Holstein 7 İneğin 1 Senelik Maliyeti

Selamun aleyküm
7 İnekle Başlamak istiyorum Kendi evimde Avlum ' da Artık açtıgım Konular yeterli edindiğim bilgiler yeterlidir sanırım

7 İnek için 6 Dönüm yer ' e Saman yonca Slaj gibi çeşitli yemler Ekersem 6 Dönüm ' de

7 İnek 1 senelik yem ihtiyacaını 6 Dönüm hektardan çıkarırmı

Ve Neler ekerim Yemlerin masrafı ne olur Traktörküm ve ekipmanım var Remork gibi

Ektiğim malları nasıl biçerim kaça bitirrim veyatta Ne kadar tutar Bunlar harici 7 İnekgin 365 Gündeki Masrafı Nedir

30 KG ÜRETİM YAPAR VEYA 25 KG GÜNLÜK SATMAK İSTİYORUM MESELA 7İNEK X25Kg Misal aylık 150 TL Son Sistem Bakımlarını
Yaparım Her ay Düzenli beslerim Hakkını verrim. Tüm maliyetleri yazarsanız sevinirim

Ynt: Holstein 7 İneğin 1 Senelik Maliyeti

bantun111, forumun heryerinde senin entry lerini görüyorum, aynı konu defalarca başka konu başlıklarında tekrar yazılmış. Aradığın bütün soruların cevabı fazlası ile zaten forumda mevcut. Sadece forum kirliliği yaratmadan biraz emek harcayarak istediğin bütün bilgilere ulaşabilirsin. Ben şahsen sıfır bilgi ile bu forumla tanışıp, biraz forum içi araştırma yaparak, çok değerli bilgilere ulaştım. Sana da aynısını tavsiye ederim. Zaten bunu yapacak araştırma, sabır ve merak sende yoksa, benim nacizane fikrim, koşullar ne olursa olsun, bu işe sakın girme. Saygılarımla.

Merhabalar. Bende hafizamdaki bir kaç bilgiyi aktarmak istiyorum. ' ' A ' ' sinifi dediğimiz bir inek Avrupa ve Amerika standartlarında 40lt-60lt/gün olacak şekilde sut veren hayvanlardır. Gelelim sut hayvanciligi için 25-35 lt/gün sut veren iyi hayvanlara. Misal bir yere ulasacaksiniz ve gizli gitmeniz gerek, bunun için arabanin gazina basmaniz lazim buda ekstra yakit sarfiyati demek. İyi hayvanlar iyi bakildigi taktirde iyi sut verir. İyi hayvan da günde 7-10 kg kesif yem tüketirler. Ayrıca önünde bolca slaji yapilmis bitkiler olması gerekmektedir. Yani kisaca hayvan basina 20-30 kg da slaj eklersek yeterli olur sanirim. Bunlar isin mutfak kismi. Birde şu vardır. Hayvanların bulunduğu ortam rahatligi. İnekler şutun büyük bir kismini sagimdan hemen önce ve sagim esnasinda üretirler. Bizler olaya direkt para olarak bakmamaliyiz.

Hesaba gelirsek güncel yem fiyatlarından haberdar değilim. Ama kg basina 1TL dersek günde bir ineğin kesif yem maliyeti 7-10 TL arasında olur. Kaba yem maliyeti ise size bagli. Onada hayvan basina 5 TL dersek, minerali, yem katkisi vs onlara da 2 TL dersek, Toplamda 20 TL gibi bir rakam cikabilir.

Bir hayvandan senelik laktasyon olarak ortalama 9500-10000 lt alsaniz ve bunu 1 TL den satsaniz, sizin brüt kazanciniz 10.000 TL olur. Net kazanciniz ise bu hesaba gore 3000 TL olur. 7 hayvandan sut olarak elde ettiğiniz net kazanç 21.000 TL/sene olur. Birde yavrulari var tabi. Ama bu Dediklerim iyi ortam iyi bakim ve en önemlisi iyi hayvan ile olur. Yoksa zarar yada kar zarar eşitliği bile yasaya bilirsiniz. Saygilarimla. Yanlisim olduysa lütfen düzeltmeler yapilsin.

Hayvanlar iyiyse 7 inekten aldığın süt masrafları karşılayabilir. Alabildiğin yavrular kardır. Hayvanlar çok iyi değilse veya hatalar yaparsan verdikleri sütten fazlasını harcarsın.
Sütten de para kazanayım dersen sağmal sayısı en az 20 olmalı.
Şunu da eklemeliyim ki hayvancılık işletmeden işletmeye, yöreden yöreye farklılık gösteren bir sektör. Yukarıdaki yorumum senin moralini bozmasın ama benim tecrübem bu yönde.