Kendimize Ayırdığımız Yemlik Arpa / Bupday'ın Desteklemesi?

Arkadaşlar malumunuz koyunculuk yapıyoruz ve kendi yetiştirdiğimiz mahsüllerden her yıl değişen miktarlara arpa yada bupdayı yemlik olarak depoya atıyoruz.

Doğal olarak fatura ibrazı mümkün olmayan bu ürünler için, diğer herkesin aldığı desteklemelerden faydalanmak mümkün olmuyor.

Bizde ayırılan rakam düşük olduğundan pek önemsememiştim ama çevremde hayvanlarına yıllık 200 ton civarı arpa buğday ayıran arkadaşlar var.

Geçen biri sordu, aklıma takıldı. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Ynt: Kendimize Ayırdığımız Yemlik Arpa / Bupday'ın Desteklemesi?

sebazios link=topic=80097.msg949358#msg949358 date=1419456692' Alıntı:
Arkadaşlar malumunuz koyunculuk yapıyoruz ve kendi yetiştirdiğimiz mahsüllerden her yıl değişen miktarlara arpa yada bupdayı yemlik olarak depoya atıyoruz.

Doğal olarak fatura ibrazı mümkün olmayan bu ürünler için, diğer herkesin aldığı desteklemelerden faydalanmak mümkün olmuyor.

Bizde ayırılan rakam düşük olduğundan pek önemsememiştim ama çevremde hayvanlarına yıllık 200 ton civarı arpa buğday ayıran arkadaşlar var.

Geçen biri sordu, aklıma takıldı. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

200 tonu hayvanlara yedirdiğini / yedireceğini nasıl ispat edecek ki?
Pek ihtimal yok gibi ama devlet vermek için uğraşırsa bilemem.
Takip...

Hem arpa-buğdaydan hemde bunları yiyen hayvandan destekleme alınacak, düşündükçe bu iş için karamsarlığa düşüyorum.

Olurmu ole sey demeyelim mutlaka bi acigi vardir ;) hatta alim satim yapan bi akrabamiz tanidigimiz var ona satmis gosterip tescil yaptirabilir ama aradaki vergi vs masraflar destek miktarini gecmemeli ;)

fyaglikara link=topic=80097.msg949373#msg949373 date=1419459412' Alıntı:
Olurmu ole sey demeyelim mutlaka bi acigi vardir ;) hatta alim satim yapan bi akrabamiz tanidigimiz var ona satmis gosterip tescil yaptirabilir ama aradaki vergi vs masraflar destek miktarini gecmemeli ;)
Mümkün görünmüyor düşüncemden kasıt legal yollar.

Akla yatkin bi çözüm. Ben zahireciye satar fatura mi alırım. Amca oğlum da gidip o zahireciden satın alır. 1 ay sonra amca oğlum başka bir zahireciye satar o da fatura alır. Bu dönence yi birkaç tur attitabiliriz Kotamiz dolana kadar. Ama işin legal yollarını arastiracagim soracağım ziraat teknisyenligine falan.

Konu belirsiz. Bizim bölgede ezme değirmenleri aynı zamanda depoculuk ta yapıyor ben çok zaman oraya teslim ediyorum harmanda arpaları buğdayları istediğim zaman ezme 40 kg lik çuvallarda çuvallanmış getiriyor , istersem verdiğim malın parasınıda alabiliyorum tabi güvence meselesi.

Hiç fatura isteyip destekleme almadım istesem verir fatura, ama dediğim gibi ne kadar doğru olur bilmiyorum

ismail_17 link=topic=80097.msg949445#msg949445 date=1419496907' Alıntı:
Konu belirsiz. Bizim bölgede ezme değirmenleri aynı zamanda depoculuk ta yapıyor ben çok zaman oraya teslim ediyorum harmanda arpaları buğdayları istediğim zaman ezme 40 kg lik çuvallarda çuvallanmış getiriyor , istersem verdiğim malın parasınıda alabiliyorum tabi güvence meselesi.

