Topraksız tarım fırsatı değerlendirilmeli

Ahmet Buğra Tokmakoğlu

Topraksız tarım fırsatı değerlendirilmeli

Zirai yatırımlar içerisinde son yıllarda öne çıkan “topraksız tarım” özellikle yabancı yatırımcıların yakın takibinde. Her geçen gün sayıları artan topraksız tarım işletmeleri yakın geleceğin en popüler yatırım alanları arasında gösteriliyor.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Derneği (SERA-BİR) verilerine göre Türkiye’de 1995 yılında sadece 30 dönüm olan “topraksız sera” yatırımının elde edilen verimlilik ve karlılıkla hızlı bir artış gösterdiğine vurgu yapılıyor. 2002 yılından bu yana ciddi yatırımlar yapılan alanda hızlı bir büyüme yaşandı. 10 yıllık sürede 250 milyon avroyu aşan bir yatırım tutarına ulaşılırken; potansiyelin harekete geçirilmesi ve gereken desteğin verilmesi ile Türkiye’nin yakın gelecekte Avrupa’nın en büyük sera üreticisi konumuna ulaşabileceği ifade ediliyor.

Organize sera bölgeleri

Geçtiğimiz ay yapılan İzmir Gıda ve Tarım Zirvesi sektörün tüm kesimlerini bir araya getirirken, sektörden gelen taleplerin ilgililere anlatılması açısından önemli bir fırsat oldu. İzmir ve çevresinde organize fidan, seracılık ve süs bitkileri bölgelerinin kurulmasına ilişkin görüşler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından olumlu karşılandı. Bakan Eker her türlü desteği sağlayacağını açıklarken, tarımda örgütlenmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

Ynt: Topraksız tarım fırsatı değerlendirilmeli

seracılık hakkında bilgim yok. benim dikkatimi çeken <tarımda örgütlenmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.> bölümü . devlet büyükleri bile örgütlenmenin önemini anlamış ta bir tek anlayıp idrak edemeyen biz çiftçiler ona yanıyorum.

FEHİM link=topic=80151.msg950078#msg950078 date=1419663178' Alıntı:
seracılık hakkında bilgim yok. benim dikkatimi çeken <tarımda örgütlenmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.> bölümü . devlet büyükleri bile örgütlenmenin önemini anlamış ta bir tek anlayıp idrak edemeyen biz çiftçiler ona yanıyorum.

Allah iyiliğini wersin Fehim abi sabah sabah epey bi güldürdün beni :) Ağlanacak halimize....

FEHİM link=topic=80151.msg950089#msg950089 date=1419666417' Alıntı:
davul zurna da ister misin? oynamayı bilmem ama sana eşlik edebilirim.

Buyur gel Abi Dawul Zurna bizim ata yadigarımız damarlarımızda war, oynarız ewelAllah, İlkokulda bütün stadın önünde Aydın Zeybeği oynamışlığım war 23 Nisanda :)

Hermiyas Abi Biz bunu Girişimcilik dersinde proje olarak sunmuştuk hocamız çok beğenmişti gidin fide alın 1 haftada yetiştirin büyürse 100 vercem dedi.Bizde fideleri diktik 1 hafta sonra öldüler.Baktık ' 0 ' alcaz hemen girişimci beyinlerimizi çalıştırarak yandaki bahçeden büyümüş fideleri söküp kendi sistemimize diktik ve gidip hocamıza gösterdik 100 aldık :D :D Bu topraksız tarım yüzünden nerdeyse ' 0 ' alıyorduk aman uzak durun :)

ahmtkskr link=topic=80151.msg950129#msg950129 date=1419677462' Alıntı:
Hermiyas Abi Biz bunu Girişimcilik dersinde proje olarak sunmuştuk hocamız çok beğenmişti gidin fide alın 1 haftada yetiştirin büyürse 100 vercem dedi.Bizde fideleri diktik 1 hafta sonra öldüler.Baktık ' 0 ' alcaz hemen girişimci beyinlerimizi çalıştırarak yandaki bahçeden büyümüş fideleri söküp kendi sistemimize diktik ve gidip hocamıza gösterdik 100 aldık :D :D Bu topraksız tarım yüzünden nerdeyse ' 0 ' alıyorduk aman uzak durun :)

Ahmet 5 yıldır araştırıyorum klasik çiftçi işi değil, bu warya aynen haywancılık gibi 7/24/365 acaip teknik takip istiyor, topraksız tarımında kendi içinde dalları war...

Klasik üretici işi değil çok teknik miligramların konuştuğu bir dal..

Bölgemizdeki 2 büyük topraksız serayı da gezdim...

Kısmetse seneye 1000m2 deneme serası yapacağım kendime...En önemli sorun ısıtma...Gerisini çözdüm bir şekilde...Isıtmayı bedawa yapmazsan sıkıntı...

Hermiyas link=topic=80151.msg950142#msg950142 date=1419680840' Alıntı:
Ahmet 5 yıldır araştırıyorum klasik çiftçi işi değil, bu warya aynen haywancılık gibi 7/27/365 acaip teknik takip istiyor, topraksız tarımında kendi içinde dalları war...

Klasik üretici işi değil çok teknik miligramların konuştuğu bir dal..

Bölgemizdeki 2 büyük topraksız serayı da gezdim...

Kısmetse seneye 1000m2 deneme serası yapacağım kendime...En önemli sorun ısıtma...Gerisini çözdüm bir şekilde...Isıtmayı bedawa yapmazsan sıkıntı...
Abi bende çok araştırdım gerçekten çok zor.Dışardan yapılabiliritesi kolay duruyor ama olmuyor bizzat ufak bi sistemde denedim.

Agaclar.net sitesine girip Kudret Tezel in basliklarini forumda okuyun, kolay is degil, cok teknik ama ugrasip ogrenerek yapilsa karli is. En onemlisi urettigini satabilmek, marul ve cilek yaparak baslayabilirsiniz, once 20-25 m2 yerde deneyin fazla zarari olmaz.