Büyük Çaplı Köy Tavukçuluğu Projesi-ORDU

Ynt: Büyük Çaplı Köy Tavukçuluğu Projesi-ORDU

255 müracaat iyi bir rakam, Ordu ili pilot bölge seçilmiş. Başarılı olunduğunda hızla yaygınlaşacaktır. Gayet güzel bir uygulama özellikle düşük maliyetli olması ok sayıda insana iş olanağı veya ek gelir sağlayacaktır.

üç ay önce serbest dolaşım tavuk işletmesi kurdum şu an 500 adatle başladık böyle giderse iyi başlangıç için biraz sermaye gerekiyor tabi birde tavukların serbest dolaşıp gezebilmeleri için arazi arazi mutlaka ağaçlıklı olması gerekiyor güneşten korunması açısından pazarlama sorununuz yoksa karlı iş diyebilirim.

Ya burada ya da Youtube ' da gezerken gördüm, taşınabilir kümes sistemleri ile sabah bırakıyorlar kümesi meranın bir bölgesine, akşama kadar tavuklar toprağı eşeleye eşeleye besleniyorlar, sonra akşam kümese geçip yatıyorlar. Sahipleri gidip çekiyor kümesi çiftliğe. Sabah yine aynı.

Bu tavukların en güzel tarafı her şeyi yiyebilmeleri. Ama ben oldum olası organik de olsa tavuk bakımından korkmuşumdur, kolay hasta olup kolay ölüyorlar gibi geliyor bana.

ertuğrul link=topic=80157.msg952856#msg952856 date=1420279731' Alıntı:
üç ay önce serbest dolaşım tavuk işletmesi kurdum şu an 500 adatle başladık böyle giderse iyi başlangıç için biraz sermaye gerekiyor tabi birde tavukların serbest dolaşıp gezebilmeleri için arazi arazi mutlaka ağaçlıklı olması gerekiyor güneşten korunması açısından pazarlama sorununuz yoksa karlı iş diyebilirim.

İwedilikle sizden foto paylaşım tawukların cinsi, kümesin ölçüleri şekli tipi, randımanları w.s.s. ile ilgili olarak detaylar bekliyoruz..... :)

ertuğrul link=topic=80157.msg952873#msg952873 date=1420282676' Alıntı:
tavuklar atak ve atak s cinsi kümes 9x16 metre tabanı toprak hayvan altını çok ıslattığı için toprak daha iyi oluyor

Yarka mı Ciwciw mi aldınız kaç günlükken kaça aldınız? TAE ' den mi aldınız?

yarka olarak aldık 103 günlüktü 16 tl ye aldık ama yumurtaya başlamasına kadar bize 30 liraya maloldu şu an 500 yavuk yaklaşık 400 yumurta yapıyor daha yumurtaya başlamayan tavuklar var çok iyi bakım yaparsanız %98 e kadar verim alabiliyorsunuz tabi bu verim bir yıl sürüyor sonra azalıyor zaten %50 nin altına düştüğünde karlılık oranı bitiyor çünki yemi oldukca pahalı serbest dolaşım doğal yemi veriyoruz içerisinde kimyasal ve reklendirici olmaması gerekiyor biz burada yem fabrikasına özel olarak yaptırıyoruz 50 kiloluk torbası 90 tl oda şimdilik bir tavuk günlük 120-130 gr yem tüketiyor yarkaları şahıs çiftliğindek aldık yalnız çivcivleri tae den alınmış olduğunu biliyoruz almak istiyorsanız bu konuyu iyi araştırın .

• Beğen
Tepkiler: n_sayan ve cihan14

ertuğrul link=topic=80157.msg952882#msg952882 date=1420284085' Alıntı:
yarka olarak aldık 103 günlüktü 16 tl ye aldık ama yumurtaya başlamasına kadar bize 30 liraya maloldu şu an 500 yavuk yaklaşık 400 yumurta yapıyor daha yumurtaya başlamayan tavuklar var çok iyi bakım yaparsanız %98 e kadar verim alabiliyorsunuz tabi bu verim bir yıl sürüyor sonra azalıyor zaten %50 nin altına düştüğünde karlılık oranı bitiyor çünki yemi oldukca pahalı serbest dolaşım doğal yemi veriyoruz içerisinde kimyasal ve reklendirici olmaması gerekiyor biz burada yem fabrikasına özel olarak yaptırıyoruz 50 kiloluk torbası 90 tl oda şimdilik bir tavuk günlük 120-130 gr yem tüketiyor yarkaları şahıs çiftliğindek aldık yalnız çivcivleri tae den alınmış olduğunu biliyoruz almak istiyorsanız bu konuyu iyi araştırın .

İnşallah başarılı olursunuz. Fırsat bulursanız fotoğraflarla paylaşırsanız çok bilgilendirici olacak.