Hiç fatura isteyip destekleme almadım istesem verir fatura, ama dediğim gibi ne kadar doğru olur bilmiyorum

İsmail Abi bu işin doğruluğu tartışılmaz. Çünkü bu mal öyle yada böyle alınacak. Dışardan aldığımızda, satan destegini alabiliyorsa, satın almayıp kendi yetiştiren de destegini alabilmeli. Ortada bı haksızlık var.

Su an devlet yem bitkisi yetiştiriciliğine akıllara zarar destek veriyor. Silahlik fig yada bezelyenin dekarına ödenen rakam '50 lira!'

Bu adam yem bitkisi yetiştiriyor diye destek alıyor da, yem denen seyin ağababası olan 'arpa ve bugday'ı yemlik olarak yetiştiren adam neden destek alamıyor?

Bu sekilde, kendi yemini yetiştiren adam, bir nevi cezalandırılıyor. Çünkü adam o arpayı satmak yerine hayvanlarına ayırdığı an, destek alamıyor ve doğal olarak para kaybediyor!..

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Bugün bir işletmenin yem girdilerinin %65-70 ' ini kesif yem maliyetleri oluşturuyor. Kaba yem artık öyle yada böyle (çoğunlukla da ucuz) bir sekilde temin edilebiliyor ama kesif yemler asıl gerekli ve maliyet tutan kalemler.

Ha devlet, sergilediği politikaların tam aksine, gidip 'fabrika'dan yem almamızı istiyorsa birsey diyemem.. Lakin, kisinin kendi hayvanı için ambara koyduğu yeme de az yada çok bir destek verilebilse, eminim kendi yemini kendi yetistirip stoklayan işletme sayısı ve dogal olarak da işletmelerin karlılığı artacak.

Bazı arkadaslar 'tespiti zor' demiş. Haklılar. Devlet memuru ambar ambar gezip çuval sayamaz.

Ama bunun da kolayı var. Bugün CKS belgesinde bir adamın ne kadar yer ektiği, hangi mahsulü ektiği, alabileceği verimler vs yazılı. Aynı adamın mevcut hayvan sayısı da yazılı. Hayvan basına bir kota konulur. (misal koyun başı 20 kg) Olur biter.

Burda önemli olan, hayvancılık yapan birinin elindeki arpa ve buğdayı satmasını engellemek. Çünkü o adam o arpayi sattiginda, gidip iki katı fiyata, o arpa/buğdayın yarı kalitesindeki fabrika yemini almak zorunda.

İs bu noktaya geldikten sonra zaten istenmeyen durumlar zinciri arka arkaya geliyor. (pahalı yem yüzünden miktarı kısmak, az beslenen hayvanda verim düşüşü, kalitesiz Fahri yemleri nedeni ile hayvan kayıpları..... Uzar gider)

Sonuç, hem kazancinda, hem de yetiştirdiği etin, sütun kalitesine düşüş demek.

Bildiğim kadarı ile çks de buğday kotası dekar başına 500 kg ( kotanın kalktığını duydum ama neyse birde o çıkmasın ). Yani devlet 500kg ile sınırlamasının sebebi ya dekardan bu kadar verim alınır fazlası legal yollarla elde edilmiş fatura olamaz dolayısı ile desteklemeyi haketmiyor. Yada ben 500kg a kadar destek veriririm fazla alıyorsan Allah bereket versin de yeter diyor.

sebazios link=topic=80097.msg949478#msg949478 date=1419508246' Alıntı:
Hayvan basına bir kota konulur. (misal koyun başı 20 kg) Olur biter.

Hayvancılık yapan bir üretici hayvancılık desteklemelerinden faydalanabiliyor.
Hayvancılık yapmayan bir çiftçi 500kg/da üzeri verim alsada destek miktarı sınırlı.
Her ikisini yapan ve 500kg/da üzeri alan bir çiftçi ise hem sattığı ürünün prim desteğini alacak, hem hayvancılık desteklemelerinden faydalanacak hemde hayvanlarına yedirdiği arpa-buğdaydan prim desteği alacak bence bu şekliyle olursa adalet kısmı tartışılır.

