Yeni balya römorku aldım

Ynt: Yeni balya römorku aldım

İSMAİL TUTAR link=topic=80114.msg950462#msg950462 date=1419772698' Alıntı:
Hayırlı Olsun Bereketli günlerde kullanın!.
Sağolasın
İSMAİL TUTAR link=topic=80114.msg950462#msg950462 date=1419772698' Alıntı:
Hayırlı Olsun Bereketli günlerde kullanın!.
sağolasın
sebazios link=topic=80114.msg950025#msg950025 date=1419633065' Alıntı:
Hayırlı olsun.

Dingilin dar olması kötü olmuş yalnız. Ne olursa olsun dingili genişletmeye çalışın. Bu hali ile 200 ' lü balyalara çıkmak, kazaya davetiye denebilir.

Ikinci önemli nokta da ön ve arkaya dikme (yada baba da denebilir) yapma. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi lakin eğer romork iç mekana sokulacaksa, gideceği mekana uygun olmalı.

4 teker olması, kullanılacak traktörün güç ve ağırlık ihtiyacının artıracaktır. Taneme göre daha fazla itme ve çekme gücü uygular.

Ana şase sağlama benziyor. Yapma imkanınız var ise, ne pahasına olursa olsun öndeki dingili arkaya alıp genişletmeye çalışın. İşte o zaman gerçekten keyifli ve güvenli sürüşü olan bir romork oluyor.

Farklı bi konuda paylaşmıştım. Kendi tasarladığım be bizim şu an kullandığımız romork şu:

13ac7081366fa5cf61a0a4e540516af3.jpg

0dbe1cee8680b120842abaedd22b6855.jpg

2.5 X 6 metre ve 240 balyayı sağlıklı şekilde yükleyip nakledebiliyorsun. Full yüklü iken normal bir römorkta 2-3 ton buğday varmış gibi rahat yol alınabiliyor.dingilleri genişletip birde lastikleri yenileyecem Sağol kardeş

konuyu hortlatayım..
Bugün balya yükleme römorku yapmaya başladım...
Şase ve değirmeni kaynattık.
foto çekeceğim birkaç gün sonra konu açarım..
dingil ve jant birde lastik uydurmam lâzım.
400/60-15.5 ebat kullanacam. ama erzurumda yok
çıkma 50nc dingili buldum oda 1000 tl istedi
bu arada uzunluk 7 mt genişlik 3 mt olacak inşallah sorun çıkmaz..

kolay gelsin..

yılmaz daha iyi fikir verir ama 3 metre EN çok fazla gibi.. 2,5 ideal derim..

tandem her açıdan iyidir.. lastik konusunda midilli tır en olarak dediğin lastikten azdır ama çapı aynı.. ömrü ise ondan çok fazla olur azıcık pahalı.. ha onu bulamazsan balonda iyidir..

UÖZKAN.77 link=topic=80114.msg962181#msg962181 date=1422119505' Alıntı:
kolay gelsin..

yılmaz daha iyi fikir verir ama 3 metre EN çok fazla gibi.. 2,5 ideal derim..

tandem her açıdan iyidir.. lastik konusunda midilli tır en olarak dediğin lastikten azdır ama çapı aynı.. ömrü ise ondan çok fazla olur azıcık pahalı.. ha onu bulamazsan balonda iyidir..
umut 2.5 yapıp balya uçlarını dışarı sarkıtmaktansa 3 mt tam sarsın olmazmı enaz 2.75 iyi ..
çok ölçüp biçerim ben bu işi :)

yılmazın tandem 6x2,5 değilmi dünyayı taşıyo daha ne olsun..

motor en fazla 2 metre iz genişliğinde römork 2,5 olsun derim.. motorun izinden bile gelmez 3 yaparsan.. azıcık sarksın balyalar ne olcak uzun yola gitmiyonya :)

6x2,5.. çok ideal derim.. lastik ömürlik dersen midilli tır.. hem senin aradığın lastikler kadar yere yakın hem harbi ömürlük.. tır dorselerine takıyolar..

amasyada bizim çizeli yaptırdığımız ustada var istediğin tüm römork lastiği ve jantını bulabilirsin.. jantta komple olsun derim..

erzurum arabası geçiyomu ordan atabilir... istersen arayım, telefonu vereyim ara.. römork-lastik üzerine yok yok.. zaten aslen römork ustası..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962168#msg962168 date=1422118514' Alıntı:
konuyu hortlatayım..

Hadi hayırlısı.

- lastik tercihi on numara, lakin biraz pahalı bir seçim.

- boy çok iddalı.

standart yüklemede abana 42, toplamda 336 balya (yaklaşık 8 ton) alır.

çıkmalı, ekstra yüklemede, şase sağlam olursa 400 ' ü zorlar. Hey maşallah :D

- Keskin dönüş, dar sokak olayı yoksa yap abi. Alem römork görsün..

