mısır sulama yardım

slmlar yeni yeni slajlık ekimine başlıyoruz 130 dönüm yer bıraktım mısır için sulama konusu benı korkutuyo tecrübeli arkadaşlardan bilgi ve akıl lütfen

Ynt: mısır sulama yardım

2 yıldır 30 dönüm ekiyon sulama hatasından 5 tonu geçemedim salma denedim olmadı büyük fiskelerden aldım boy büyüdüğü zaman sıkıntı oluyo aslında bu fiskelerlen gelişi güzel suluyom bi sistemi yöntemi varmı bilmiyom damlama sistemim var pancar için almıştım ama fiyaskoylan sonuçlandı mısara denemeye korkuyorum

Damlama sulama pancar için pek uygun bir sistem degil ama mısır icin cok uygun ve yararlı bizim burada slajlık veya konservelik mısıra damlama döseyenler gayet memnun sıra arasını iyi ayarlayıp suyuda zamanında verirseniz guzel sonuc alınır.Hem damlama ile sulama esnasında gubrelemede yapabilirsiniz.Mısırın verimi illa sulamaya bagli degildir .Tohum cesidi,toprak yapısı ,gubre kullanımı bunların hepsi verimi etkileyen faktorlerdir.

pekmezkafa link=topic=80142.msg949994#msg949994 date=1419629378' Alıntı:
tecrübeleriniz faydalanmak isterim tohum önerirseniz ve damlamanın özlellikleri nasıl olmalı slajlık için şimdiden sagulun
Biz tohum olarak kwsnin doge çesidini ekiyoruz.Biz cok slajlik mısır ekmedigimiz için tohuma pek önem vermiyoruz açıkcası forumda tohum konusunda daha iyi bilgilendirecek arkadaslar var.Damlamayı tarlaya sererken bir sıra atlamalı veya iki sıra atlamalı serilirse verim degişir.Yani arada bir sıraya boru serilmez bir sıraya serilme şeklinde dosenirse verim daha yüksek olur.Bazıları arada boru serilmemis iki sıra bırakıyor o zaman verim biraz dusuyor.

pekmezkafa link=topic=80142.msg950000#msg950000 date=1419630599' Alıntı:
140 cm olan idail bendeki sistem 16 mm 22 mm olması dahamı iyi acaba

Damlatıcıların debisi ve aralığı aynı ise, tek fark 16 mm boruların serilme mesafesinin 22 mm borulara göre daha kısa olmasıdır. Biz 16 mm boruları en fazla 125-130 m seriyoruz, 22 mm boruları ise 270-300 m.

Bu kapsamda pancarda damlama ile nasıl bir sorun yaşadınız? Bende bir yıl pancarı damlama ile suladım, biraz fare kemirmesi haricinde bir sorun yaşamadım.

biz damlamayı 1996 dan beri kullanıyoz bizimkiler 16 mm domates kavun karpuzda kullanıyoz 3 lt 80 mt sorunsuz damlatıyor 2 lt 110 mt sorunsuz 2 senedir tek yıllık kullanıyoz 2500 mt 200 tl çivarı euro drıp bizde şuan 40 bin mt çok yıllık 30 binde tek yıllık damlama var

ranger link=topic=80142.msg950221#msg950221 date=1419699333' Alıntı:
Mısır sulamasında damlama kullanan arkadaşlar damlama hortumunu mısırın içinden nasıl topluyorsunuz.
Traktörün arkasına kuyruk mili ile çalışan hortum toplama makinası ile toplanıyor. Traktör sıraların başlarında duruyor ve hortumları makinanın üstüne sararak toplanıyor.

Damlama yöntem toprak üstü maliyeti dönüme en az ve en çok maliyeti nedir acaba? ( mısır silajı için ) birde toprak altı damlama yöntemi varmış bu metod nasıl acaba? tıkanma olurmu ileriki zamanlarda?