Sadece problemi söylemek yetmez çözüm öneriside sunulmalı derseniz. ( Hayvancılık yapmadığım göz önünde bulundurulsun lütfen yanlışım olabilir.) Mevcut destekleme sisteminde hububat üreticisi hayvancılık yapsa bile bütün ürününü satıp prim desteğini alsın. Yem ihtiyacını fabrikalardan alacağı yem ile karşılasın.
Devlet ise tse standartlarını değiştirip daha kaliteli yem üretimini sağlasın pahalı olsun ama alındığına değsin. Çuval üzerindeki rakamı tutturabilmek için alınamaz formda da olsa protein içerikli yem üretimini durdursun.

Ben hem hububat üreticisi hem büyük baş işi yapıyorum en büyük hayalim niyetim her zaman kendi yem ihtiyacımı tarlamdan çıkarmak.

Tarlamdan çıkardığımı satarsam buğdayı arpayı ucuza satıp pahalıya yem alıyorsam zaten karım gidiyor, çünkü yemcide para kazanıyor bu işten , neden eline düşelim .

Niyetim belli benim için kar tarlamdan çıkardığımı depolayabilirsem en az bir yıllık ertesi yıl yenisi çıkıncaya kadar , ben ne yem zammı düşünürüm nede kışın yemsiz kalmayı.

Ama tarlamdan depoma koyduğum ürünü hayvana yedirdğim için kayıt işi sıkıntı .

Bu gün ilçe tarim ' daki memur arkadaşlar ile yaptığımız görüşme sonucunda, netlik kazandı.

Hayvanlarımıza ayırdığımız arpa ve buğday için hiçbir destek alamıyoruz.

Diğer tüm yem bitkilerine verilen destek, yemin en pahalısı olan tane yeme verilmiyor.

Konu hakkında yanlış bi izlenim oluşmuş.

Hayvancılık yapan hem buğdaydan, hem de hayvandan kazanıyor gibi. Keşke olsa maalesef böyle birşey yok.

Hayvancılık yapan, tarlasından çıkardığı mahsulü hayvanlarına yedirir.

Bir hastalıkta/afet durumunda mal alamadığında göze alması gereken riski, maddi yıkımı bir düşünün.

Sütçülük yapan işletmeler en azından bu ürünlerin yetiştirme aşamasını sulama,mozot,gübre vs. faturalandırıp maaliyede gösterebilir ozaman verilen %8 kdv ye işlenir bu yollada birşekilde desteğini almış oluruz.

sebazios link=topic=80097.msg949478#msg949478 date=1419508246' Alıntı:
İsmail Abi bu işin doğruluğu tartışılmaz. Çünkü bu mal öyle yada böyle alınacak. Dışardan aldığımızda, satan destegini alabiliyorsa, satın almayıp kendi yetiştiren de destegini alabilmeli. Ortada bı haksızlık var.

Su an devlet yem bitkisi yetiştiriciliğine akıllara zarar destek veriyor. Silahlik fig yada bezelyenin dekarına ödenen rakam '50 lira!'

Bu adam yem bitkisi yetiştiriyor diye destek alıyor da, yem denen seyin ağababası olan 'arpa ve bugday'ı yemlik olarak yetiştiren adam neden destek alamıyor?

Bu sekilde, kendi yemini yetiştiren adam, bir nevi cezalandırılıyor. Çünkü adam o arpayı satmak yerine hayvanlarına ayırdığı an, destek alamıyor ve doğal olarak para kaybediyor!..

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Bugün bir işletmenin yem girdilerinin %65-70 ' ini kesif yem maliyetleri oluşturuyor. Kaba yem artık öyle yada böyle (çoğunlukla da ucuz) bir sekilde temin edilebiliyor ama kesif yemler asıl gerekli ve maliyet tutan kalemler.

Ha devlet, sergilediği politikaların tam aksine, gidip 'fabrika'dan yem almamızı istiyorsa birsey diyemem.. Lakin, kisinin kendi hayvanı için ambara koyduğu yeme de az yada çok bir destek verilebilse, eminim kendi yemini kendi yetistirip stoklayan işletme sayısı ve dogal olarak da işletmelerin karlılığı artacak.

