sap ,5-10 kg arası süt yemi verilirse 5-10 kg civarında pancar küspesi tüketir.Bu yazdığım yemler hayvanın yemesi gereken temel gıdalardır bunlara isterseniz daha farklı yemlerde eklenebilir.Bu şekilde bir besleme yapılırsa ineğin günlük maliyeti ortalama 25 tl civarında olur.Yani günlük üretilen sütün %20-30 civarında sana kar kalır.

Ben %sini tarlamda üreteceğim için bu 25 tl fiyat inebilir :) + her ay 3-4 kasa 125tl gübre fiyatı şuan duydugum onları satarım onlada alırım Böyle devam ederim 15tl gibi masraf çıkar dediiler bu şartlarda

bantun111 link=topic=80094.msg949341#msg949341 date=1419454433' Alıntı:
Ben %sini tarlamda üreteceğim için bu 25 tl fiyat inebilir :) + her ay 3-4 kasa 125tl gübre fiyatı şuan duydugum onları satarım onlada alırım Böyle devam ederim 15tl gibi masraf çıkar dediiler bu şartlarda
Kaba yemin bir kısmını kendiniz üretirseniz fiyat düşer aynı zamanda yıl içinde yetiştirip satacağınız besi danalarını ve alacağınız desteklemeleride hesaba katarsanız karınız dahada yükselir.

1- 1 ADET İNEK GÜNLÜK NE YER NE KADAR YER TOPLAM MASRAFI NET 30KG SÜT VEREN MİSAL YANİ BİR İNEĞİN MASRAFI NEDİR

----- Sondaki soru ile örnekliyerek cevaplayım , ortalama bir inek 40-50 kg günlük gübre çıkarır ona görede yemesi gerekir.Yedireceğin şeylere göre fiyat değişir.6-10 Kg arası kesif yem , 20-30 kg slaj , 4-5 kg yonca , 15 kg balya.Maliyet kaba taslak 8 tl yem + 5 tl slaj + 5 tl yonca + 5 tl den balya desek 23-25 tl gibi bir masrafın olur ama 30 lt üzerinde alırsın sütü.Kaba taslak bir örnek sadece...

---- Bana arpa balyası maliyeti 4 tl oldu , slajda 20 kuruş kg

3- 5 İNEK GÜNDE NE KADAR YER AYDA NE KADAR YER TOPLAM MASRAFI YILLIK MASRAFI NEDİR?

----- Günlük iyi bir bakımla ayda bence ayda 600-700 yer

4-Misal 5 Dönüm bir yonca tarlası 5 İneğe ne kadar yeter yonca ihtiyacını veya 10 dönüm

---- Bizim buralarda 5 kesimde dönümden 25 balya kadar alıyorlar , baktığın yere bakım şartlarına göre değişir.5 ineğe günlük 1.5 balya yeterli olur sanırım.Hesabı sen yap :)

5-Gübre fiyatları ne kadar Manisa Civarı Remork Ve 5 İnek ne kadar sürede ne kadar kaç remork gübre üretir

---- İlk sorunun cevabında da dediğim gibi ortalama inek başı 40-50 kg gübre çıkar , bunu yaktıngın zaman %50 de fire verir.Gübre satan yok bizim burada henüz , hatta gübre ihtiyacı olan varsa gelsin benim avluyu temizleyip hepsini alabilir ücretsiz :D

Avşar Beyi link=topic=80094.msg949581#msg949581 date=1419531673' Alıntı:

----- Sondaki soru ile örnekliyerek cevaplayım , ortalama bir inek 40-50 kg günlük gübre çıkarır ona görede yemesi gerekir.Yedireceğin şeylere göre fiyat değişir.6-10 Kg arası kesif yem , 20-30 kg slaj , 4-5 kg yonca , 15 kg balya.Maliyet kaba taslak 8 tl yem + 5 tl slaj + 5 tl yonca + 5 tl den balya desek 23-25 tl gibi bir masrafın olur ama 30 lt üzerinde alırsın sütü.Kaba taslak bir örnek sadece...

---- Bana arpa balyası maliyeti 4 tl oldu , slajda 20 kuruş kg

----- Günlük iyi bir bakımla ayda bence ayda 600-700 yer

---- Bizim buralarda 5 kesimde dönümden 25 balya kadar alıyorlar , baktığın yere bakım şartlarına göre değişir.5 ineğe günlük 1.5 balya yeterli olur sanırım.Hesabı sen yap :)

---- İlk sorunun cevabında da dediğim gibi ortalama inek başı 40-50 kg gübre çıkar , bunu yaktıngın zaman %50 de fire verir.Gübre satan yok bizim burada henüz , hatta gübre ihtiyacı olan varsa gelsin benim avluyu temizleyip hepsini alabilir ücretsiz :D

Özel mesaj atsam konusabilirmiyiz kardeşim bi