- tandem olduğu sürece bırak Deutz ' u senin tüm motorlar çeker.(gerçi hepsi deutz)

UÖZKAN.77 link=topic=80114.msg962228#msg962228 date=1422124159' Alıntı:
yılmazın tandem 6x2,5 değilmi dünyayı taşıyo daha ne olsun..

motor en fazla 2 metre iz genişliğinde römork 2,5 olsun derim.. motorun izinden bile gelmez 3 yaparsan.. azıcık sarksın balyalar ne olcak uzun yola gitmiyonya :)

6x2,5.. çok ideal derim.. lastik ömürlik dersen midilli tır.. hem senin aradığın lastikler kadar yere yakın hem harbi ömürlük.. tır dorselerine takıyolar..

amasyada bizim çizeli yaptırdığımız ustada var istediğin tüm römork lastiği ve jantını bulabilirsin.. jantta komple olsun derim..

erzurum arabası geçiyomu ordan atabilir... istersen arayım, telefonu vereyim ara.. römork-lastik üzerine yok yok.. zaten aslen römork ustası..
alayım bu amasyadaki ustanın telefonunu..
umut. lastik ve jantı temin etmem şart.
aslında biryandanda 750/16 kullanalım diyorum.
bu konuda 50nc dingili yanyana ikişer teker iyi olur onuda düşünüyom.
bu midillinin özelliği nedir..
diğerlerinden üstün yanı nedir.
sebazios link=topic=80114.msg962261#msg962261 date=1422127666' Alıntı:
Hadi hayırlısı.

- lastik tercihi on numara, lakin biraz pahalı bir seçim.

- boy çok iddalı.

standart yüklemede abana 42, toplamda 336 balya (yaklaşık 8 ton) alır.

çıkmalı, ekstra yüklemede, şase sağlam olursa 400 ' ü zorlar. Hey maşallah :D

- Keskin dönüş, dar sokak olayı yoksa yap abi. Alem römork görsün..

- tandem olduğu sürece bırak Deutz ' u senin tüm motorlar çeker.(gerçi hepsi deutz)
yılmaz 7 mt uzunluk aslında beni biraz düşündürüyor.
gerçi bugün Şaseyi kaynattık değirmeni koyduk.
4 tane çıkma makas buldum onlarda beklemede.
ama genişliği ya 3 yada enaz 2.75 koyacam öyle görünüyor.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962272#msg962272 date=1422129653' Alıntı:
alayım bu amasyadaki ustanın telefonunu..
umut. lastik ve jantı temin etmem şart.
aslında biryandanda 750/16 kullanalım diyorum.
bu konuda 50nc dingili yanyana ikişer teker iyi olur onuda düşünüyom.
bu midillinin özelliği nedir..
diğerlerinden üstün yanı nedir.yılmaz 7 mt uzunluk aslında beni biraz düşündürüyor.
gerçi bugün Şaseyi kaynattık değirmeni koyduk.
4 tane çıkma makas buldum onlarda beklemede.
ama genişliği ya 3 yada enaz 2.75 koyacam öyle görünüyor.

Abi, geniş yapman şart, yoksa şöyle yılan gibi, ince uzun bişey olur:

http://youtu.be/LaFcXxZzkxU

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962168#msg962168 date=1422118514' Alıntı:
konuyu hortlatayım..
uzun yol yapmıyacaksan geniş olsun abi 7 metre çok uzun olur her taraftan dönmez

Hocam bizim sondaj tijleri en kisa 9.15 mt tek dingil çift lastik kamyon sasesin den yaptık 14 15 tonda sıkıntısız her daim kullandık . Manevra da kamyondan çok çok daha iyi tek dingil olmasi burada avantaj oldu bize. Ama bizim agirligimiz max 1- 1.5 mt yükseklikte sıkıntı çıkmadan kullanıyoruz.
Lakin sizin yükün ağırlık merkezi yüksekte olacak ne kadar geniş olsa o kadar iyi olur aks arası ne kadar geniş o kadar denge sorunundan arı olur.

abi ben bişey söyleyeyim
şimdi kullandığın römörkün üzerine yapmak istediğin ölçüde kalasları yerleştir ve geçmen gereken yerlerden bi geç bakalım tarladan köye gelene kadar sıkıntı olmaz zatende köyün girişinden eve yada depoya kadar olan kısımda o zaman görmüş olursun
bende evveli yıl çezete den römörk aldım zeytin kasaları yan yana 5 kasa girmiydu değiştirmeye gittim bayide bide tınaz vardı ama rahmetli babam tınazı beğenmeyince çezeteye istediğimiz ölçüleri verip getittirdik
sipariş verdiğimiz gün babam rahatsızlanınca hastaneye gittik biz hastanedeyken römörk geldi ama biz ne inceleyebildik ne dikkat ettik neyse römörkü bizim istediğimiz gibi geniş yapmışlar ama dingili geniş yapmamışlar standart dingillerinin üzerine yapmışlar kasayı bu yüzden lastikler içerde kalmış bu arkadaş gibi ben çok havaleli (yükseklik için kullanılır bizim burda) sarmıyorum zeytin işi yapıyorum sonuçta ama yılda birde olsa bazen saman sarmamız gerekebiliyor çok tedirgin oluyorum 10 cm bişey değil belki ama sonuçta ağırlık merkezi 10 cm kaydığı anda tüm işler değişir ve devrilir
ben yanlardan bi lastik daha atayım yada cant ve lastiği biçer lastiği denilen lastiklerle değiştireyim diyorum siz ne tavsiye edersiniz

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962287#msg962287 date=1422131796' Alıntı:
Çok bekledim devirecek diye..
maşallah iyi geldi..
yanlız o kadarda dar değil iyi yani.
iki kelam ben edeyim usta . 190 iz genişliği olsun , kasa genişlik 2.5 m. uzunluk 7 m. olabilir ama uzadıca şaseyi kalın tutman gerkir. diye düşündüm ben