Bazı arkadaslar 'tespiti zor' demiş. Haklılar. Devlet memuru ambar ambar gezip çuval sayamaz.

Ama bunun da kolayı var. Bugün CKS belgesinde bir adamın ne kadar yer ektiği, hangi mahsulü ektiği, alabileceği verimler vs yazılı. Aynı adamın mevcut hayvan sayısı da yazılı. Hayvan basına bir kota konulur. (misal koyun başı 20 kg) Olur biter.

Burda önemli olan, hayvancılık yapan birinin elindeki arpa ve buğdayı satmasını engellemek. Çünkü o adam o arpayi sattiginda, gidip iki katı fiyata, o arpa/buğdayın yarı kalitesindeki fabrika yemini almak zorunda.

İs bu noktaya geldikten sonra zaten istenmeyen durumlar zinciri arka arkaya geliyor. (pahalı yem yüzünden miktarı kısmak, az beslenen hayvanda verim düşüşü, kalitesiz Fahri yemleri nedeni ile hayvan kayıpları..... Uzar gider)

Sonuç, hem kazancinda, hem de yetiştirdiği etin, sütun kalitesine düşüş demek.

Sistemdekiler kolkola danışıklı döğüş bu işler kimsenin umurunda değiliz birey olarak....Topluluk olmamız gerek ki sesimiz duyulsun...Liseliler kadar olamadık....................

Yılmaz, eğer ağabeyin ve sen farklı farklı ÇKS ' ye kayıtlı iseniz, beraber de iş yapıyorsanız mecbur işin açıklarından yararlanacaksınız. Koyunlara yem alıyorum diye tabiri caizse -kendi kendine- satacaksın. Yani ağabeyin buğday-arpa üreticisi olacak, sen de koyun üreticisi olarak alacaksın. Başka çaresi yok maalesef. Ha bir şey derlerse biz ağabeyimle ortak değiliz dersiniz.

Bu kurunun yanında yaşın da yanması olayı işte. Millet ekmediği ürünün zamanında çok teşviğini almış, şimdi adama desen şu kadar arpa-buğday ürettim, zamanında edindiği kötü tecrübeyi sana yansıtıyor.

Arpa-buğdayı yem olarak değerlendirmiyor, endüstriyel madde olarak değerlendiriyor. O yüzden de fabrikalara satılır diye düşünüyor. Bana göre aslında bunun çok kolay bir çözümü var; zaten artık çoğu hayvanın kaydı var, belli bir süre sonra hepsinin kaydı olacak. Kim hayvanlarına hangi yemden ne kadar yediriyor sene sonunda-başında bilgi verecek, rasyonlar vs. buna göre -üretilen-yedirilen- eksik ya da fazla olan- yemler ortaya çıkacak.

Dün vergi öderken biriyle tanıştık konuştuk, Almanya ' da peynir üretimi yapmış vaktinde, 1 vergiyi bildirmemiş diye vergi kaçırma ile suçlanıp ömür ticaretten men cezası almış. Oradaki işleri anlattı, hiçbir şeyi gözden kaçırmıyorlarmış, her şey belliymiş. haliyle teşvikler vs. gibi kavramlar da ona benzer oluyor. Biz bütün ülkeyi saldım çayıra Mevla ' m kayıra idare ettiğimiz için bilmiyoruz tabi böyle şeyleri :)

Borsa kaydı olmadan olmaz bildiğim kadarı ile...Borsa kaydınız warsa kendi kendinize satabilirsiniz...Kendi kendine fatura kesebildiğin gibi...

Gürsel, Murat Abi doğru söylüyor. Destekten faydalanabilmek için sadece fatura yetmiyor. Ayrica borsa beyanı d istiyorlar.

sebazios link=topic=80097.msg951454#msg951454 date=1420021033' Alıntı:
Gürsel, Murat Abi doğru söylüyor. Destekten faydalanabilmek için sadece fatura yetmiyor. Ayrica borsa beyanı d istiyorlar.

O zaman bir şekilde açık bulmak şart. Murart Ağabey borsa kaydı ile kendi kendine satabiliyorsun demiş. Eğer oluyorsa böyle olur mu ki acaba?