Fotograflarla bir süt sıgırı işletmesinin kuruluşu

Öncelikle herkese selam ben ziraat müh. okan KOÇAK.Forumu uzun süredir vakit buldukça takip ediyorum ve çok begeniyorum fakat pek paylaşım yapmaya vakit bulamıyordum.Bu konuda işletmemi yapım aşaması ve son halinde fotolar koyuyorum herkese iyi seyirler.

Hayvanların işletmedeki ilk günü

İlk dogumlar

işletme sakinleri

Ynt: Fotograflarla bir süt sıgırı işletmesinin kuruluşu

Aleyküme Selam, Maşşallah sıfırdan güzel tesis inşa etmişsin...

Eline sağlık Okan da sadece fotoğraflar ile bizi kandıramazsın :)

Lütfen şu bölüm şu m2, şu ölçülerde, maliyeti şu oldu, şu ekipmanları şu paraya aldık, haywanları şuradan şu paraya tedarik ettik gibi daha detaylı bilgiler bekliyoruz bu paylaşımın altında...

Amma Şuursuzca bir Şu oldu yahu :) Demek istediklerimi anladın sen!

Hermiyas link=topic=80101.msg949459#msg949459 date=1419501079' Alıntı:
Aleyküme Selam, Maşşallah sıfırdan güzel tesis inşa etmişsin...

Eline sağlık Okan da sadece fotoğraflar ile bizi kandıramazsın :)

Lütfen şu bölüm şu m2, şu ölçülerde, maliyeti şu oldu, şu ekipmanları şu paraya aldık, haywanları şuradan şu paraya tedarik ettik gibi daha detaylı bilgiler bekliyoruz bu paylaşımın altında...

Amma Şuursuzca bir Şu oldu yahu :) Demek istediklerimi anladın sen!
Yorumunuz için teşekkürler.İşletme toplamda 1134 m2(27*42)ortadan yem yolu (4 m genişliginde) ile saglı sollu ikiye ayrılıyor.toplam kapasitemiz 112 baş.maliyet konusu biraz yanıltıcı olabilir çünki işletmeyi geçen sene yaptırmıştık ama şöyle söyleyebilirim :tesfiye,beton işleri ve duvarları toplu 65000 tl ye yaptırmıştık,demirini kendimiz aldık demir işçiligi olarak ustaya kg başına 0,75 tl ödedik,çatıya sac yerine karboline diye bi malzeme kullandık.Yani toplamda inşaat 300 000 tl yi buldu.Hayvanlara gelecek olursak geçen sene kasım ayında bi şirket vasıtası ile manisa ve burdurdan 5000 liraya aldık

Çok güzel ölçüleri ve planı holstein ve diğer büyük başlar için çok uygun ve çok iklime uyar bu model işletme.

Sıyırıcı varmı elektrikli traktör ilemi syırıyorsunuz altlarını .

Yan duvarları tam göremedim fotolarda yan duvarlarda bölmelerin kapıları varmı , şöyle demek istedim bizde bu model işletme çok yan duvarlarda kapılar var her bölmede ve bölme içeriden dışarıya kadar, iyi havada duvardaki kapı açık bırakılıyor isteyen hayvan ister içeride ister dışarıda seçeneği var, şu an dıştan çaprazdan bir foto olsa dediğim görünür .
Önemli konu bölmede ister içeride ister dışarıda seçeneği çünkü holstein sağılırda çok yararlı bölmenin içeriden dışarıya kadar olması hijyen temizlik sağlık için.

Hatta bölmenın dışarıda kalan kısmı toprak olmalı mutlaka toprağada basmalı hayvan isteyen içeride isteyen dışarıda yatabilmeli .

Tekrar hayırlı olsun kimseye güvenme işin başına git sabah erkenden işini kendin takip et işçide çalıştırsan ,işi yoluna koyunca günün diğer kısmında uzaktan takip edebilirsin , başarılı olmanın sırrı burada.

Hayırlı olsun. Güzel tesis olmuş. Başarılar, bol kazançlar dilerim.

Hayvanlar ne zaman geldi? Şu an durumları ne? Sayı kaç? Rasyonun ne? Verim ortalaması ne? Kaba ve kesif yemlerin ne ve nasıl temin ediyosun? Kısacası işletme konusunda da biraz bilgi verirsen mutlu oluruz? Hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var?

Aygün ATALIK link=topic=80101.msg949467#msg949467 date=1419503880' Alıntı:
Hayirli olsun abi mükemmel olmuş
teşekkürler kardeşim
aslan26 link=topic=80101.msg949469#msg949469 date=1419504570' Alıntı:
Isletmeniz hayırlı olsun. Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz bu işletmeyi hangi ilde kurdunuz?
sagolun işletme Yozgatta
Ercan AYKUŞ link=topic=80101.msg949472#msg949472 date=1419506463' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler :)
Yeni işletmeniz hayırlı olsun bol bereket getirmesi dileklerimizle...
iyi dilekleriniz için teşekkürler
ismail_17 link=topic=80101.msg949475#msg949475 date=1419507760' Alıntı:
Çok güzel ölçüleri ve planı holstein ve diğer büyük başlar için çok uygun ve çok iklime uyar bu model işletme.

Sıyırıcı varmı elektrikli traktör ilemi syırıyorsunuz altlarını .

Yan duvarları tam göremedim fotolarda yan duvarlarda bölmelerin kapıları varmı , şöyle demek istedim bizde bu model işletme çok yan duvarlarda kapılar var her bölmede ve bölme içeriden dışarıya kadar, iyi havada duvardaki kapı açık bırakılıyor isteyen hayvan ister içeride ister dışarıda seçeneği var, şu an dıştan çaprazdan bir foto olsa dediğim görünür .
Önemli konu bölmede ister içeride ister dışarıda seçeneği çünkü holstein sağılırda çok yararlı bölmenin içeriden dışarıya kadar olması hijyen temizlik sağlık için.

Hatta bölmenın dışarıda kalan kısmı toprak olmalı mutlaka toprağada basmalı hayvan isteyen içeride isteyen dışarıda yatabilmeli .

Tekrar hayırlı olsun kimseye güvenme işin başına git sabah erkenden işini kendin takip et işçide çalıştırsan ,işi yoluna koyunca günün diğer kısmında uzaktan takip edebilirsin , başarılı olmanın sırrı burada.
sıyırıcımız şimdilik yok sonlardaki fotoda traktörün arkasındaki sıyırıcı ile temizliyoruz,yanlarda kapı var çok soguk ve yağışlı günler dışında genelde açık dediginiz gibi açık padokların tabanı toprak.iyi dilekleriniz için sagolun